Back To Top
İnsanoğlu 'yıldız tozu' taşıyor

İnsanoğlu 'yıldız tozu' taşıyor

 - Son Güncelleme: 11.01.2017 Çarşamba 16:08
İnsanoğlu \'yıldız tozu\' taşıyor
- A +

İnsanoğlunun 'yıldız tozu' taşıdığına dair eski bir inanışı yapılan bir araştırmayla desteklendi. Bilim insanları galaksideki yıldızların insan vücudunun kütlesinin yüzde 97'sini oluşturan atomları içerdiğini tespit etti.

Sloan Dijital Gökyüzü Araştırmaları'nda (SDSS) görevli bilim insanları, yıldızların atmosferlerindeki kimyasallarla ilgili bilgi edinmek amacıyla New Mexico'da Apache Point Gözlemevi'ndeki teleskobu kullandı. Çalışmaları sırasında tayf ölçümü tekniğiyle bir yıldızın her elementi ne miktarda içerdiğini ölçen bilim adamları, yaşam için kilit öneme sahip karbon, hidrojen, oksijen, fosfor ve sülfür elementlerinin hepsini içeren 150 binden fazla yıldızdan oluşan bir katalog hazırladı.

New Mexico Üniversitesi'nden Sten Hasselquist, teknik sayesinde ilk kez Samanyolu Galaksisi'nde elementlerin dağılımını inceleyebildiklerini belirterek, ölçüm yaptıkları elementlerin, insan vücudunun kütlesinin yüzde 97'sini oluşturan atomları içerdiğini söyledi. Katalogda her bir yıldız için yaklaşık iki düzine elementin miktarları listeleniyor. Çalışmada, yaşam için gerekli her bir elementin mevcudiyetinin, galakside bulunduğu bölgeye göre farklılık gösterdiği de belirtildi.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN