Back To Top
Çok acil aranıyor!

Çok acil aranıyor!

- A +

Henüz 40’lı yaşlarına daha yeni girmişti.

Çalışkan, dinamik ve girişken bir arkadaşım. Dünyayı dolaşıyordu, işleri için. Aniden halsizlik hissetti. Merdiven bile yürüyemez hale geldi.

Meğer kan kanseri illetine yakalanmış.

Hemen tedavi başladı. Ama tek çare uygun kan nakli. (ilik demiyorum özellikle-bedenden bir parça alınıyor hissi oluşmasın diye)

***

Konuyla ilgili haber ve verileri araştırmaya çalışıyorum. 2015 yılına ait bir haber var. Tülay Karabağ’ın haberine göre “Test parası yüzünden donör olmak istemiyorlar” diyor. Yani kan verdiğinizde bu kanın ilik ihtiyacı olan hangi hastaya uygun olacağını belirleyen bir test. Bir bakıma kan grubu belirleme testi gibi düşünün...

İşte, o testin parası bağışçılardan alınıyormuş.

Ama aynı haberde Kızılay Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Özdemir şu açıklamayı yapmış: “Ağustos 2014’de Sağlık Bakanlığı ile Kızılay arasında imzalanan protokol gereği, Kızılay artık ücret almadan bu testi yapıyor. Kızılay kan bankalarına müracaat eden vatandaşlar, kök hücre veya ilik vericisi olmayı kabul ederlerse laboratuar işlemlerinin giderlerini artık devlet ödüyor” diyor.

Hastalık başa gelince olayı biraz daha derin soruşturuyoruz elbette. Edinebildiğimiz bilgiye göre, Türkiye’de 250-280 bin arası bağışçı bulunuyor. Almanya’da ise 6 milyon civarındaymış.

Kızılay, kan bağışlarında sadece bu hastalıktaki kişiler için bağışta bulunabileceğini söyleyenlerin kanlarını teste yolluyor. Ama bu alanda eğitimli personeli sadece 20 civarında kalıyor.

KAN TESTİNDE OLMAZ MI?

Her gün yüzlerce-binlerce insan hastanelerde kan testleri yaptırıyor. Acaba iki küçük tüp kan ile bu testler esnasında lösemi bağışı için de öneri getirilemez mi? En azından büyük hastanelerde kan testlerinde hastalara “bir can kurtarmak ister misiniz” diye sorularak kan testleri artırılamaz mı?

Aynı civarda nüfusa sahip olduğumuz Almanya’da 6 milyona yakın donör oluyorsa, biz neden bu sayıyı daha da artırmıyoruz? Neden sağlıkta çözüm odaklı farklı düşünceler geliştiremiyoruz.

Bakın bir hasta 40 yakınından kan testi istediğinde bunu SGK karşılıyormuş. Oysa yakınlara bu işi bırakmadan, kan verişlerde ve kan testlerinde de insanlara öneri ve bilgi verilse sorunu aşamaz mıyız?

ŞEHİR HASTANELERİ NE DURUMDA

Sağlıkta bir dönüşüm yaşıyoruz. Hazine garantisi ile şehir hastaneleri yapılıyor.

Devasa hastaneler...

Hazine garantisi ile yapılan yatırımlar şu anda önemli bir kredi kullanıcısı durumunda. Havalimanı inşası gibi büyük yatırımlar bankaları da önemli oranda kredide zorluyor.

Bu işlerin bir an önce bitirilmesi ve hazine garantilerinin yükü artırılmadan işleme girmesi gerekiyor.

Bunlardan biri de Ankara Etlik Entegre Sağlık Kampüsü. Hastanenin 2018 yılında hizmete girmesi açıklanmıştı. Türkerler Holding ve Astaldi yapımı üstlenmiş durumda. Ama henüz yatırımın bitme işaretleri kamuoyuna yansımış değil.

Hazine garantili bu yatırımlarda önemli bir sorun yüklü banka kredileri dedik ya; bir diğer sorun da alt yüklenici firmalar ve orada çalışan binlerce işçi. İşte bu gecikmeler hem devletin hazinesini, hem bankaların kredisini ve de alt çalışan firma ve işçilerini kilitliyor.

İçindeki hastasından, laboratuvar testlerine kadar çok sayıda hazine garantisi barındıran bu yapıların yapım aşamaları da yakından takip edilmelidir. Ya bir işe başlanmamalı, ya da başlandı ise derhal en kısa sürede sonlanmalıdır.

Bakalım hangi hastane ne zamana söz verildi; ne zamana bitiriliyor...

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 28 Şubat 2018 18:54
Almanya'da lösemi için uygun doku-kan örneğinin fazla olması ticari sebepledir. Ben de test verdim. Alman sosyal güvenlik kurumu bedava örnek veya kanı vatandaştan alıp ulusal veya uluslararası satışını yapıyor.
KARAR OKURU 01 Mart 2018 01:27
0
Buradaki de ticaret yapsın kafası basmıyor mu ?
engineer 28 Şubat 2018 14:23
diyap aga: süt bozuk olursa kaymak da bozuk olur.
KARAR OKURU 28 Şubat 2018 19:21
0
Bu Diyap Ağa Sivas Kongresi'ne (4 Eylül) katılan Diyap Ağa mı?
SGK özele /200den fazla fark alırsan 10misli ceza yazarım diyor.adamlar açık açık alıyor gidip denetleyip ceza yazması gerekirken biz şikayet ettigimizde belge istiyor.telefonu aç farkı sor zaten söylüyor.ben paramı istemiyorum ceza yaz kurala uysun.benden tıkır tıkır pirimi alıyorsun bu hastaneye ayda 3milyon benim paramı ödüyorsun denetimi yapmıyorsun.zaten fakir semtinden geçmez.denetlemek devletin görevi degilmi.kuralı uygulatmak zorunda degilmi.sirketim olsa hastaneyle anlaşsam hastane anlaşmaya uymasa fesih yapar tazminat davası açarım.sözleşmeye uymak z
özel hastaneye gittim devlette sıra 9nisan 600tl fark ödedim daha 3seans var.1800tl kanununa göre 120tl alması lazım.şikayet ettim 10katı ceza yazarız dediler hastane açık açık şuç işliyorsgkya şikayet ediyorum fatura getir diyor.özel hastanelere benim pirimimden 10milyar tl aktarılıyor fakir istifade edemiyor.yılda özel hastaneler30milyar fark alıyor hani vergisi kdv yok.doktorlar askeri ücretten sigortalanıyor.işin acısı sgknın finanse ettigi hastande 1tane fakir yoktu.oysa kural uygulansa herkes gider.dünyadaki sosyal güvenlik sistemlerini inceledim.özelle a
KARAR OKURU... 28 Şubat 2018 13:58
0
ssk özel hastane ücretlerine 10 yıldır zam yapmamış. Farkı sen hastadan al bana bulaşma diyor. Ssk 25 lira ödüyor hastaneye. Vatandaştanda 15 tl katkı payı alıyor. Sonuçta 10 tl ye ssk muayene yaptırıyor. bide bu işletmeler ssk primleri ödüyor vergi ödüyor kdv ödüyor .istihdam sağlıyor. Devlet bu işte çook karlı
Abdullah hasan 28 Şubat 2018 09:26
İbrahim bey şehir hastanesi bölümünü biraz üstün körü geçmişiniz, varsa detay bilgi belirtmelisiniz. Hastane ne zaman faaliyete geçecek, firmalar bunu işletmeye bölüm bölünmü başlayacak, garantiler sadece hasta sayisimi yoksa, hasta basina ... Tahlil, hasta basina .... Emar , hasta yıllık yatak oranı( yani yüz yataklı hastane de yıllık; 365*100=36500 mi) veya tetkiklerle ilgili başka garantiler de varmı. Yani yatakli hasta garanti sayısına ulaşmadı , doktorlar her hastaya " gel bu gece bizim misafirimiz olun" demek zorunda kalacakları.
AKP’nin en başarısız olduğu ikinci alan sağlık(Birincisi eğitim).Hastaneye erişimin kolaylaştırılmasını,-ki bu teknoloji sayesinde sağlanan bir sonuçtur-başarı diye pazarlayanlar,henüz teşhis-tedavi başarı oranını ölçmeyi bile akıl edemediler. Doktora şiddetin arka planında başarısız teşhis, hatalı operasyon önemli bir faktör değil mi?Polikliniklerdeki doktor odaları yol geçen hanı.Hasta mahremiyeti ayaklar altında.Hastanelerin görüntüleme(Röntgen vs) işlemleri, işlem garantisi ile özelleştirilmiş durumda; kamu hastanesine de“tüccar”ı so
engineer 28 Şubat 2018 10:20
0
Çevre ve Şehircilik Bakanı: Rant olmadan hayat olmaz acırsan acınacak hale düşersin,fazla romantik(duygusal) olmayacaksın
ÇÖZÜN ARTIK ŞU SORUNU 28 Şubat 2018 10:26
0
BU YORUM BOŞLUKLU 550 KARAKTER. ALTI YÜZÜ AŞMAMAK İÇİN NOKTALAMA İŞARETLERİNDEN SONRA BOŞLUK KULLANMIYORUM. PROGRAM YİNE DE ALTI YÜZÜN KAÇ OLDUĞUNDAN HABERSİZ. YORUM EKSİK YAYINLANIYOR. BU KADAR ZOR MU, ALTI YÜZÜN, ALTI YÜZ OLMASI !!! Son cümle şöyle : Hastanelerin görüntüleme (Röntgen vs) işlemleri, işlem garantisi ile özelleştirilmiş durumda; kamu hastanesine de “tüccar”ı soktular.
KARAR OKURU 28 Şubat 2018 08:04
Devasa hastaneler hem hasta ve yakınları hem çalışanlar hem de işletme açısından çok büyük sorunlar yaratacak. Devasa yapıların devasa sorunları oluyor. İşin mali boyutu ise bir başka sorun kaynağı.
KARAR OKURU 28 Şubat 2018 01:53
Bu konuları gündeme getirenlerden Allah razı olsun.5 yaşındaki bir kıza da,12 yaşındaki bir oğlana da yazıdaki gibi genç bir adama da can verecek bir yazı bu.Keşke yazan da olan vicdan okuyan yetki ve mevki sahibinde de olsa.Kızılay aldığı örnekleri aylarca bekletmek zorunda kalmasa,param,elemanım yok diye kampanya yapmaktan korkmasa....
Ayşe Şeremet 28 Şubat 2018 01:04
Sağlıkta yapılan harcamaların en büyük kalemlerden biri suriyelilere bedava yapılmasıdır.Afyon devlet hastanesinde hemşireyim burada çok fazla mülteci olmamasına rağmen hastaların yarısı suriyelilerden oluşmakta.Emarı testi derken bütcemiz ciddi yük İbrahim Bey.
KARAR OKURU 28 Şubat 2018 09:24
10
Afyon devlet hastanesinde hemşire olduğunuza inanmamızı bekliyorsunuz herhalde?
kutile tıflun 28 Şubat 2018 14:18
3
Geçen de "elif şeremet" idi.Şimdi ayşe olmuş.suriyeliler kadar başına taş düşsün
Laz hemşire 28 Şubat 2018 14:30
3
Vah vah.bu hemşire de her gün farklı bir hastane de suriyelilerle cebelleşiyor.Kah afyon da kah manisa da. Rize de hiç suriyeli hasta yok.rize ye gönderseniz.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN