Back To Top
6 maddede içimizdeki deha

6 maddede içimizdeki deha

 - Son Güncelleme: 24.01.2018 Çarşamba 03:26
6 maddede içimizdeki deha
- A +

Kendi kendine konuşan insanlara artık deli değil dahi denilecek. Birçok üniversitenin dehalıkla ilgili araştırmaları altı başlıkta sıralandı. İlk çocuk olmak, müziğe olan ilgi ve tembellik diğer insanlara göre daha zeki olmanın ipuçlarını veriyor.

KARAR / FRANKFURT

Bazı özelliklerimiz bizi başkalarından ayırır. Hatta onlardan daha üstün olduğumuzu bile gösterebilir. Farkında olmadan barındırdığımız altı basit özellik aslında bir dahi olduğumuzun işareti olabilir. Bunların başında geç yatmak, ilk çocuk olmak veya mütevazılık gibi nitelikler geliyor.

1- Gece kuşu olmak

Diğer insanlara kıyasla geç saatlere kadar ayakta olanların üstün zekalı olduğu düşünülüyordu. Madrid Üniversitesi’nde bin gencin katılımıyla yapılan araştırmada, geceleri uyanık olan kişilerin daha zeki olduğu ortaya çıktı.

2- Ailenin en büyüğü

Science bilim dergisinde yayımlanan ve Norveçli bilim insanları tarafından 250 bin erkek üzerinde yapılan araştırmada, ailenin en büyük çocuklarının diğerler üyelerine göre IQ’sunun daha yüksek çıktığı kaydedildi.

3- Kendi kendine konuşmak

Zeka konusunda bir başka gösterge ise kendi kendine konuşmak. İngiltere’nin Bangor Üniversitesi’nde yürütülen bir çalışma, IQ’su yüksek insanları incelediklerinde içlerinde kendi kendine konuşanların yoğunlukta olduğunu gösterdi.

4- Enstrüman çalabilme

Dahilik yoluna giden yolda diğer bir adım da enstrüman çalabilmek. Herhangi bir müzik aleti çalanların, müzikle ilgilenmeyenlere göre yabancı dili daha rahat öğrendiği ortaya çıktı. Endişe etmeyin bir enstrümanı öğrenip unuttuysanız da bu özellik hâlâ geçerli.

5- Tembellik

Journal Health Psycoholgy isimli dergide tembel insanların da zeki olduğu yapılan bir araştırmayla ispatlanıyor. Ancak bu kişilerin tembellik nedeniyle sağlıksız yaşaması sahip oldukları gizli dehanın bedeli olsa gerek.

6- Tevazu

Amerikan Cornel Üniversitesi ise dehaların aslında kendilerini olduğundan daha az zeki ve yetenekli olarak gördüğünü öne sürdü. Eğer bu özelliklerin birçoğunu taşıyor fakat bunun bilincinde değilseniz, dehanızın farkında olmadan bir yaşam sürüyorsunuz.

 

Yükleniyor...

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN