Back To Top
Beyin göçü ve İzmir

Beyin göçü ve İzmir

 - Son Güncelleme: 12.01.2018 Cuma 09:26
- A +

Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Muş İl Kongresinde yaptığı konuşmada “Bazı iş adamlarının varlıklarını yurtdışına kaçırma gibi bir gayretleri olduğunu duyuyorum. Buna izin verilmeyecek, bu adımlar vatana ihanettir” demişti.

Oysa Merkez Bankası verileri ülkeden bir sermaye çıkış fazlalığı göstermiyordu. Belki de gelen sermaye o kadar fazlaydı ki, giden sermayenin varlığını hissettirmedi.

Bilemiyoruz...

Ama Türkiye son bir yıldır daha yapısal bir sorunu el altından tartışıyor. Bazı iddialara göre Türkiye’den orta sınıf göçü yaşanıyor.

Eğitim seviyesi yüksek...Dünyanın her yerinde iş bulabilecek ve belirli küçük varlığı olan iyi eğitimli beyin gücü yurtdışına çıkıyor.

Ne derece doğru? Bilmiyoruz...

Hatta yurtiçinde de bazı bölgesel göç hareketlerinin yaşandığı kahve köşelerinde konuşuluyor. Burada kahve köşesi deyimini ikili-üçlü gibi arkadaş sohbetleri olarak söylüyorum elbet.

Bu sözlerin doğru olup olmadığını da açıkçası şimdilik bilmiyoruz. Sadece bu yıl içinde açıklanacak verilerde göreceğiz.

***

TÜİK ‘Adrese Dayalı Nüfus’ sayılarını veriyor. Buna göre İstanbul’un nüfusu yüzde 1,00 artışla 2016 yılında 14.804.116 kişi olmuş. Lakin İstanbul’un nüfus artış hızı 2015 yılında %1,95’miş. Hatta bir önceki yıl (2014) ise %1,53 seviyesindeymiş.

Görüleceği üzere, İstanbul son üç yıl içerisinden en düşük nüfus artış hızına gerilemiş.

Ankara ise, nüfus artışında son üç yılda şu oranları yakalamış: 2014 yılı %2,08. 2015 yılı %2,34 ve 2016 yılı %1,44.

Anlaşıldığı üzere Ankara’da  da nüfus artış hızında bir düşüş eğilimi görülüyor.

Gelelim İzmir’e..

2014 yılında %1,28 olan nüfus artış hızı 2015 yılında %1,35’e çıkıyor. Ama 2016 yılında bu oran da yeniden  %1,32’ye geriliyor. Yine de son yıl küçük kayıp İstanbul ve Ankara’nın çok altında...

Ama dediğim gibi 2017 yılını bilmiyoruz. Bunu veriler geldiğinde göreceğiz. TÜİK’in açıkladığı nüfus projeksiyonuna göre İstanbul’un nüfusu 2016 yılında %1,72 artması gerekiyordu, ama adrese dayalı sayımda İstanbul’un nüfusu sadece %1,00 arttı.

İzmir için ise 2016 yılında %0,94 artış hesaplayan TÜİK, adrese dayalı sistemde nüfusun %1,32 arttığını açıklıyor. O nedenle gerçek rakamı yıllık nüfus verileri açıklandığında göreceğiz.

***

Ne oldu da 2017 yılında İzmir’de konut fiyatları İstanbul ve Ankara’nın üç katı civarında artış yaşadı?

Tabii ki sadece İzmir değil. İzmir ilk sırada ama yanında Muğla, Aydın, Denizli Bölgesi var. Balıkesir-Çanakkale var; Edirne, Kırklareli, Tekirdağ var.  Hatta Bursa,Eskişehir, Balıkesir bölgeleri de var.

Ama benzer özellikteki Antalya bu iller arasında yer almıyor. İzmir’de 2017 Ocak-Ekim döneminde konut fiyatları %14,56 artarken, Antalya’nın da yer aldığı Burdur-Isparta Bölgesinde artış %7,68’de kalıyor. Bu oran %8,25 olan Türkiye ortalamasının da gerisinde.

GELİR YÜKSEK Mİ?

TÜİK bölgesel olarak yoksulluk sınırını açıklıyor. Aynı gelirle her yerde aynı geçim imkanı elde edilemiyor. Mesela İstanbul Türkiye’de aynı zamanda en zor geçinme bölgesidir.

2016 yılında Türkiye ortalaması 7 bin 116 lira olan yoksulluk sınırı, İstanbul için 9 bin 59 lira etmektedir.

Ege Bölgesi ise 7 bin 842 lira ile Türkiye ortalamasının biraz üzerinde olsa da,Doğu Marmara ve Batı Anadolu’nun altında yer almaktadır. 

Ege Bölgesinde 2017 yılında yaşanan konut fiyat hareketlerinde gelirin de aynı bölgelerde normal dışı arttığı henüz görülmemektedir.

Nüfusun henüz çok artmadığı, hatta  gelirin de henüz çok artmadığı İzmir gibi, Muğla-Aydın-Denizli gibi, Çanakkale-Balıkesir gibi illerde yaşanan konut fiyat artışlarının nedenini henüz göremiyoruz. Ama normal süreç dışı bir hareketlilik olduğu da çok net.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 14 Ocak 2018 05:49
Göçüyoruz peki neden ekonomik nedenleri ve iş bulma potansiyelleri gibi etkiler dışında bence asıl neden özgürlüktür İzmir'in yıldızını parlatan da bence budur özgür bir kent yaşamı var kadinlar mahalle baskisina maruz kalmıyor İzmir'de pek birde tabi şehirin konumlandığı yer de önemli deniz kıyısında turizm merkezlerine yakın bence İzmir'in eksiklerinden birisi şehrin içinde bir kumsalı denize girilebilecek bir alanı olmamasıdır Paris'te bile nehir kıyısında küçücük kumsal yapmış adamlar boşuna mı
KARAR OKURU 12 Ocak 2018 16:57
Ibrahim bey. Toplum kendi icinde gizli gizli ayrisiyor.Sekuler Toplum yavas yavas kendini daha guvende hissedecegi Ege bolgesine dogru tasimaya calisiyor.
Karar Okuru 12 Ocak 2018 14:50
Sorunun yanıtı çok basit. Arz talep fiyatı belirler. İzmir de konut arzının azlığı fiyatın yükselmesinin en önemli sebebi. Bir malın yapımı için kısıtlar (belediye izinleri, girişimci sayısı, konut için arsa ve altyapı gibi tüm girdi faktörleri) fazla ise o ürün pahalılanır. Ürünün pahalı olması tüketiciler için iyi bir şey değildir.
külyutmaz 12 Ocak 2018 17:35
0
İzmir'de konut stoku az değil.
KARAR OKURU 12 Ocak 2018 10:45
Geçmişte yurtdışına yerleşme imkanım oldu. Ülkemde kalmayı tercih ettim. Şimdi ülkemin durumunu ve geleceği düşününce keşke demeden duramıyorum.
pınar DE 12 Ocak 2018 09:48
izmir'de özellikle yeni yapılan konut projelerinin müşterileri izmirliler değil. mesela dap yapının izmir'deki projesinin yüzde 80'ini istanbulluların aldığı, istanbul'dan izmir'e yoğun göç yaşandığı söyleniyor. urla civarı, çeşme'ye yakın mıntıkalara talep yoğunmuş, öyle deniyor. istanbul otoyolunun 7-8 ay içinde bitmesi durumunda bu trendin daha da artacağı konuşuluyor.
Abdullah hasan 12 Ocak 2018 09:46
İzmir , Muğla-Aydın-Denizli , Çanakkale-Balıkesir gibi illerde emlak alımların da yabancıların % lik ağırlığı nedir? bu illerden emlak alımlarını yapanlar nerelerden gelmiştir? bu illere gelenler geldikleri illerde son 1-2 yıl için de emlak satışın da bulunmuşlarmıdır. Zannediyorum bu cevaplar bazı ip uçları verir bazı konularda.
CP 12 Ocak 2018 08:22
Mesele basit, sanayi ve alt yapı Ege'ye kayıyor, İstanbul yaşanır olmaktan çıktı, ispark zulmü bile yetiyor, rantiyeci, beton kazananı, imar kazananı İstanbul'un geriye gittiğini görüyor ve gözünü Güney Marmara ile Ege ye dikmiş. Emekli olanlar terketmeye başladı İstanbul'u. Ama görmeyen gözler İstanbul da belediyeciliğin destanı yazılıyor sanıyor.
cevat karakalem 12 Ocak 2018 04:56
Bence Istanbul'daki konut fiyatlarindaki goreceli dususu yanlis okuyorsunuz. Zaten cok sismisti. Simdi olan hem bu kpugun bir nebze inmesi hem de daha ucuz, periferideki semtlerdeki konut patlamasi. O tip semtlerde fiyatlar genel Istanbul ortalamasinin cok uzerinde artiyor. Benzer seyi "beyin gocu" icin de soyleyebilirim. Kitle halinde bir hareket oldugunu gozlemlemiyorum ve olacagina da ihtimal vermiyorum. Insanlarda huzursuzluk var mi, var, o dogru. Ama "goc", ozellikle egitimli insanlar icin buyuk kulfet ve kolay alinabilecek bir karar degil.
karar okuru 2 12 Ocak 2018 10:49
1
eğer izmirli bir iş adamının açıklamasını okumuş olsaydın, aslında olayın, akpnin etkin olduğu yerlerden kaçan insanlar sayesinde olduğunu anlardın. izmirli iş adamı, daha önce hiç olmadığı kadar yetişmiş eleman konusunda şanslı olduklarını açıkladı. dün de aynı yorumu yazdım ama ne hikmetse yayınlanmadı. insanlar akpden kaçıyorlar.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN