Back To Top
Türkiye’nin gizli teknolojik buluşu

Türkiye’nin gizli teknolojik buluşu

- A +

Haziran ayında yüksek teknolojik ürünlerin ihracattaki payı %5,5 oldu. Oysa geçen yıl bu oran %3,5 seviyesindeydi. 421 milyon dolarlık yüksek teknolojik ürün satışımız 691 milyon dolara yükseldi.

Yılın ilk altı ayı itibariyle ihracatımız 67,4 milyar dolardan 72,9 milyar dolara yükseldi. İhracatın içinde ki yüksek teknolojik ürünlerin payı ise, %3,5’dan %4,0’e yükseldi. Parasal tutar ise, 2 milyar 330 milyon dolardan 2 milyar 946 milyon dolara çıktı.

Yüksek teknolojik ürün ihracatımız bir önceki ay %2,5 iken Nisan ayında da %3,1 seviyesinde kaldı. Yani büyük buluşumuz ihracata ancak haziran ayında yansıdı.

***

Oysa yüksek teknolojik buluşumuz istihdam rakamlarında çoktan işaret vermişti. Geçen yıl mayıs ayından bu yıl mayıs ayına sanayi sektörü istihdamı hiç artmadı. Hatta imalat sanayi istihdamı 35 bin kişi azalarak 4 milyon 954 bin kişiye geriledi.

İstihdamı 35 bin kişi azalan imalat sektörü, yılın ilk 5 ayı itibari ile yüzde 3,0 üretim artışı gerçekleştirdi. Mayıs ayından mayıs ayına ise üretim artışı %3,8’e ulaşıyordu.

Kısaca daha az istihdam ile daha çok üretim yapar hale gelmiştik. Galiba böyle bir tablo artan teknoloji sayesinde daha verimli üretimden başka bir şey olamazdı.

***

Teknolojik buluşumuzun en net sonucu aslında GSYH hesabında görülmüştü. Sanayi üretim endeksi yılın ilk çeyreğinde sadece yüzde 1,7 artış gösterirken, imalat sanayinde bu artış yüzde 1,5 seviyesinde kalıyordu.

Dönemsel GSYH hesabında ise, sanayi üretimi yılın ilk çeyreğinde tam yüzde 5,3 artmıştı. İmalat sanayinde ise bu büyüme yüzde 5,1 seviyesinde gerçekleşmişti.

Galiba sanayi üretim endeksine yansımayan gizli teknolojik buluşumuz, GSYH hesabında ortaya çıkmıştı. Üretim endeksi reel olarak sadece yüzde 1,7 artarken, GSYH hesabındaki reel artış yüzde 5,3 olmuştu.

Ama dış ticarete yansıma nihayet Haziran ayında gerçekleşti. Ve yüksek teknolojik ürünler ihracatımız yüzde 5,5 seviyesine ulaştı.

Diyeceğimiz odur ki, inşallah bu buluşumuz veriler arası karmaşadan ibaret değildir. Yani gerçekten bir buluş yaptık ve ülkemiz büyüyordur. İnşallah geçen yıl milli gelir hesabında yöntem değişikliğine giderek, 720 milyar dolar olan GSYH’mızı kağıt üzerinde 861 milyar dolara çıkarmamıza benzemez.

Ne derler, havadan gelen havaya gidermiş.

İSTİHDAM BİLMECESİ

İstihdam verileri arasında fark epey arttı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre istihdam, yılbaşından bu yana 1 milyon 816 bin kişi arttı. Geçen yılın Mayıs ayından bu yılın mayıs ayına ise istihdam artışı 621 bin kişi.

Burada şu noktayı hatırlatalım: Ocak ayından sonra istihdam sayıları mevsimsel olarak artış gösterir. Mesela havalar ısınınca tarlasına çıkan çiftçi artık çalışıyor gözükür. Veya oteller açılınca turizmde işe başlayanlar artar. Yani mevsimsel artış yaşanır. O nedenle gerçek istihdam artışını geçen yılın aynı ayı ile karşılaştırırız.

Şimdi yeniden TÜİK’in istihdam verilerine dönelim. Ocak-Mayıs döneminde artan istihdamın 726 bin kişisi kayıtlı çalışanlardan oluşuyor. Çünkü tarımda çalışan 684 bin kişinin tam 661 bin kişisi kayıtdışı çalışanlardan oluşuyor.

Gelelim Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kayıtlarına. Biliyorsunuz ki, işe başlayanların resmi kayıtları SGK’da tutuluyor. SGK verilerine göre Ocak-Mayıs döneminde kayıtlı istihdam artışı 1 milyon 241 bin kişi. Bunların da 990 bini 4/a’lı çalışanlardan (Eski adı ile SSK’lılar). Kalan 252 bin kişi de 4/b’liler, yani eski Bağ-Kur’lu kesim.

Kısaca TÜİK-SGK verileri arasında kayıtlı çalışan sayısındaki artış 515 bin kişi fark ediyor. TÜİK verileri kayıtlı çalışan daha az arttı diyor. Hatta geçen yılın mayıs ayına göre kayıtlı çalışan artışı TÜK’e göre 294 bin kişi iken, SGK kayıtlarında bu sayı 404 bin kişi olarak görülüyor. 

Ben Türkiye’de veri yayınlanma ve veri güvenliği noktasında konunun yeniden ele alınması gerektiğini düşünüyorum. Yabancı yatırım için çok önemli bir konu da veri güvenliğidir. Bu güveni sağlamamız gerekiyor.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 19 Ağustos 2017 00:29
İbrahim Abi Selam Ne Satmışız abi Yüksek şeysi olan , onları üreten çocuklar Uçaktan düştü ya abi ,Yani uçak düştü , Neyse İşte . Bence Bu bari gizli kalsın , ahanda şunu yaptık diyeni Kopardılar . Nebilim , Bilemedim Ama Merak ettim ha ne satmışız , kime mesela , iyi bişeyse bizde alalım :)
KARAR OKURU 18 Ağustos 2017 23:07
Gizli buluş Jon Ahmet'in devri daim makinası mı acaba?
KARAR OKURU 18 Ağustos 2017 19:01
Sizin hangi verilere inandığınızıda bir yazsanız biz de aydınlanırdık.
orhan yaşar 18 Ağustos 2017 15:39
bunları bilmeyecek kadar saf değilsinizdir, o yüzden art niyetli olduğunuzu hep olumsuz eleştirilerinizden anlıyorum geçen sene mayıs ayından sonra 15 temmuz darbesi geldi tabii ki piyasalarda tedirginlik sonrası işçi çıkışları oldu. yıl başında istihdam seferberliği ile birlikte toparlanma oldu. bu yüzden geçen seneye göre düşük görünür ama yılbaşına göre yüksek olur . insaf yaa huuu
HACI CAVCAV 18 Ağustos 2017 11:38
Sanayilerimizde büyük işler başarıldığını sade bir vatandaş olarak sanayilere yolum düştüğünde görüyorum.Vatandaş,sanayici boş durmuyor,laf değil iş üretiyor.Eskiden kutu kadar dükkanlarda iş çıkarmaya çalışan sanayicimiz,artık futbol sahası büyüklüğünde,içine tırların girip çıktığı devasa işyerlerinde üretim yapıyor.Bu söylediklerim tamamen gözleme dayanıyor, hamaset değil.Eskiden törenle devlet bir kaç tesisin temelini atar,onun da bir kısmı bitirilmez yarım kalırdı.Bugün vatandaş devletin yapamadığını yapıyor,devasa tesisleri hizmete açıyor.Yani karamsar olmak için değil,iyimser olmak için bir çok sebep var.
KARAR OKURU 18 Ağustos 2017 14:57
1
cavcav, sende nasıl bir gözlem varmış mübarek. işyeri sahiplerinin göremediğini görmüşün. maşallah. allah nazardan saklasın. seni yakında tüike başkan yaparlar. biraz insafın olsun.
HACI CAVCAV 18 Ağustos 2017 18:59
10
Sorun olan görmek değil,görmemektir. Gözlük,görmeyene yazılır nitekim.
KARAR OKURU 18 Ağustos 2017 20:54
1
Karar okuru insaf herkese lazım özellikle sizin gibi batının kuyruğuna takılıp kraldan çok kralcı olan batı özentili onların çıkarını ülkesinin çıkarından önce görenlere lazım elinizi vicdanınıza koyup düşünün gerçekten de ülkenin hali çokmu kötü neye göre kötü geçmişe göremi kötü daha önceleri bu ülke uzaya roket fırlattıda şimdimi gönderemiyor hacı cavcavın dediği doğru bakanlar bu ülkede halı saha açılışlarına gelmeye başlamışlardı ımf den gelecek 250 milyon dolar için 8 tane kanun çıkartmak zorunda kalan bir ülkeden bu günlere geldik bugün Anadolu'dan orta büyüklükte bir zengin o parayı çıkartıp devlete borç verebilir ab ve abd ile iyi ilişkilerimiz olsa Tayyip Erdoğan onlarla iyi geçinse onlarda bizi allayıp pullasa onlar Tayyip Erdoğan iyi dedi diye sizde iyi dersiniz
....... 18 Ağustos 2017 22:19
1
Gözlük pembe olunca her şey pembe görünüyor işte...
KARAR OKURU 26 Ağustos 2017 20:46
0
Kardeş örnek versen iyi olur.
dersimli ali 18 Ağustos 2017 09:44
İbrahim Bey sizi tebrik ederim o rakamların içinden ben çıkamadım siz bayağı bir vakit öldürerek uğraş vermişiniz size tavsiyem tüik tarafından açıklanan rakamları ciddiye almayınız zira artık neyi nasıl hesap ettiklerini kimse anlayamıyor.
Abdullah hasan 18 Ağustos 2017 08:46
AAAAA ibrahim beyyy, parantez içi falan demiyorsun, herşeyi izah etme yahuuu. Yalnız şu dikkatimi çekti; Bağkurlu dönemsel olabilir de SSK lı da mevsimsel fark çok fazla, ben ce bunu ya ben anlamadım ya da buradada bir izah gerekiyor.
Erdem 18 Ağustos 2017 06:57
Güzel tiye almışsınız. Şimdi bir işe yaramaz da belki bir sonraki hükümete yarar.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN