Back To Top
Rusya Tarım Bakanı Yardımcısı Gromiko: Fas'tan domates alıyoruz

Rusya Tarım Bakanı Yardımcısı Gromiko: Fas'tan domates alıyoruz

 - Son Güncelleme: 15.09.2017 Cuma 12:51
Rusya Tarım Bakanı Yardımcısı Gromiko: Fas\'tan domates alıyoruz
- A +

Uçak krizinden sonra Türk domatesine ambargo uygulamaya başlayan Rusya'nın direncini S-400 anlaşması bile kıramadı. Türkiye milyarlarca dolarlık füze siparişine imza atarken Moskova'dan yine 'ama'lı açıklama geldi: Teknik sorun yok, bakanlar kurulunun karar vermesi gerekiyor.

Rusya Federasyonu Tarım Bakanı Yardımcısı Evgeniy Gromiko, Türkiye'den domates ithalatına ilişkin,"Kısıtlamaların kaldırılması kararı hükümet ve bakanlar kurulu kararı. Ama Rusya Tarım Bakanlığı olarak, bunların kaldırılması yönünde teknik yönden bir engel bulunmadığına dair görüşümüzü, dönüşümüzde hükümetimize ileteceğiz" dedi.

Gromiko, Antalya'da bir otelde gerçekleştirilen, Türkiye-Rusya Tarım Yürütme Komitesi 1. Dönem Toplantısı'nın ardından Antalya Ticaret Borsası (ATB) tarafından, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) desteğiyle ANFAŞ Antalya Fuar Merkezinde düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı'nı (YÖREX) ziyaret etti.

ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır tarafından karşılanan ve sıkma portakal suyu ile turunç reçeli ikram edilen Gromiko, yöresel ürünlerin yer aldığı stantları gezdi.

Gazetecilerin, Rusya'nın Türkiye'den ne zaman domates ithal etmeye başlayacağına ilişkin sorusu üzerine Gromiko, "Bugün önemli görüşmeler yaptık, hangi istikamette çalışmalar yapmamız gerektiğini gerek Rus gerek Türk tarafı olarak biliyoruz. Engelleri aşmak için ne tür çalışma yapmamız gerektiği konusunda verimli bir toplantı düzenledik. Kısıtlamaların kaldırılması kararı hükümet ve bakanlar kurulu kararı. Ama Rusya Tarım Bakanlığı olarak, bunların kaldırılması yönünde teknik yönden bir engel bulunmadığına dair görüşümüzü, dönüşümüzde hükümetimize ileteceğiz." diye konuştu.

RUSYA'YA 3 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM

Rusya'daki sera yatırımlarına da değinen Gromiko, son on yıl içinde bu alanda 3 milyar dolardan fazla yatırım yapıldığını ifade etti.

Rusya'da üretimin, domates ihtiyacını karşılayıp karşılamadığı yönündeki soruya Gromiko, "Biz domates ithal ediyoruz. 100 bin ton civarında iç üretim eklemiş olduk, mevcut üretime. İthalatımız devam edecek. Rusya'da 460 bin ton ithalatımız var, kendi üretimimiz dışında." yanıtını verdi.

Gromiko, Fas, Azerbaycan ve Çin başta olmak üzere farklı ülkelerden domates ithal ettiklerini de belirtti.

HER ŞEY DÜZELDİ DOMATES KALDI

Rusya uçak krizinden sonra Türkiye'den aldığı ürünlere ambargo uygulamış, iki ülkenin ilişkilerinin normalleşmesinden sonra ise birçok üründe kısıtlamaları kaldırmıştı. Domateste geri adım atmayan Moskova yönetimini, Ankara'nın imzaladığı 3 milyar dolarlık S-400 anlaşması bile ikna etmedi. Rusya kuş uçuşu Türkiye'ye 6 bin km mesafedeki Fas'tan bile domates ithal ediyor.

BÜYÜKSÜN DOMATES 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin'in, Mayıs ayında Soçi'de gerçekleştirdiği görüşmede de 'domates' sorunu aşılamamıştı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüs İbrahim Kalın ve Mehmet Şimşek, Twitter'daki paylaşımlarımlarıyla esprili şekilde, aşılamayan soruna dikkat çekmişti. 

17-09/14/ibrahim-kalin-ve-mehmet-simsek-ten-domates-9573078_6123_m.jpg

17-09/14/ibrahim-kalin-ve-mehmet-simsek-ten-domates-9573078_7334_m.jpg

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN