Back To Top
Adana'da doğumevi hastanesindeki skandal iddialarına soruşturma

Adana'da doğumevi hastanesindeki skandal iddialarına soruşturma

 - Son Güncelleme: 07.12.2017 Perşembe 20:19
Adana\'da doğumevi hastanesindeki skandal iddialarına soruşturma
- A +

Adana'da bir hastanede doğan bebeklerin, 'öldü' denildikten sonra, aileleri yerine başkalarına verildiği iddialarıyla ilgili Adana Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı.

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamada, "Adana Meydan Doğumevi Hastanesi'nde 1980-1990 yılları arasında gerçekleşen doğum olaylarında hastane görevlileri ve diğer şüpheli kişilerce doğan bebeklerin ailelerine, bebeklerin öldüğü söylenerek başka kişilere verildiğine yönelik iddialar nedeniyle soruşturma başlatılmıştır" denildi.

'OLAY ARAŞTIRILIYOR'

Cumhuriyet Başsavcılığı'nın açıklamasında, şunlara yer verildi:

"Soruşturma kapsamında Cumhuriyet Başsavcılığımıza bugüne kadar çoğunluğu 1980 yıllarda gerçekleştiği iddia edilen olaylarla ilgili 11 vatandaş aynı ve benzer iddialarla müracaatta bulunmuştur. Alınan ifade ve beyanlar doğrultusunda Başsavcılığımız tarafından İl Emniyet Müdürlüğüne olay ve iddiaların araştırılması, bilgi ve belgelerin temin edilmesi, beyanların alınması, suç işlendiğine yönelik delillerin elde edilmesi halinde şüphelilerin tespit edilerek yakalanması yönünde talimat verilmiştir. Ayrıca Meydan Doğumevi Hastanesinde görevli kamu görevlileri ile ilgili araştırma ve ön inceleme yapılıp sonucunun bildirilmesi için Adana Valiliği’ne yazı yazılmış olup, hastane arşivindeki mevcut kayıtlar ile olay tarihlerinde doğum sırasında öldüğü söylenen bebeklerin defin işlemlerine ilişkin süreç ile ilgili belgelerin hastane ve belediye kaynaklarından araştırılıp temin edilmesi ve incelenmesi süreci devam etmektedir."

ADANA/DHA

 

 

Yorumlar

Yorumlar
KARAR OKURU 07 Aralık 2017 18:15
Aynı durum 1980li yıllarda Hacettepe Üniversitesi Hastanesi'nde de yaşanmış olabilir. Annem bizzat bunu yaşadı. Ameliyata alınan abimin ameliyatının iyi geçtiği söylendiği halde sonrasında öldüğü söylenmiş. Ailem köyden gittikleri için, o zamanlarda köyliler şimdiki gibi gözü açık ve hakkını arayabilen bir durumda değildi maalesef, çocuğunuzu gödük demişler. Cenazesini vermek bir yana ölüsünü göstermemişler bile. Annemin içinde hep bir umut vardır birgün abimin onu bulacağına dair. Sanıyorum ki bu durum sadece Adana ile sınırlı değil. Bütün hastaneler denetlenmeli.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN