Back To Top
Koltukçular sorun çözmez

Koltukçular sorun çözmez

- A +

Karar Gazetesi artık 2 yaşında...

Henüz bu kısa süreye rağmen adından en fazla söz ettiren bir gazete. İmkanları çok sınırlı olmasına rağmen, çalışma arkadaşlarımızın fedakarca yoğun emeği sayesinde bugünlere geldik.

***

17-25 Aralık sürecinde nerede ise her gün 4-5 TV kanalı arar ve yayın isterdi. FETÖ’cü yapılanmanın daha henüz ilk  başkaldırısıydı. Mesele ülke olduğundan, nerede ise hiçbirini geri çevirmedim. Sadece yayın çakışması dışında isteyen her kanala çıktım ve ülkemizin o zor günlerden çıkması için çalıştım.

O günler için kurduğum cümle şuydu: “İbrahim Kahveci’nin her gün çok parlak fikirleri olmuyordu elbette. TV kanalları ekrana çıkaracak kişi bulamıyordu. Topluma bilgi vermesi gereken çok sayıda insan o günlerde “denge” hesabı yapıyordu. “Acaba FETÖ’cüler başarırsa bize ne olur” sorusuna cevap arıyorlardı. Benim için ise, ülkem söz konusuydu. Gerisi teferruattı.”

Bugün, o zor günlerde “denge ve güç gözeten” çok sayıda insan gerçekten bunu başardı. “Kaç para verecekler” diyenler ulaşabilecekleri en yükseklerdeki makamlara geldiler. Benim ise çıkara dayalı bu yeni düzende adım olamazdı ve KARAR’da yerimi aldım.

***

Çok “sorun” yazıyorsun; çok “eleştirel” yazıyorsun diyor bazı okurlar. İyi niyetli olarak bunu söyleyen bazı dostlarım da var. Sadece eleştiri ve sorun duymak istemeyen kişilerde var elbette.

Bunu sosyal medyada söyleyenlere de çok defa eski yazılarımdan örnekler verdim. Eski çalıştığım ve yazdığım gazetelerdeki yazıları paylaştım. Çok sık sorun ve eleştiri yazılarım olmuş.

Neden, sorunları ve çözüm önerilerini dile getiriyorum?

Neden acele ediyorum?

Bir kere şunu söyleyeyim: Övgüler ile hiçbir sorun çözülmüyor. Övgüler sorun çözücülerin gözlerini kör ediyor ve sorunlar kamuoyuna yansımıyor.

Bugün bir çok yetkili kurum başkanları-oda başkanları-STK yöneticileri konuş(a)mıyor. Kapalı kapılar ardında söylenen sorunlar basına yansımıyor bile. Hatta inanın en büyük övgü manşetlerinin hazırlayıcıları bile geleceğimiz hakkında umutlu değiller.

Türkiye “Orta Yaş Fırsat” ülkesi.

Bugün yaşımız genç...Ama fırsat yıllarımız bitiyor. Hızla yaşlı nüfus olacağız. Bugün çok çalışarak gelecek kuşaklara birikim aktarmamız lazım.

Oysa biz bugün özelleştirme ile geçmiştekilerin birikimini satıyoruz. Mevcutta ise, aşırı yabancı kaynak kullanarak ekonomimizi dış ülkelerin insafına bırakıyoruz. Kamu-özel işbirliği  projeleri ile de geleceğimizi satıyoruz. 

Adeta paranın içinde yüzüyor ama sıra yatırım-kalkınma ve ekonomik gelişmeye gelince para yok diyoruz. Ulufe sistemi ile fakirliğe bağlanan ama yarını da fakir kalacak olan bir kesimle ülkenin geleceğine hükmediyoruz. Tıpkı petrol zengini Venezuela gibi...

Acil kamu yatırımlarına rağmen şovmen yatırımlar ile gelecek kuşakları ipotek altına alarak karanlık bir zamana ilerliyoruz. Yıllık 40 milyar doları aşan cari açıkla (yabancıların kapattığı) dışa bağımlı ekonomiyi de milli ekonomi diye satıyoruz.

Özel sektörün ümüğünü sıkıyor; aşırı vergi ile gelişimini boğuyor ama kamuda savurganlığı kapatamıyoruz.

Sadece KPSS hayaline dayalı bir yeni nesil yetişiyor.

Bugün hem imkanlarımız çok fazla, hem fırsatlarımız çok sayıda ama hâlâ yüzde 4-5 şişmeye dayalı büyümeyi başarı diye pazarlıyoruz. Dışımız parlıyor ama içimiz ne halde soramıyoruz.

İşte bu nedenle ısrarla sorunları dile getiriyorum. Bu nedenle kapalı kapılar ardında “bu sorunu da yaz” diyenlerin perde önünde güzellemeler yaptığı anda meselelerimizi dile getiriyorum.

***

KARAR bence çok çok önemli. İyi olan, başarılmış zorlukları dile getiriyoruz. Ama başarılamayan sorunları da...Ve de asıl önemlisi, çözüm yollarını da sunmaya çalışıyoruz.

Ne her şeye beyaz veya ne de her şeye siyah demek durumundayız. Sadece inandığımız doğrularda KARARLIYIZ....

Bütün mesele bu.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
misafir 09 Mart 2018 00:15
çok önemli konu. Sn. kahveci o gün fetöcüler hakkında konuşmak yürekli insanların işi idi. bence ismi listelerde bulunmayan krıpto fetöcüler yüklü miktarda himmet parası verenler aklanıyor. METİN KÜLÜNK Beyin Tekirdağ da ki bir konferansında arkası kalın olanlar kurtuluyor acizler ceza çekiyor diye bir söylemi oldu.
KARAR OKURU 08 Mart 2018 22:24
Çok biliyorsan sen yönet ekonomiyi ülke düzelsin İbrahim bey. Para gelir dışardan efenim niye geldi. Para gelmez efenim ürkütmeyin gelsin. Daha önceki yazılarda faizi yükseltin para gelsin diyen sizdiniz. Ne dediğiniz belli değil. Ama okurun gazını aldığınız gayet açık.
KARAR OKURU 09 Mart 2018 11:02
1
Yaşın kaç bilmiyorum ama 2000 lerin başında biri gelmiş, ekonomiyi yiyicilerin değil de garib-gurebanın başına geçirmişti. Yine gelebilir, bu kafayla gidersen. İbrahim Bey bunu sana anlatmaya çalışıyor. Ama sürüngen beynin kaçabileceğini sanıyor.
KARAR OKURU 10 Mart 2018 13:41
0
Sürüngen beyin diyerek "nereye ait olduğunu" belli etmişsin. Bu ince düşüncen için çok teşekkür ederim. Ayrıca seviyende bayağı yükseklerdeymiş. Seninde ne dediğin hiç anlaşılmıyor. Ne 2000 li yılları. Ben öyle bişey demişmiyim. Ben ekonomi eskiye göre gayet iyi gidiyor fikrindeyim. İbrahim beyide ekonomiyi eleştirdiği için eleştirmişim. Bundan sonra benim için ne söylersen aynısını şimdiden sana iade ediyorum
KARAR OKURU 11 Mart 2018 01:01
1
Beynin kaçma ile ilgili kısmına 'sürüngen beyni' deniyor, bende de var, merak etme. Olay kaçma ile ilgili. Sorunlardan kaçmak mı, çözmek mi? İbrahim Bey bu konuda deniz feneri gibi. Bilir misin hikayeyi, deniz feneri ile dalaşan kaptan hikayesini? Fenerin sinyalini çözemezsen doğru kayaya vurursun, batarsın. Ekonomi de öyle yol alıyor. İyi ekonomiler Sn KO 13:41.
KARAR OKURU 08 Mart 2018 17:21
Ne olacak bu memleketin hali?
Karar,her zaman dogruyu arar,,,,
artık rasyonel 08 Mart 2018 14:10
Koltukçuları önlemek isteyenlere bir önerim var. Seçim zamanı gelince oy vereceğiniz adayın özgeçmişine bakın. Kendi kabiliyetleri ile iş bulabilmiş mi iyice anlayın. Eğer bu adam siyaset yapmasa da iş bulur diyorsanız, gönül rahatlığıyla oy verin. Ama bu adamın özgeçmişi hep tanıdıkla yürüyen belediye/KİT/devlet kurumu falansa uzak durun; çünkü o adam koltuktan düşmemek için elinden geleni yapar.
karar okuru 08 Mart 2018 13:04
Ulufe sistemi ile fakirliğe bağlanan ama yarını da fakir kalacak olan bir kesimle ülkenin geleceğine hükmediyoruz. Tıpkı petrol zengini Venezuela gibi... Vallahi bravo İbrahim Kahveci. Bu zamanda böyle bir tespit. Mangal gibi bir yürek. Dünde yorumlamıştım. İbrahim Kahveci karar gazetesinin en cesur ve realist yazarıdır diye. Ve bu övgülerim siyaset üstü yorumdur. Gazetecilik ve yazarlıkta böyle yapılır işte. Toplum için Ülke menfaati için.
KARAR OKURU 08 Mart 2018 12:33
İbrahim Bey, işsizlik keseneği diye çalışanlardan şimdiye kadar kesilip işsizlik fonunda biriken para 100 milyarı geçeli çok oldu... Diyorum ki bu paranın yasal faizini işsizlere maaş olarak versek ve bu işsizleri toplumsal gelişim alanlarında kullansak (ağaç ekme, temizlik yapma vs...) Türkiyede hiç işsiz kalmaz.... Birileri bu parayı cukka yapmadan milletin faydasına kullanılması gerekmez mi?
KARAR OKURU 08 Mart 2018 12:23
Çünkü sizin de kaleminizi satmanızı istiyorlar, çünkü herkes ahlaksız olursa kendi ahlaksızlıkları da bir rahatsızlık oluşturmayacak! Çünkü bu çürümüşlüğe "mahkum" olduklarını sanıyorlar, siz bu sanrı'yı temelsiz kılıyorsunuz! İktidara yalakalık ederek iktidarın gölgesinde palazlanarak ceplerini doldurup ahlaksızlık kariyerlerini göklere çıkarırken, siz birden başka bir var olmanın da olabileceğini gösteriyorsunuz, bu çürümenin müsebbibinin kendileri olduğu gerçeğine yabancı yabancı bakakalıyorlar, ve işte o noktada size yazma böyle şe
engineer 08 Mart 2018 12:20
Ebû Mûsâ el-Eş’arî (ra)şöyle dedi: Nebî (sav), bir adamın bir kişiyi övdüğünü ve övmede çok ileri gittiğini işitti. Bunun üzerine: “Adamı mahvettiniz (veya adamın bel kemiğini kırdınız)” buyurdu. Buhârî, Şehâdât 17, Edeb 54; Müslim, Zühd 67
engineer 08 Mart 2018 12:17
Ebû Bekre (ra) rivayet edildiğine göre, Nebî (sav)yanında bir adamdan bahsedilmiş ve orada bulunan bir kişi o adamı aşırı şekilde övmüştü. Bunun üzerine Peygamber Efendimiz: “Yazık sana! Arkadaşının boynunu kopardın” buyurdu ve Sonra da: “Şayet biriniz mutlaka arkadaşını methedecekse, eğer söylediği gibi olduğuna da gerçekten inanıyorsa, zannederim o şöyle iyidir, böyle iyidir, desin. Esasen onu hesaba çekecek olan Allah’tır ve Allah’a karşı hiç kimse kesin olarak temize çıkarılamaz” buyurdu. Buhârî, Şehâdât 16, Edeb 54; Müslim,
Zafer03Afyon 08 Mart 2018 11:59
Millet bankaların kucağına atıldı.Paranın değeri yok Zamlar oluk oluk aktı.Millet borç batağında bu ne ya dünü mumla arar olduk.Ne çalışan memnun ne çalıştıran.Bize ne oldu böyle Gül gibi ülkem zehir oldu bizlere.Yazık çok Yazık.Buğün arkadaşın hesabına banka bloke koydu İpotek vermesine rağmen maaşı blokeli.Bankaya itirazlarını belirtti kabul etmediler.bu ne menem iştir.Maaşın tamamına blokemi konur böyle İnsan haklarına aykırı bir durum.yazık çok yazık.Hükümetimiz halktan bihaber mi acaba.
Zafer03Afyon 08 Mart 2018 11:51
Millet bu rantçılardan bıktı.Dışarıdan İthal edilen Büyükbaş hayvanlar 8.500 TL ye ülkeye girişi var 2 Yıl vadeli 13.500 TL ye çiftçiye satılıyor.Kazanan kim aracılar.Böyle çiftçiye teşvikmi olur arkadaş.Hayvanlara mecbur sigorta yaptırılır para. Tarım İlçelerde işlem yaptırılır para. Birliklere üye ol para. Bu ne ya böyle hayvancılık mı desteklenir.Sözde hayvancılık destekleniyor.Aslında Hayvancılık desteklenmiyor aradaki rantçılar koltukçular destekleniyor.
KARAR yazarları, herkesin bir bedeli vardır, hurafesini yerle bir ettiler. Bazılarının satın alınamayacağını ispat ettiler. Bu çizgi devam ettiği sürece, ahirette, iyiliği tavsiye edip, münkerle boğuştuklarına şehadet edeceğim.
Nice KARAR'lı yıllara.Yüz seksen kere de olsa tekrar etmeye devam.
KARAR OKURU 08 Mart 2018 10:20
Koltuklarında oturanlar hayat mücadelesi verenleri anlamaz, 2 yılda emekli olanlar, kantarın topuzu kendilerine dönünce; hepbirden el kaldıranlar, iş gerçek ülkesini vatanını seven vatandaşa gelince suspus olurlar. Doğruları söylersen adın fetöcü olur. Oy zamanı gelince devletin bütcesini oy uğruna satanlar, kim gerçek vatan sever oy için ittifak yapıp koltukları hiç bırakmayanlarmı yoksa vergisini sgk primini ve borçlarını son kuruşuna kadar ödeyenmi
Abdullah hasan 08 Mart 2018 09:52
17/25 aralıkı iyi tarif etmişsisniz. İbrahim TENEKECİ de; ''15 Temmuzdanm sonra ençok nemalananlar 15 temmuz dan önce ençok nemalananlar'' dır. Yalnız bunların mideleri LASTİK tenmi yüz derileri AYAKKABI KÖSELESİ ndenmi orasını bilemiyorum.
KARAR OKURU 08 Mart 2018 09:51
tek kelimeyle muhteşem bir yazı olmuş. tebrik ederim
Abdullah hasan 08 Mart 2018 09:45
İbrahim bey yorumlara okuyormusunuz bilmiyorum , önceden bazı cevaplarınız dan okuduğunuzu anlardık. Bazı ''sırf muhalefet yazıyorsun '' diyenlere kızmayın. Kendiniz de söylediniz bir ara İmla kurallarında bazen hatalar yapıyorum diye fakat başlıkları çok fena , çok belirgin ve yazıyı özet niteliğin de atıyorsunuz. Size muhalefet birisi bu başlığınızı okuyun ca yazınız da mana ya bakmaz çünkü bilir ki artık yazının için den kendine bir pay çıkmayacak. Çünkü yorumlara bakıyorum kişi muhalefetse yazınız konya dan bahsediyorsa yorumcu bunu kenya a
KARAR OKURU 08 Mart 2018 09:40
Harika......
KARAR OKURU 08 Mart 2018 09:28
Çok yerinde tespitler de bulunuyorsunuz. Sizi dikkatle takip ediyoruz. Bu sorunları ve çözümleri hükümet kanadına aktara biliyormusunuz. Vatandaş olarak bizlerde bu sorunları yaşıyor vede görüyoruz. Bizler çözüm ve icraat istiyoruz.
cevat karakalem 08 Mart 2018 09:12
Sayin Kahveci, yazilarinizi buyuk begeni ile okuyoruz.Analize dayali, onemli noktlari isliyor hep, lutfem Karar'da devam,boyle devam.Ekonomik'yi diger bircok konudan ayiran nokta yapilan politik secimlerin etkilerinin sinirli,dolayli olmasi ve etkilerinin ancak zman icinde gorulmesi.Bu yuzden dogru kararlarin zamaninda alinip uygulanmasi cok onemli, hele ki temel konularda.Mesela sizin hep islediginiz devletin siskinligi,verimlilik,ulasim maliyetleri,enerji fiyatlari vs.
HACI MURAT 08 Mart 2018 09:06
Milletin iktidara getirdiği kişilerin bir takım koltuklarda oturuyor olması onları "koltukçu" yapmaz.Koltukçu,milletin vermediği koltuğa oturmaya heveslenenlere denebilir ancak. Rakibinden milletvekili ayartarak iktidar koltuğuna oturanları geçmişte gördük. Bugün böyle bir durumdan bahsedilemez.
KARAR OKURU 08 Mart 2018 11:52
1
Bugün neyden bahsedelim koltuğa oturanlar şu anda kendi hür iredelerşnimi kullanıyor yoksa biryerden gelen emre göremi hareket ediyor
KARAR OKURU 08 Mart 2018 08:57
Keske herkes perde arkasinda konusulan gercekleri perde onunde de soyleyebilse... Ekonomi bozulur duzeltilebilir yalniz ahlak bozulursa duzeltilmesi cokk zor. Ve ahlak bozuluyor.
karar okuru 08 Mart 2018 08:54
Toptan kabulde de toptan redde de tek aklın kutsallaştığı bir zamanda zor zamanda bilişsel tutumlarının tarafgir duygularının esiri olmadan hakikati görmek iyiyi de berbadıda görmek kendi görüşüne ters olma pahasına olanı,yaşananı görmek ve hakikati teslim etmek... Yaşıyorsun,şaşıyorsun ve yazıyorsun.... Ne iyi ediyorsun...
KARAR OKURU 08 Mart 2018 07:22
Gazetecilik, yazarlık iktidarla birlikte değil, iktidara rağmen yapılan bir iştir. Diğerine propaganda deniliyor.
KARAR OKURU 08 Mart 2018 00:56
Dost acı söyler denilmiş sayın yazar, hatasını söylemek aslında karar vericilere iyiliktir
Genç Biri 08 Mart 2018 00:45
Bu ülkede üç kesimin mutluluğu için çalışılyor.*Zenginler *Yandaşlar ve *suriyeliler.Devlet bizden aldığı ağır vergilerin tamamını kaynak olarak bunlara akıtıyor.Vaatler ile oylarımıza talep olcaklarına din üzerinden rızamız alınıyor.Bizde bu oltayı her seçimde yutuyoruz.
KARAR OKURU 08 Mart 2018 16:15
6
Suriyeli kavmi necibe yapılmış hizmet İslama yapılmıştır.Bunun parasal değeri olmaz.
KARAR OKURU 08 Mart 2018 00:14
Bizde Karar gazetesini takip etmeye KARARLIYIZ.İyiki Karar var.
Fatih 07 Mart 2018 23:27
Vay canina!!!! (Adam cesur).... ama yapacak bir şey de yok duzen degismez..orta yaş grubundan biri olarak en ufak bir umudum yok. en azindan yazdin. bende şahıdim
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN