Back To Top
BOTAŞ’ın kasası Milletten önemli

BOTAŞ’ın kasası Milletten önemli

 - Son Güncelleme: 11.08.2017 Cuma 13:09
- A +

BOTAŞ, bir önceki yıl 542 milyon lira olan dönem karını 8 milyar 934 milyon liraya yükseltiyor.

Kamunun bir başka petrol şirketi Türkiye Petrolleri A.Ş. (TP) ise, 2016 yılını 2 milyar 514 milyon liralık vergi öncesi kar ile kapatıyor.

Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ) ise, önceki yıl 1 milyar 716 milyon lira olan dönem karını 3 milyar 863 milyon liraya taşıyor.

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) ise 1 milyar 957 milyon liralık dönem karına imza atıyor.

Böylece kamunun 4 enerji şirketi, 2016 yılını 17 milyar 268 milyon liralık dönem karı ile kapatıyor.

Başarı ortada.

***

Gelelim kamu Bankalarına;

Ziraat Bankası 8 milyar 569 milyon lira dönem karı elde ediyor.

Halk Bankası ise 3 milyar 352 milyon lira kar ile onu takip ediyor.

Vakıflar Bankası ise 3 milyar 396 milyon lira vergi öncesi kar yazıyor.

Böylece kamunun 3 bankası, 2016 yılını 15 milyar 316 milyon liralık vergi öncesi kar ile kapatmış oluyor.

Kamu bankalarının da başarısı ortada.

Lakin kamu bankaları enerji sektörünün biraz gerisinde kalmış. Kamunun 4 büyük enerji şirketi 17,3 milyar lira dönem karı elde ederken, kamu bankalarında bu kar 15,3 milyar lirada kalıyor.

***

Şimdi buraya not düşelim:

2016 yılında kamu bankalarının net faizi geliri 27 milyar 872 milyon TL. Özel bankaların net faiz geliri ise 31 milyar 983 milyon TL. Kısaca faiz gelirinde devlet ile özel sektör nerede ise başa baş durumda.

Yabancı sermayeli bankaları da eklediğimizde faiz geliri adeta üçe bölünmüş oluyor. (Yabancı sermayeli bankaların net faiz geliri 26 milyar 252 milyon TL)

Bugün bankalara “çok faiz alıyorsunuz, faizleri düşürün” diye seslendiğimizde, aslında kendimizin o koltuklara oturttuğumuz kişilere sözümüzün geçmediğini veya  sözümüzü dinletemediğimiz anlamı çıkıyor. Faizin 1/3’ünü kamu bankaları götürüyor.

***

Şimdi gelelim asıl meseleye. Ekonomiyi faiz mi yavaşlatıyor, yoksa yüksek fiyattan satılan enerji maliyeti mi?

“Kamusal mal” diye bir tanım vardır.

Kamusal mallar maliyet esasına göre satılmazlar. Mesela bir sağlıkçı bulaşıcı mikrop taşıyan bir hastayı para almadan tedavi etmelidir. Bu sayede milyonlarca insan mikroptan kurtulmuş olacaktır. Kamusal malda asla ve asla fiyatı kar belirlemez.

Kamusal mallarda fiyat belirlenirken toplam faydaya bakılır.

Geçen yıl köprü ve otoyollar ‘fahiş’ fiyatlarla hizmete açıldığında “Kamusal Fayda” başlığı altında bu konuları işledim. Köprü ve otoyollardan elde edilecek bir kaç milyar liralık karların Türk Halkına çok ama çok daha büyük maliyet getireceğini izah etmeye çalıştım. Nitekim tarımda tarla fiyatı değişmeyen bir çok ürün raflarda yüzde 30 civarı arttı.

İstanbul halkı dolaylı şekilde Osmangazi ve Yavuz Sultan Selim köprülerinin ek maliyetini marketlerde ödemeye çoktan başladı bile. (Bütün bu gelişmeleri ve verileri KARAR Gazetesinin ekonomi sayfalarında okuyucularımıza aktardık)

***

Türkiye hem petrolde hem de petrole bağlı olarak doğalgazda ithal ettiği ürünleri çok daha ucuza alıyor. Doğalgaz ithalatı miktar olarak yüzde 10 artmasına rağmen fatura 35,7 milyar dolardan 15,3 milyar dolara geriledi. (2013-2016). Fakat yurt içine gaz fiyatındaki düşüş yansıtılmadı.

TÜİK verilerine göre ekonominin 1 numaralı girdi maddesi enerji. Biliyorsunuz ki, Türkiye elektrik üretiminin de yüzde 1/3’ünü doğalgaz çevrim santrallerinden sağlıyor.

Bir yıldır ekonomide sıkıntıların aşılması için doğalgaz fiyatlarının ve buna bağlı olarak elektrik fiyatlarının indirilmesi gerektiğini yazıp duruyorum. Ucuz girdi sayesinde sanayi sektörünün daha çok büyüyeceğini, ihracatın artacağını, işsizliğin azalacağını anlatıyorum. Ne gam!

Yapılan işe baktığımda Milletten para toplamaktan başka bir şey olmadığını anlıyorum. BOTAŞ-EÜAŞ-TP-TEİAŞ çok kar etse ne olacak? Ziraat, Halk ve Vakıfbank çok faiz toplasa kim kazanacak?

Galiba ‘evletçiliği’ Milletten para toplama olarak sanıyoruz. Oysa asıl devletçilik millete hizmet değil miydi?

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
moner 12 Ağustos 2017 02:35
kalemine sağlık
KARAR OKURU 11 Ağustos 2017 21:03
Uzun süredir ekonomi sorunuyla ilgili hükümet tarafindan tekrar eden bir kisir döngü var. Faiz, döviz istihdam. Biri popülerligini kaybedince digeri gündeme tasiniyor. Ama somut bir adim, kalici cözüm ortada yok. Sadece gündem isgal ediyor. Bu üc sebepten olabilir. Ortada gercekte sorun yok, sadece muhabbet olsun diye konusuluyor. Sorun var ama cözülmek istenmiyor. Veya cözüm üretme noktasinda bir becerisizlik var. Hangisi bilemedim.
Abdullah hasan 11 Ağustos 2017 18:34
İbrahim bey birde şu var, Sebze fiyatı gerçekten geçen yıla göre aynı. Ne üreticiyim nede ticaretçi fakat Üreten bölgede, üreticilerin arasındayım yalnız şu otoyol ve köprülerin fiyatı köprü kullanılmayan bölgelerede yansıdı. Yani bir yandan da AHLAK sorunuda var galiba . Tarladan aynı fiyata al fakat köprü kllanmayan bölge( üreten bölgeye çok yakın bölgeler dahil) lerdede fiyat artışları var.
KARAR OKURU 11 Ağustos 2017 17:48
yazar demiş ki ziraat vakıf halkbank çok faiz toplasa kim kazanacak yani yüksek faizden değil piyasadan daha düşük faizden kredi kullandırsın bu görüşü yorumculardan bazıları da dillendirmiş seviye düştü derken bunu kastetmiştim yazarın yazıları mahalle kahvehanesindeki konuşulan ekonomi sohbetleri seviyesine düştü muhalif ol eleştir ama mantıklı eleştir yapıcı ol yıkıcı olma ülke gerçeklerini dünya gerçeklerini görerek eleştir ak parti ye tayyip erdoğana olan kinin aklının önüne geçmesin geçerse bazen komik duruma düşüyorsun
KARAR OKURU 11 Ağustos 2017 16:14
Aynen İbrahim Bey şimdi faizleri düşürün diyoruz devlet bankaları faizleri yarı yarıya düşürsün herkes bu bankalara yönereceği için özel bankalarda otomatik olarak faizleri düşürmek zorunda kalacaktır.Ya özel düşürmesi ne olur sonuçta kamu bankalanın düşürmesi vatandaşa yetecektir.
KARAR OKURU 12 Ağustos 2017 22:11
0
aynen size katılıyorum sayın karar okuru ama gülmekten
FEHMİ AKTÜRK - İZMİR 11 Ağustos 2017 15:44
KAMUNUN KAR LARI ACIKLANINCA SİZİNLE AYNI ŞEYİ DÜŞÜNDÜM. ASLINDA MİLLET OLARAK DEVLET TARAFINDAN SOYULUYORUZ BUNLAR GÖZ ÖNÜNDE OLANLAR BİRDE GÖZ ÖNÜNDE OLMAYAN VAR . ÖRNEĞİN BELEDİYELER. BELEDİYELER BİR TİCARİ KURUM DEĞİL HİZMET ARACIDIR. AMA BELEDİYELERİN ÜRETTİĞİ HİZMETLERDEN ALDIKLARI BEDELLER TAM BİR TEFECİ MANTIĞI. MALİYETİ BİRKAC LİRA OLAN BİR EVREK MALİYETİNİN ONLARCA YÜZLERCE KATINA SATILIYOR (!) RUHSAT HARCLARI TAM BİR SOYGUNA DÖNÜŞTÜ AMA KİMSE SESİNİ CIKARAMIYOR. BİR DE BU KONUYA EL ATIP ARAŞTIRSANIZ MÜMKÜNSE. SAYGILAR
KARAR OKURU 11 Ağustos 2017 11:54
eleştirilerinin seviyesini o kadar aşağılara çektin ki artık eleştirilerine cevap yazma gereği bile duymuyorum
KARAR OKURU 11 Ağustos 2017 14:19
0
Doğru söze ne denir diyeceğine ancak bunu yazmış..savunacak bir argüman bulamayınca aşağı seviye deyip bitiriver..üst seviye savunmanı merak ettik doğrusu
KARAR OKURU 11 Ağustos 2017 15:36
0
Yukada yazılan şeylerin hangisi yada hangileri yanlış, ya sizin işinize gelmiyor yada sizin tuzunuz kuru
Abdullah hasan 11 Ağustos 2017 15:51
0
rakamlarla konu edilmiş bir yazı, ya rakamlara itiraz edecen yenisini bulacan "doğrsu bu diye" yada rakamların kaynağını itiraz edecen " botaş ve diğer kurumların karları" bunlar diye yeni kaynk gösterecen. eleştiriyi aşağı çeksende yukarı çeksende itirazımız varsa biz de aksini ispat ederiz, gerisi; gerisi işte!
külyutmaz 11 Ağustos 2017 11:52
Devleti yönetenlerin ne kadar akıllı olduklarını gösteren güzel bir örnek.Bir çiftçi düşünün sudan tasarruf ederim diye tarlaya su vermiyor.Devletin yaptığı bu işte :)) 2008'e kadar artarak gelen dış finans sayesinde bu akıllı politikaların çürütücü etkisini hissetmiyorduk.Tam 9 yıldır çamurda debeleniyoruz.( bazı gerçekleri arada bir söylemek gerekir. 15 yıllık dilimler aldığımızda Ak parti iktidarı 2. dünya savaşı yılları hariç Cumhuriyet tarihinin en kötü büyüme ortalamasına sahiptir.Hele son 10 yıl bir hezimettir.)
Kasım Özdemir 11 Ağustos 2017 11:33
Cahile laf anlatmak deveye hendek atlatmaktan zordur
d 11 Ağustos 2017 11:33
Her halde kazanır.Vatandaşın çalışanı ,üreteni vergi veriyor 10 milyon insan kahvede oturarak yiyor.Her şey 15 yılda yüzde 300 zamlandı.Petrol,gıda,vergivs.2013 te 200 tl olan araba sigortası şimdi 600 tl.Sıkıntı çok zenginle fakirin aynı yöntemle kontrol edilmesi.
Erdem 11 Ağustos 2017 10:47
Tarlada kayısı 50 kuruş markette 5 lira. Nakliye maliyetini düşsek Kilo başına 4 lira kazanıyor garipler. Önerim şu: Bence kayısı da ithal etmeliyiz. 30-40 kuruşa sınır kapısında alsak ithal olduğu için fiyatı da 6 liraya çıksa aradakilere kilo başına 5 lira kalıyor ancak yeter ticaret yapmalarına. Hem böylece kayısı tarımı da bitmiş olur. Kazan kazan; herkes kazanır. Dünyanın en büyük fındık üreticisiyiz; aynı şeyi fındık için de öneriyorum. Tarladaki fiyatı iyice düşsün, çiftçi üretemez hale gelsin, pazar fiyatı da iyice artsın ki kimse alamasın. 5 boyutlu kazanç oluyor. Bizim gibi büyük ülkelerin bunları düşünmesi lazım geç bile kaldık. Neyse ki bu dediklerimi büyük baş hayvanda yapıyorlar geç de olsa. O ne öyle kilosu 20 liraya kıyma mı olur. Şöyle 40 lira felan olsun değsin azıcık insanların aldığına alıp alıp israf edecekler sonra; değil ama?
KARAR OKURU 11 Ağustos 2017 09:54
Bekliyordum Botaşı yazmanızı
osman duman 11 Ağustos 2017 09:39
sen şimdi bunları yazmasaydın iyiydi üstad niye kandırılmak istenen bir halka gerçekleri anlatıp duruyorsun onlar mutlu kimsenin gerçeklerle yüzleşecek mecali yok.Bankalara kızıp günü kurtarmak varken şimdi enerji maliyetini niye karıştırıyon.
Erdem 11 Ağustos 2017 09:27
Hizmet derken?
çengiz 11 Ağustos 2017 09:20
ibrahim bey manavda incirin kilosu 7,5 tl bunun hakkında bir yorumunuz olacak mı birazda tarım konusuna feyinseniz çok seviniriz.fındık 40 tl üzei antep fıstıgı oda ne olacak yemeyellimmi
irfan 11 Ağustos 2017 09:02
son günlerde bir tartışma var tatil mi üretim mi diye, yıllardır popilist yaklaşımlarla insanları tembelliğe tatile alıştırdınız, toplum bir günlük tatilde bile beklentiye girmeye başladı. şimdi kalkıp üretmemiz lazım diyorsunuz "atı alan üsküdarı geçti" beyler günaydın. amaç 50+1 olunca üretmek büyümek olmaz nasıl olurda bir fazla alıp yerimi korurum olur. sen kamu banka faizleri çek aşağıya öbürleri ister çeksin ister çekmesin, sen elektiriği özelleikle üretim yerlerinde çek aşağı, nakliyattaki mazotu çek aşağı en önemlisi sgk primlerini çek aşağı bak üretim nasıl artıyor, hani dedim ya popilist yaklaşım diye, ürtimin içinde biri olarak şunu açıkça söylüyorum ki çok sıkıntılı günler bizi bekliyor.firmalar battımı sadece kendi batmıyor yanında en az iki üç firmada batırıyor.
fahrettin küçük 11 Ağustos 2017 08:36
İBRAHİM KAHVECİ yi uzun süredir takip ediyorum. doğruya söyleyecek söz bulamıyorum. Cumhurbaşkanımız halka hizmet için geldik diyor. Faiz haram diyor.Bakıyorsun devlet bankaları faizi götürmüş. halka hizmetle görevli devletimiz hükümetimiz halkını soymaya kalkıyor.işte botaşın durumu .hizmet için var olan kuruluş 17 milyar dolar kar etmiş .yabancılardan mı kazanmış hayır.ucuza mal ettiği gazı kendi halkına kazık atarak. üzülüyorum
KARAR OKURU 11 Ağustos 2017 06:23
dışarıdan ucuza aldığı herseyi halkına pahalıya satmassa o yuksek burokraisideki zavatlar nasıl gecinecek yazık busenede bir çoğu makam arabasını bile değiştirmedi devletin tek geçim kaynağı dışarıdan ucuzaal zavalli halka pahalyasat tasarrufa gerek yok seçimler yaklaşıyor partilere yazık seçim yardımı lazım nerden verilecek
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN