Back To Top
Mahkemelerde robot avukat dönemi

Mahkemelerde robot avukat dönemi

Mahkemelerde robot avukat dönemi
- A +

Yapay zekanın her alana el attığı günümüzde, bir chatbot avukatlık için kolları sıvadı. Bu zamana kadar 375 bin hatalı park cezasını önleyen robot avukat, tazminat ya da ayrımcılık gibi konularda da en hızlı hizmeti ücretsiz sunuyor.

İngiliz girişimci Joshua Browder tarafından geliştirilen ‘DoNotPay’ chatbotun (yapay zeka teknolojisi kullanarak insanlarla iletişim kuran bilgisayar programı) hukuk danışmanlığı hizmeti ABD’nin tüm eyaletlerinde kullanılabiliyor.

İcadını ‘dünyanın ilk robot avukatı’ olarak tanımlayan Browder, chat botunun bugüne dek 375 bin adet hatalı park cezasının ödenmesini engellediğini söylüyor. Stanford Üniversitesi öğrencisi Browder chat botunun devletten tepki görme ihtimali bulunduğunu, ancak kendisini asıl endişelendiren konunun avukatlarla rekabet etmek olduğunu ifade ediyor. “Hukuk endüstrisi 200 milyar Dolar’lık bir endüstri ancak benim amacım hukuku ücretsiz hale getirmek” diyen Browder “Bazı büyük hukuk büroları bu durumdan hoşnut olmayacaktır” şeklinde konuştu.

Gönüllü avukatlar ile birlikte çalışarak uygulamanın yasalara uyumlu olmasını sağladı. Chat botunun farklı eyaletlerin yasalarına uyum sağlaması için de avukatlar ve bölgedeki yardım kuruluşlarından destek alındı. Böylece her bölgeye özel yerel botlar oluşturuldu. Chat botuna ‘Haksız bir park cezası aldım’ yazabilir, bir havayolu şirketinden yasal tazminat talep edebilir ya da ayrımcılığa maruz kaldığınızı söyleyebilirsiniz.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN