Back To Top
Bir güncelleme de Orhan Baba’ya

Bir güncelleme de Orhan Baba’ya

- A +

Erdoğan’ın çağ dışı ‘İslam anlayışları’nı çağdaşlaştırmaya çağırdığı günlerde, Orhan Gencebay ne yaptı?

En çağ dışı, en demode ‘devlete mutlak itaat’ görüşleriyle çıktı karşımıza.

MESAM’daki iç iktidar kavgasına Kültür Bakanlığı’nın taraf olmasını eleştirmiştim.

Arif Sağ yönetimi uzaklaştırılıp yerine kayyum heyeti atanmıştı.

Karşı ekibin başı Orhan Baba’dansa bir tepki gelmemişti. Yadırgadığımı yazmıştım, kurum içi demokrasi talebiyle başlattığı mücadelenin inandırıcılığı adına karşı çıkması gerekirdi.

Sonunda ses verdi ama...

“Devletimiz kayyum atamış, devlete karşı gelmek olmaz, varlığımız devletin emrindedir” dedi çıktı işin içinden.

Çağdaş dünyada demokratik devlet bile kendisini Orhan Baba’nın koyduğu yere koymuyor.

Birileri, devleti insanın önüne koyan bu mutlakiyetçi, bu putlaştırıcı devlet fetişizminin çok gerilerde kaldığını söylemeli ona.

Mahkeme kararlarına bile itiraz edilebiliyor, uluslararası mercilere bile gidilebiliyor, devlet dahi bireysel hak ve özgürlükleri iç meselesi ve egemenlik sorunu olarak görmediğini taahhüt ediyor, karşı gelme hakkı tanıyorken...

Hem de idarenin, haksız ve keyfi örnekleri pek ala görülebilen kararlarını ‘karşı gelinemez’ kılmak, devlet-vatandaş ilişkisini kul, köle, tebaa düzeyine geri indirmek olmaz mı?

Sadece kula kulluk edene mi yazıklar olacak, otoriteye kulluk edene tek kelime bir şey denmeyecek mi?

***

Hayal kırıklığım bununla kalsaydı keşke ama değil.

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ “Erdoğan’ın imanını sorgulamak kimsenin haddi değildir” dediği gün, Orhan Baba ‘gerçek alevilere duyduğu saygı’dan dem vuruyordu.

Bozdağ yerden göğe haklı, fakat sorgulanamayacak olan sadece Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imanı mıdır ki...

Kimin gerçek kimin sahte Sünni ya da Alevi olduğunu sorgulamak, önüne gelenin hakkı, haddi midir ki...

‘Sözde ilahiyatçı, çakma fetvacı’ nitelemelerinin sakıncalarını tartışacağımız... Devletin doğru ve çağdaş İslam’ı, hakiki muteber ilahiyatçıyı, gerçek makbul fetvacıyı, tam ehil din adamını tayin etmesinin tehlikelerine uyanacağımız... Din adına kimin konuşacağını yetkilendirme hakkını, münhasıran devletin kullanmasının yani din üzerinde resmi tekel kurulmasının mahzurlarını konuşacağımız... Çağ dışı, gerici ve irticai bulunan rahatsız edici saçmalıklara karşı, devletin resmi bir din yorumu benimseyip dayatmasının sonuçlarını düşünerek irkileceğimiz yerde şu hale bakın.

Bu çağda hâlâ ‘gerçek Alevi, sözde Alevi’ ayrımlarının yanlışlığıyla uğraşıyoruz.

MESAM’daki çekişmeye bakanlığın karıştırılmasına tepki göstermesini beklemiştim Orhan Baba’dan.

“Oldu mu şimdi” demiştim, fakat bu hiç olmadı. Sessiz kalsa çok daha iyiydi.

Çağın gerisinde kalmış din yorumlarının bile güncellenmesini isterken... Devletin idari tasarruflarının mutlak doğru, dokunulmaz kutsalmış gibi sunulması, karşı gelinemez havasına sokulup arkasına saklanılması olacak şey mi, yakıştı mı hiç!

Üstelik kendi müziği de vaktiyle işgüzarca müdahale ve yasakçılıkların mağduru olan Orhan Baba’nın bu arkaik ‘devlet fetişizmi’ne de bir güncelleme acilen şart.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
kararlı okur 13 Mart 2018 20:37
herkez korkuyor.herkez biat etme derdinde .bunları yapmayanların başına neler geldiğini görüyoruz.bu günler iyi günler,türk halkının ruh sağlığı çok bozuldu.acilen türk doktorlarının devreye girmesi lazım.
HEMŞON 13 Mart 2018 20:13
AKİF BEY GELECEKTE DE YAZAR OLARAK KALACAKSINIZ VE BEN SİZİ OKUYACAĞIM.
KARAR OKURU 13 Mart 2018 16:57
ayrica.orhan gencebay yasaklari en iyi bilenler dendir..orhan gencebayi devlete mutlak itaatle elestirenler donup aynaya baksinlar..yatip.kalkip ataturk cumhuriyet diyen sizler degilmisiniz..bunun icin bu ulke insanina yapmadığınız kaldimi?
KARAR OKURU 13 Mart 2018 16:54
orhan baba MESAM daki dikdatirluge karsi istifasini vererek tepki gosterdi zaten.ama sanatcilarin haklarininkorumak icin kurulan.mesam belli kisilere rabt sagliyir idiyse elbetteki kayyum atanacakti..
n.öztürk 13 Mart 2018 14:14
Millet ! bizde bu garibanlık ( bilimden uzaklık, kişiliğimizden habersizlik, öz güvenden yoksunluk, kadercilik, hatta kerizlik ) olduktan sonra biz daha çoook Orhan Babalar yaratırız.
KARAR OKURU 13 Mart 2018 11:43
"Kula kulluk edene yazılar olsun diyerek" O günlerden kendi geleceğini görebilecek kadar ön görü sahibi bir insandır "Orhan Baba"
cevat karakalem 13 Mart 2018 07:30
Orhan Gencebay basta elestirilerinde hakliyidi.Genelde meslek orgutlerinde ideolojik bir yaklasim ve uygulamalr oldugu dogru.Ama kayyum olayina boyle acik destek vermesi yanlis. "Gercek/sahta" su bu isine gelince, buyuk sacmalik tabii ki. Isteyen istedigini sekilde inanip kendine istedigi sifati verebilmeli.Sorun belki bir takim konulardaki kanunsal statulerde cikiyor ama bunun da cozumu temelde kanunlarin bu tip alt kimlikler ile ilgilenmemesi.
KARAR OKURU 13 Mart 2018 03:13
ne sanmistiniz sn yazar? orhan baba denen sahis belli ki egitimi olmayan, hayat gorusu dar , elestiri ve sorgu yetenegi gelismemis yani siradan bir yandas gibi dusunen basit bir insanmis iste, biz de yillardir o nu gozumuzde buyutmusuz belliki, artik orhan baba dinlemeyecegim. bitti
KARAR OKURU 13 Mart 2018 14:23
4
03.13, Çok komik ya... Ferdi dinle, Müslim dinel onlar Oxford mezunu... Tatlıses de dinle diyeceğim ama Urfa'da Oxford yokmuş...
sumeyye 13 Mart 2018 00:45
havuz medyasindan sonra havuz sanatcisi..
KARAR OKURU 12 Mart 2018 23:54
Beki, sen Ferdici misin? Taktın Orhan Babaya...
KARAR OKURU 18 Mart 2018 12:39
0
Orhan Gencebay açık ara önde kimse kiskanmasin ak partili olmayanlar kiskaniyor
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN