Back To Top
Dolar ve Euro rekor rekor kırdı! | Dolar kuru ne kadar? Euro kaç TL?

Dolar ve Euro rekor rekor kırdı! | Dolar kuru ne kadar? Euro kaç TL?

 - Son Güncelleme: 09.01.2017 Pazartesi 15:13
Dolar ve Euro rekor rekor kırdı! | Dolar kuru ne kadar? Euro kaç TL?
- A +

Dolar ve euro sabah saatlerinde rekor üstüne rekor kırdı. Son dakika bilgisine göre, dolar/TL 3.7380 Euro/TL ise 3.9316 seviyesini görerek yeni zirvesini gördü.

Dolardaki küresel değer kazancı ve devam eden lokal endişelerle dolar/TL 3.7380 seviyesini görerek tarihi zirvesini gördü. Kur saat 13.25 itibari ile bankalararası piyasada 3.7300 seviyesinden işlem gördü. Euro/TL ise 3.9316 seviyesini görerek rekor kırdı. Bankacılar kurda küresel piyasaların ve lokal siyasi gelişmelerin izleneceğini söylediler.

Küresel piyasalarda dolar geçtiğimiz Cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam verilerinin maaş artışlarında bir ilerleme görüldüğünü göstererek 2017 için daha fazla faiz artışı ihtimalini güçlendirmesiyle beraber değer kazanıyor.

Dolar endeksi 14 yılın zirvesinin hemen altında işlem görüyor.

Ancak TL'deki değer kaybının tek nedeni küresel gelişmeler olmadı. TL geçen hafta olduğu gibi bu gün de gelişmekte olan ülke para birimleri arasında dolar karşısında en çok değer kaybeden oldu.

Gelişmekte olan ülke para birimlerinde bugün yüzde 0.1 ila yüzde 1 arasında değer kaybı yaşanırken TL'deki değer kaybı yüzde 2'ye yaklaştı.

Bankacılar bugün negatif ayrışma için belirli bir haber ya da gelişme olmadığını, negatif ayrışmayı mevcut gelişmelerin oluşturmaya devam ettiğini söylediler.

Genel çerçevede kuru baskılayan lokal unsurlar arasında TCMB'nin siyasi endişelerle TL'nin sert değer kayıplarına karşın faiz adımlarını kullanmaktan çekinebileceği endişesi, faiz adımlarının kullanılması halinde siyasilerle yaşanabilecek gerilim ihtimali, Türkiye'ye tek yatırım yapılabilir notu veren Fitch'in 27 Ocak'taki değerlendirme tarihinin yaklaşması ile siyasi ve jeopolitik gelişmeler öne çıkıyor.

Kapalıçarşı’da gram altın 137 TL’den, çeyrek altın 226 TL’den, yarım altın 453 TL’den tam altın ise 897 TL’den alıcısını bulacak.

KUR NEDEN BASKI ALTINDA

Genel çerçevede kuru baskılayan lokal unsurlar arasında TCMB'nin siyasi endişelerle TL'nin sert değer kayıplarına karşın faiz adımlarını kullanmaktan çekinebileceği endişesi, faiz adımlarının kullanılması halinde siyasilerle yaşanabilecek gerilim ihtimali, Türkiye'ye tek yatırım yapılabilir notu veren Fitch'in 27 Ocak'taki değerlendirme tarihinin yaklaşması ile siyasi ve jeopolitik gelişmeler öne çıkıyor.Yorumlar

Yorumlar
Vatandaş 09 Ocak 2017 21:25
Başkanlık gelince her şey düzelir!Her derde devadır bu sistem!
Tarık 09 Ocak 2017 16:22
Süt kaynıyor!! Ak parti ille de başkanlık diyerek kazanın altına odun atıyor. Allah korusun süt taşarsa Türkiye'deki bütün bankalar kasalarındaki parayı ortaya çıkarsa gene de fayda etmeyebilir..
Vatandaş 09 Ocak 2017 15:43
Bunun adı devalüasyon dur yeni sistem bu efelenerek kaybetmek ne stratejik hamle deyilmi yastık altı diyorlar bende yok olsa bile senmi koydun onu oraya onuda heba edeceksiniz düşman zayiat vermemek için düşmanının göcünü bilmek ister varsın yastık altında birikim var bilsin ama yok sayenizde müflis bir toplum olduk
Ali 09 Ocak 2017 15:17
Dolar alan yanar diyen EKONOMİ şeyleri nerede? Dolar 5 TL ne zaman olacak haber versinler? Gerçi onlar 1 TL olacak diyordu.
KARAR OKURU 09 Ocak 2017 14:02
Ülkenin kötü gidişatinin delili !
DAYI 09 Ocak 2017 12:49
dolarda zaten 4 bekleniyor...bir taraftan terör bir taraftan başkanlık ısrarı ülkeyi ciddi anlamda geriyor.bakın buraya yazıyorum.başkanlık bu ülkenin başına bela olacak.belki gereklidir veya değildir ama O GÜN BUGÜN DEĞİL.
HARUN AKDAG 09 Ocak 2017 14:51
0
DOLAR ALMAK DÜŞÜNÜYORUM ŞİMDİ ALAYIM HANGİ SEVİYELERE İNER
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN