Back To Top
Girişimci ‘BES’lenecek

Girişimci ‘BES’lenecek

Girişimci ‘BES’lenecek
- A +

Türkiye’de girişimcilerin sermaye sorununa dört koldan çözüm geliyor. Hazine ortaklığında bir fon oluşturulurken, yatırımın yüzde 1’i de BES’ten gelecek. Katılım bankaları da finansmana teşvik edilecek. Böylelikle 3 milyarlık kaynak oluşturulacak.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye’de girişimcilerin finansman sorununu çözmek ve gençleri de girişimciliğe teşvik etmek amacıyla devrim niteliğinde destekler vereceklerini belirterek, bu kapsamda 2017’de 2,5-3 milyar liralık yeni finansman kaynağı yaratacaklarını açıkladı. Şimşek, bu kapsamda Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) standart fonlarının asgari yüzde 1 oranında girişim sermayesi fonlarına yatırım yapmasını zorunlu hale getirdiklerini bildirdi. Girişimciliğe verilen destekler hakkında değerlendirmelerde bulunan Şimşek, 2016 yılının birçok yeniliğin hayata geçtiği ve yabancı yatımcıların Türkiye’yi girişim sermayesi yatırımlarında tercih ettikleri bir yıl olduğunu belirtti. Şimşek, Türkiye’deki  girişimcilik eko sisteminin gelişmesi açısından 2017 yılında da projelerin hızlanarak devam edeceğini bildirerek, mevcut araçlarla yetinmeyeceklerini, hem var olan uygulamaların hacmini artıracaklarını hem de yeni uygulamaları gündemlerine alacaklarını vurguladı. Gelecek dönemde Hazinenin üst fonların yanı sıra fonlara da doğrudan kaynak aktarmasına imkan tanıyacaklarını belirten Şimşek, “Bu değişiklik ile girişimcilik eko sistemine yönelik girişim sermayesi yatırımlarının artmasını ve bu kültürün yatırımcılarımızda oluşmasını, ayrıca yatırımcılarımızın tecrübelerinin ve kapasitelerinin geliştirilmesi bakımından doğrudan girişim sermayesi fonlarına kaynak taahhüt edilmesini amaçlıyoruz” dedi. 

KATILIM BANKALARINDAN TEŞVİK

Katılım bankalarını da girişimcilere finansman sağlamaya teşvik edeceklerini aktaran Şimşek, kar zarar ortaklığına dayalı finansman ve bu tür yatırımlar ile girişimcilere kaliteli kaynak sağlamak için yapılan çalışmaların da devam ettiğini söyledi. Şimşek, diğer taraftan bu yıl Müsteşarlığın da katılım bankalarının ortağı bulunacağı bir fon kurulmasını öngördüklerini belirterek, bu sayede 250 milyon liranın üzerinde bir fon oluşturarak girişimcilere alternatif finansman sağlayacaklarını bildirdi. Türkiye Kalkınma Bankasını da yeniden yapılandırarak öz kaynağa dayalı finansman yapmasına imkan sağlayacaklarına dikkati çeken Şimşek, şu değerlendirmelerde bulundu: “Gelişmiş ülkelerin hemen hemen hepsi özellikle İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra kalkınma bankaları teşkil etmişlerdir. Bu kalkınma bankaları kuruldukları dönemdeki misyonlarını tamamlayarak gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerine yön verici yeni politikalar ile tekrar yorumlanmışlardır. Bu kapsamda, Türkiye Kalkınma Bankasının da yeniden yapılandırılması zaruri bir hal almıştır. Bu amaçla, bankanın kredi sağlama fonksiyonuna ilave olarak öz kaynağa dayalı finansman da sağlaması amacıyla bir fon teşkil etmesi tasarlanmaktadır. Bu fon ile ülkemizin orta gelir tuzağına girmemesine yönelik politikaları destekleyecek girişim sermayesi sağlanacaktır. Ayrıca, bölgesel yatırımlar ve çekirdek aşama finansmanı da sağlanacaktır. Yaklaşık 1 milyar lira olması planlanan fon ile oldukça etkili bir başlangıç yapacağımızı düşünüyorum.”   

FON DESTEKLERİYLE GENÇLERE 3 MİLYARLIK KAYNAK

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) standart fonlarının da asgari yüzde 1 oranında girişim sermayesi fonlarına yatırım yapmasını zorunlu hale getirdiklerini belirten Mehmet Şimşek, sektör tarafından da son derece olumlu karşılanan bu devrim niteliğindeki değişiklikle girişimcilik eko sisteminin faaliyetlerinin yüksek bir ivmeyle artmasını beklediklerini söyledi. Şimşek, “Tüm bu projeler ile 2017 yılında girişimcilerimiz için 2,5-3 milyar lira  tutarında yeni finansman kaynağı yaratacağız.” dedi. Başbakan Yardımcısı Şimşek, söz konusu rakamın Türkiye’deki girişimcilerinin finansman sorununu büyük ölçüde ortadan kaldıracağı gibi gençleri de  girişimciliğe teşvik edecek önemli bir etken olacağını sözlerine ekledi.

YABANCIDAN 300 MİLYON AVRO

Hazine’nin Avrupa Yatırım Fonu tarafından kurulan üst fona 60 milyon avro taahhüt ettiğine işaret eden Şimşek,  “Ancak sistemin kurgusu ve ikili anlaşmalarımız gereği fonun en az 400 milyon avro yatırım hacmi olacaktır ki beklentilerimiz bu rakamın çok daha üstündedir. Bu üst fonun faaliyete geçmesi ile birlikte ‘yabancı yatırımcı ülkemize gelmez’ önyargısı yıkılmış ve 3 yabancı girişim sermayesi fonundan en az 300 milyon avro tutarında yatırım taahhüdü alınmıştır.” ifadelerini kullandı.   

KALKINMA AJANSI ŞARTLARI AĞIR

Hakkarili iş adamı Abdurrahman Er, bölgede istihdamın önünü açma ve işsizliği bitirme adına devlet eli ile fabrikaların açılması ve yerelde bulunan işletmelere devredilmesinin daha isabetli bir yaklaşım olacağını savundu. Yıllarca avantajlı olmasına rağmen Hakkari’ye verilen teşvik paketleriyle dışarıdan yatırımcı getirmenin mümkün olmadığını belirten iş adamı Abdurrahman Er, kalkınma ajanslarının ağır prosedürleriyle özellikle Hakkari ilinde yatırım desteği almanın oldukça zor olduğunu söyledi. Er, teşviklerin 15 yıla uzatılmasını istedi.

 

 

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN