Back To Top
Sadece Mayıs'ta yetişen çağman mantarı için ayılarla yarışıyorlar

Sadece Mayıs'ta yetişen çağman mantarı için ayılarla yarışıyorlar

Sadece Mayıs\'ta yetişen çağman mantarı için ayılarla yarışıyorlar
- A +

Ordu'da sadece mayıs ayında yetişen, bir ağaçta 15-20 tane olan ve 5 kilo ağırlığına kadar çıkan çağman mantarı toplamak isteyen vatandaşlar ayılarla yarışıyor.

Ordu'nun Kabadüz ilçesi Çambaşı Yaylası'nda yılın sadece mayıs ayı içerisinde, metrelerce yüksekliğindeki ağaçları gövdesinde kendiliğinden yetişen çağman isimli mantarları toplamak için adeta ayılar ile yarışıyor.

İlk görenin topladığı mantarlar 5 kilo ağırlığa kadar ulaşabiliyor.

18-05/16/aw393498_01.jpg

AYILARLA TOPLAMA YARIŞI

Çambaşı Yaylası sakinlerinden Serdar Şimşek, sadece Mayıs ayı içerisinde yetişen çağman isimli mantarın çok özel bir mantar türü olduğunu söyledi.

Mantarların ağaçların gövdesinde kendiliğinden yetiştiğini belirten Şimşek, “Çağman mantarının avcılığı toplaması çok zordur. Orman içinde metrelerce yüksekliğindeki ağaçların gövdesinde kendiliğinden ortaya çıkan mantarları bizlerin sevdiği kadar ayılar da çok sever. Bu mantarlar çıkmaya başladığında bizler ve ayılar arasında adeta mantar toplama yarışı olur" dedi.

18-05/16/aw393498_05.jpg

"HER AĞAÇTA 15-20 TANE VAR"

Çağman mantarının her ağaçta yetişmediğini ifade eden Şimşek, “Bu mantar bazı yıllarda her bir ağaçta 15-20 tanesi bir arada oluyor. Tam büyüklüğe ulaşan çağman mantarı 5 kilo ağırlığa kadar çıkabiliyor” diye konuştu. Şimşek, çağman mantarının kokusunun ve lezzetinin çok özel olduğunu sözlerine ekledi. 

ORDU/İHA

Yükleniyor...

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN