Back To Top
Zeybekçi: Türkiye'nin yolculuğu Avrupa ile medeniyet yolculuğudur

Zeybekçi: Türkiye'nin yolculuğu Avrupa ile medeniyet yolculuğudur

 - Son Güncelleme: 20.03.2017 Pazartesi 18:22
Zeybekçi: Türkiye\'nin yolculuğu Avrupa ile medeniyet yolculuğudur
- A +

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, terör örgütlerinin Türkiye'nin Avrupa Birliği ve Avrupa'daki bazı ülkelerle arasındaki ilişkilerin bozulmasını istediğini belirterek, "Terör örgütlerinin beklentilerini gerçekleştirmeyeceğiz, dostluğumuzu geliştireceğiz, ilişkilerimizi derinleştireceğiz, gelecek tarihe doğru da adımlarımızı bugünden planlayacağız. Bu anlamda Türkiye'nin hedefi bellidir. Türkiye'nin yolculuğu, Avrupalı dostları ile birlikte medeniyet yolculuğudur" diye konuştu.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile Lüksemburg Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Etienne Schneider birlikte Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu(DEİK) tarafından İstanbul'da düzenlenen Türkiye-Lüksemburg İş Forumu'na katıldı.

Forumun açılışında konuşan Nihat Zeybekci, mevkidaşı Etienne Schneider ile karşılıklı görüşmelerinde yüzde 100 uyum içinde olduklarını ve bundan sonra önem verilmesi gereken alanlarda mutabık kaldıklarını söyledi.

İki ülke ilişkilerinde, üzerinde yoğunlaşılacak yeni alanlar konusunda da verimli tespitlerde bulunduklarını dile getiren Zeybekci, "İki ülke arasındaki bugün 200 milyon dolarlık ticaret hacmini beğenmiyoruz, düşük buluyoruz. Hakikaten de düşük ama 2001 yılında aramızdaki ticaret hacmi sıfırdı. 15 yılda sıfırdan 200 milyon dolara çıkabilmişsek, 200 milyondan da 1 milyar dolar seviyesine çıkabilmeyi çok kolay görüyorum" diye konuştu.

TÜRKİYE FIRSATLAR ÜLKESİ

Türkiye'nin fırsatlar ülkesi olduğunu vurgulayan Bakan Zeybekci, ''Dünyada ya da bölgeye baktığınız zaman önümüzdeki 10 yılda 200 milyar dolarlık bir enerji yatırımının potansiyelini taşıyan başka bir ülke yok. Yine önümüzdeki 10 yılda, yaklaşık olarak toplam konutunun yüzde 40'ını yenilemek gibi bir hedefi olan, ulaştırma sektöründe 200 milyar doların üzerinde potansiyeli olan, sağlık sektörünü ve sağlık teknolojilerini önümüzdeki 10 yıl içinde tamamen yenilemekle ilgili hedefi ortaya koyan başka bir ülke yok." dedi.

Nihat Zeybekci, Türkiye'nin 2002 yılından bu yana 3 bin 500 dolarlık milli gelirini 11 bin dolar seviyesine getirdiğine işaret ederek, 11 bin doların da 25 bin dolara çıkarılmasının hedeflendiğini kaydetti.

15 TEMMUZ SİVİL DEMOKRASİ DEVRİMİ

Konuşmasında 15 Temmuz darbe girişimine değinen Nihat Zeybekci bunun sadece bir askeri darbe girişimi olmadığının altını çizerek, şu değerlendirmelerde bulundu:"15 Temmuz, Türkiye adına baktığımızda bir işgal girişimiydi. Türk halkı 15 Temmuz gecesi dünya demokrasi tarihine geçecek bir sivil demokrasi devrimi gerçekleştirdi. 16 Temmuz sabahı bu devrimle Türkiye, bütün dünyaya bu mesajı verdi. Lüksemburg, Türk halkının, Türk hükümetinin bu başarısına, direncine, saldırıya karşı demokratik savunma hakkına baştan itibaren hep saygı gösterdi ve hükümetin ve Türkiye'nin yanında olduğunu, açık olarak, 'ama, fakat, ancak' demeden ilan etti. Türkiye'nin AB tam üyelik sürecine de net şekilde destekledi. Gelinen noktada Türkiye ile AB arasındaki ilişkilerde çok tarihi bir noktaya geldik. 'Türkiye'nin AB'ye ekonomik anlamda tam entegrasyonu' anlamı taşıyacak Gümrük Birliği'nin güncellenmesi sonrası, Türkiye-AB ilişkileri içinde bir daha farklı söylemlerin olmadığı bir döneme gireriz ümidi ve inancındayım."

AVRUPA BASININDAKİ SÖYLEMLERİ KINADI

Son dönemlerde Türkiye ile bazı AB üyesi ülkeler arasında yaşanan olayları hatırlatan Zeybekci, "Özellikle o ülkelerde yayın yapan bazı basın organlarının Türkiye ile ve şahsımla ilgili söylemiş oldukları bazı söylemleri kınıyorum. Bunların basın özgürlüğü ve insan hakları anlamında da şahsıma yapılan bir saldırı olarak görüyorum. Bununla ilgili gerekli hak arama hakkımı kullanacağım." dedi.

TERÖR ÖRGÜTLERİNİ SEVİNDİRMEYECEĞİZ

Terör örgütlerinin, Türkiye ile AB ya da Türkiye ile Avrupa'daki ülkeler arasındaki ilişkilerin bozulmasını, tarafların bu durumdan ekonomik olarak zarar görmesini istediğine işaret eden Zeybekci, "Terör örgütlerini sevindirici hiçbir hareket içinde olmayacağız. Terör örgütlerinin beklentilerini gerçekleştirmeyeceğiz. Dostluğumuzu geliştireceğiz. İlişkilerimizi derinleştireceğiz, gelecek tarihe doğru da adımlarımızı bugünden planlayacağız. Bu anlamda Türkiye'nin hedefi bellidir. Türkiye'nin yolculuğu, Avrupalı dostları ile birlikte medeniyet yolculuğudur" ifadelerini kullandı.

İSTANBUL/DHA


 

Yorumlar

Yorumlar
Düşünür yazar 21 Mart 2017 10:49
Gerçekler nasıl gözardı edilebilirki herşey ortada biz müslümanız hala neyin mücadelesi buayrımcılık yapan avrupa ülkeleri degilmi tamam bunlar politik söylemler gerçek olansa AB bir hiristiyan kulübü bu iş olmaz olmamalı gerçek bu degilmi
milli duruş 21 Mart 2017 06:46
hala kendimizi bizim topraklarımızı işgal etmeye çalışan itilaf devletlerinin içine girmek için uğraşıyoruz sonrada da diyoruz ki biz avrupanın vahşetini iyi biliriz diyoruz.lütfen omurgalı siyaset bırakın bu barbarları da gelin islam birliği için gayret gösterelim
Karar okuru 20 Mart 2017 23:23
Her bakan baska bir sey diyor, Yasin Akay ve baska bir bakan Avrupa bizim icin bitti diyor ama bu sayin bakan tersini soyluyor. Sayin Erdogan hergün Almanya yi haksiz yere sucluyor. Oysa biz Avrupada ve Almanyada yasayan T.C vatandaslari ülkemizde degil Almanyada hur ve ozgur yasiyoruz. Türkiye de ise tersine. Türkiye ozgurluk yoktur. Her bakan birer antidemokrat olmus ve hergün milleti tehdit ediyorlar.
KARAR OKURU 20 Mart 2017 22:07
Ama avrupa degerlerinden uzak, isine gelince venedik kitabini isine gelince Hitlerin El kitabini bastaci yapan ilkesiz irkci, fasist, islam-turkiye dusmani ortacag sahtekarlarinin arasinda olmak mi hedefimiz'
Osmanlı 20 Mart 2017 21:35
Biz prangalar istemiyoruz viyana ne romayı fethedeceğız Asır Ak sakallı lar asrı girecez diyorsun yalniş fethedeceğız
nuri 20 Mart 2017 21:26
Eskiden bi avrupa bakanı çıkar türkiyeye söverdi bi bakan çıkar överdi artık diğer tüm ülkeler gibi bizde denge politikası uyguluyoruz normal
KARAR OKURU 20 Mart 2017 18:30
Venedik komisyonu referanduma sunulacak baskanlik sisteminin otoriter oldugu sonucuna vardi. Avrupa komisyonu eger baskanlik referandumda kabul edilirse Turkiye' nin muzakere kosullarini (kopenhag kriterleri) yerine getirip getirmediginin yeniden degerlendirilecegini acikladi. Venedik komisyonu raporu avrupa birimleri icin temeldir. Turkiye ne yazik ki demokratik bir ulke degil, hukuk devleti yok, insan haklari her gun tepe tepe cigneniyor. Kisacasi otoriter bir Turkiye' nin avrupa'da kesinlikle yeri yok. Yoneticiyseniz gercekci plan ve uygulamalariniz olmali.
Hasan 20 Mart 2017 18:20
Avrupa kapısı kapalı. Allah sizleri adaleti ile muamele eylesin. 1'e 10.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN