Back To Top
Bu milleti faiz ve dövize mahkum etmeyin

Bu milleti faiz ve dövize mahkum etmeyin

 - Son Güncelleme: 28.02.2018 Çarşamba 15:52
- A +

Ocak 2017

Ülkemizdeki yabancı para mevduat tutarı 170 milyar 725 milyon dolar.

23 Haziran 2017

Yabancı para mevduatı tarihi rekor kırarak 201 milyar 983 milyon dolara ulaşıyor.

28 Temmuz 2017

Son verilere göre yabancı para mevduatımız 196 milyar 561 milyon dolar seviyesindedir. Kısaca 2017 yılında ülkemizde yabancı para mevduatları 25 milyar 835 milyon dolar artmış durumdadır.

***

Şimdi de yabancı para mevduatının dağılımına bakıyoruz:

184 milyar 120 milyon dolar mevduat bankalarında. Bu paranın da 93 milyar 064 milyon doları ‘gerçek kişilere’ ait olduğu görülüyor. ‘Tüzel kişiler’ dediğimiz kurumların yabancı para mevduatı ise 58 milyar 209 milyon dolardır.

Yabancı para mevduatı olarak ise Avrupa ile onca ticaretimize rağmen hâlâ ısrarla dolar diyoruz. Dolar ve euro dağılımına bakıldığında bizler 108 milyar 476 milyonu dolar olarak bankalarda saklıyoruz. Euro olarak ise (dolar karşılığı) 61 milyar 732 milyon dolar tutuyoruz.

***

28 Temmuz tarihli Merkez Bankası verilerine göre bazı bankacılık verilerimiz ise şu şekildedir:

A-) Kullanılan krediler: 1 trilyon 890 milyar lira

B-) Toplam mevduatlar: 1 trilyon 608 milyar lira

Yurtiçi yerleşiklerin TL mevduatı 871 milyar lira. Oysa döviz mevduatlarının TL karşılığı ise 570 milyar lira seviyesindedir.

Yurtiçi yerleşikler halen paralarını yüzde 65 oranında döviz olarak tutmaktadır.

***

06 Ocak 2017 tarihinde yabancıların bizdeki hisse senedi yatırımları 34 milyar 391 milyon dolardır. Yükselen borsa ve 1,8 milyar dolarlık yeni alımla yabancıların borsadaki hisse senedi varlıkları 52 milyar 630 milyon dolara çıkmıştır. (28 Temmuz 2017 itibariyle)

Ortaklık piyasasının ana yatırımcı kütlesi yabancılardır. Yerli bireysel ve kurumsal yatırımcı sürekli kan kaybediyor. İnanın aktif borsa yatırımcı sayısını izlemeyi bırakalı yıllar oldu.

***

Şimdi gelelim işin özüne.

Bu yıl uygulamaya alınan Kredi Garanti Fonundan (KGF) gelen paranın büyük kısmının yabancı paraya aktığını görüyoruz. Oysa bizler kredilerin öncelikle yatırıma ve istihdama gitmesini arzu ediyorduk.

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek’in “Hayatımın reformu” dediği zorunlu BES maalesef hayal kırıklığı oldu. Cayma oranı oldukça yüksek. Hem de yüzde 25 hazine desteğine rağmen.

***

Hatırlarsanız geçen yıl dövizde yaşanan yükselişe önlem olarak kampanyalar düzenlenmişti. Ama maalesef BES gibi bu kampanyalarda sonuç vermedi.

Ülkemizin çok ciddi bir ‘yatırım reformuna’ ihtiyacı olduğu aşikar. Borsada bir çok halka açık şirket maalesef dürüst çalışmıyor. Kârlar saklanıyor veya kârlar şişiriliyor. Hatta bazı şirketlerin içi boşaltılıp, iflaslarla yatırımcılar mağdur ediliyor.

Dün önerdiğim konuya geri döneceğim. Hem Mehmet Şimşek hem de Borsa Başkanı Himmet Karadağ bu soruna daha cesur el atmak durumunda. Ele aldıkları reformu bir bütün olarak uygulamak durumundalar.

Halka satılan hisse senetlerine-şirketlere güven sağlanmalıdır. İstikrarlı kâr dağıtımı, büyüme projeksiyonları ve şeffaflık en önemli unsur. Şeffaflık deyince tabii ki ilk akla Ankara geliyor. Öncelikle SPK’nın şeffaf olması ve halka hesap vermesi gerekiyor. Bu piyasada bu kadar güvensiz ortam nasıl oluştu? 

***

Yeni bir ortaklık piyasası kültürü ve kurumları sağlanmalıdır. Mesela yatırımcı haklarını kim, nasıl savunacak? Pazarın sorumluluklarını kim nasıl üstlenecek? Bu konuda hep bir örnek veririm: Belediyelerin semt pazarlarında satılan hıyar ve lahanaya bile daha çok denetim yapılıyor ve belediyeler sorumluluk üstleniyor. Oysa sermaye piyasalarımız tam bir sorumsuz yapıda ve içe kapalı-şeffaf olmayan tarzda işliyor.

Çerçevesi iyi çizilecek bir yeni yapılanma ile BES ve dünyanın bir numaralı yatırım teşvik sistemi çok rahat birleştirilebilir. Yeni yatırım ve kazançlara Türk halkı borsada ortak olabilir. Ve bu sayede yatırım artışı ve işsizlik sorununa çözüm bulunabilir. Yeter ki çözümü bütüncül bir reform olarak görelim ve yeni dengeleri sağlayalım. Galiba bu iş sonunda Mehmet Şimşek ile Himmet Karadağ’ın sırtına kaldı. Türk halkını faiz ve dolar esaretinden kurtaracak cesur adımlara ihtiyacımız var.         

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
fermudink kardeşim sende haklısın bütün dünya güllük gülistanlık ne hikmetse her türlü oyun bi tek bize oynanıyor onun için tavuğu kümesi unutup seni dinleyelim tamam.güzel kardeşim mesele keşke senin dediğin kadar basit olaydı lakin öyle değil heryer karışık her iktidar bir üst akıla havale ediyor işleri.trump bile twit atıp dünyayı yönettiğini sanırken derinler bildiğini okuyor almanyaya fetöcüleri vermedi diye kızarken soydaşımız ülkeler (kırgızistan kazakistan v.b)fetöistan olmuş durumda dünyayı yönetenler insanların cüzdanlarının vicdanlarından daha önemli olduğunu keşfetti.bir dahaki dalgada boğulmayalım diye burda uğraşıyoruz.derdimiz tavuk değil zaten tavuğumuz yok aynı kayıkta delik açanlara yapmayın etmeyin ferasetli olun diye feryadımız.
fermudink 09 Ağustos 2017 17:40
dünyanın her yeri toz pembe bir bu devlet kaos .agzı olan konuşuyor .neyiniz eksik kardeşim sefalet içindemi yüzüyorsunuz.beklemtiniz ney ne olacak .dünü ne çabuk unuttunuz..kimin kucagına otursun bu millet .açık söyleyin irahim efendi .yazdıklarınızın bakkal defterinden öte gider yanı yok .bölge cehennem yeri adamlar bu devleti nasıl sag salim limana çıkarırız onun derdinde siz neyin derdindesiniz .kardeşim ne kadar dinadrsınız bilmiyorum ama hz osman devri ile ilgilide bir ton söz var ki bu dönem ne hilafet var nede başımızda sahabeden biri .abidik kubidik şeyler yazmak zevk mi veriyor.burda .burda felaket tellallıgı yapanların herhalde daha önce 10 yatı vardı 9 a düştü yoksa bu kadar hoplayıp zıplamazlar.bu gazetede inanın derin stratejik boyutunda ufuk açan birşey okumadım.dünya tekrar silah ve para üzerinden dizayn ediliyor .aga kümesteki 3 yumurtanın derdine düşmüş .
KARAR OKURU 09 Ağustos 2017 10:43
Abi başlığa bak bi de bes desteğinize
KARAR OKURU 09 Ağustos 2017 03:56
Beş birikimimi Borsa 63000 de iken halkemeklilik borsa fonuna aktarmistim. Borsa nerdeyse ikiye katlayacak benim getiri %25. Şimdi döviz fonu alayım dedim. Onunda kaldırmışlar. Başka da fon yok. Diğerleri enflasyondan bile az getiri sağlamis. Şimdi ben bu bireysel den ayrilmayimda ne yapayım üstat. Birde çıkarken %15 vergisi varmış. Onunda yeni öğrendim. Şimdi ben kendim bilmiyor muyum sıfır vergisiz borsaya yaptırmayı. Bide bizden yönetim gideri kesiyorlar. Borsa ikiye katlanmış sen bana % 25 kazandirmissin bu neyin yonetim kesintisi.
Vatandaş 08 Ağustos 2017 15:15
Şahsen 15 yıldır yeni bir soluk olur umuduyla desteklediğimiz mevcut siyasal iktidar momentumunu kaybedeli beri,her geçen gün biraz daha marjinalleşen bir enkaz bırakıyor İbrahim bey.Bilip,görüp de yazamadıklarınızı da aşağı yukarı anlayabiliyoruz üstat.Gerisi laf-ı güzaf siz daha iyi biliyorsunuz.
Abdullah hasan 08 Ağustos 2017 12:33
BES le borsa da alış veriş nasıl olacak anlayamadım, bes e nasil dahil olacaklar , mobilya taksitlerini odeyemezken. Eğer şeffaflık olsun demekse söylediğiniz önce BES e girişi zorunlu olmaktan çıkararak başlanabilir.
ferit faydasıçok 08 Ağustos 2017 11:53
ilk yorumda devletin uzanları süründürdüğünü ama kombassan gibi şirketlere bir şey yapmadığını yazan arkadaşa şunu söylemek isterim uzan bey defolup kaçtı gitti süründüğü filan yok parisde biri amman da öbürü krallar gibi yaşarken borçlarınıda devlet ödedi.Kombassan gibileri ise ne devlet ne millet sahiplendi arada dayağı yediler.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2017 11:18
İlk 2 okuyucunun yorumlarına katılarak eklemek istiyorum ki, eğer BES Mehmet Şimşek'in hayatının reformu ise, ülkenin gerçeklerinden baya uzak kalmış bakan.
doğrucu davut 08 Ağustos 2017 10:48
üstad sorun doğru ama tedavi yanlış gelir dağılımı bu kadar bozuk iken kim bese para yatırsın nasıl yatırsın asgari ücretli adam caymasında ne yapsın.Borsa hikayesi ise ayrı bir pespayelik 4 şirkete tavan yaptırıp rekorlar kırılırken diğer yatırımcı trene bakar gibi bakıyor siz borsaya herkesi açarak küçük yatırımcıyı nazikce soyarsınız başka bir işe yaramaz.mesele tabanın refah seviyesi artmıyor her gün batak içerisine saplanıyor kamu personeli özel sektörden çok kazanıyor kimse fabrikalarda çalışmak istemiyor sanayici arsa emlak işini keşfetti paraya para demiyor niye fabrikasına yatırım yapıp uğraşsın. sözün özü hiç hayra alamet bir yere gitmiyoruz.
söyle,onu yapalım. 08 Ağustos 2017 10:14
bes hayal kırıklığı olmuş,borsada kazanmaktan çok kaybetme riskin yüksek,ne yapsın vatandaş peki. ya değer kaybından korumak için döviz alıyor,yada zaten negatif reel getiri olan mevduat veya hazine bonosu yapıyor. gelen bakiye , zaten paranın enflasyon değer kaybını ikame etmiyorki İbrahim bey... durum manzara maalesef bu...
ahmet 08 Ağustos 2017 08:36
insanların bes e ayıracak parası mı var Allah aşkına maaşlar düşük kim nasıl bes e para verecek
KARAR OKURU 08 Ağustos 2017 13:11
10
Dediğin boş laf. Bu millet 50 milyon akıllı telefon almış.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2017 06:27
Turk halkı alışmış artık eline giceni dövize çevirmeye bundan vaz geçirmek biraz zor cunku turkiyede dövizden başka guvenecek kimse kalmadı kime guvendiyse hep darbeyedi binlerce holdik zadeden sonra Devlet kendini Dolandıran surunduruyor uzanlargibi ama halki dalandirani cezayı bırak sanki ödullendiriyor kombasan gibi onabenzeyen holdiklergibi halkı dolandiranida sittetli cezalandirmadiktan sonra bu millet kimseye guvenmez artik
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN