Back To Top
Türkiye’nin Afrin hamlesine YPG’den sivil kalkan tuzağı

Türkiye’nin Afrin hamlesine YPG’den sivil kalkan tuzağı

 - Son Güncelleme: 17.07.2017 Pazartesi 14:59
Türkiye’nin Afrin hamlesine YPG’den sivil kalkan tuzağı
- A +

Suriye’de olası bir Afrin harekatı için hazırlıklarını sürdüren Türkiye, sınıra askeri yığınak yapmaya devam ediyor. Ankara’nın bu hamlesine karşı koymak için YPG ise Afrin’e zorunlu göç başlattı. Terör örgütünün 70 bin nüfuslu ilçe merkezini korumak için bölgedeki sivilleri Afrin’e topladığı öğrenildi.

ÖZEL  HABER / KENAN BUTAKIN

Terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG’nin kontrolündeki Afrin’de yeni bir göç hareketinin başladığı iddia edildi. Karar’ın bölge kaynaklarından aldığı bilgiye göre, terör örgütü ilçe merkezinin etrafındaki köylerde yaşayan çok sayıda sivil halkı ilçe merkezine yönlendirdi. Terör örgütleri IŞİD ve YPG’yi sınırlarından temizlemek için Fırat Kalkanı Harekatı’nı başlatan TSK ve ÖSO güçleri ikinci bir operasyon için hazırlıklarını sürdürüyor. Önceki gün TSK tarafından Kilis sınırına yeni bir askeri araç ve personel sevkiyatı yapıldı. Suriye’nin Halep kentine bağlı terör örgütü YPG kontrolündeki Afrin’in sınır komşusu Kilis’e gönderilen 7 obüs ve tank taşıyan çekiciler ile içerisinde askeri personel bulunan konvoy sınır hattına ulaştı. Hatay’ya da komşu olan Afrin’de, tehdit içeren noktalara yönelik başlatılması beklenen operasyon öncesinde ise bölgede yeni gelişmeler yaşandığı iddia edildi.

Karar’ın bölge kaynaklarından aldığı bilgilere göre, yaklaşık 70 bin nüfuslu Afrin’de yeni bir göç hareketi başladı. Terör örgütü YPG’nin özellikle Afrin’in merkezini korumak için ilçe merkezinin etrafındaki köylerde yaşayan çok sayıda sivil halkı ilçe merkezine yönlendirdiği öğrenildi. Örgütün, bu köylerde de yığınak yapmaya başladığı ileri sürüldü. Diğer yandan Suriye’de yaşanan iç savaştan önce farklı etnik grupların da yaşadığı Afrin’deki toplam nüfusun 170 bin olduğu ve bu sayısının savaşın başlamasıyla gittikçe düştüğü kaydedildi.

Öte yandan TSK’nın 24 Ağustos 2016’da başlattığı ve 216 gün süren Fırat Kalkanı Herakatı’nda 3 bine aşkın terörist etkisiz hale getirilirken bu süre zarfında 600 Özgür Suriye Ordusu mensubu ile 67 Türk askeri şeht olmuştu. Başarılı geçen hareket boyunca Cerablus dahil olmak üzere 2 bin 15 kilometyre karelik alan terör unsurlarından temizlenmişti.

SURİYE’DEKİ ATEŞKES GENİŞLİYOR

ABD Başkanı Dobnald Trump ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Hamburg’daki G-20 zirvesinde anlaşmaya vardığı Suriye’deki atşekes genişliyor. Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye’de ateşkese katılan yerleşim yerlerinin sayısının 2022’ye ulaştığını bildirdi. Bakanlığın açıklamasında, “Son 24 saat içinde Humus bölgesinde toplam 7 yerleşim yerinin daha ateşkes anlaşmasına katıldı, böylelikle sürece katılan yerleşim sayısı 2022’ye çıktı” dendi. Bültende, “Ortak Rus-Türk Komisyonu’nun Rusya bölümü tarafından son 24 saat içinde, Halep (4), Lazkiye (2), bölgelerinde toplam 6 ateşkes ihlali tespit edildi. Komisyonun Türkiye bölümü ise Şam (3), Der’a (1) ve Halep (1) bölgelerinde toplam 5 ateşkes ihlali hakkında bilgi verdi” ifadelerine yer verildi.

17-07/17/karar_1-1500292765.jpg

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN