Back To Top
Kim emekçi?

Kim emekçi?

- A +

Türkiye’de bulmak ve veri karşılaştırmak hayli güçleşti. 3-5 yıl içinde yeni serilere geçiliyor, eski seriler çöpe atılıyor. Örneğin, 2016 yılında GSYH hesaplama yöntemi değiştirildi. Bu hesap değişimi ile 2015 yılı GSYH tutarı 720 milyar dolardan 861 milyar dolara yükseldi.

Bir kalemde.

Ülkenin GSYH’sı 141 milyar 847 milyon dolar artabildi.

***

Benzer durum çok sayıda ki ekonomi verisinde de var. İşsizlik hesabında bir yöntem değişikliği ile rakamlar aşağıya inebiliyor. Eski seriye göre yüksek olan işsizlik oranı, yeni seride sorun olmaktan çıkıveriyor.

Veya eskiden yayımlanan çok sayıda sosyal içerikli veriye artık ulaşılamıyor. Çünkü bir çok veri yayından kaldırıldı.

Ben burada en fazla milli gelir paylaşımını merak ediyorum. Gelir dağılımı hesabında ortaya çıkan veriler ne kadar gerçekçi inanın bilemiyorum.

***

Önceki gece kamu çalışanları ile hükümet arasında maaş konusunda anlaşmaya varıldı. Memur sendikaları GSYH büyümesinden pay istediler. Hükümet ile 2018 için 4,0+3,5 ve 2019 için 4,0+5,0 zam için anlaşma sağlandı. Böylece 2019 yılında kamuda en düşük maaş çalışana 3 bin lira ve emekliye 2 bin lira olacak.

Bu maaşa çalışmak için ne kadar istekli kesim olduğunu bir düşünün. Hatırlatmak isterim; yeni genç neslin en büyük hayali KPSS ile kapağı kamuya atmaktan öteye geçmiyor.

Hatta kamu emekçilerinin maaşlarını sayfalarına taşıyan bir çok gazeteci bile bu maaşı hayal edemez noktadadır. Asgari ücret bile bazı gazeteciler için ulaşılması gereken bir hedef durumundadır.

***

2017 yılının ilk 7 ayında kamuda çalışanlara 82 milyar 976 milyon lira maaş ödenmiş. Bu paranın 73 milyar 941 milyon lirası memurlara gitmiş.

Şimdi şu sayılara bakın:

Çalışan 4/a’lılar: 15 milyon 355 bin kişi.

Emekli 4/a’lılar: 7 milyon 287 bin kişi.

4/a’lara emekli maaş ödemesi: 50 milyar 866 bin TL. Yani aylık 1.396 TL.

Çalışan 4/c’liler: 2 milyon 971 bin kişi.

Emekli 4/c’liler: 2 milyon 093 bin kişi.

4/c’lilere emekli maaş ödemesi: 19 milyar 415 milyon TL. Yani aylık 1.855 TL.

2015 yılında SGK kayıtlarına göre ortalama 19 milyon 217 bin kayıtlı çalışan var. Alınan prim 159,5 milyar TL. Kısaca çalışan kişi başına SGK’ya 692 lira prim ödenmiş. 2016 yılında ise çalışan sayısı sadece 30 bin kişi artmasına karşılık, SGK’nın aldığı prim 184,5 milyar liraya yükselmiş. Yani bir çalışanın ödediği SGK primi aylık 799 liraya çıkmış.

***

Tekrar etmem gerekiyor: Türkiye’de çok ciddi veri eksikliği var. Mesela ortalama ücretler ne durumda? Alt ücret grubu ile orta ücret grubunun durumu zaman içerisinde nasıl gelişme göstermiş? Dolaylı vergilerin ücretli grupları etkileme oranı nasıl seyretmiş? Vs vs...

İşçi sendikalarının nerede ise bir tanesinde doğru dürüst veri yok. Mesela bankalar ülkede tarihi karlar elde ediyorlar. Peki, çalışanların maaşları ne durumda? Hangi ücret grubunda kaç çalışan var?

Ek: Bankaların üst yönetimlerinde bir avuç kesim on milyonlarca dolar huzur hakkı gibi isimler altında gelir elde ediyor. Ama alt kadrolar nerede ise asgari ücretli dolu. Çağdaş köleliğin merkezi bir sistemi oluştu.

***

Ülkemizde maaş konusunda ciddi bir yozlaşma oluştuğunu defalardır yazıyorum. Oy deposu olarak görülen alt ücret gruplarına, orta ücret gruplarından çok ciddi kaynak aktarılıyor. Asgari ücret, alt memur maaşı, asgari emekli maaşı reel olarak artıyor. Ama bu artış orta sınıftan finanse ediliyor. Orta ve orta üst sınıf ücretler reel olarak geriliyor. Bu sonuçla;

Okumanın değeri azaldı.

Çok çalışmanın değeri azaldı.

Katma değer yaratmanın da değeri azaldı. Çok ciddi bir alt gelir grubu hakimiyeti ile yozlaşma yaşanıyor. Orta-uzun vadede bu durumun bizi nereye taşıyacağını hesap etmemiz gerekiyor.

Evet, bir gençlik yetişiyor. Tek hayalleri KPSS ile kapağı kamuya atmak. Oysa Ak Parti 2004-05 yıllarında bu devletçiliği bitireceğini ilan etmişti. Ama bugün devlet, tarihinde hiç bu kadar şişmanlamamıştı. Ve devlete kapağı atmak hiç bu kadar cazip olmamıştı.

Şimdi yeniden sormak isterim: Daha düşük maaş ile daha yüksek prim ödemesi ile ve daha düşük emekli maaşı ile devleti besleyenler emekçi değil de nedir? Sahi gerçek emekçi kim acaba?

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 27 Ağustos 2017 12:07
Bir hakimin 12000 tl maaş alıp bir hekimin 4500 5000 tl maaş aldıgı bir hakimin em möaşının 7000 liranın üstünde olduğu bir yerde ögretmen en fazla 3000 bin lira maaş alıyorsa tuzun koktuğu yerdeyiz demektir üst düzey yöneticilerin yönetim kurulu üyelik maaşlarının 5000 ile 50000 lira arası değiştiği ülkede tuz zaten görevini yapmak istemez selam dua
Molla Nasreddin 24 Ağustos 2017 22:24
Bunun için "sayılar yalan söylemez ama yalan söyleyenler sayıları kullanır" boşu boşuna dememişler ibrahim bey...Saf Türkler de yutuyor mu? Hem de nasıl?
KARAR OKURU 23 Ağustos 2017 23:02
İnsan gerçekten hayret ediyor. Nasrettin Hocanın hikayesi gibi ülkemiz. Gidişat iyi değil zenginler servetlerine servet katarken orta ve alt kesim sonu belirsiz ama kötüye iyice evrilmiş bir gelecek bekliyor gibi. Ülke müteahhit amele, AVM - işçi gibi ayrımlar hızla artıyor
Özkan 23 Ağustos 2017 19:24
İbrahim bey koltuk ta değişenler sandıkta değişirler tarih bir kez daha tekerrür edecek gibi devran hep aynı devran sonuç hep aynı sonuç yazık ülkemizin geleceğine
KARAR OKURU 23 Ağustos 2017 16:41
Ibrahim bey devletin şişmanlığını rakamlarla daha anlaşılır hale getirin ki anlaşılsın. Bir örnek vereyim. Tarım bakanlığının 16 milyar TLlik bütçesini 5 milyon çiftçiye dağıtsak senede çiftçi başı 3250 TL para eder. Sonuç ise buğday itgalatı. Bir örnek de diyanetten. 6 milyar TL bütçesini yaklaşık 15 milyon vergi mükellefine bölersek sende 400 TL para yapar. Elde kalan ise FETÖyü 15 temmuza kadar anlayamamış bir kurum
Cuma k.maraş 23 Ağustos 2017 16:19
Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar.dikkat ibrahim bey.ben esnafım 18 yıl tezgahtarlıgım var.7 yıllık kendi işyerim var.bir arabam yok. 3 yıllık bağkur borcum var.sizin yazılarınızı okuyorum.şükür bir bilen var diyorum. Tlf bir ulasabilsem görüşelim diyorum
Erdem 23 Ağustos 2017 14:26
Orta gelirden alıp alt gelir grubuna veriliyor tespitiniz cuk oturmuş. Aynen öyle. Adam aylık kirası 10000TL olan kuyumcu dükkanından yıllık 500 lira kazandım diyor da kimse sesini çıkartmıyor. Ya da sadece benim yılda 150 lira kazandırdığım berber yıllık 152 lira kazandım diye tabela asıyor. Aynı berberde maliye il müdürü bilmem kim gelip traş oluyor da o adam vatansever oluyor biz hazır yiyici. Biz maaşı alırken veriyoruz, harcarken yine veriyoruz. Aldığım %3-5 maaş zammını da vergi dilimleri ile oynayarak hiç ve iç ediyorlar. Yaşam standardımı yükselmeyi korumayı geçtim, en azından bu kadar çabuk erimesi maaşım gerçek ekonomi karşısında mutlu olacağım. Onu bile geçtim kesilen para düzgün yere harcansa yatırım yapılsa bile sevineceğim zira; aynı yolu bir yıl içinde 5 kere asfaltlayıp 5 kere kazan belediyeler var. İki hafta içinde %10 zam geldi LPG'ye. Dolmuşlar zaten zamlandı. Evden çıkmamak gerek hiç. Hani derler ya çivisi çıkmış diye aynen öyle artık.
Köroğlu 23 Ağustos 2017 12:57
Memur maaşları daha da yükselsin. Memur sayısı dörtte bire insin. TRT, TİGEM, üniversite gibi kurumlar özelleşsin. YÖK, DİB gibi kurumlar kapatılsın.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2017 12:50
Yurtdisinda bir unversited arastirmaci olarak calisiyorum. Biraz tecrube yapip Turkiyede bir universiteye gelerek hizmet etmek niyetindeydim. Ama dediginiz gibi; 2 liralik benzini 5e, 30 liralik arabayi 100e cikartan, her seyde TRT vergisi, yurt disi harci vb luzumsuz odemeler alarak orta kesimi yolunacak kaz olarak goren devletimiz yuzunden vaz gecmek uzereyim.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2017 15:25
0
Gelme en iyisi. Fırsatını bulsam bende kaçacam.
KARAR OKURU 24 Ağustos 2017 07:31
0
Kardeş biz hep 50 liralık benzin aliyoz :D
KARAR OKURU 23 Ağustos 2017 12:37
Kusura bakmayin da ibrahim.bey insan gibi yasamak icin kim ne kadar maas almali. Bir asgari ucretli aile nasil gecinecek. Burakin da memur emekli biraz alsin. Zaten alduklarini da harciyorlar esnaf seviniyor. Devlet hic bu kadar buyumedi tespitiniz tamamen yanlis emekli yasi yukselince devlwt dairelerindeki sisme artti. Hem kamudaki israf diz boyu
muhittin 23 Ağustos 2017 11:45
elinize aklınıza sağlık, bunları daha önce yazanların başlarına ne geldiğini biliyoruz. umarım gazeteden attırmazlar sizi! varolun.
Abdullah hasan 23 Ağustos 2017 10:57
Sendikalarda veri yok demişsin iz ya, bence çıtayı yüksek tutmussunuz , daha 2-3 yıl öncesine kadar sendikalar sahip olduğu üye sayısını bilmiyordu, hatta daha çok yeni ; sendikalar bir veri bankası oluştursun kişi herkese açık kişi kendini hangi sendikada olduğunu ogrenebilsin dedik, verilen cevap" senmi duzeltecen memleketi, sen Türkiye'de işlerin nasıl yürüdüğünde haberin yok" gibi çok CAHİLCE bir düşüncenin ürünüydü. Utanıyorum fakat"dost acı söyler" misali söylemek istiyorum; biz Konya kadar dediğimiz AB ülkelerinden yediğimiz dayaklara Mustehakiz açık seçik.
evin 23 Ağustos 2017 06:42
ibrahim bey suriyelilere 30 milyar dolar harcanmış. ben bunu söyleyince bazıları kızıyor ama hangi modern devlet kendi yoksul, işsiz vatandaşından topladığı adaletsiz dolaylı vergilerle başka bir ülkenin vatandaşını finanse eder? dünyada bunun başka bir örneği var mı acaba? milyonlarca yoksulluk sınırının altında yaşayan türkiye vatandaşının cebinden parayı alıp suriyelilere dağıtıyorlar, üstelik rızan var mı diye bile sormuyorlar. ben bunu cumhuriyet tarihinin en vahim olaylarından biri olarak değerlendiriyorum...
KARAR OKURU 23 Ağustos 2017 14:34
5
savaştan ,ölmekten kaçarak çoluk çocuğunun güvenliği için ülkemize sığınan suriyeli kardeşlerimize türkiyenin yardımda bulunmasını eleştirmenize kimsenin bir şey dediği yok sorun aynı zaman da kendinizi bir ''İNSAN'' hakları savunucusu olarak görmeniz.bu ikisi bir arada olamaz.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2017 14:44
7
sizin modern devlet dediğiniz ülkeler sığınmacı kabul etmediği gibi yıllarca 3. dünya ülkelerinin kanlarını sömürerek zenginleşen ülkeler biraz tarih karıştırın fransanın cezayirde , italyanın libyada , almanyanın afrikada yaptıklarına bakın, ingiltere ve hollanda zaten ayrı bir başlık altında incelenmeli keza amerika malum... hal böyleyken 3 milyon sığınmacıya kucak açan bir ülkenin vatandaşı olmaktan şahsım adına onur duyuyorum siz farklı düşünebilirsiniz çok normal , normal olmayan aynı zaman da konu sizin gibi yaşayan ,düşünen insanlara gelince birden insan hakları savunucusu haline gelmeniz. insan, insandır bu kadar basit dinine , milliyetine. parasına bakılmaz insan insandır.
M.Ç 23 Ağustos 2017 19:09
0
Neden hemen linç ediliyor. Suriye meselesini oturup ne zaman etraflıca değerlendireceğiz? Yazık oluyor vatana, millete, ümmete. Hep popülizm, dış mihraklar bahanesi. Geçenlerde, İç İşleri Bakanlığı "...ülkemizde yaşayan üç milyonu aşkın Suriyeli kardeşimize ensar olduk, kapılarımızı açtık..." dedi. Adama sorarlar, sen bir Stk mısın derler. üç milyonu aşkın ne demek. Şu an ülkemizde olan mültecilerin sayısını dahi bilmiyoruz. Karın doyurmakla ensar olunmuyor? Suriyeli mültecilere de yazık. Anadolunun gariban Mehmedine de.Yanlış Suriye politikasının bedelini devlet değil, yine millet ödüyor. tezada bakın, Zenginin çocuğu bedelli askerlik yapıyor. Garibin çocuğu şah Fırat operasyonunda şehit. Elinde nargilesi Suriyeli mülteci bu haberi İstanbul'da izliyor. Vatan sağ olsun.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN