Back To Top
18 yaşındaki genç kızın dünyası kararmak üzere

18 yaşındaki genç kızın dünyası kararmak üzere

18 yaşındaki genç kızın dünyası kararmak üzere
- A +

Batman’da 2 yaşında geçirdiği bir rahatsızlık nedeniyle havale geçiren Sima Yıldız, bir gözünü tamamen kaybederken diğer gözünde ise yüzde 70 görme kaybı yaşamaya başladı

18 yaşındaki Sima, ameliyat olmazsa diğer gözünü de kaybederek dünyasının tamamen kararacağını söyledi.

Batman’da 5 çocuklu bir ailenin ilk kızları olan ve 2 yaşında geçirdiği havale nedeniyle beynindeki kist oluşumu yüzünden Sima Yıldız, hayatının baharında olduğunu ve gözünün kapanmasını istemediğini söyledi. Sima’nın kök hücre tedavisi ile ameliyat olması gerektiğini ve her bir gözü için 30 bin TL tedavi masrafı bulunduğunu söyleyen baba Mehmet Can Yıldız, devlet büyüklerinden ve hayırsever işadamlarından destek istediğini belirterek, “Kızımın bu halini görünce içim acıyor, yüreğim yanıyor” dedi.

"Hayatımın baharındayım ve diğer gözümün de kapanmasını istemiyorum"

Yaşadığı hastalıklar ve geçirdiği rahatsızlıklar nedeniyle çocukluğunu bile yaşayamadığını ifade eden Sima Yıldız, “Bir gözümü kaybettim. Çocukluğumdan beri sadece tek gözümle yaşıyorum. Aynı şeyi şimdi de yaşıyorum. Ben diğer gözümü de kaybetmek istemiyorum. Devlet büyüklerinden ve işadamlarından yardım bekliyorum. Çocukluğumu yaşayamadım. Hayatımın baharındayım ve diğer gözümün de kapanmasını istemiyorum” diye konuştu.

Bir gözünü kaybetti, diğer gözünde de yüzde 70 görme kaybı var

Kızını maddi imkansızlıklardan dolayı tedavi ettiremeyen baba Mehmet Can Yıldız, “Kızım 2 yaşında geçirdiği bir rahatsızlıktan 6 ay sonra ateşli bir havale geçirdi. Hastaneye kızımı zor yetiştirdik. Geçirdiği havale beyne zarar verdi ve kist oluştu beyninde. Aradan birkaç gün geçti. Kızım bu sefer menenjit geçirmeye başladı. Bir günde Diyarbakır’a yetişinceye kadar 6-7 defa menenjit geçirdi. Allah’a şükürler olsun zar zor hayatı kurtarıldı. Menenjit geçirdikten sonra Diyarbakır’a gittik. Bize denilen şant enfeksiyonu yakalanmış. 14 gün orada yatışı yapıldı. O sırada göz doktoru muayenesinde sol gözünü kaybettiğini söyledi. Sol gözünü kaybettikten sonra geçirdiği menenjit nedeniyle sağ el ve sağ ayağı da felç vurdu. Aylarca maddi imkansızlıklarımızdan dolayı kendi çabalarımızla fizik tedavi uyguladık. Daha önce bir gözü gitmişti. Şimdi de sağ gözünde yüzde 70 oranında görme kaybı yaşamaya başladı. Şantı tıkanmış ve basınç yapıyor göze. Göze basınç yaptığı için diğer gözünü de kaybetme riski ile karşı karşıya" şeklinde konuştu.

"Kızımın durumunu gördükçe içim acıyor, yüreğim yanıyor"

8 yıldan beri hep araştırma yaptığını belirten baba Mehmet Can Yıldız, "Sol gözünün tedavisi var mı yok mu diye araştırma yaparken, öbür gözüne de bulaştı. İki gözünde de optik atrofi oluştu. Diğer gözü de kaybederse tamamen karanlığa gömülme riski var. Ömür boyu karanlığa gömülmesin diye özel hastaneleri aradım. Gözdeki optik atrofizi rahatsızlığının kök hücre tedavisi varmış. Türkiye’de iki doktordan birine Sağlık Bakanlığı izin vermiş. Bir tanesine ulaştık. Maliyeti biraz yüksek. Her bir göz için 30 bin TL ücret aldıklarını söylediler. Ayrıca beyin cerrahı da ne kadar alır onu bilmiyorum. İki gözünün de ameliyat olması lazım. Devlet büyüklerimizden ve hayırsever işadamlarımızdan çok çok rica ediyorum, kızımı karanlıktan kurtarsınlar. Bizde ömür boyu onlara dua edeceğiz. Maddi imkansızlıklardan dolayı yayına çıktım. Kendim için olsaydı kesinlikle yayına çıkmazdım. Ama kızımın durumunu gördükçe içim acıyor, yüreğim yanıyor. Daha önce inşaatlarda çalışıyordum. Boya işleri yapıyordum. Astım ve şeker hastalığı bende olduğu için boya kokusuna dayanamıyorum ve nefessiz kalıyorum. Artık ben de çalışamıyorum. Zor durumdayız ve devlet büyüklerimizden, hayırsever işadamlarımızdan acil olarak yardım istiyoruz. Çaresiz kaldım” dedi.

Yıldız ailesinin en küçük ferdi olan İktimel Yıldız, “Ablamın iyileşmesini istiyorum, tekrar görmesini istiyorum” diyerek yardım talebinde bulundu.

BATMAN/İHA


(FOTOĞRAF)


X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN