Back To Top
Fransa'dan S-400 açıklaması: NATO ülkelerinin yorum yapacağı bir durum değil

Fransa'dan S-400 açıklaması: NATO ülkelerinin yorum yapacağı bir durum değil

 - Son Güncelleme: 14.09.2017 Perşembe 10:20
Fransa\'dan S-400 açıklaması: NATO ülkelerinin yorum yapacağı bir durum değil
- A +

Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Agnes Romatet-Espagne, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 füze savunma sistemleri almasının NATO ülkelerinin üzerinde yorum yapacağı bir durum olmadığını söyledi.

Romatet-Espagne, bugün yapılan basın toplantısında, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 füze savunma sistemleri almasına ilişkin bir soru üzerine, "Türkiye'nin bu askeri ekipmanları alması bağımsız bir seçimdir ve NATO ülkelerinin üzerinde yorum yapacağı bir durum değildir." dedi.

NATO'daki müttefiklerinin, bölgesindeki güvenlik tehditleri ile mücadelesinde Türkiye'yi güçlü bir şekilde desteklediğini ifade eden Romatet-Espagne NATO'nun 2013'ten bu yana, Türkiye'nin talebi doğrultusunda ülkenin doğusunda füze savunma sistemleri bulundurduğuna dikkati çekti.

Romatet-Espagne, bu çerçevede NATO AWACS erken uyarı uçakları ve gemilerle de bir dizi önlem alındığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün yaptığı açıklamada, "Önemli adımlar atıyoruz, şurada bir S-400 anlaşması yaptık diye çılgına döndüler. Ne olacaktı, sizi mi bekleyeceğiz? Bütün güvenlik noktasında tedbirlerimizi alıyoruz ve alacağız. Çok daha basitleri var, tabii her şey her yerde konuşulmuyor. Onun için, kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. Bunun başka çaresi yok." demişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert ise Türkiye ve Rusya arasındaki S-400 füze savunma sistemi alımı görüşmelerine ilişkin, "NATO üyesi ülkelerin NATO sistemleriyle uyumlu askeri malzeme kullanmaları önemli." ifadelerini kullanmıştı.

PARİS / AA

Yorumlar

Yorumlar
dr 14 Eylül 2017 00:17
nato da nukler atom yada bir suru silah var madem bizi seviyorlar niye bize de vermiyorlar hem kalleslik yap arkadan vur hem silah alma pkk verilen silahlar nerde kullanilacak orda isid diye hayali bir sey var kuran usa pkk var kuran usa islami terør mu ne hat yine kurab usa o gunler gecti kim satar ise alirsin yada ortak yaparsin yada kendin yap ne guzel alma seni vursunlar nato denen pislikler nato bizim bu kadar sever idi de pkk vurur iken neronlar niye vermedi yada bilgi o gunler gecti
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN