Back To Top
Kuru bitti yaş verelim

Kuru bitti yaş verelim

- A +

Yine tutmadı...

Enflasyonu ne ekonomi bakanları tutturabiliyor, ne de ekonomistler. Ekonomi bakanlarımızın söyledikleri gerçek olsaydı daha geçen yılın son çeyreğinde tek haneli enflasyonu görecektik.

Ama olmadı.

Enflasyon hala çift hane.

Oysa enflasyona neden olarak günah keçisi ilan ettiğimiz gıda ürünlerini ithal etmeye bile başlamıştık.

Biz dana eti ithal ediyoruz, bu sefer kuzu eti yükseliyor.

Biz kuru fasulye ithal ediyoruz, bu sefer taze fasulye çıkıyor.

Bakın Şubat ayına;

Dana eti yüzde -0,37 düşmüş. Ama yerine kuzu eti yüzde 5,05 zamlanmış. Yıllık bazda ise dana eti %0,834 artarken, kuzu eti %18,974 yükseliyor.  Ya şu kuru işinde durum ne olmuş? Son bir ayda taze fasulye yüzde 55,10 artıyor. Adeta tek başına 0,73’lük enflasyonun 0,08’ini sırtlıyor. Bu ayın günah keçisi hiç şüphesiz taze fasulye oldu...

Ama bakmayın taze fasulyenin bu ay yaptığı sürprize. Aslında yıllık fiyat artışı bile yaşamadı. Geçen yıl fiyatı 11,55 TL ederken, bu yıl 11,44 liraya düşüyor. Yıllık fiyatı düşmesine rağmen şubat patlaması yaşamış resmen. Geçen yıl şubat ayında da yüzde 34,4 yükseliş yaşamış zaten.

Taze fasulye şubat patlaması yaparak adeta enflasyon hesabını şaşırtıyor da kuru fasulye de durum ne?

Şubat ayında kuru fasulyenin fiyatı %-1,621 düşüyor. Diğer kurulardan nohut ise %-2,394 ucuzluyor. Veee mercimek: Onun fiyatı da yüzde -3,449 geriliyor.

Çünkü, Türkiye artık kuru bakliyatlarda ciddi bir ithalatçı oldu. Fiyatı artan gıda ürünlerinde ithalat çözümüne gidiyoruz. Ama enflasyon hala çift hane...

DÖVİZ TUTKUSU

Enflasyon oranının bir türlü tek haneye düşmemesi, dolaylı olarak yatırım kararlarını etkiliyor. Faiz oranlarının reel olarak hesaplanması sonucu enflasyonun altında bir faizin tasarruf sahibine kazandırmadığı bilinmektedir.

Aynı zamanda yatırım açığı nedeniyle tasarruf kaynaklarına ihtiyacı artan Türkiye’de maalesef denge çift hanelerde kuruluyor.  Bugün yüzde 10 seviyesinin üzerinde gezinen enflasyon oranı ve yüzde 13-16 aralığında gezinen bir mevduat faiz oranı ile yüzde 20’lere yaklaşan kredi faiz oranı dengesi oluşmuştur. Ama asıl ilginç denge döviz piyasasında gözleniyor.

Nasıl mı?

2013 başında 140 milyar dolarlık yabancı para mevduatı 2016 sonunda 173 milyar dolara yükseliyor. 4 yılda 33 milyar dolar artış yaşanan yabancı para tasarrufu, 2017 yılında 209 milyar dolara ulaşıyor.

Kısaca, 4 yılda 33 milyar doları yabancı paraya yatırırken, sadece 2017 yılından bu yana 36 milyar dolar yabancı para tasarruflarımız artıyor.

Bu nokta bence çok önemli.

Bu ülkede yabancı paraya olan ilgideki artış, dün belirttiğim gibi bizi dövize karşı özel kılıyor. Sorunun sadece ekonomik nedenlere dayandığını söylemek oldukça zor olsa gerek. Ekonominin yanında siyasi gelişmelerin de vatandaşın dövize olan talebini artırdığını söyleyebiliriz.

Bence orta-uzun vadede  temel sorunlardan biri bu olsa gerek. Hatta siyasetin şimdiden  bu dövize yönelişe bakarak sorunları çözmesi gerekmektedir. Aksi halde ilerleyen dönemlerde suçlamak için dışarıda düşman göstermek yetmeyecektir. Tekrar edelim: Ülkemizde tasarruf sahipleri ısrarla dövize yönelmektedir ve her düşüşü alım fırsatı olarak değerlendirmektedir. Bu noktaya şimdiden çözüm aranmalı ve sorunlar bir an önce çözülmelidir. Aksi halde ilerleyen dönemlerde daha ciddi sorunlarla karşılaşabiliriz. 

ÜRETİM SORUNU

Sıkça bir oran kullanıyorum: Krediler/GSYH... Yani ekonomide ne kadar kredi kullanıyoruz? Bu oran 2003’lerde yüzde 12 seviyelerindeydi. Şimdilerde yüzde 70’lere çıktı.  Nerede ise herkes kredisiz iş yapamıyor. Her işimiz dış kaynağa bağlı hale geldi. Burada bir sorun olsa gerek..

Önceki gün Mehmet Şimşek açıkladı: “Şirketlerimiz kar marjı yüksek olan ürünler üretirse daha çok para kazanacak, o parayı da yatırıma dönüştürecek dolayısıyla dışarıdan kaynak arayışımız azalacak”.

Değerli mal üretemediğimizde açığı kredi ile kapatıyoruz. Acaba bu temel soruna ne zaman eğileceğiz? Daha ne kadar kredi-dış borç döngüsü ile bu işi götüreceğiz.

Ben de merak ediyorum...

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Bahtiyar Kavık 06 Mart 2018 21:21
Sayın yazar, sizin enflasyon hedaplamasına karşı çıkmanız gerekmezmi? Şubat ayın da taze fasülyenin enflasyon hesaplamasında ne işi var. Adeta saksıda yetiştirilen ürünler niye hesaba katılır anlamıyorum. Mevsimsiz yenilen şeylerin zaten insan sağlığına fayfadan çok zararı var. Enflasyon hesaplanmasında herkesin kullandığı, ortalama ürün ve hizmetler bax alınması gerekmezmi. Mantıklı bir hesaplama yapılırsa gerçek enflasyon rakamı çok farklı çıkacaktır. Bu konuda bir inceleme araştırma yapsanız emeğiniz boşa gitmez bu yazıdaki gibi.
karar okuru 2 06 Mart 2018 15:10
Şirketlerimizin kar marjı yüksek ürünler üretirse daha çok kar edeceklerini neden daha önce söylememiş ki mehmet şimşek. bir de o kadar okudu. Böyle bir bilgi ülke insanından gizlenir mi? Önceden söyleseydi şirketler de daha karlı ürünler üretirlerdi. "Şaka gibi" bile demeye korkuyorum. belki sayın şimşek gerçekten de şaka olsun diye söylemiştir.
Abdullah hasan 06 Mart 2018 17:34
1
Bende söylüyorum kaç yıldır, fakat ne gam söz dinleyen yok.
Bu ülke, Güneş Taner gibi, koyduğu enflasyon hedefi tutmayınca, istifa eden bakanlar gördü. AKP'lilerden, memleket batsa (Ki o günlerdeyiz) koltuğu bırakacak bir zat çıkmıyor. Bakanını geçtim (Hadi onun koltuğu var), AKP vekillerinin bile sözlüğünde istifa yok. Yılların Pankobirlik başkanı, pancar üretiminin bir zamanki yılmaz savunucusu Recep Konuk, şeker fabrikaları satılırken hala AKP milletvekili.
HACI MURAT 06 Mart 2018 17:05
5
Güneş Taner'li yıllarda enflasyon 1988'e kadar ortalama %40'larda seyrediyor.Bir ara %75'i gördükten sonra %60'lara yerleşiyor. 1994'te enflasyon %149,6 ya ulaşıyor.Ak Parti enflasyonda çıtayı yükselttiği için %7'yi %8'i geçip çift haneye ulaşan enflasyonu yüksek sayıyoruz. Bu sebeple yorumcu vatandaş %11 küsur enflasyonu istifa sebebi olarak görebiliyor. Bu durum iyi bir noktada olduğumuzun göstergesidir.
Abdullah hasan 06 Mart 2018 17:32
2
Millet vekilleri taburedemi oturuyorlar , vah vah
fff 06 Mart 2018 17:39
1
Haci Murat, iki doneminde dunyadaki enflasyon ve faiz oranlarini karsilastir lutfen. AKP cok sansli bir doneme denk geldi: ucuz doviz ve tum dunyada dusuk enflasyon. AKPnin bu surecte yaptigi tek olumlu hareket butce dengesini saglamasi oldu, ki o da son zanalarda sallantida.
Titus 06 Mart 2018 12:54
O çare ise şudur ki: O cüz'-i ihtiyarîden dahi vazgeçip, irade-i İlahiyeye işini bırakıp, kendi havl ü kuvvetinden teberri edip, Cenab-ı Hakk'ın havl ü kuvvetine iltica ederek hakikat-ı tevekküle yapışmaktır. Ya Rab! Madem çare-i necat budur. Senin yolunda o cüz'-i ihtiyarîden vazgeçiyorum ve enaniyetimden teberri ediyorum.
Yeğenim, sen yolunu mu şaşırdın ? Ne işin var burada ? Ne alır, ne satarsın ? Roma imparatoru olan Titus musun ? Zaman tüneli falan mı, ne ayak ?
Salih 06 Mart 2018 12:28
Daha sigara, elektrik doğalgaz, akaryakıt vs zam gelmedi seçim korkusuyla yapılmıyor seçim sonrası görürsünüz zam in ucunu seçim sonrası % 20 zam var. Piyasada sıkıntı var vergide toplayamaz bu ortamda bunun telafisi otv ile olur görün bakın. Affin operasyonu maliyetini saymıyorum milli mesele onu zaten ortak ödeyeceğiz.
hamdi 06 Mart 2018 12:18
kurusu düşerken yaşının yükselmesini analiz etmesi gerekir yazarın demek millet kuru değil yaş sevmeye başlamış fasulyeyi ama mazotun tercih edecek yaş ve kurusu yok hep kazık konuya bak
KARAR OKURU 06 Mart 2018 11:15
Üretimde olması gereken genç nüfus bedava dağıtılan diploma peşinde öğrenci olup geziyor. Acilen orta öğretim zorunluluğu kaldırılmalı.
KARAR OKURU 06 Mart 2018 13:44
2
Katılıyorum. Hatta üniversite paralı hale gelmeli ki gençler kofti okullarda yalan bölümler okuyup sonra işssiz kalacağına 18 yalında çalışmaya başlasın. Hem üretip memlekete katkı yapar hem tasarruf edip birikim yapar. Ama mevcut durumda kofti üniversite+kpss kombinasyonun riski çok ucuz bu risk pahalılaşmalı ve genç üniversiteye giderken kaybedeceği zamanı ve parayı üç kez düşünmeli
Sayın Kahveci,yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum. Üniversite de ekonomi okumuş biri olarak,durumumuzun vahametinin farkındayım. Adeta,freni patlamış kamyonun yokuş aşağı gidiş gibi.
MEHMET ÖZTEKİN 06 Mart 2018 08:56
Sayın yazar tutar sen üzülme
külyutmaz 06 Mart 2018 08:44
Enflasyon TÜİK'in açıkladığından çok daha yüksek.TL'de kalmak faize rağmen birikimlerin erimesi demek.Şu anda Türkiye'de negatif faiz var.Bunu vatandaş geçen yıl düğünde taktığı çeyrekle bu yıl taktığı çeyreği alırken çektiği sıkıntıdan biliyor. Emlak da durunca en küçük birikimi olan bile döviz-altın alıyor.Diğer alanlarda ,mesela eğitimdeki çuvallamayı laf ebeliğiyle, hipnozla örtebilirsin; acısı hemen hissedilmez çünkü...Ama para yalancının gözünün yaşına bakmaz.Kimin gözünün yaşına bakmazmış ?
işçi 06 Mart 2018 08:29
2011 de 2300 dolar maaş alırken şu anda 1700 dolar maaş alıyorum. aynı iş aynı ünvanla çalışıyorum. her yıl şirketimizin kar marjı aynı olmasına ragmen net karımız artıyor. neden mi? şirketler içinde en büyük gider kalemi çalışan ücretleridir. Çalışan ücretleri üste benim maaşım gibi reel olarak sürekli düşmekte. yani ucuz işgücü. işçi fakirleşiyor işveren zenginleşiyor. Sonra neden ak parti zamanında dolar milyonerleri çogaldı diyoruz. evet gerçekten de ak parti işçinin maaşını uçurmakta dolar milyonerlerini artırmakta.yazık çok yaz
KARAR OKURU 06 Mart 2018 14:00
0
Sayın işçi, 2001deki bahsettiğiniz durum istisnaydı. Kriz sonrası tarihte görülemiş şekilde yerlerde sürünen döviz ve faiz bize yaradı. Ha biz bunu yatırım yerine tüketimde betonlaşmada kullandık o ayrı. Ama sürekli cari açık veren bir ülkenin normali bugün olan.
engineer 06 Mart 2018 15:08
0
az daha okuyup senin gibi 1700 dolar alan bir işçi olabilseydim... benimkisi hayal işte..
İşçi 09 Mart 2018 08:45
0
Sayın engineer İş kanununda ve iş hayatında İşçi ve işveren ayrımı vardır. işveren olmadıgıma göre işçiyim. bu işçi genel müdür olur, mühendis olur ,sekreter veya hamal olur farketmez yani. sen bu ayırımı yapamayacak seviyedesin anlaşılan. mühendis olmuşsun ama okuyamamışsın.
HACI MURAT 06 Mart 2018 07:58
Walla ben taze fasulyeden kaynaklanan bir enflasyona enflasyon demem.Taze fasulyenin sebep olduğu bir enflasyonu kendime dert de etmem.Kışın taze fasulye yemeyiveririz olur biter yahu!Enflasyonunu eksiye bile çevirebiliriz böylece.Zaten gıda uzmanları,sağlıkçılar her sebzeyi kendi mevsiminde yememizi tavsiye ediyorlar.Böylece sağlıklı da beslenmiş oluruz.
Ahmet Hasanoğulları 06 Mart 2018 11:01
2
Mesela peyniri,eti,sütü,yoğurdu,çayı,ayçiçek yağını ,zeytinyağını dert eder misin kardeşim? Tuzun kuru herhalde.
HACI MURAT 06 Mart 2018 11:43
7
"Kışın taze fasulye yemem,bedavaya getiririm fasulyeyi"diyen adamın mı tuzu kurudur?Yoksa fasulye 20 lira da olsa yiyececeğim diyen adamın mı? Sen ikinci gruba giriyorsun birader.
Ahmet Hasanoğulları 06 Mart 2018 12:38
2
Soruma cevap veremiyorsun.Dolambaçlı yollara sapıyorsun.Enflasyonu azdıran taze fasulye midir? Hangi ülkede yaşıyorsun?
Akif 06 Mart 2018 14:19
2
HACI MURAT tuzu kurulardan mı bilmem ama, yandaş trollerden olduğu kesin. Fasulyeyi bırak da ekmeğe bak. KARAR'ın ENFLASYONU EKMEK ÇARPTI haberi, ahana orada duruyor.
Birol 06 Mart 2018 15:49
3
Enflasyonun ne olduğunu bilmeyen.Bilmediği her konuda fikir sahibi olan.Cehaletinden utanmayan. İçimizdeki beyinsizler yüzünden bizi helâk etme Allah'ım.!
HACI MURAT 06 Mart 2018 16:23
3
Yorumcu Ahmet'le Akif sayın yazarın yazısını okumamışlar herhalde.Yazının başlığı bile taze fasulyeye göndermede bulunuyor yahu.Yazının içinde deki şu cümle de dikkatlerini çekmemiş: "Son bir ayda taze fasulye yüzde 55,10 artıyor. Adeta tek başına 0,73’lük enflasyonun 0,08’ini sırtlıyor." Lütfen yazıyı okumadan yorum yazmaya kalkmayın.
HACI MURAT 06 Mart 2018 16:25
3
Akif'in trolün önde gideni olduğu izahtan varestedir.
KARAR OKURU 06 Mart 2018 07:44
Her zaman yazıyorum bir üretici olarak ülkemizdeki bütün kanunlar “üretim yapma kardeşim” üzerine kurulu. İsteyen kanunları bir incelesin iş kanununu çek kanunu iş sağlığı kanununu vs
KARAR OKURU 06 Mart 2018 14:02
0
Aynen katılıyorum. Çalışan açısından ise "üretimde çalışma git koftiden bir okul bitir, devlet memuru imam falan ol" teşviği vat
KARAR OKURU 06 Mart 2018 07:41
Ben enflasyunun en az % 20 olduğuna inanıyorum çünkü ben çarşı ve pazardaki artışı bizzat yaşıyorum öyle dediğiniz gibi % 10 küsür falan değil
hamdi 06 Mart 2018 00:38
bu kırılgan ekonomi bir türlü kırılmadı ya karapara yada dua ile ayakta duruyor yada her ikisi ile nohut üretip ne yapacan şanslı isen tarlan arasa olur değilsen tarım emeklisi olur yatarsın sonra hacca gider miskin bir sofi olursun
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN