Back To Top
Dünyanın 8. kıtası sular altında gizleniyor olabilir

Dünyanın 8. kıtası sular altında gizleniyor olabilir

 - Son Güncelleme: 17.02.2017 Cuma 15:08
Dünyanın 8. kıtası sular altında gizleniyor olabilir
- A +

Bilim adamları, Pasifik Okyanusu'nun altında dünyanın sekizinci kıtası olarak kabul edilebilecek bir kara parçası buldu.

'Geological Society of America's Journal' dergisinde yayımlanan makaleye göre, bilim adamları Pasifik Okyanusu'nun güneybatısında yüzde 94'ü sular altında kalmış "Zealandia" adlı yeni bir kara parçası üzerinde çalışmalar yürüten bilim adamları, buranın dünyanın 8. kıtası olabileceğini ortaya koydu.

ÜZERİNDE 20 YILI AŞKIN ÇALIŞIYORDUK

Zealandia, yaklaşık 5 milyon kilometre karelik yüz ölçümüyle Avustralya kıtasının üçte birine denk düşüyor. Yeni Zelanda'nın kuzeyi, Güney Adası ve Yeni Caledonia da bu kara parçasına bağlı. Araştırmanın başyazarlarından Yeni Zelanda yer bilimcisi Nick Mortimer, bilim adamlarının Zealandia üzerinde 20 yıldan daha uzun süredir çalıştığını belirtti. Zealandia'yı kıta olarak adlandırmanın listeye yeni bir isim eklemekten daha fazlası olduğunu vurgulayan Mortimer "Bu kıta sular altında kalmış ancak kırılmamış. Bu durum kıtasal kabukların birleşmesi ve kırılmasını keşfetmek adına önemli" dedi.

17-02/17/z-001.jpg

YER ÜSTÜNDE OLMASI ŞART DEĞİL

Sanılanın aksine bir kara parçasının kıta olarak kabul edilmesi için yer üstünde olması şart değil. Araştırmacıların bunun için aradığı kriterler arasında, etraftaki alandan yüksek olma, kendine özgü jeoloji, iyi tanımlanmış alan, normal okyanus zemininden daha kalın kabuğa sahip olma yer alıyor.

Dünyada şu anda kıtaları resmi olarak kabul eden herhangi bir bilimsel organ yok. Ancak zamanla Zelandia'yı diğer kıtalarla bir tutan başka araştırmalar da yürütülürse, Zealandia gelecekte yeni bir kıta statüsüne kavuşabilir.

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN