Back To Top
İnfak cumhuriyeti

İnfak cumhuriyeti

- A +

Kurban Bayramı’nda Myanmar ordusunun zulmünden kaçan on binlerce Arakan Müslümanı Bangladeş sınırına yığıldı…

Bangladeş ‘Bugüne kadar aldığım Arakanlı muhacirlere bile bakamıyorum, istiap haddim fazlasıyla doldu, daha fazlasını alamam’ deyip sınırı kapattı…

Türkiye devreye girdi, Bangladeş’e ‘O muhacirlerin masraflarını biz karşılayacağız’ diye güvence verdi…

Sınırda bekleyen Arakanlı muhacirler, Türkiye’nin güvencesi üzerine Bangladeş’e alınmaya başladı…

Ne güzel bir bayram müjdesi.

Sonra, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Myanmar lideri Çi iler yürüttüğü telefon diplomasisinin ardından, Myanmar hükümeti, TİKA’nın Arakan’a 1000 tonluk insanî yardım sokmasına yeşil ışık yaktı…

Müjde üstüne müjde.

Şimdi de Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, meseleye köklü bir çözüm bulmak için Myanmar’da temaslarda bulunuyor.

Üzerimize inşaallah bereket yağdıracak hamleler bunlar.

***

Türkiye’miz bir infak cumhuriyeti oldu, çok şükür.

Dünyanın dört bir yanındaki ihtiyaç sahiplerine yetiştirdiğimiz yardımların haddi hesabı yok.

Ülkemize sığınan milyonlarca muhacirin de ihtiyaçlarını karşılıyoruz.

Devlet TİKA, Kızılay, Diyanet Vakfı vasıtasıyla infak destanları yazarken, sivil yardım kuruluşları da üzerlerine düşeni yapıyor.

Anadolu Ajansı, sivil yardım kuruluşlarının Kurban Bayramı’ndaki faaliyetleriyle ilgili güzel bir haber geçti; okuyalım:

“Türkiye’nin yardım eli bayramda üç kıtayı sardı…"

“Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğince, Kurban Bayramı’nda 30 bin 26 hisse kurban kesildi. Arakan’daki yardım faaliyetlerini artıran dernek, Sittwe şehrindeki Rohingya köyleri ve mülteci kamplarında Türkiye’deki hayırseverler adına kesilen kurbanlarla yaklaşık 32 bin Arakanlı Müslüman’a yardım elini uzattı. Dernek aracılığıyla bağışların 3 kıtada 60 bölgedeki ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması sağlanırken, bir süre önce sel felaketinin yaşandığı Sierra Leone’de bin 400, DEAŞ’ın düzenlediği saldırılara maruz kalan Moro’da bin 50 hisse kurban kesildi, ayrıca bütün ülkelerde çocuklara bayram harçlığı ve hediyeler de verildi".

“Deniz Feneri Derneği, kuruluşunun 20’nci yılında, yurt içinde ve yurt dışında vekalet yoluyla bağışlanan 14 bin hisse kurbanı yaklaşık 400 bin ihtiyaç sahibiyle buluşturdu. Çalışmalarını 3 kıtada 35 ülkede gerçekleştiren dernek, Myanmar’a bağlı Arakan eyaletinin Sittwe şehrinde kestiği 350 hisse kurbanı ihtiyaç sahibi ailelere dağıttı. Filistin ve Gazze’de 65, Afrika’da 420, Filipinler ve Moro’da 350, Pakistan ve Afganistan’da 350’şer hisse kurban kesimi yapan dernek, Balkanlar’daki ülke ve bölgelerde 721 hisse kurban keserek yoksulların yüzünü güldürdü. Ağırlıklı olarak kriz ve savaş bölgelerinde kurban faaliyetinde bulunan Deniz Feneri Derneği, cami, mescit, su kuyuları, eğitim merkezi, yetimhane binaları gibi hizmet alanlarının oluşturulması için de çalışmalarını sürdürüyor".

“Sadakataşı Derneğince, bu yıl 4 bin 700 hisse kurban kesildi. Yurt içi ve yurt dışında kurban eti dağıtım faaliyetlerini sürdüren dernek, 28 ülkede yaklaşık 30 bin aileye kurban hisselerini ulaştırdı. Sadakataşı Derneği, Myanmar ordusu ile Budist milliyetçilerin Arakanlı Müslümanlara yönelik saldırılarının sürdüğü Arakan eyaletinde ve Bangladeş’e sığınan Arakanlı Müslümanların yaşadığı bölgelerde kurban kesimine bayramın 2’nci günü başladı. Afrika’da çok sayıda su kuyusu, yetimhane, okul, katarak ameliyatları projelerini yürüten dernek, Afrika’da Benin, Burkina Faso, Çad, Etiyopya, Kenya, Ruanda, Somali ve Tanzanya’da kurban kesim ve dağıtım faaliyeti gerçekleştirdi”.

Şahane haber.

Eksik ama.

Nedense İHH’nın faaliyetlerinden bahsedilmemiş bu haberde.

Eksiği biz tamamlayalım:

İHH İnsani Yardım Vakfı, bu bayramda 53 bin 500 hisse kurbanı 2 milyona yakın ihtiyaç sahibine ulaştırdı.

Ayrıca, Türkiye ile birlikte 12 ülkede toplam 23 bin 440 yetim çocuğa bayramlık hediye etti...

***

Ülkece verilmiş sadakamız var ve olmaya devam ediyor.

Herhalde bu sayede savuşturabiliyoruz onca belayı.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Mustafa 09 Eylül 2017 08:43
UluslararasI Yardımeli Derneği de 35 ülkede kurban vekaletlerine aracılık yaptı... pakistanda eyyub sultan köyü kurdu. Sudanda yerime Külliyesi açtı Somali'de Kadın doğum ve çocuk Hastanesi açtı.. Ve bu şekilde kalıcı projelere devam ediyor.. Gerçekten Türkiye bir infaz Cumhuriyetine döndü hem özel olarak hem de resmi olarak..
KARAR OKURU 07 Eylül 2017 20:58
Sayın Albayrak Yeryüzü Doktorlarını da unutmayın lütfen.Ayrıca yardım elini uzatan herkesten Allah razı olsun.
KARAR OKURU 07 Eylül 2017 20:15
Yaziniza noktası virgulune kadar katılıyorum ancak eksik buluyorum biz eğer kendimize müslümanların hamisi rolünü biçiyorsak ve Osmanlı mirasindan bahsediyorsak hemen 1 dk bile zaman kaybetmeden askeri müdahale çünkü bunların asla uslanacaklari ve zalimlikten vazgececekleri yok evet yardım infak bunlar çok güzel şey ama askeri müdahaleden başka zulmü sonlandiracak birşey yok ve şunu belirteyim kimse şu 15 temmuzdan sonra bu halkın ferasetini gördükten sonra bizimle savaşı kolay kolay göze alamaz alirlarsada başımız gözümüz üstüne yeterki bunu yöneticiler anlasın....
KARAR OKURU 07 Eylül 2017 19:58
Turkiye nin insani yardımlarda ilk sıralarda olmasında büyük tesvik ve emeği olan basta cumhurbaskanımız ve ak parti hukumetlerini de bir cumleyle de olsa ansaymışsınız keşke...
Muhammed Mardinli 07 Eylül 2017 16:23
Buraya,şu kişiye neden yardım edilmiyor,falan yerde neden şu şu şeyler yanlış yapılıyor deyip bu tür güzel şeyleri,yardımlara laf atmak ahlaki ve vicdani değildir.Zaten Somali'de açlıktan ölen kardeşlerimize yardım edildiği zaman da vicdansız bazı kesimler buna benzer şeyler söylediler.Hükümetimizin,devletimizin yanlışlarını eleştirelim de bizi sevindiren bu tür yüz akı icraatları küçümsemeyelim.Allah'a şükür milletimiz ve devletimiz dünya mazlumlarının umudu olmaya devam ediyor.Rabbim reisimizden,hükümetimizden ve yardımsever halkımızdan razı olsun.
KARAR OKURU 07 Eylül 2017 13:11
Biraz da kendi ülkenizde olanları görseniz de tam anlamıyla samimi olduğunuzu anlasak. Tamam eyvallah ALLAH razı olsun ARAKAN konusunda duyarlısınız ama kendi ülkemizde olanları özellikle ülkemizin Doğu ve Güney Anadolu bölgesinde olanları da bir ses etseniz.
KARAR OKURU 07 Eylül 2017 09:55
Sadece Diyanet Vakfı marifetiyle ve sadece Diyarbakır da 2500 kurban kestik.Parçalayarak binlerce aileye dağıttık. Herhalde eksik bıraktığımız sadece reklam...
KARAR OKURU 07 Eylül 2017 08:06
Rahmeteli, anda vefa, beşir derneği, dosteli, iyilik derneği ve bir çok ismini hatırlayamadığım kuruluşu da ben ekleyim...
KARAR OKURU 07 Eylül 2017 07:55
Niye bukadar fakir var
KARAR OKURU 07 Eylül 2017 11:50
0
Faizin yaygınlığı, Zekatın verilmemesi
KARAR OKURU 07 Eylül 2017 13:25
1
zenginler doymadığı için demiş biri...
evin 07 Eylül 2017 04:29
hakan bey güneydoğuda yaşanan insan hakkı ihlallerini daha fazla gündeme getirmenizi bekliyorum. orada yaşayanlar da en az arakandaki kardeşlerimiz kadar değerli değil mi?
monterro 07 Eylül 2017 09:08
5
birine elin küffarı saldırıyor güneydoguda ise millet küffara yardım ediyor .yataklık lojistık maddi manevi insan kaynagı uyuşturucu kumar ne ararsan var ne adına kürt milliyetçiligi adına .
nuray 07 Eylül 2017 09:31
6
güneydoğuda terörist pkk dışında kim madur oluyor ki?
KARAR OKURU 07 Eylül 2017 11:50
3
evin hanım önce pkk yı eleştiren, lanetleyen bir cümle kurmamanız ''akp'' iktidarından her şartta nefret eden zümrenin bütün ortak insani değerleri kullanarak nefret kusma kurnazlığının bir parçası olduğunuzu ele veriyor.
KARAR OKURU 07 Eylül 2017 13:07
2
bir çift laf da öğretmen, işçi, sivil, asker demeden katleden terör örgütüne etseniz iyi olurdu ama malesef ''akp'' den her şartta nefret eden kesimin sessiz ortağı oldu terör örgütü yazık çok yazık... sorsak hepside hepimizden çok vatansever falan tam bir akıl tutulması ...
KARAR OKURU 10 Eylül 2017 10:17
0
Terörist öldürmek ne zamandan beri insan hakkı ihlâli. Meydanlara yollara bombalar koyup vatandaşı öldürenleri öldürmek haktır. Üstelik tüm bunları maşa olarak yapan bir it sürüsünün mensupları söz konusuysa.
İmanlı Türk 07 Eylül 2017 03:10
Allah kabul etsin mazlumların duası önemli.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN