Back To Top
İngiliz istihbarat kurumunun yeni başkanı Jeremy Fleming oldu

İngiliz istihbarat kurumunun yeni başkanı Jeremy Fleming oldu

 - Son Güncelleme: 20.03.2017 Pazartesi 18:36
İngiliz istihbarat kurumunun yeni başkanı Jeremy Fleming oldu
- A +

İngiliz hükümetine bağlı dijital iletişim ve istihbarat kurumu GCHQ'nun yeni başkanı Jeremy Fleming oldu.

İngiltere Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, görevden ayrılacağı geçtiğimiz aylarda duyurulan Robert Hannigan'ın yerine GCHQ başkanlığına Fleming'in getirildiği bildirildi.

ÖNÜMÜZDEKİ AYIN ORTASINDA BAŞLAYACAK

Açıklamada, Fleming'in görevine önümüzdeki ayın ortasında başlayacağı kaydedildi.

Fleming, 2013 yılından beri iç istihbarat servisi MI5'te genel müdür yardımcılığı görevini yürütüyordu. Memuriyetine 1993 yılında başlayan Fleming, siber güvenlik, karşı casusluk ve Kuzey İrlanda bağlantılı terörle mücadele alanlarında uzman olarak görev yaptı.

SİBER SUÇLARLA MÜCADELE

İngiltere'de GCHQ, MI5 ve MI6 olmak üzere 3 istihbarat kuruluşu bulunuyor. GCHQ, ülkenin siber bağlantılarının ve altyapısının güvenliğinden, MI5 terörle mücadele ve karşı casusluk, MI6 da dış istihbarat konularından sorumlu.

GCHQ, ABD'nin Ulusal Güvenlik Ajansının (NSA) eski sistem analisti Edward Snowden'ın 2013’te sızdırdığı belgelerle dünya gündemine gelmişti. Belgeler, ABD istihbaratının GCHQ ile işbirliği halinde dünya genelindeki dinleme faaliyetlerini ortaya çıkarmıştı.

LONDRA/AA

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN