Back To Top
Bu mudur yani?

Bu mudur yani?

 - Son Güncelleme: 12.10.2017 Perşembe 11:44
- A +

Vay canına! Şaka değil, gerçekten ve resmen şöyle dediler:

"Son zamanlarda yaşanan olaylar, ABD Hükümeti'ni, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin ABD Misyonu'nun tesisleri ve personelinin güvenliğine ilişkin taahhütlerini yeniden değerlendirmek zorunda bırakmıştır. Söz konusu değerlendirme sürecinde, Büyükelçiliğimiz ve Konsolosluklarımıza gelen ziyaretçi sayısını en aza indirmek amacıyla, şu andan itibaren geçerli olmak üzere, Türkiye'deki tüm ABD diplomatik misyonlarındaki göçmen olmayan vize hizmetleri askıya alınmıştır."

Akıl alır şey değil.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Metin Topuz’un Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı işlenen bir suçla ilgili olarak Türkiye Cumhuriyeti makamları tarafından tutuklanması, Türkiye Cumhuriyeti’nin ABD’ye verdiği hangi taahhüde aykırılık teşkil ediyor? ‘Sizin bünyenizde çalışan ve diplomatik dokunulmazlığı olmayan kendi vatandaşlarımı da her türlü cezai takibattan muaf tutacağımı taahhüt ederim’ mi demiş Türkiye Cumhuriyeti?

Tesislerin güvenliği ile ne alâkası var bunun? Türk polisi, ABD hükümetinin Türkiye’deki tesislerine mi dalmış silah zoruyla?

Vize işlemleri için büyükelçiliğe yahut başkonsolosluklara gelen ziyaretçilerin sayısı, tesislerin ve personelin güvenliği meselesiyle nasıl irtibatlandırılıyor? ‘Ziyaretçi sayısı çok olursa bunlar tesislerimizi patlatabilir veya personelimizi dövebilir’ diye mi düşünülüyor?

Türkiye Cumhuriyeti de işin içinden çıkamamış olmalı ki, bu saçma sapan metni -ülke isimlerinin yerini değiştirerek- ABD’ye aynen iade etti.

***

ABD’li yetkililerin konuyla ilgili diğer açıklamaları da saçma sapan.

Neymiş? “Hayal kırıklığı” imiş! Türkiye-ABD diplomasi tarihinin en sert yaptırımlarından birini buncağızla izah ediyor ABD hükümeti. Gerçekten ve resmen.

Yahu, ABD Türkiye’nin kanını emen F. Gülen’i koruyup kolluyor, ABD Türkiye Cumhuriyeti’ne ait bir kamu bankası olan Halkbank’ın genel müdür yardımcısını tutukladı ve aylardır zindanda tutuyor, ABD Türkiye’ye örtülü silah ambargosu uyguluyor, ABD Türkiye’ye ateş eden PKK’nın Suriye yapılanması PYD/YPG’yi silaha boğuyor; Türkiye hayal kırıklığından kırılıyor ama böyle bir şeyi aklının ucundan bile geçirmedi şimdiye kadar.

Mesele gerçekten Metin Topuz’un tutuklanmasından ibaretse, bu Metin Topuz ABD için fevkaladenin fevkinde bir öneme sahip olmalı. Değilse de öyle bir intiba uyandırıyor ABD. ‘Metin Topuz konuşursa yandı gülüm keten helva. Ne yapıp edip onu oradan bir an evvel çıkarmalıyız’ telaşındaymış gibi davranıyor.

Metin Topuz belki de masumdur veya çok da kayda değer bir suçun faili değildir. O takdirde şu an ABD’ye verip veriştiriyor olmalı, “Başımdaki belayı iyice büyütüyorlar” diye.

***

Sahi, konu ne?

ABD vatandaşlarının selametini gözetmek olamaz, çünkü Metin Topuz ABD vatandaşı değil.

ABD için çalışan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vefa da olamaz, çünkü ABD’nin Adana konsolosluğunda tercüman olarak çalışan bir şahıs PKK bağlantısı şüphesi üzerinde tutuklandığında ABD’li yetkililer pek oralı olmamıştı.

Ayrıca, NATO müttefiki bir ülkeye vize ambargosu kararı, konunun böyle bir şeyden ibaret olarak görülmesine el vermeyecek kadar büyük bir mesele.

Belki ABD’nin 15 Temmuz Askerî Darbe Teşebbüsündeki sorumluluğuyla alâkalı…

Belki Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze sistemi almasıyla alâkalı…

Belki Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’deki faaliyetleriyle alâkalı…

Belki bunların hepsiyle ve daha fazlasıyla alâkalı…

ABD’yi ciddi bir devlet olarak görüyorsak, hadiseye böyle yaklaşmamız gerekir.

ABD’nin bu konudaki açıklamalarını ciddiye almak, gerekçelerine itibar etmek de mümkün tabii; ciddiyetsiz bir devlet olduğunu kabul etmek şartıyla!

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Ali Adıyaman 13 Ekim 2017 00:43
Emin’e Erdoğan’ın çantasını melani Trump kıskanmıştır bu sebepten bize ambargo koymuş olabilirler
Adiyamanli 13 Ekim 2017 06:14
3
Ne kadar ehvence yaziyorsun
KARAR OKURU 13 Ekim 2017 00:37
3. köprütyü yaptık ya delirdiler delirdiler töbeler olsun ya Rabbim nasıl bir guruhla aynı havayı soluyoruz sen aklımıza mukayyet ol
KARAR OKURU 12 Ekim 2017 19:20
İdlib'e girdik. Terör koridoruna darbe vurduk ya ondan kudurdular
KARAR OKURU 12 Ekim 2017 22:41
0
İdlip te yarattığınız pisliği buyrun temizleyin diye bizi ileri sürdüler. Kim var su an idlib'te? Nusra'ya terörist mi diyorsunuz yani:))
sefure 12 Ekim 2017 18:53
koskoca dünya lideri 3 gündür sıradan bir büyükelçiyle kavga ediyor...yanında uyaracak 1 kişi bile kalmadı mı? o büyükelçi senin dengin mi?
Ali Adıyaman 12 Ekim 2017 18:44
Bana muhtarları çağırın
Akp yazarlarının genel duruşu..... Daha dün Şii, katil, terörist, sapik diye her gün Türk basininda haber olan, Musul'a, Kerkük'e asla girmesinler, girdikleri yerlerde sünnileri katliamdan geciriyorlar, iranin kiralik katil sürüsü olarak lanet okudugumuz Hastirşabi anlasilan şimdi kürtlere düşmanlik sözkonusu olunca sapik şiilikleri kayboldu, Türkmen olduklari hatta kahraman olduklari, cenge hazir olduklari, yani umudumuz olduklari anlaşildi. Yani cikarlarimiz nasil icap ediyorsa. Biz dün Hastirşabi dedik bugün de Bastirşabi diyoruz. Gazaniz mubarek olsun!!! Y.Burak
Adiyamanli 13 Ekim 2017 06:16
4
Biraz yavaş ol o kadarda değil
Erdem 12 Ekim 2017 15:58
yok yok eğitim sistemini kıskanıyor abd tüm telaşları bundan.
KARAR OKURU 12 Ekim 2017 19:06
0
çok iyi. köprü, havalimanı vs yine gideri vardı da, eğitim....
hamza akyol 12 Ekim 2017 15:15
"anlamamaya çalışmak" deyiminin birebir ete kemiğe bürünmüş hali bu yazı.
Ali Guruoğlu 12 Ekim 2017 14:26
Hakan Albayrak öfkesine malumun ilamı türünden bir yazı kaleme almış.
KARAR OKURU 12 Ekim 2017 12:46
ABD... Son yüzyılın her alanda bir numaralı "süper devleti"... Diğer geri kalan bütün devletler tarafından kabul edilen "dünyanın patronu". Peki, bir devlet olarak ABD ile nasıl anlaşırız? Kendimizi ezdirmeden, onun oyuncağı ve sömürgesi olmadan, onurlu ve gururlu bir şekilde? Şu an olduğumuz gibi, ONUN OYUNCAKLARINDAN BİRİ olmaktan nasıl çıkarız? Tarih, ABD Tarihi, ABD derin devleti, ABD'de lobiler, devlet yapısı, nasıl süper devlet?, DİPLOMASİ, ehliyet, liyakat, İngilizce konularında hazır olduğumuz zaman ABD ile anlaşır ve gül gibi geçiniriz.
KARAR OKURU 12 Ekim 2017 22:34
6
Ne demek ıngilizce konularında hazır olman. Mecbur musun ingilizceyi öğrenmeye, onlar türkçe ve kürtçe öğrensin, müzakere için tercüman yeterlidir. İlim desen onlar ilmi benden çalıp kendi mali gibi bize satmışlar, sen ve benzerlerinde bu zokayi yutmuş, ve hala da farkında değiller.
KARAR OKURU 12 Ekim 2017 12:04
amerikanın 15 temmuzun siyasi ayağı olduğunu bilmeyen ya ahmaktır yada işin bizzat içindeki mankurttur.
KARAR OKURU 12 Ekim 2017 13:04
6
Aklı olan kafi bir yorum.
KARAR OKURU 12 Ekim 2017 16:34
0
15 Temmuzun diğer ayakları nerede? İki ayaklımı 4 ayaklımı?
KARAR OKURU 12 Ekim 2017 18:42
1
Ne istedide vermedik diyenin hiç ama hiç suçu yok
KARAR OKURU 12 Ekim 2017 11:57
diplomasi manevraları o da yetmeyince terör örgütleri, mankurtlar,ajanlar üzerinden yürütülen 3. paylaşım savaşı gözümüzün önünde gizlisi saklısı kalmadan yapılıyor. ilk defa ne hikmetse suud kralı rusyaya gitti s-400 füzesi anlaşması yaptı. hergün yeni bir hamle geliyor rakiplerden birbirlerine ve tabiki bize. bu arada üzerinde güneş batmayan ingiltere diye bir ülke vardı nere kayboldu haberi olan varmı. bütün bunlar olurken içimizden bazı mankurtlar da nereye hizmet ettiğini bilmeden çırpınıyor ülkesini karalamak için. içimizdeki mankurtlar yüzünden bizi helak etme yarabbi... amin...
atilla pehlivan 12 Ekim 2017 10:54
bu alınan konsolosluk görevlisi anladığım kadarıyla çok büyük bir balık. abd onun ilişkilerinin deşifre edilmesinden hayli çekiniyor gibi. ya da su bulandıran kuzu-kurt hikayesindeki gibi abd bize zaten çatmak istiyor da bahane mi ediyor adamı?
KARAR OKURU 12 Ekim 2017 15:50
4
Aaaaa düştüğümüz hale bak halkımız halüsilasyonlar görmeye başlamış:))
Uzun zamandır böyle yazı yazmadın, senden böyle yazılar bekliyoruz. Ak Parti'ye haksız eleştiriler yazarak CHP kafasındaki insanların ağzına sakız olmayın.
KARAR OKURU 12 Ekim 2017 10:37
sabit bir vatanı, dini, karakteri olmayan, kendini kainat imamı olarak yutturan papazın ''haçlılar sizin ananıza bacınıza dokunmaz'' saçmalığından bile hikmet çıkaran mankurtların bu son yaşanan gelişmelerden memnun oldukları aşikar. ama millet bunları defterden sildi, sakince gelecek saldırıları bekliyor hemde ölümüne ,ölümüne...
jelal 12 Ekim 2017 10:26
Sayin yazar, abd buyukelcisi konusuyor, cumhurbaskani cevap veriyor, bumudur devlet ciddiyeti, cumhurbaskanin muhatabi buyuk elcimi? neden disileri bakani konusmuyor.herkes buyuk elciye laf yetistiriyor.boyle oluncada kimsenin bizi taktigi yok.tekrar soyluyorum, ulkede birlik beraberlik olmasi lazim, cok calismamiz zengin bir ulke olmamiz lazim.bakalim o zaman abd posta koyabilecekmi
KARAR OKURU 12 Ekim 2017 11:28
2
Muhatap Trump iken Büyükelçi ile uğraşmak yanlış ve tutarsızca bir hareket oldu bence de. Ama ilişkileri rayından çıkarmamak adına konuşursak, büyükelçiyi azarlamak patronunu azarlamaktan daha emniyetliydi. Sonuçta içeride siyasi prim yapıyor mu? Yapıyor. Yahu çok tutarsız davranışlar da yok değil. Mesela Alman Dışişleri Bakanına kızınca, "sen benim muhatabım değilsin, Dışişleri Bakanımla konuş" diyorsun, ama üç gün sonra ABD Dışişleri Bakanı ile Külliye'de iki saat görüşüyorsun. Bir de tuhaftır, o görüşme basına kapalı yapıldı ve basına tek kelimelik de olsa bir açıklama yapılmadı.
KARAR OKURU 12 Ekim 2017 15:47
3
11.28 tabiki büyükelçi değil bu bir takdik anlayana halkı o şekilde yönlendirmeli ki Abd ile arayı düzeltmesi girişiminde alkış tutan halk ne oluyor demesin. Aksi taktirde ekonomi kötü zaten daha da kötüye gitmemeli bir an önce uzlaşmaya varılmalı.
KARAR OKURU 12 Ekim 2017 15:48
1
Şaka gibi tabi ki muhatap TRUMP. Patron Trump elçi ise çalışan. Halk gözünü açsın aklı olan inanmaz zaten.
KARAR OKURU 12 Ekim 2017 10:20
ABD, İngiltere (Batı) desteği olmasa İslamcılar bir hiçtir. Körfez de zaten onların para musluğu ve emireri dır.
KARAR OKURU 12 Ekim 2017 13:06
11
Ayna bakarak yazıyorsun galiba. Aynada İslamcı değil kendini görürsün.
KARAR OKURU 12 Ekim 2017 09:15
Trump seçildiğinde hükümet neden bu kadar çok sevinmişti ben anlayamıştım anlayan varmı?
Bir bilen 12 Ekim 2017 14:54
0
ABD çökecek diye :)
KARAR OKURU 12 Ekim 2017 15:37
2
kendileri gibi hukuk bilmeyenler iş başına geldi diye.
KARAR OKURU 12 Ekim 2017 20:16
0
Hileri nin kim olduğunu bilmen lazım ki anlayasın...!!
KARAR OKURU 12 Ekim 2017 01:55
Bence 3. Havai anını kıskanıyorlar, birde dünyanın en pahalı (maliyet olarak) köprülerini.
Erdem 12 Ekim 2017 07:21
0
Evet bunlar da sebep ama sizi temin ederim son aldığım istihbarata göre trump eğitim sisteminin kalitesini çok kıskanmış bunları ondann yapıyormuş. Adalet sistemi de var tabii köprüler de üzerini cabası.
okur 12 Ekim 2017 11:58
18
tabi aramızdaki kanı bozukları da çok seviyorlar
KARAR OKURU 12 Ekim 2017 14:28
3
11.58 senin gibiler olduktan sonra daha çok yanlışlar yapılır. Sorun yapılan yanlışlar değil senin gibi şakşakçılar.
KARAR OKURU 12 Ekim 2017 01:53
O değilde sırf ülkemizin itibarı artacak diye cumhurbaşkanı öyle demişti, İtalya başbakanının eski uçağı, sonra itibar artmadı diye sıfır Airbus, sonra itibar yine atmayınca bu sefer eski Tunus dikdatörünün dört motorlu uçağı alındı, ben sırf itibar artsın diye uzay mekiği alınmasını istiyorum artık.
Erdem 12 Ekim 2017 07:23
0
Bu uzay mekiği iyi fikirmiş. İtibardan tasarruf olmaz.
KARAR OKURU 12 Ekim 2017 10:41
13
pensilvanyadaki baş mankurt ülkeye getirilince sen asıl itibarı gör...
KARAR OKURU 12 Ekim 2017 11:42
1
Şaka gibi vatandaşlıktan çıkarıp nasıl getireceğimizide açıklasanız?
KARAR OKURU 12 Ekim 2017 12:50
1
Vatandaşlıktan çıkarıp Türkiye ye getireceğim sözü aklın dışında
KARAR OKURU 12 Ekim 2017 15:22
3
şakşakcı mankurtlar da uzay mekiği istiyorlar. ama milli uzay mekiği istiyorlar. acaba amerikada satılık milli uzay mekiği var mı? "NOT: bazı troller herkese "markurt" diyor. herhalde iyi birşeydir diye ben de onlar için "şakşakcı mankurtlar" dedim.
Bir bilen 12 Ekim 2017 01:03
ABD'nin saçma sapan kararına karşılık Türkiye'nin yayınladığı metin olayın karikatürize edilmesi açısından çok yerinde oldu. Takdir ettim.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN