Back To Top
Myanmar, özgür gazeteciliğin önünü açsın

Myanmar, özgür gazeteciliğin önünü açsın

- A +

Myanmar lideri Aung San Su Çi, Arakan’daki meselenin terörden ve terörle mücadeleden ibaret olduğunu ileri sürüyor.

Myanmar ordusunun Arakanlı Müslümanlara zulmettiğini yalanlıyor.

Tam tersine, “Arakan’daki herkesin” hükümet tarafından “en iyi şekilde” savunulduğunu söylüyor.

İnternette dolaşan ve Arakan’da çekildiği iddia edilen bazı dehşet fotoğraflarının aslında başka ülkelerde çekilmiş fotoğraflar olduğu gerçeğine sığınarak, ortada hatırı sayılır bir trajedinin olmadığına inandırmaya çalışıyor dünya kamuoyunu.

“Pardon, öyleyse on binlerce Arakanlı Müslüman niye Bangladeş sınırına akın etti?” diye soruyoruz; cevap yok…

“Bu insanlar Myanmar ordusunun Arakan’da yaptıklarına dair korkun şeyler anlatıyorlar; katliamdan, tecavüzlerden, gasplardan bahsediyorlar, evlerinin yakıldığını söylüyorlar” diyoruz; “Yalan” deyip geçiyor.
Yahu, Aung San Su Çi ve arkadaşlarına nanik olsun diye mi hicret yollarına düştü onca insan?

Pek çoğu yaralı bunların… Yaralarını da mı kendi kendilerine açtılar?

***

Geçenlerde Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Arakan’da çekildiğini zannettiği bir fotoğrafı Twitter’dan paylaştı ancak daha sonra başka ülkeden olduğunun anlaşılması üzerine bu fotoğrafı sildi.

Sildi silmesine de, Aung San Su Çi’nin radarına yakalanmıştı bir kere…

Çi’nin bürosundan konuyla ilgili bir açıklama yapıldı.

Bu açıklamanın can alıcı kısmı şurası:

“Su Çi, Başbakan Yardımcısının yaptığı paylaşım gibi sahte bilgilerin, farklı ülkeler arasında sorunlar çıkarmak ve teröristlerin çıkarlarını koruma amacıyla planlanmış büyük bir bilgi kirliliği buzdağının sadece görünen yüzü olduğunu söyledi.”

Ortada büyük bir bilgi kirliliğinin olduğu muhakkak.

Myanmar üzerinde menfaat hesapları yapan emperyalist güçlerin manipülasyonları söz konusu olabilir; bu da göz önünde tutulmalı, evet.

Belki de Myanmar’da zar zor kurulabilmiş olan sivil hükümeti sabote etmek isteyen ‘derin devlet’in bir komplosuyla karşı karşıyayız.

Polis karakollarına saldırdığı iddia edilen Arakan Rohingya Kurtuluş Ordusu (ARSA) milislerinin oyuna geldiği veya o saldırıların aslında başka kimseler tarafından provokasyon maksadıyla gerçekleştirildiği iddialarının üzerinde de durabiliriz.

Ama ne olursa olsun…

İsterse Arakan’daki hadiseler gerçekten abartılıyor olsun…

On binlerce Müslüman’ın Myanmar ordusundan kaçtığı gerçeği orta yerde duruyor.

Abartılmaya ihtiyaç duymayacak kadar yakıcı bir gerçek bu.

Myanmar hükümeti bilgi kirliliği ve abartıdan şikâyet ediyorsa, yabancı basın mensuplarının Arakan’da özgürce gazetecilik yapmalarına müsaade etsin.

Altını çizerek söylüyorum; özgürce.

***

Bir de güzel haberim var:

Türkiye Diyanet Vakfı’nın Pakistan, Bangladeş ve Malezya’da bütün masraflarını karşılayarak okuttuğu Arakanlı Müslüman üniversite öğrencilerinin sayısı 4136’yı bulmuş.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 09 Eylül 2017 17:05
Sanirim ogrenci okutmak,sponsorluk icin diyenet vakfiyla baglanti kurmamiz lazim,konuyla ilgili mujdenin disinda detayli bilgi verseydinizya guzel kardesim.Şamdan
KARAR OKURU 09 Eylül 2017 15:29
Myenmar, özgür gazeteciliğin önünü açsın, diyorsunuz. Böyle şeyler Müslman devletler için mecburdur, gayr-i Müslim devletlerin çağdaş olmaları icin böyle şeylere ihtiyacı yoktur... Yogoya devam, çağdaşlığa selam....
Vatandas 09 Eylül 2017 13:30
Turkiyede rejimin yaptigi Myanmar dakinden daha kotu. Myanmar da katliam yapanlar budisttirler Turkiyede ise hergün camiye giden ve eline Kurani alan sozde musluman ozde ise Diktator ve gunbegun Türk irkcisi olan bir rejim ve bu rejimin basinda ki irkci Diktator... Esat Mahmut Bozkurt, Topal Osman, Nihal Atsiz ve buna benzeri irkcilarin fikirleri neidiyse bugünku hükümet o irkci ve kafatasci fikirlerin fotokopileridir. Bugün nasil Nihal Atsiz in fikirleri lanetleniyorsa yarin ise bugünku hükümetin irkci fikirlerini lanetliyecegiz. Her camiye giden ve Kurani eline alan musluman ve adil olamaz. Myanmar da timsah gozyaslari doken sahtekardir ülkemizde ki vahseti ve irkciligi goremiyorum nedense bu konuda kordurler.
KARAR OKURU 09 Eylül 2017 16:25
0
Müslümanlıkla; hain Fetö ve PKK'yı aynı kefede gören zihnyete lanet olsun!..
Takipci 09 Eylül 2017 12:05
Sayin Hakan bey, basligi gorunce sasirdim, acaba Hakan bey Myanmar'da mi yasiyor diye... Kimbilir, belki de 'kizim sana soyluyorum gelinim sen anla' demek istemissinizdir...
Tuna 09 Eylül 2017 10:18
Myanmar hükümetinin yaptığı açıklamalar ne kadar da tanıdık geliyor degil mi???? Demek ki müslüman olsun Budist olsun gücü eline geçiren kendinden olmayana yaşam hakkı tanımıyor :/
KARAR OKURU 09 Eylül 2017 16:21
2
Arakan'daki Müslüman ile, Türkiye'deki PKK veya Fetö'yü aynı kefede görmek, nasıl bir içgüdüdür?.. İç güdüdür diyorum, çünkü bunun akıl ile izahı olmaz...
evin 09 Eylül 2017 05:47
kürtleri görmezden gelerek mynamar üzerinden "vicdan" yapmak samimi gelmiyor kusura bakmayın. önce kendi ülkenizdeki acıları görmezden gelmeyi bırakın...
KARAR OKURU 09 Eylül 2017 13:05
3
!!benimle aynı değerleri paylaşmayan yoksul halk yığınlarını finanse etmek istemiyorum!! diyerek son zamanlarda okuduğum en faşist cümleyi kuran biri olarak şimdi de kürtlerin derdiyle ilgileniyormuş tavırlarına girmenizi garipsedik mi tabi ki hayır...
KARAR OKURU 09 Eylül 2017 13:10
3
''insanlar kendileriyle aynı değerleri paylaşmayan yoksul halk yığınlarını finanse etmek istemiyor.'' diyen biri arakandaki yoksul müslümanları da ( hem yoksul hem müslüman olunca faşistler hiç umursamaz ) ülkemizdeki kürtleri de ,sığınmacıları da hiç umursamadığı aşikardır. maksat şu: her şartta ''akp'' den nefret edenler, fetöcü mankurtlar bütün ortak insani değerleri kullanarak zihin bulandırmak ,kendileri için katharsis yapmak .
KARAR OKURU 10 Eylül 2017 07:32
1
Kürtler bu ülkenin asli unsurudur. Ak Parti bu konuda gereken her şeyi uygulamıştır. PKK'nın acılarından bahsediyorsan o başka. Onu iyi görüyor ve bu yüzden hükumetimizi destekliyoruz...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN