Back To Top
Bankadaki paranız yerinde mi?

Bankadaki paranız yerinde mi?

- A +

Siz siz olun periyodik olarak bankadaki paranızı kontrol edin. Hesapta duruyor mu, yoksa buhar mı olmuş?

Çağla Şikel olayını hatırlayın. Muhasebecisi meğerse sahte faturalar keserek 1 milyon liranın üzerinde vergi borcu çıkarmıştı.

Ya Altıntop Kardeşler...Hani şu meşhur futbolcular. Milli takımdan aldıkları primleri bankaya yatırıyorlardı. Sonra bir de baktılar ki, o paralar tanımadıkları kişiler tarafından çekilmiş.

BDDK hemen müfettiş göndermiş ve olayı incelemişti.

Siz de eğer meşhur biriyseniz, belki BDDK sizin için de müfettiş gönderir. Ama meşhurluğunuz yetmiyorsa, yaklaşık 4-6 yıllık yargı sürecinin bekleyeceksiniz demektir.

***

Bandırma’da bir bankanın şube müdürü iş adamının hesaplarını başka hesaba yollamıştı. Sonra da kayıplara karışmıştı...

Adana’da ise bir şube personeli, müşterilerinin hesabından sevgilisine paralar yolluyordu. Bankaya giden müşteriler, hesaplarının sıfıra gittiğini gördüler.

Geçen gün bir TV kanalı dolandırıcılık haberi vardı. Bir kişinin telefon dolandırıcılığı ile bilgileri alınmış. Dolandırılan adam “Eğer banka parayı öderken bilgilere azıcık baksa dolandırılmayacaktım” diyordu.

Bir dostum bundan bir kaç ay önce aradı: Muhasebecim benim adıma imza yetkisi olmamasına rağmen banka hesaplarımı boşaltmış” dedi.

“Nasıl olur? Banka imzaya bakmıyor mu?” diye sordum. Meğer bakmıyormuş...Muhasebeci güvene dayalı olarak aylarca fotokopi kağıdını fakslayarak paraları iç etmiş. Banka aylarca ıslak imza istememiş. Hesap sahibini arayıp aylarca bir teyit bile almamış.

Olay ortaya çıkınca da zaten emekli olarak çalışan şube müdürünü yılsonunu beklemeden kapıya koymuş.

İyi ama ya giden paralar ne olacak?

Meşhursan BDDK şubeye belki müfettiş yollar. Ama meşhur değilsen ortalama 4 - 6 yıl sürecek yargıyı bekleyeceksin.

İyi ama bu süre zarfında iş yaptığın müşterilerinde bekleyecek mi? Gecikme cezaların silinecek mi?

Hani Milletin parası bankalara emanetti... Evet emanete sahip çıkan bir çok iyi banka var. Ya emanete özen göstermeyen bankalar ne olacak? Vatandaş ayrımı nasıl yapacak?

ASYA BANK OLAYI

17-25 Aralık süreciydi. Henüz FETÖ örgüt ilan edilmemişti. Ama ülke istim üzerindeydi. Seçimle gelmiş siyasi yapı, başka gerekçelerle tasfiye edilmek isteniyordu. O günlerde her gün sayısız TV kanalında hep şu ortak cümleyi kurduğumu hatırlarım: “Bu operasyonda gerekçeler birer bahanedir. Asıl amaç siyaseti dizayn etmektir. Eğer siyaset dizayn edilecekse bunu Türk Milleti gerçekleştirir.” 

İşte o günlerde uğraştığımız bir başka mesele daha vardı. FETÖ yapılanmasının finans ayağı olan Asya Bank...

Halka açık bir şirketti ve bankaydı. Bir çok bilgiye rağmen gazeteciler olarak BDDK ve SPK elimizi bağlıyordu. Nitekim bir kaç kelime yazan gazetecilere de davalar açıldı...

***

Şimdi bunu neden hatırlattım: Bankaları 2001 krizinde “batacak mı-batmayacak mı” söylentisine karşı korumaya aldık. Kaydi para üreten bankaların en sağlam olanı bile söylenti ile devrilebilir. Bu çok doğru bir karadı.

Ama sonradan BDDK olsun, SPK olsun devlet kurumları, gazetecileri haberler konusunda köşeye sıkıştırdı. Açık açık dolandırıcılık haberlerini bile yazamaz hale geldik. Banka adı söyleyemez olduk.

Habertürk Gazetesinden Sefer Yüksel arkadaşımızın genel sektör riskleri açısından haberi bile suç olarak görüldü....BDDK ve SPK açıklama yaptı.

O vakit sorarım: Müşteri hesapları boşalan, gerekli özeni göstermeyen bazı bankalar nasıl ayrılacak? Nasıl gerçekler ortaya çıkacak ve Millet bilgilenecek?

Bank-Asya olayı ders olmadı mı?

O günlerde bu bankanın da illegal yapı içinde olduğu konusunda Milleti uyarabilseydik acaba bugün hapishanede daha az insan olmaz mıydı? 

Veya bugün bazı bankalarda paraları iç edilen insanlar (sayı her geçen gün artıyor) daha yüksek güvenceye ulaşmaz mıydı?

Siz bilirsiniz!

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 10 Kasım 2017 08:45
Hayret.Bankanin illegal oluşuna kim karar verir mahkememi iktidar mi .bunu en iyi siz bilmiyor ol.alisiniz .çevir kazı yanmasın.bu çağda bu kafa haıretttt.
KARAR OKURU 09 Kasım 2017 15:56
Bu bankalar hangi bankalar bence yazılabilmeli ki vatandaş doğruyu öğrensin
Ömer S. 08 Kasım 2017 18:56
İbrahim Bey; Çevremde bankalar ile problem yaşayan o kadar insan var ki ancak kimse bankalarla uğraşmak istemiyor.Geçenlerde kardeşime sormadan maaş hesabından otomatik hayat sigortası yapmışlar.Meğerse her sene otomatik yapıyorlarmış;kardeşim hesapları kontrol etmediği için farketmemiş bile.Sizin daha önceki yazınızdan sonra hesaplarına dikkat et uyarısı yapmıştım.Bu uyarı üzerine hesaplarını kontrol edince farketti.Aynı şekilde fabrikada ki diğer arkadaşlarının da haberi olmadan hayat sigortası yapıp hesabından kesmişler.Artık bankalar maalesef yasal tefeci gibi davranıyor.Bu bankaların ıslah edilmesi şart.Yazınızı okuduğumda hesapları boşaltılan işveren olmak istemezdim.Mazallah insanı intihara götürür.İşçilerin maaşlarını verememek,alacaklılara ödeme yapamamak.Bu yüzden devletin acil tedbir alması şart.Umarım ki yetkililer yazınızı dikkate alırlar.Gerçekten toplumsal bir sorun..
KARAR OKURU 08 Kasım 2017 17:39
İbrahim Bey, Fetö ile irtibatı ve alakası olmayan Bank Asya çalışanlarının yaşadığı sıkıntılardan haberiniz var mı? CVsinde Bank Asya yazan insanlar iş bulamıyorlar. Bu konuyu gündeme almanızı diliyoruz.
KARAR OKURU 08 Kasım 2017 16:46
seni severim kahveci ama bu yazında bankalarla ilgili yazına katılmayacağım. bu kadar da değil.
bankacı 08 Kasım 2017 14:00
Sizin anlattığınız, başına bu tür olaylar gelen insanların çoğu, talimattaki imza uyuşmazlığı, talimatın aslının istenmesi vs durumlarda bankadaki muhataplarına nasıl tepki veriyorlarmış bence bir sorun. Kesinlikle tepkileri "bana güvenmiyor musunuz?", "paramı çekerim bak ha", "başka banka yapıyor, sen niye yapmıyorsun?", "sizden bi cacık olmaz zaten" cümlelerinden birini içeriyordur.
KARAR OKURU 08 Kasım 2017 08:52
İhlas finans ve sonrasında yaşar bank, egebank interbank hangisinden ibret aldılar ki devlet bankalara köle olmuş milleti düşünen mi var
Serkan Ç. 08 Kasım 2017 08:51
Bir yapının illegal olması millete uyarıyla mı anlatılır Allah aşkına? Bu nasıl mantık? Bir yapının illegal olduğunu millete göstermek için tek gerekçe yargı kararı değil midir? Sizin bu mantığınıza göre yargı kararı olmadan da sadece medya veya basın aracılığı ile o bankanın illegal olduğu millete antatılsaydı eğer; sırf bankaya para yatırdığı için veya maaşını o banka aracılı ile aldığı için veya kirasını o banka aracılığı ile aldığı için veya o banka aracılığı ile ev kredisi kullandığı için içerde olan binlerce kişi içerde olmayı hakediyor.. Ne yani şimdi mesela ben Katar kökenli bir bankadan maaşımı alıyorum. Farzedelim ki yarın bir gün mevcut irade Katar ile arasını bozdu ve benim gibilere çağrı yaptı; bu banka ile ilişiğinizi kesin dedi. Ama ortaya hiçbir yargı kararı , veya o bankasın kanunsuz iş yaptığına dair bir kanıt ortaya koymadı. Sadece parti toplantılarında esip gürledi. Ben de diyelim ki bundan yola çıkarak o banka ile ilişiğimi kesmedim. Ne yani ben şimdi suçlu muyum? Bu nasıl mantık? Bir şeyin illegal olması için medyada dile getirilmesi mi yoksa yargıda karar alınması mı yeterlidir?
KARAR OKURU 08 Kasım 2017 12:45
0
serkan Ç! yorumunuz için tebrik ederim. hukuk her zaman önemli.
KARAR OKURU 08 Kasım 2017 14:50
2
aynen suçlusun, CB'nin sözünün üstünde söz mü olur:) işte biz öyle üşütmüş bir ülkeyiz. daha acı olan ise İbrahim Bey gibi akl-ı selim insanların bile bazen bu tarz düşünmeleri.
Şaban Akdemir 08 Kasım 2017 07:38
Sağır sultan duydu.Ya Siz...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN