Back To Top
‘Faizde değişiklik yok sıkı duruş korunacak’

‘Faizde değişiklik yok sıkı duruş korunacak’

‘Faizde değişiklik yok sıkı duruş korunacak’
- A +

TCMB’nin faiz oranlarını sabit tutmasını beklediklerini söyleyen ekonomistler, enflasyonun kötüleşmesi halinde merkezin, duruşunu bir miktar daha sıkılaştıracağını ekledi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) bugün gerçekleştireceği Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında uzmanlar faizlerde değişiklik beklemediklerini açıkladı. Ziraat Bankası ekonomisti Bora Tamer Yılmaz, toplantıda faiz oranlarının sabit tutulmasını beklediklerini ancak sıkı duruşun da korunacağını öngördüklerini söyledi. Burada önemli faktörün enflasyon beklentileri olacağına işaret eden Yılmaz, enflasyon beklentilerinin önceki gün açıklanan TCMB beklenti anketinde sabit kaldığını anımsattı. Yılmaz, “12 ay ve 24 ay sonrası enflasyon beklentileri çok önemli. Enflasyon beklentilerinin sabit kalması, Merkez Bankası politikalarının toplumda karşılık bulduğunu gösteriyor” ifadelerini kullandı. Ekonomist Haluk Bürümcekçi de Merkez Bankası’nın önceki toplantıda hiçbir faizde değişikliğe gitmediğini hatırlatarak, manşet enflasyonun yıllık artışının temmuzda yüzde 9,8 seviyesine doğru yavaşlamasına karşın bankanın, aradan geçen sürede ortalama fonlama maliyetinde bir değişikliğe yönelmediğini söyledi. Manşet enflasyonun yüzde 10,7 ve çekirdek enflasyonun 10,2’ye yükseldiğini gösteren ağustos verisinden sonra Merkez Bankası’nın bu duruşunun değişmeyeceğini ifade eden Bürümcekçi, PPK toplantısında Merkez Bankası’nın, tüm faizleri sabit tutmasının çok yüksek olasılık olduğu kaydetti. Bürümcekçi, gelecek dönemde olumsuzluklar karşısında TCMB’nin, duruşunu bir miktar daha sıkılaştırması gerekeceğini söyledi. 

FAİZ KORİDORU YENİLENEBİLİR

QNB Finansinvest Başekonomisti Burak Kanlı, Merkez Bankası’nın, yakın dönemde gerek politika faizlerinde gerekse likidite duruşunda bir değişikliğe gitmeyeceğini ancak aralık ayında başlayarak enflasyonun baz etkileriyle düşmesi halinde önce ağırlıklı ortalama maliyetini kademeli bir biçimde ve piyasanın vereceği tepkiyi de dikkate alarak indirmesini beklediğini, ardından da faiz koridorunun geç likidite penceresini kullanımdan kaldıracak biçimde yeniden düzenleneceğini söyledi. 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN