Back To Top
Başbakan Yıldırım: Millet sözünü söyledi

Başbakan Yıldırım: Millet sözünü söyledi

 - Son Güncelleme: 21.04.2017 Cuma 14:41
Başbakan Yıldırım: Millet sözünü söyledi
- A +

Başbakan Binali Yıldırım gazetecilerin sorularını yanıtladı. Terör operasyonlarına ilişkin kararlılık mesajı veren Yıldırım, "Tehdit oldukça gerekeni yapacağız. Önemli olan ülkemizin güvenliğidir" diye konuştu.

Başbakan Binali Yıldırım gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Yıldırım'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

GEREKEN KARŞILIK VERİLECEK

"Uludere'de maalesef saha taramaları esnasında 2 askerimiz şehit edildi ve karşılığı hemen verildi. Oradaki terör yuvaları darmadağın ediliyor. Bu mücadele devam edecek. Türkiye'nin sınırlarının dışında tehdit var olduğu müddetçe, Türkiye bunların hepsine gereken karşılığı verir. Önemli olan ülkemizin güvenliğidir.

CHP DANIŞTAY'A GİDİYOR

Millete gittik. Kararı millet verdi. Milletin kararını mahkemelerde şikayetle düzeltmek demokrasinin bir yolu değildir. Ama tabii şikayet yolunu herkes kullanma durumundadır. Kullanmak isterlerse buna diyecek bir şeyimiz yoktur. Ama millet sözünü söylemiştir. Evet sonucu tecelli etmiştir. Milletin zamanını daha fazla israf etmenin bir manası yoktur.

HERKES AYRI TELDEN ÇALIYOR

Yüksek Seçim Kurulu her seçimle ilgili itirazı karara bağlar ve mesele biter. Seçimler konusunda YSK'nın verdiği karar kesindir. Bunun üzerine herhangi bir yargı yolu yoktur. Ama buna rağmen gidebilirler. İstedikleri yere gidebilirler. Neticede milletin kararının üzerine hiçbir mahkeme bir karar veremez.

Yenilen pehlivan güreşe doymaz. Milletin kararını sindirmemek anlamına gelir. Bu da ana muhalefet partisine yakışmaz. Ana muhalefet partisinde kim son sözü söylüyor onu da anlamış değiliz. Herkes ayrı bir telden çalıyor."

 

Yorumlar

Yorumlar
KARAR OKURU 21 Nisan 2017 20:40
Aynısını ama siz yapmıştınız o zamanlar mühürsüz oy sayılmadı ve yenilendi arşiv yanılmaz
KARAR OKURU 21 Nisan 2017 19:55
YSK kanunu ihlal etmistir. Bu acik-secik bellidir. YSKnin kararini yargi degistiremez diye birsey yok; yalan konusuyorlar. Once Anayasa Mahkemesine sikayet edilir. Ordaki yargiclarin cogu da AK Parti baglantili oldugu icin buyuk ihtimalle sikayet red edilir. Sonra da AiHM'e gidilir. AiHMle uluslararasi bir sozlesme imzalanmistir. Uluslararasi sozlesmeler ulkelerin anayasalarinin da ustundedir. Ama yaptirimi yoktur. Yani secimin iptal edilmesi gerekir diye bir karar cikarsa iktidar bu karara uymayacaktir. O zaman da devlet tazminat odemekle cezalandirilir. Eninde sonunda secim iptal edilmeyecek ama AiHM hukuka aykiri derse YSKnin sahtekarligi tescillenecek.
DevilsAdvocate 21 Nisan 2017 17:50
Anayasa madde 79'u siyasetçiler bile yanlış yorumluyor. Kanun maddeleri dar yorumlanır. YSK bir yargı organı olsa bile sonuç itibariyle bir kamu idaresidir. Evet madde 79 dar yorumlanırsa demek oluyor ki YSK'nın seçim sonuçlarını açıklayan kararlarına karşı bir başka merciye başvurulamaz çünkü seçim sonucunu açıklayan karar bir yargı kararıdır. Fakat aynı zamanda bir kamu idaresi olarak YSK da kanun ile kurulmuş ve kendisine kanun ile yetkiler verilmiş bir kurum. Kanunilik ilkesi gereği YSK kanunlara uygun olarak idari işlem tesis etmek zorundadır. Zarf ve pusulaların mühürlenmesi ise seçim kanununun ilgili maddesinde açıkça ifade edilmiş olduğundan bu konuda YSK'ya bir takdir yetkisi verilmemiştir. Dolayısıyla YSK'nın tesis etmiş olduğu mühürsüz oylar da geçerli sayılır idari işlemi seçim kanunun ilgili maddesine aykırıdır. Sonuç itibariyle YSK'nın seçim sonucunu açıklayan kararı bir yargı kararıdır fakat seçimlerin güvenliğine ilişkin tesis ettiği mühür meselesini de içine alan işlemleri idari işlemlerdir ve yargı kararı değildir.
KARAR OKURU 21 Nisan 2017 16:32
Aynı koşullarda hayır tecelli etseydi ne yapacaktınız?
Cumali Kara 21 Nisan 2017 16:13
Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir ve temsili demokraside bu temsil TBMM'ye yasama yapmak için verilmiştir. Hiç bir Türk vatandaşı YSK'ya kanun maddesinin emrettiğinin tam tersini yapması için yani bir nevi yasama organı gibi yasa yorumlaması ve düzenlemesi için egemenlik hakkını devretmedi YSK'ya.
Ahmet Can 21 Nisan 2017 15:20
Anayasa madde 79'da YSK'nın seçim sonuçları ile ilgili vereceği nihai kararları aleyhine başka bir merciye başvurulamaz yazıyor fakat maddenin devamında da "Yüksek Seçim Kurulunun ve diğer seçim kurullarının görev ve yetkileri kanunla düzenlenir." deniyor. YSK'nın seçim adiliyetinin ve güvenliğinin sağlanmasına yönelik tesis edeceği idari işlemler kanuna uygun olarak tesis edilmek zorundadır. Eğer söz konusu idari işlemlerde kanuna uymayan durumlar varsa idari işlemin kanuni idare ilkesi gereği iptal edilebilmesinin mümkün olması gerekir.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN