Back To Top
Bu duruşu hiç bozmayın Kemal Bey!

Bu duruşu hiç bozmayın Kemal Bey!

- A +

Ben bu sözü, bu seslenişi çok sevdim. Dün bizim gazetenin birinci sayfasından CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na bir seslenişti.

Sanırım birisi, basın danışmanı olabilir, partinin genel sekreteri olabilir, bu sözü alıp CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun masasına ya da görebileceği bir yere koymalı:

“Bu duruşu hiç bozmayın Kemal Bey”

Kemal Bey’in evvelsi gün yaptığı o güzel davranış, o duruş, o adım bu ülkeye de yakıştı, CHP’ye de yakıştı.

Dahası CHP’ye de kazandırır, bu ülkeye de kazandırır.

Demek ki olabiliyormuş!..

Demek ki halkın partisi gibi davranılabiliyormuş. Demek ki laiklik falan elden gitmiyormuş.

Demek ki Atatürkçülük falan yerle yeksan olmuyormuş!

***

Mevzuyu biliyorsunuz...

Fatma Dilara Aslıhan başörtülü bir kızımız. Pendik-Kadıköy hattında bindiği minibüste ‘başörtüsü’ sebebiyle vandalca bir saldırıya uğradı. Fatma Dilara lise öğrencisi. Saldırgan yaşını başını almış, belki Fatma Dilara’nın annesi olacak yaşta değilse bile kat be kat yaşça büyük bir kadın ve sanatçı.

Nasıl bir tahammülsüzlüktür ki, ortada hiçbir diyalog, hiçbir şey yokken, bir anda Fatma Dilara’ya “Siz teröristsiniz, sizin yüzünüzden herkes ölüyor. Sen başın kapalı okuyamazsın!” diyerek saldırıverir. 

Fatma Dilara’nın suçu büyük: Başörtülüdür. Bu durumda hüküm kesindir: teröristtir.

Nasıl hastalıklı bir durum. Nasıl hastalıklı bir zihniyet.

Olmaz demeyin.

Burası Türkiye!

Kimi zaman giyilen şort saldırının ‘haklı!’ sebebi olur; çünkü tahrik vardır. 

Kimi zaman ise başındaki başörtün saldırının ‘haklı!’ sebebi olur; çünkü teröristliğin, gericiliğin simgesidir.

“Depresyondayım, tedavi görüyorum” ise muazzam yırtma, kurtarma gerekçesidir.

Burası Türkiye’dir!

Her kesim kendi saldırganına ve mağduruna sahip çıkar. Her kesim kendi mağduru üzerinden karşı tarafı vandallıkla, tahammülsüzlükle suçlar.

Gözyaşlarımız da acılarımız da yarıştırılır.

Bakınız meğerse “Açıkçası ben tesettürlüleri 2000’lerin başından beri dövüyorum. Ondan önce de küfrederdim. Siz de dövün. Zorla başlarını açmaya çalışın, sorarlarsa AKP Kemalist artık dersiniz” ifadesini kullanan, kendisine başörtülülere küfretmeyi, dövmeyi hobi olarak seçen ve tavsiye eden Almira Kursar da yakalanınca ‘depresyon’dayım demiş!

***

Yaşanmamış şeyler değil. Düşünüyorum da... Fatma Dilara ve arkadaşları evlerine gitseydi. Minibüs şoförü soğukkanlı davranmasaydı, ne bileyim hemen minibüsü karakola çekmeseydi. Oradan birileri olayı kameraya almasaydı.

Fatma Dilara üzerindeki travmayı attıktan sonra başına gelen vandalca saldırıyı, başına gelenleri anlatmaya çalışsaydı.

Soruyorum sonuç ne olurdu?

Tepkiler ne olurdu?

***

O yüzden diyorum ki... Fatma Dilara henüz gencecik bir kız. Yavrumuz. Geçmiş olsun. Temennimiz bir an önce yaşadığı o tatsız olayı unutması.

Ancak bir hayra vesile olduğunu da bilsin...

Türkiye’nin normalleşme yolculuğunda büyük bir eşiğin aşılmasına vesile oldu. Hayırlara vesile oldu.

Kemal Kılıçdaroğlu 2010 yılında CHP’nin başına genel başkan olduktan hemen sonra Abbas Güçlü’nün sunduğu “Genç Bakış” programına çıkmıştı. O programda başörtülü bir kız öğrenci Kemal Bey’e “Başörtüsü sorunu var hala çözülemiyor. Bu sorunu çözebilecek misiniz? Buradan açıklamanızı istiyorum. Açıklayın. O zaman ben de size oy veririm. Gerçekten samimi iseniz buradan açıklayın.” demişti de... Kemal Bey oradan buradan dolanıp geçiştirip gitmişti.

Oysa ki Kemal Bey çıktığı her programda “özgürlükleri” savunuyordu. Demokrasi diyordu. “Başörtüsü sorununu biz çözeriz” diyordu.

Ama o genç kızla karşı karşıya geldiğinde yandan dolaşıp gidivermiş, geçiştirmişti.

Oysa ki Kemal Bey CHP’nin başına CHP’de bir şeyleri değiştirmek, partisini toplumun geniş kesimleriyle buluşturmak vaadiyle gelmişti.

Tamam, CHP’de değişim o kadar kolay değil. Geçmiş bagajı dolu, yükü ağır.

CHP ne yaparsa yapsın geçmişi unutturamaz. Ancak şunu yapabilir.

Geçmişte antidemokratik uygulamaların yapıldığını, acıların yaşandığını kabul edip, bundan sonrası için bir daha bunların yaşanmayacağının garantisini verebilir.

Söylemlerini değiştirebilir. Söylemlerini Fatma Dilara’yı ziyaretinde olduğu gibi, fiiliyata geçirebilir.

‘Herkes’ diyebilir, toplumun tamamının haklarına sahip çıktığını gösterebilir, devletin değil gerçekten halkın partisi olduğunu gösterebilir. Toplumsal barışın, daha fazla adaletin, daha fazla demokrasinin, daha fazla özgürlüklerin sözünü verebilir. Bütün ezilenlerin yanında olduğunu gösterebilir. Daha gür bir sesle ve güvence ile toplumla arasında bir güven inşa edebilir. İşte bu mümkün.

O yüzden...

Kemal Bey’in Fatma Dilara’yı ziyaret etmesi olağanüstü bir davranıştır. Türkiye’nin normalleşmesi hususunda devasa bir adımdır.

Tek ve çok önemli bir eksik ise gözlerden kaçmadı: Saldırganı gerektiği gibi kınamadı.

Ancak yine de “Bu duruşunuzu hiç bozmayın Kemal bey” diyelim.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 17 Şubat 2017 21:25
Neden hala sansure devam ediyorsunuz? DUSUNCE VE iFADE OZGURLUGUNDEN KORKUYORSANIZ BIRAKIN BU iSi. Kufur, hakaret olmayan yorumlari hosunuza gitmedigi icin sansurleyerek bu isin hakkini veremezsiniz. Gercegi yazdiklari icin hapse atilan meslektaslarinizdan da mi utanmiyorsunuz?
Vatandaş 17 Şubat 2017 20:31
Günah işlediğini görebilirsiniz ama tevbe ettiğini göremezsiniz
saadetli 17 Şubat 2017 20:15
Sayın KILIÇDAROĞLU,nun davranışı çok güzel ve takdire şayan.Normalleşme bu tür adımlarla olur.Ben samimiyetini sorgulayamam davranışa bakarım.Nasıl ki daha önce Evet diyen vekilleri ihanetle suçladı yadırgadım.Şimdiki tutum ve davranışını ise takdir ettim.Çok önemli bir adım.Yine CHP genel başkan yardımcısının AKP yerine AK parti denilmesi talimatı geçte olsa yanlış ifadeden dönme fırsatı veriyor...AK partiye düşen de hayır diyenleri artık terör grupları ile aynı kefeye koymaktan vazgeçmeleri.Ülke buna çok muhtaç
KARAR OKURU 17 Şubat 2017 23:17
0
Buradaki arkadaşlar, sizlere samimice sormak istiyorum. Ben biraz da zorunluluktan CHP'ye oy veren biriyim. Senelerdir AKP derim, kötü niyetle değil baş harfleri o olduğu için, yani CHP/MHP gibi. Parti tüzüğünüzde kısaltmanın AK Parti olduğunu öğrendim birkaç ay önce, o zamandan beri dikkat etmeye çalışıyorum fakat bence bu dil kurallarına göre yanlış, o yüzden değiştirmesi biraz zor oluyor. Bu hassasiyetin sebebini gerçekten merak ediyorum. AKP denince neden kötü bir şey gibi anlaşılıyor? Tekrar belirteyim, samimi olarak soruyorum, kırıcı bir taraf varsa özür dilerim, sevgiler
celal 17 Şubat 2017 18:22
Sizce kemal bey bu davranisinda samimi
Bir okurunuz 17 Şubat 2017 14:28
Kusura kalmayında, K.K nin son hamlesi kendisine kalsın. Kanımca değeri sıfır. Çünkü dönüp bir baktığımızda güven verebilecek bir karektere kesinlikle sahip değil, huzur getirecek bir kapsiteyede
Nejla Zan 17 Şubat 2017 14:25
Bu ülkede hergün kaç kadın öldürülüyor ,tecavüze uğruyor.İşe alımlarda ayrımcılığa uğruyor.Ama tüm gündemimiz varsa yoksa başörtüsü.Biz bu kısır tartışmadan kurtulamayacak mıyız.Suudi Arabistan 'da kadın insan mıdır diye konferans yaptılar.Bizdeki bu başörtüsü tartışmaları da aynı bu konferans kadar saçma.Kimsenin kimseye hayat tarzını dayatmaya hakkı yok.Hergün sağ basında kadınlar için iğrenç yorumlar okuyorum.Lütfen muhafazakar kesim önce kendi evinizi temizleyin sonra diğerlerini eleştirin.
KARAR OKURU 17 Şubat 2017 14:03
Laikliğin gereğini yapmış. İnanca veya inançsızlığa müdahale, hele hele fiziksel saldırı laikliğe tamamen aykırı.
Bülent 17 Şubat 2017 13:03
Allah Kemal Kılıçdaroğlu'nun eylemini kalbine onaylatsın:)
KARAR OKURU 17 Şubat 2017 13:45
1
Kalbinin onaylayıp onaylamadığını siz nereden biliyorsunuz? Bunu yargılamak hakkı size nereden geliyor? Bu yaptığınız şirk koşmak olmuyor mu?
çetin 17 Şubat 2017 15:13
0
sanırım Düşünceleri okuma özelliğiniz ! var
Bülent 17 Şubat 2017 20:08
1
Bu bir temenni, niyet okuma değil...
ibrahim halil 17 Şubat 2017 10:47
Acaba kemal bey'in bu tavrında yaklaşan referandumun etkisi olmuş olamaz mı
KARAR OKURU 17 Şubat 2017 11:24
0
Ülkede seçim, referandum bitmiyor ki. Devamlı yaklaşan bir seçim ve referandum var. Hakkı sahibine teslim etmek bizi azaltmaz.
adalet yabancıya ev alımında /18kdv 0indirilecekmiş müslümandan /18al.hani mazlumların koruyucusuyduk.bizi korumuyorsunuz aldıgımız paranın /30vergiye alıyorsunuz dünyanın en pahalı benzini en pahalı arabası ekmekten ilaçtan kdv al yabancıdan alma.akp oy vermeyecegim yuvama dönecegim.erbakan hocam hep bizi düşündü maaşımıza /50zam yaptı.maaşa /3enflasyon/3 yabancıdan vergi alma.Allah en büyük vekildir.ben yinede ak partinin bu işi bir daha düşünecegini düşünüyorum.birikmiş paramı dövüze çevirip yabancı bir ülkeye çıkarmanın yoluna bakacagım.madem siz gavurdan vergi dolar gelsin diye vergi almıyorsunuz.aksi maksadınızla Allah sizi cezalandırsın bizde elimizdekini dışarıya çıkarırız.
Bile Sezara laf çakıyorsun be ablam. Adam televizyonda kınadı işte. Ne yapsın elini beline atıp dayakçı kadının saçını başını mı yolsun? Ne istiyorsunuz ki daha?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN