Back To Top
Genelkurmay Başkanı Akar ve mevkidaşı Joseph Dunford'ın İncirlik'te görüşmesi sona erdi

Genelkurmay Başkanı Akar ve mevkidaşı Joseph Dunford'ın İncirlik'te görüşmesi sona erdi

 - Son Güncelleme: 17.02.2017 Cuma 17:33
Genelkurmay Başkanı Akar ve mevkidaşı Joseph Dunford\'ın İncirlik\'te görüşmesi sona erdi
- A +

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve Joseph Dunford'ın İncirlik Üssü'ndeki görüşmesi sona erdi. Görüşmede Suriye ve Irak’ın toprak bütünlüğünün altı çizildi. DEAŞ başta olmak üzere her türlü terör örgütüyle etkin mücadeleye devam edileceği vurgulandı.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, dün Brüksel'de düzenlediği basın toplantısında duyurduğu Orgeneral Dunford'un Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar ile görüşmesi sona erdi. 

Yükleniyor...

TSK'nın açıklaması şu şekilde:

"Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi AKAR 17 Şubat 2017 tarihinde ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph DUNFORD  ile 10’uncu Tanker Üs Komutanlığı / İncirlik’te heyetler arası bir görüşme gerçekleştirmiştir.

Görüşmede Genelkurmay Başkanı AKAR muhatabına; 

-Ülkemizin hudut güvenliğini sağlamak, DEAŞ tehdit ve saldırılarını önlemek, yerinden edilmiş kimselerin yurtlarına dönüşüne katkı sağlamak ve sivilleri korumak/yaşanan terör olaylarından zarar görmesini engellemek maksatlarıyla Koalisyon çerçevesinde 24 Ağustos 2016 tarihinden itibaren icra edilmekte olan Fırat Kalkanı harekâtında, TSK tarafından desteklenen ÖSO’nun yoğun ve kararlı mücadelesi sayesinde büyük bir başarı elde edildiğini,
 
-Güvenliği sağlanan bölgelere yerinden edilmiş insanların geri dönmeye başladığını,
 
-El Bab bölgesinde de büyük ölçüde kontrolün sağlandığını, arama/tarama faaliyetlerine geçildiğini,
 
-Suriye ve Irak’ın toprak bütünlüğünün korunması ve terörizmle mücadele konuları kapsamında, DEAŞ başta olmak üzere her türlü terör örgütüyle etkin bir şekilde mücadeleye devam edileceğini, edilmesi gerektiğini,
 
-Koalisyon güçlerince bu kapsamda verilen desteğin artarak devam etmesinin büyük önem taşıdığını ifade etmştir.
Görüşmede, bölgede güvenliğin sağlanmasına yönelik olarak, başta PKK ve DEAŞ olmak üzere Suriye ve Irak’taki terör örgütleri ile mücadele konularında görüş birliği de teyit edilmiştir."
 

Edenilen bilgiye göre, Dunford'u taşıyan uçak bu sabah 10.45'te Adana'daki İncirlik Üssü'ne indi.

İki ülke genelkurmay başkanlarının görüşmesinin ardından kısa bir bilgilendirme yapılmasının planlanıyordu.

GÜNDEM: EL BAB VE RAKKA

3 ay aradan sonra gerçekleşen ziyaretin ana gündem maddelerinin, El-Bab ve Rakka operasyonları ve PKK ile mücadele olması tahmin ediliyordu. 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN