Back To Top
AÖL diploma notu hesaplama işlemi | Açık Lise mezuniyet kredisi hesaplama robotu

AÖL diploma notu hesaplama işlemi | Açık Lise mezuniyet kredisi hesaplama robotu

 - Son Güncelleme: 31.03.2018 Cumartesi 13:57
AÖL diploma notu hesaplama işlemi | Açık Lise mezuniyet kredisi hesaplama robotu
- A +

AÖL diploma notu nasıl hesaplanır? Açık lise öğrencileri 'AÖL mezuniyet kredisi nasıl hesapalnır?' sorusunun cevabını arıyor. 18-19 Mart AÖL İkinci Dönem sınavlarına giren adaylar, sınav sonrası mezun olma puanını hesaplamak istiyor. Haberimizden AÖL Açık Lise mezun olma puanı ve mezuniyet kredisi hesaplama işlemini bulabilirsiniz.

AÖL Açık lise mezun olma notu kaç? Açık lise mezun olma kredisi ve diploma notu hesaplama işlemini sizin için haberimizde derledik. Binlerce kişi liseyi açıktan okuyarak bitiriyor. 18-19 Mart 2017 AÖL ikinci dönem sınavlarına giren adayla ise AÖL mezun olma notu hesaplama işleminin nasıl yapılacağını merak ediyor. Yazımızdaki anlatımı takip ederek siz de AÖL diploma notu ve mezuniyet kredinizi hesaplayabilirsiniz. Ayrıntılar haberimizde.

AÖL DİPLOMA NOTU HESAPLAMA VE MEZUNİYET KREDİSİ HESABI

AÖL öğrencileri 2017 yılının ikinci dönem sınavlarını geride bırakmak üzere. Zorlu sınav döneminin ardından adaylar AÖL Açık Lise mezuniyet kredisi ve mezun olma diploma notunu hesaplamak istiyor. İşte takip edilecek adımlar;

Açık lise diploma notunu hesaplamak için yapmanız gereken şeyi adımlar halinde aşağıda anlattık:
Önce başarılı olduğunuz derslerin geçme notunu (sınavdan aldığınız 45 üstü olan notunuzu) o dersin haftalık ders saat sayısı, yani kredisiyle çarpın. Örneğin: Matematik – 1 dersinden 70, Dil ve Anlatım – 1 dersinden 80, Türk Edebiyatı – 1 dersinden 85, Yabancı Dil – 1 dersinden 65 alarak geçtiğinizi varsayalım. Bu durumda yapmanız gereken ilk şey bu derslerin notlarını kredileri ile çarpmaktır.
Matematik – 1: 70 x 4 = 280

Dil ve Anlatım – 1: 80 x 2 = 160

Türk Edebiyatı – 1: 85 x 3 = 255

Yabancı Dil – 1: 65 x 2 = 130

İkinci adımda, bu çarpımları toplayın:
280 + 160 + 255 + 130 = 825

Üçüncü adımda derslerin kredi değerlerini toplayın:
4 + 2 + 3 + 2 = 11

Son adımda, notlar toplamını kredi toplamına bölün:
825 / 11 = 75

Diploma notunuz: 75

Peki bu notu OBP hesaplamada nasıl kullanacağız:
Bu notu OBP’ye çevirmek için 5 ile çarpın: 75 X 5 = 375

YGS – LYS’de yerleştirme puanınıza eklenecek OBP (Ortaöğretim Başarı Puanınızı) da artık kolayca bulabilirsiniz:
375 * 0,12 = 45 puan.

OBP’niz 375, YGS-LYS’ye eklenecek olan puanınız 45 olacaktır.

AÖL 2017 SINAV GİRİŞ BELGESİ NASIL ALINIR?

Açık Lise yani AÖL 2017 sınavları Mart ayında yapılacak. Öğrenciler AÖL ikinci dönem sıvalarının ne zaman yapılacağını merak ediyor. Haberimizden sınav giriş belgesi alma ve sınav tarihleriyle ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz. MAÖL (Mesleki Açıköğretim Lisesi) öğrencileri de aynı şekilde haberimizden yararlanarak sınav tarihleri ve giriş belgesiyle ilgili işlemleri öğrenebilirler.

17-03/18/basliksiz-1-1489582754.jpg

Öğrenciler isterlerse sınav giriş merkezlerini değiştirebilirler. Bunun için yapılması gereken yine yukardaki linke tıklayarak işlemleri gerçekleştirmek. Öte yandan Açık Öğretim Lisesi ve Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından gerekli görülmesi durumunda sınav merkezinde değişiklik yapabilir.

2017 AÇIK LİSE SINAV TARİHLERİ

Açık Öğretim Lisesi (AÖL) ve Mesleki Açık Öğretim Lisesi (MAÖL)  1. Dönem Sınavı 7-8 Ocak 2017'de

Açık Öğretim Lisesi (AÖL) ve Mesleki Açık Öğretim Lisesi (MAÖL) 2. Dönem Sınavı 18-19 Mart 2017'de.

Açık Öğretim Lisesi (AÖL) ve Mesleki Açık Öğretim Lisesi (MAÖL) 3. Dönem Sınavı 1-2 Temmuz 2017'de yapılacak. 

AÖL SINAVLARINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Sınavlarda;
Her dersten 20 soru sorulmaktadır,

Her soru 4 seçeneklidir,

Her doğru cevabın değeri 5 puandır,

Yanlış cevaplar doğru cevapları etkilemez (götürmez).

Sınavların değerlendirilmesi Açık Öğretim Lisesi yönetmeliğine göre yapılır.

Sınava Giriş Belgelerinin Alınması - Sınava Giriş Belgeleri “www.aol.meb.gov.tr” resmi web sitesinde yayınlanmaktadır. Bu adresten alınacak Sınav Giriş Belgesine ait bilgisayar çıktısı ile sınava girilmelidir.

Sınav Giriş Belgesi fotoğrafsız ise, irtibat bürolarınca öğrencinin fotoğrafı sisteme eklenerek, fotoğraflı giriş belgesinin alınması gerekmektedir.

Öğrencilerin adreslerine herhangi bir sınav evrakı gönderilmemektedir.

Sınav Giriş Belgesindeki bilgiler ile açıklamaları dikkatlice okuyunuz.

Sınav Giriş Belgenizde belirtilen okul ve salonda sınava girmeniz gerektiğini unutmayınız.

Sınav gününden önce sınava gireceğiniz yeri mutlaka görünüz.

Sınav Günü Yanınıza Almanız Gerekenler

Fotoğraflı Nüfus Cüzdanı, pasaport veya ehliyet belgelerinden biri.

Sistem üzerinden alınan fotoğraflı Sınava Giriş Belgesi.

Kurşun kalem ve silgi.

Dikkat: Adayların, her türlü delici ve kesici alet, ateşli silah, cep telefonu, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth, kulaklık ve benzeri cihazları ile sınava girmeleri yasaktır.

17-03/18/osym-1484398784.jpg

AÖL MEZUNU OLMAK İÇİN

Toplam Dönemin: en az 8 ve üzeri,

Toplam Kredinin: 192 ve üzeri,

Alan Kredisinin (alanlı okuyanlar için): 80 ve üzeri olması gerekir. Bunların öğrencilik durumlarına göre dağılımı şöyle;

Alanlılar için: 112 kredi ''ortak'', 80 kredi ise ''alan'' kredisi olması,

Alansızlar için: 120 kredi ''ortak'', 72 kredi ise ''seçmeli'' derslerden tamamlanması gerekiyor.Tabi bunlar mezun olmak için gerekli kredilerin alt limiti, daha fazla bir kredi ile de mezun olabilirsiniz.

DERS SEÇME İŞLEMİ

Yeni kayıt olan öğrenciler ve kayıt yenileyenler için ders seçmenin çok önemli kuralları vardır. Bu da ders seçerken; İlk önce ''öğrenci girişi''nizde bulunan ''zorunlu dersler'' sekmesinde bulunan derslere bakmanız gerekiyor. Ve ders seçim ekranınızda yazan derslere göz gezdirmelisiniz. Ders seçim ekranında dersleriniz ve numaralarıyla birlikte ''ortak'', ''alan (alanlı okuyacaklar için)'' ve ''seçmeli'' ibareleri bulunur. Öncelikle şunu aklınızda bulundurun. ''zorunlu dersler'' kısmında ders oldukça ders seçerken ''seçmeli'' ibareli dersleri görmezden gelin, sakın seçmeyin. Her dönem kayıt yenileyen öğrencilere sistem 30 kredilik ders seçme hakkı verir. Ve o dönem kaçıncı döneminizse, o ve alt numaralı dersler seçebilirsiniz. Yani örneğin 3. döneminizse 1-2 ve 3. dönem dersi seçebilirken, 4 ve yukarısı dersi seçemezsiniz. Her kayıt yenilemede döneminiz arttıkça ders seçebileceğiniz numara da artacaktır. Döneminize bakarken, ''AÖL'de okuduğu dönemi'' değil, ''Toplam dönemi'' dikkate almanız gerekiyor.

AÖL diploma notu nasıl hesaplanır? Açık lise öğrencileri 'AÖL mezuniyet kredisi nasıl hesapalnır?' sorusunun cevabını arıyor. 18-19 Mart AÖL İkinci Dönem sınavlarına giren adaylar, sınav sonrası mezun olma puanını hesaplamak istiyor. Haberimizden AÖL Açık Lise mezun olma puanı ve mezuniyet kredisi hesaplama işlemini bulabilirsiniz.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN