Back To Top
El-insaf!

El-insaf!

- A +

Kim ülkesini daha çok seviyor! Bu hesaba hiç girmek istemiyorum. Ama bir ekonomiyi nasıl bu hale getirebiliriz diye düşündüğümde galiba biraz insaf edilmesi gerekiyor.

Yıllardır ekonomide temel sorunlardan bahsederim.

Türkiye genç-dinamik bir ülke. 15 yaş altı nüfus oranı 80’lere göre oldukça azaldı. Şehirleşme oranı ise nerede ise bitti. 65 yaş üstü nüfus ise hala çok düşük. Yani çalışma çağındaki orta yaş nüfus tarihi zirvede.

Ben buna “Orta Yaş Fırsat Ülkesi” diyorum. Demografik fırsat eşiği diyorum. Tarihi bir fırsat diyorum.

Bu yıllarda benzer ülkeler yıllık yüzde 10-15 ekonomik büyümeler gerçekleştirmişti. Bu yıllarda diğer ülkelerle ara kapatılıp, öne geçilmiş. Mesela 70’lerde İspanya, 80’lerde İrlanda örneklerine bakın.

Tarihi bir fırsat yakalamış durumdayız.

Bu kadar genç-dinamik bir ülkede yıllık yüzde 3-5 büyümeler asla ve asla başarı olamaz. Tersine büyük başarısızlıktır. Hatta bu yıllarda bir toplumu krediye alıştırmak, yan gelip yatmaya alıştırmak, havadan para ile yardıma alıştırmak ülkeye ihanet bile görülebilir.

Ammma çalışanın hakkını verdirmezsen de böyle bir tablo oluşur.  

Çalışanın hakkını savunacaksın. Çok çalışana, çok okuyana ve çok değer yaratana çok verdireceksin. Bakın bankalara... Milyarlarca lira kâr ile adeta bayram yapıyorlar. Oysa banka çalışanları yerlerde sürünüyor. Asgari ücretle köle gibi insan çalıştırıyorlar. Ben bankaları asıl bu yüzden eleştiriyorum.

Not: Bankalarda çalışanlar süründürülürken, üst yönetimlerin aldığı maaş ve kar paylarını düşününce insanın bu sisteme isyan edesi geliyor. Patronlardan daha fazla parayı maaşlı üst yönetimler götürüyor. Bunları da yazacağız... bekleyin. İsim isim kim ne almış göreceğiz.

***

Bankalar deyince yine aklıma faiz geliyor. Sistemi 2003’de yüzde 13 kredi oranı ile alıp yüzde 70 kredi oranına kim taşıdı? “Yapmayın-etmeyin, bütün sistemi faize bağlamayın” diye yıllarca yalvarırcasına yazdım. Kimse aldırış etmedi... Sermaye piyasalarında insanların soyulmasını önleyin dedikçe “halka satışına izin verilen şirketler 2-3 yıl içinde patır patır battı.”

Faizde sorun seviye değildir.

Faizde sorun makastır. Yani mevduat faizi ile kredi faizi makası tartışılmalıdır. Kim ki faizin oranını tartışıyor, anlayın ki yanlış bilgiye sahiptir.

Ama bugün asıl sorunu açıklayacağım.

Faiz nasıl düşer?

Elbette enflasyon düşünce. Veya krediye talep gerileyince. Yani şirketler ve insanların krediye talebini azaltıcı ekonomik model oluşturmak gerekiyordu.

Faiz yüksek diyoruz ama herkesi KGF ile faize alıştıran biziz. Ekonomiyi faiz ile kurtaran da biziz. Aklımız faizden başka bir şeye çalışmıyor. Varsa faiz, yoksa faiz...

Oysa ekonomide faizden başka yöntemler de var. Sermaye piyasası gibi, kazancı artırıcı “üretim programı” gibi.

***

Bugün maliyet enflasyonu yüzde 15’lerde. Manşet enflasyonu da yüzde 10’un üzerinde. Neden enflasyonu düşürmedik?

Yaklaşık 1,5 yıldır yalvarırcasına yazdım. Dünya’da enerji fiyatları hızla geriledi. Başta doğalgaz olmak üzere, elektrik fiyatlarını da indirin ve ülkeye ucuzluk gelsin dedim. Her ay EPDK-TÜİK verilerini tabloma işliyorum.

2013 yılında boru hatlarından aldığımız 35.484 milyon sm3 doğalgaza 35 milyar 680 milyon dolar ödedik. BOTAŞ 2013 yılını 1 milyar 556 milyon TL kar ile kapatıyor ama normal faaliyetleri başa baş.

2016 yılında boru hatlarından aldığımız 38.723 milyon sm3 doğalgaza 15 milyar 285 milyon dolar ödüyoruz.  Dikkat ederseniz aldığımız gaz yüzde 10 daha fazla, ama ödediğimiz fatura 35 milyar dolardan 15 milyar dolara düşüyor. 20 milyar dolar daha az.

Diyorlar ki TL değer kaybetti. Ortalama dolar/TL kurundan hesaplayınca da faturanın 64 milyar liradan 46 milyar liraya gerilediğini görüyoruz. Hem de daha çok doğalgaz almamıza rağmen.

Yok efendim BOTAŞ’ın geçmiş zararı varmış: Açın bilançoyu bakın; BOTAŞ’ın tek kuruş geçmiş zararı yok. Hatta 3 milyar 282 milyon kar yedeği birikmiş.

Yok efendim İran’dan tahkim parası gelmiş: Açın gelir tablosunu bakın; 8 milyar 110 milyon satış karından geliyor. Yani normal dışı gelir yok.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Sayın sd benim itirazım banka ların kar ederken zorbalık yapmalarına ve bunun kararlarını veren tepedeki 3-5 yöneticiye.tabiki işini düzgün yapan namuslu bankacıları ayırıyorum.Ancak bazı finanscılar resmen 3 kuruş fazla temettü almak için vatandaşın canını yakıyorlar.En ufak birşeyde de senelerce sürecek dava süreçlerinin arkasına yaslanıyorlar.Burada dikkat edilmesi gereken nokta üst yönetim dediğimiz 3-5 kişi bankaların yıllık karından ne kadar pay alıyor.Acaba onların gözünü bu kadar para hırsı bürümese konut kredileri vatandaşa daha ucuza satılabilirmi vs vs ? Zaten bilançolar incelenirse hangi 3-5 finanscı temettü veya genel yönetim gideri adı altında kaç para kazanmış ne kadar vergi vermiş-cermemiş gözükecektir.Bence onların kazandığı trilyonlar dolaylı olarak vatandaşın cebinden çıkıyor.Bence Cumhurbaşkanımız buna değinmek istedi diye düşünüyorum.Saygılar
M. Ç 17 Ağustos 2017 13:20
0
Hadi özel bankalar devleti dinlemiyor. Devlet bankalarının durumunu nasıl tevil edeceğiz.
KARAR OKURU 14 Ağustos 2017 22:40
ibrahim bey, eğitimsiz gençlerle hangi alanda gelişmeyi umuyorsunuz? inşaat işinde bile vasıfsız elemanın katkısı azaldı. "fırsat ülkesi" derken bir potansiyelden bahsedilir. nüfusun genç olması tek başına bir potansiyel oluşturmuyor çünkü eğitimsiz (kaliteli eğitim anlamında söylüyorum), daha da kötüsü, eğitimi aşağılayan, çalışmayı küçümseyen, kendi kalitesizliğinden değil de cep telefonunun kalitesizliğinden utanan bu genç kişiler, ülkenin kalkınmasından başka herşeye fırsat oluşturur. Herşeyden önce bir zihniyet değişikliğinin olması lazım. Burda yine atatürkün olaylara yaklaşımındaki zekayı görüyoruz. "çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar rahat yaşamak isteyen toplumlar; evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar" ve biz böyle bir toplumuz maalesef.
KARAR OKURU 15 Ağustos 2017 01:00
0
Çok doğru bir bakış açısı.
Finanscı teoman 14 Ağustos 2017 22:01
Sayın yazar artık isim yazmanızı istiyoruz.gerçi bu finanscıları herkes tanıyor ama daha fazla bilgi sahibi olmak milletin hakkı.Bak aşağıda emel hanım yazmış ,ömer bey yazmış.biz bu karlarla sunset lerde nasıl harcama yapılıyor onuda bilmek istiyoruz
KARAR OKURU 14 Ağustos 2017 21:45
Yazdiklarinizin acik anlami: Turkiye cok kotu yonetiliyor. Cehaletten kaliteli yonetim cikmaz...
Abdullah hasan 14 Ağustos 2017 21:02
Ne diyem, Karakoç un (Abdurrahim) dediği gibi(Allah rahmet eylesin) " insan doğru bildiğinden deli gibi olmalı" degilmi ya.
SD 14 Ağustos 2017 19:41
Emel Özbey değinmiş madem... Şu bankaların kârı konusunda koparılan fırtınayı anlamakta zorluk çekiyorum. Muhtemelen siyasi bir amacı var ve tribünlere oynanıyor. Basitçe anlatmak için bir örnek verelim. Şimdi buradaki birkaç yorumcuyla birlikte bir şirket kursak, aman fazla kâr etmeyelim diye mi uğraşırız, yoksa maksimum kâr elde etmeye mi çalışırız? Diğer yandan bu işin kanuni boyutu da var. TTK uyarınca, mealen söylersek, yönetiminde görev yaptığı işletmenin daha az kâr elde etmesine ve daha az gelişmesine eylem ve kararlarıyla yol açan yönetici, TTK'nın ilgili maddelerini (örneğin 369, 378, v.s.) ihlal etmiş sayılır ve bir hissedarın/başka bir yöneticinin dava açması halinde, neden olduğu zararlardan dolayı hem işletmeye, hem de hissedarlara karşı sorumlu tutulur. Yani banka yöneticisi bankanın menfaatlerini gözetmekle yükümlüdür ve buna kârın maksimizasyonu da dahildir. Kim yürürlüğe koydu bu TTK'yı? Bankaların kârını millete şikayet eden AK Parti'nin bizzat kendisi. Bankaya "daha az kazan" demek, dolaylı yoldan banka yöneticisine "git TTK'yı ihlal et, suç işle" demektir.
stero pipis 14 Ağustos 2017 18:38
ebrahim bey ispanyayı örnek veriyorsunda şimdiki durumunuda yazda onuda bilelim barcelona real madridimi yazacan yoksa kral felipeyimi .irlanda derken cork city mi dery citym i şamoiyon olur yada galway mı .bula bula bunlarımı örnek veriyorsunuz .kapitalızmide biz kurduk bankalarıda borsayıda biz kurduk milletin cebindeki parayada biz göz diktik .sistem bu kimse kimseye zorla para vermiyor.atatürkte osmanlıyı karanlık mahsenlere gömerken ne diyordu türkler serkeşlik ederek padişahların peşine takıkldılar sabanı bıraktılar o kıtadan obur kıtaya savaştılar bu gun bulgarlara bakın onlar sabana sarıldı geldikleri yer belli vs sizde bula bula ispanya ve irlandayımı örnek veriyorsunuz.birde şu suudi arabistan bedevileri bae bv üzerinden örnek verinde ortada neler dönüyor bir bilelim ebrahim bey .tabi ilgileniyomrusunuz bu katar mevzusundada fikirlerinizi bekliyoruz ebrahim beg .bizim ne işimiz var afrıkada ebrahim beg degil mi katarda ne işimiz var .boş verelim ne dir bu cihan şümül siyasetimiz degil mi ufuksuzluk beyni edirne ile kars arasına sıkışmış yurtta sulh cihanda sulh degilmi ebrahim beg .bunlarlada ilgili yazın ebrahim beg bu milletin ımf kapılarında 1 cent dilendigi günleride biliriz bunuda yazın .10 yıla ihtiyacımız var bekleyin ayaklarımızın yere bastıgı gün o yzadıklarınızın esamesi okunmayacak .
Emel Özbey 14 Ağustos 2017 17:41
Değerli yazar hangi finanscılar ortaklarından gizli iş çeviriyor bunuda yazın lütfen.Sayın Cumhurbaşkanım geçen gün bunların çok fazla kar ettiğini söyledi acaba bu karları hangi ahlarla kazanıyorlar bunlarıda okumak istiyoruz.
Ömer S. 14 Ağustos 2017 16:37
her zamanki gibi korkusuzca gerçekleri yazmaya devam ediyorsunuz.Kaleminize sağlık.Gerçekten Bankalara EL İNSAF! ama nerde.Bir arkadaşım işletmeyi bitirip bir özel bankaya asgari ücrete yakın bir maaşla çalışıyordu.Daha sonra ayrılmak isteyince sosyal haklarını vermemek için istifaya zorladılar olmadı uzak şubelere sürgün ettiler.Sonunda dayanamadı ayrıldı ve mahkemelik oldu.Üst yönetim her yıl milyonlarca kâr hesabı yaparken olan yine güçsüz ve zayıfa oluyor.Acaba banka patronları bunları biliyor mu yoksa görmezden mi geliyorlar?Gerçekten banka üst yönetimleri insanları mağdur ederek ne kadar maaş ve kâr payı alıyorlar merak ediyorum.Bunları da yazarsanız sevinirim..
KARAR OKURU 14 Ağustos 2017 14:30
Bizi İrlanda ve İspanya ile karşılaştırmayın, biz bize benzeriz. Avrupalı pek çok milletten insanla uzun yıllar beraber çalıştık. Maalesef bizim kadar verimsiz ve üstünkörü çalışan başka bir millet yok. Bunu bizi karalamak için değil, bu durum benim kahrettiği için söylüyorum. Şu İstanbul'un en yeni semtlerinin kaldırımlarına bir bakın Allah aşkına. Her 100 metrede en az bir çökme göreceğinize eminim. Eğer kaldırım taşı kullanıldıysa taşların birkaçı çevrede geziniyordur, betonarme ise daha donmadan üzerine saçma sapan yazılar şekiller isimler yazılmıştır. Tabi bu sadece belediyenin suçu değil, toplumun her bir ferdinin sorumluluğu. Ben basit bir örnek verdim burada ama bu özensizliğimiz sorumsuzluğumuz her alanda mevcut. Biz bu halimizle büyüsek ne yazar büyümesek ne yazar...
N.Öztürk 14 Ağustos 2017 14:24
Sayın Kahveci, çok temkinli araç kullandığınıza eminim, ama Londra trafiğinde en sağda giden Temel gibi tek başınasınız . Ama şuna emin olun, yazdıklarınıza kimse itiraz edemez, edemedikleri için konuları saptırmaya ve demagoji edebiyatına yelken açarlar.
KARAR OKURU 14 Ağustos 2017 12:14
Senede 1-2 kez ailmi ziyarete Ankara'ya giderim ve her seferinde yapilmis koca koca devlet ofisleri, genel mudurlukler gorurum. Bilgisayarin yayginlasmasi ile devletin kuculmesi gerekirken, biz surekli buyutuyoruz. Bu kadrolarin makam arabalari vs saymiyorum bile. Devlet bu kadar israf icin borclanmasa halbuki faizler kisa surede iner.
KARAR OKURU 14 Ağustos 2017 12:04
Genc nufusu olmasi önemlidegil genç nufuz fazla ama teblel nufuda fazla gençlik diziler sayesinde mafyaya dolandırıcılık kazanmadan yemeye özendirildi çalışan yine ortayas cunku turkiyede insanların binligine nekadar çalışkan nekadar okursan oku adam olan değil adamı olan biryerlere geliyor bu nu insanların benliginden silmek lazım ama nasil
Takipci 14 Ağustos 2017 11:08
Banka kar'lari konusuluyor ama, banka sahipleri konusulmuyor. Bankalarin %50den fazlasi yabancilara satildi. Sigorta sirketlerinin %100u yabancilara satildi. Turkiyenin ekonomik sinir sistemi buyuk oranda yabancilarin eline gecti...
ÖMER ARASCIK 14 Ağustos 2017 09:55
Değerli yazar 5 yılda 60 milyon tl alan finanscılar kim lütfen bunuda yazın.Bu memlekete yatırım yapan yabancı yatırımcılar bunu biliyormu acaba
atilla pehlivan 14 Ağustos 2017 09:22
yani ankara şişmanlamak için ne gerekiyorsa yapıyor diyorsunuz! haklısınız. 53 yıldır bu ülkede ucuzlatılan bişey görmedim. fiyatlar sürekli artma eğiliminde. benim çıldırdığım nokta bu. maliyetleri 35 milyardan 15 milyara düşen doğalgaza nasıl olur da indirim yapmazlar hiç. bankaların faiz maliyetleri sizi hiç üzmesin bu arada sayın yazar. adamlar her bir müşteriyi ''bir çok yöntemle'' tavuk gibi yoluyor. hesap işletme parası, kart parası, kredi kartı parası, havale parası, eft parası vs... faizlerden hiç birşey kazanmasalar da yıllık milyarlarca kazanıyorlar. onlara acımayın yani.
KARAR OKURU 14 Ağustos 2017 09:20
Ama bu kadar yol köprü havaalanı yapıldı. Artık uçuyoruz kaçıyoruz. İbrahim bey çok nankörümüz. Kimse bu sistemde ileri gitmedi mi yani. Lütfen biraz gözünüzü açın. Olmuyor efendim. Hayırlı günler dilerim.
KARAR OKURU 14 Ağustos 2017 09:01
Nasıl olsa daha önceki yorumlarımı yayınlamadığınız gibi bunuda gene yayınlamayacaksınız ama genede bu milleti faiz ve dövize mahkum etmeyin yazınızda yaptığım ve yayınlanmayan yorumumda uzunca izahına çalıştığım asıl sorun ile ilgili fikirlerimi özetle tekrar edeyim küresel ekonomik sistem içinde kaldıkça salt avrupaya ihracatta dayalı büyüme ile kalkınmaya çalıştıkça ihracat yaptığınız ülke ve ürünleri çeşitlendirmedikçe italatı azaltan ihracatı artıran üretim ve tarım politikası uygulamadıkça ekonomisini faiz ve döviz üzerine inşa ettikçe tüm iç ve dış ticaretinizi döviz üzerinden yaptıkça gerek merkez bankanızda gerek şirketlerinizde gerek ise bireysel bazda menkul değer sermaye ve birikim ölçünüzü altın yerine hiç bir altınsal karşılığı olmayan bir kağıt parçası olan dövizi ölçüt aldıkça bu dünyanın küresel ekonomik sistemini yöneten küresel finans oligarkları tarafından etkisi gün ve gün artan oranda kibar tabirle sömürülmeye devam edersiniz
Erdoğan Boğa 14 Ağustos 2017 08:51
Üstad yine döktürmüş, 2013 yılındaki dolar ile 2017 yılındaki dolar aynı dolar değil, onlarda da enflasyon var, yani tablo daha vahim aslında.
KARAR OKURU 14 Ağustos 2017 08:29
Çok güzel yazmışsınız, kalemine sağlık.esnafta çalışanlar daha kötü durumda.ev kiraları 1000 tl maaş 1400 gelde geçin.eskiden hanımlar çalışırdı parasını kenara koyardık tasarruf amaçlı şimdi çift maaş yetmiyor.Aman şirketler zarar etmesin.
KARAR OKURU 14 Ağustos 2017 08:28
Şükürler olsun gerçekleri yazan yazarlar da varmış. Teşekkürler
KARAR OKURU 14 Ağustos 2017 08:20
Sadece banka da çalışanlar değil özel sektör de çalışanlar ın hepsi öyle asgari ücrete yakın para alıyoruz kamuda çalışan lar en iyisi halkın bir kısmı hollanda diğeri pakistan gibi 18 senedir aynı işyerinde 1700 agi dahil alıyorum. kamuda Çaycı olsaydım ne kadar alırdım. Rezilliği siz düşünün.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN