Back To Top
Biz Suriyelileri Avrupa da Türkleri...

Biz Suriyelileri Avrupa da Türkleri...

 - Son Güncelleme: 02.03.2018 Cuma 10:17
- A +

Nefret suçumuz o kadar masum ki; bize geldi mi sonuna kadar haklıyız, ama bize yapıldı mı onlar hain-düşman oluyor.

Hatırlayın Hollanda olayını...

O günlerde bu ülkede yayın yapan bazı gazetelerde Hitler bıyıklı ile Angela Merkel resimlerini basıyorduk. Hollanda hain, Avrupa Birliği de haçlı birliğiydi.
Düşman ilan etmediğimiz ülke kalmamıştı. Avusturya ise zaten kafatası ülkesiydi.
Irkçılıkla suçluyorduk önümüze geleni.

Bakmayın bugün Merkel'in bizim en samimi dostumuz olduğunu söylediğimize. Bakmayın bugün Hollanda ile ilişkileri düzeltmek için her türlü girişimde bulunmamıza.
Bakın işte siyasetin anlık değişimine toplumlar uyum sağlayamıyor. Toplumların hafızalarında sorunlar ve hakaretler yer ediyor. Ve nefret tohumları kolay kolay kazınmıyor.

***

05 Aralık 2017 tarihli bir yazımda şu olayı anlatmıştım: 

"16 Nisan referandumuna sayılı günler vardı. Toplumda baskı zirvedeydi. Sağlıklı düşünmenin imkanı nerede ise yoktu. Düşünce farklılığı ile vatan hainliği kol kolaydı...
Gazeteden izin alıp kısa bir Karadeniz turuna çıktım.

Sabahın erken vakti köyde uyandığımda bir yakınım aradı: (Hollanda’da yaşanan olayları kast ederek) “Bak, bunlar neler yapıyor; ülkemiz milli mücadelede” gibi bir şeyler söyledi. 

Aşağıya kasabaya indiğimde ise, çay ocağının önünde emekli olarak yaşamının yarısını Almanya’da geçiren dayıma rastladım: “Yeğenim vücudumun yarısını Erdoğan’a veririm. Ama bu gurbet ellerde yaşanan gerilim sonrası bizi oralarda hiç rahat bırakmayacaklar. Ne olacak bu durum?” diye söyleniyordu.

İki farklı bakış...İki farklı hayat...."

***

Galiba herkes haklı çıktı. Avrupa ile yaşanan gerilim sayesinde içerde birleştik. Oylarımızın rengi değişti, tercihlerimiz millileşti.

Zaten bu süreç bugün ülkemizde milli mutabakata kadar gitti. Milliyetçilik söylemi artık had safhada. Ama unutmayalım ki; biz söyledikçe onlar da söylüyor.

MÜSİAD dün açıklamada bulundu: "Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, son yıllarda aşırı sağ eğilimlerin Avrupa’da yükselişe geçişini, Türk vatandaşları olarak endişeyle takip ettiklerini belirterek, "Bu durumun sonuçlarından biri olarak sağ grupların ve Zeytin Dalı Harekatı ile birlikte de bazı terör örgütü yandaşlarının bu yükselişi arkasına almaya çalışıp Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımıza yönelik saldırı gerçekleştirmelerine kadar varan ayrıştırıcı tavırları kabul etmemiz mümkün değildir." ifadesini kullandı.

***

Hatırlayın şimdi ülkemizi. Suriyeleriler hakkında nefret söylemlerini...(Lütfen hatırlamayın) Allah cc kimseyi Suriyeli kardeşlerimizin durumuna düşürmesin.

Önceki gün Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in toplantısındaydım. Kentsel dönüşüm ve MPIM katılımı hakkında bilgi verdi. Ama beni asıl konu dışındaki bilgiler hayrete düşürdü.

Şehrin 2 milyon nüfusuna karşılık 500 bin Suriyeli göçmen barındırıyor. Ve şehirde hiçbir çatışmaya meyal vermeyecek çok yüksek oranda sosyal projeler uygulanıyor. Adına "Göç Yönetimi" diyor Başkan.

Göçten sorumlu bir birim kurulmuş; şehrin demografik yapısı çıkartılarak analizi yapılmış. Hane bazlı tarama ile durum belirleniyor ve çalıştay yapılıyor.

1-Eğitim 2-Sağlık 3-Ekonomi ve istihdam ile 4-Sosyal uyum adaptasyonu (birlikte yaşama) başlıklarında projeler geliştiriliyor.

Gaziantep'te 17 yaş altı 107 bin göçmenin sadece 3 bini okuyormuş. Bu sayıyı %70 oranına yükselmişler. Türkiye'de ise bu oran %30. Bu nedenle "Türkiye'de Belediyenin bir tek Antep'te okulu ve hastanesi var" diyor.

Haaa... bir de dilencilik işi var; çok ilgimi çekti: Emniyetle beraber çalışarak sokakta dilenen varsa hemen topluyorlar ve kampa gönderiyorlarmış Çünkü kampta yemek zaten veriliyor, dilenciliğe gerek yok diyor Fatma Şahin.

Siyasetin hizmet için yapıldığını, kısa dönem çıkarlar için ülke menfaatlerinin heba edilmediğini gösteren çok güzel örnek Gaziantep. Keşke örnek alınsa...

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
HACI MURAT CEVAP 02 Mart 2018 19:29
İbrahim beyin bugünkü yazısına az yorum gelmesinden çıkarım yaparak karar gazetesinde yorum yapan insanları kategorik olarak ak parti düşmanlığı yapmakla itham etmişsin. Eğer bağnazlığın gözünü kör etmemiş olsaydı bunun sebebinin tanımış bütün yazarların bugün yazı yayımladıklarını ve konularının toplumun hassasiyetleriyle ilgili olduğunu anlardın. Arif olamayabilirim ama bağnaz da değilim.
Görevi ve amacı açısından en önemli bakanlıklardan biridir Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı. Fatma Hanım orada bakan iken de çok başarılıydı. Onun zamanından sonra bakanlık kayda değer bir şey üretmedi. Ömer Dinçer de en yetenekli, planlı, programlı Milli Eğitim bakanımız idi. Ne hikmetse RTE kapasiteli insanları hemen harcıyor. Galiba alternatiften korkuyor.
Objektif 02 Mart 2018 19:01
İbrahim Bey olumlu bir kaç cümlenin makalede geçmesi yorumcu sayınızı 70 den 7 ye düşürmüş. Tabi alıştı karar okuyucuları karamsar tablolara iyimser birkaç cümle hemen uzaklaştırmış milleti.Alem milletiz vesselam. :)))
karar okuru 2 02 Mart 2018 15:40
(3) cuma namazı taraftarları, vatanlarını terk etmek zorunda bıraktıkları suriyelilere hiçbir yardım yapmadıkları gibi (bunları türk halkının sırtına yüklüyorlar), bir de avrupa ile pazarlık yapıp, avrupa birliğinden aldıkları para karşılığında, başka ülkelerden yardım isteyen suriyelilerin o ülkelere gidişine engel olup, onları da türk halkının sırtına yüklediler.
AliCan 02 Mart 2018 15:07
Memleketimizin kamu yönetiminde 3D insanlar olmalı.Doğru, Dürüst ,Donanımlı.Şuda bir gerçekki, bürokrasiye obez bürokrasi hakim.Kimse taşları yerinden oynatamıyor.Ankara'dan işler tıkırında görünüyor.Millet, obez bürokrasi ile uğraşıyor.Bürokraside garson devlet(Rahmetli Necmettin Erbakan'nın sözü) anlayışı olmazsa!Maalesef böyle gelmiş, böyle gider, anlayışı devam eder gider.Sonuç ortada, batı cephesinde değişen bir şey yok.Sesimizi duyan yok.Gazi Antep'teki kamu yöneticilerinede teşekkür ediyorum.Bürokratik engelleri aşmışlar.Çözüm ür
Titus 02 Mart 2018 14:45
Belcikadan hollanda olaylarini yakindan takip ettik ve su sonuca vardik; gurbetci nasil burda 3üncü sinif vatandas'sa türkiyedede 4üncü sinif vatandas. Ne yazikki siyasetcilerimiz oy ugruna gurbetcileri tekrar satti. Belcikadan yazin taylanda gitmek turkiyeye gitmekten daha ucuz, tesekkurler bizi düsünen siyasetciler ve THY ..
Muhammed Şahin 02 Mart 2018 11:48
Sadace başkanla konuşmak yerine halk ile de konuşsaymışsınız İbrahim Bey.Ben Antepde yaşıyorum.Suriyeliler geldiğinden beri kiralar arttı.Hırsızlık ve gasp çoğaldı.Kadınlarımız sokağa tek çıkamaz oldu.Sanayi sitesinde mobilyacıda çalışıyorum.6 ay önce 5 arkadaşımın işine son verilip yerine suriyelileri işe aldılar.Devlet bunlara her türlü yardımı yaparken bize hiçbirşey yapmıyor aksine daha çok vergi alıyor.Bu arada ırkçılık savsatası yapanlara cevabım: Arap kökenliyim.
KARAR OKURU 02 Mart 2018 14:16
0
Bende Kilisliyim halkta oluşan hoşnutsuzluğun bedeli seçimde ağır olacak.Mülteci entregasyonu hikaye saldım çayıra, mevlam kayıra gerçek.
HACI MURAT 02 Mart 2018 10:38
Ak Parti'li bir belediye ile ilgili olumlu sözler söylenmesinden hiç hazzetmemiş görünüyor yorumcular. Dolayısı ile Ak Parti'yi eleştirince çok yorum almanın ve çok takdir toplamanın ne anlama geldiğini gösteriyor bu durum.Yazı içinde, Hollan'da ve Almanya ile ilşkilerimize ikişkin eleştiri barındırıyor olsa bile rağbet görmüyor.Çünkü belediye hakkında iki çift olumlu söz edilmiş.
HACI MURAT 02 Mart 2018 11:15
2
Hollanda olacaktı,sehven Hollan'da yazmışım.
KARAR OKURU 02 Mart 2018 11:46
1
@haci murat. Şu an itibarıyle sayfada sizinkinden başka yorum yokki. Hangi yorumcu neyden hazzetmemiş?
HACI MURAT 02 Mart 2018 14:15
1
@11.46 Yazıyı yorum yazmaya değer bulmamalarından anladım hazzetmediklerini.Başka hiç bir yorumun olmamasından dolayı o kanaate vardım.İktidarı eleştiren bir yazı olsaydı yorumcudan geçilmezdi. Binaenaleyh sen de haksız sayılmazsın yorumcu kardeş.Ne demişler yiğidi öldür,hakkını yeme.
KARAR OKURU 02 Mart 2018 14:48
4
Üfürükçü "HACI MURAT"!..
KARAR OKURU 02 Mart 2018 16:07
2
Yaptığın eleştiri ile eleştirdiğin şeyi yaptığının farkında bile değilsin
HACI MURAT 02 Mart 2018 17:52
2
Yorumcu arif olmazsa ne demek istediğimi anlaması da zor olur tabii ki @16.07 Arife tarif gerekmez.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN