Back To Top
Vergiden kaçınma: Kurumlar ödemedi kişiler ödedi

Vergiden kaçınma: Kurumlar ödemedi kişiler ödedi

- A +

Vergi kaçırma ile vergiden kaçınma çok farklı olaylardır. Mesela yüzde 18 KDV oranına sahip bir ürün yerine yüzde 1 KDV oranlı ürün satışına geçerek vergiden kaçınabilirsiniz.

Ya da vergi oranı düşük başka ülkeye karınızı transfer ederek vergiden kaçınabilirsiniz. Vergiden kaçınma yasaldır ama bazı noktaları etik değildir.

Bakınız örnek olarak Apple ne yapmış? “Off-schore” olarak kullandığı İrlanda’da yakalanınca, yeni vergi cenneti olarak Jersey Adası’na taşınmış. Bu sayede yüksek nakit değerleri üzerinden daha az vergi ödemiş.

***

Bizim de çok sayıda şirketimizin merkezi yurtdışıdır. Hollanda’da çok sayıda Türk şirketinin-holdinginin merkezi vardır.

En bilinen yöntem şudur: Fabrika Türkiye’de üretir ama maliyete çok yakın fiyattan Hollanda’daki masa-sandalye şirketine satar. Oradaki merkez ‘masa-sandalye’ şirketi de, üzerine gerçek karı ekleyerek ürünün nihai satışını gerçekleştirir. Türkiye’deki fabrikada cüzi bir kar görülür ama Hollanda’da asıl kar birikir.

İkinci aşamada ise, Hollanda’da biriken paralar buradaki fabrikaya kredi olarak aktarılır. Ve Türkiye’de kullanılan yabancı kredi nedeniyle bir de faiz ayrılır ve bu da vergiden düşürülür.

***

Apple vergi cenneti kullandı ama açıklamasında “3 yılda 35 milyar dolar gelir vergisi ile dünyanın en çok vergi ödeyen şirketi olarak kalmayı başardık. Yasaları çiğnemedik ve hiçbir ülkede vergi ödemelerini azaltmadık” dedi.

BBC haberine göre; şirket ABD dışındaki tüm satış gelirlerini İrlanda’daki “devletsiz” iştirakleri üzerinden gösteriyordu. Bu iştirakler oldukça cüzi miktarda vergi ödüyordu. Bu da şirketin toplam gelirinin yüzde 55’ine denk gelen uluslararası satışlardan neredeyse hiç vergi tahsil edilmemesine neden oluyordu. Kurumlar vergisi İrlanda’da %12,5, ABD’de ise %35 civarında. Ancak Apple, kurduğu sistemle uluslararası satış gelirleri üzerinden tahsil edilen vergi, en fazla %5’lere çıkıyordu. Bazı yıllar bu satışlardan tahsil edilen vergi %2’lere kadar düşebiliyordu.

***

Şimdi Maliye Bakanlığı verileri üzerinden bir de bize bakalım:

Yıl 2011:

Kurumların ödediği vergi 26.993
milyon TL

Buna karşılık ücretlilerin maaşından kesilerek ödediği vergi ise 44.324 milyon TL. Kısaca 2011 yılında kocaman kurumlarımızın ödediği gelir vergisi, ücretlilerin ödediği gelir vergisinin yüzde 61,0’ine ancak ulaşıyordu.

Bizler yıllar içinde kurumların daha hızlı büyümesini ve vergide oranlarının artmasını bekleriz. Çünkü kurumlar ekonomik büyümeden daha çok pay alırlar. Bakalım ülkemizde öyle mi olmuş?

Yıl 2016:

Kurumların ödediği vergi 42.970
milyon TL.

Buna karşılık ücretlilerin maaşından kesilerek ödediği vergi ise 89.752 milyon TL. Kısaca 2016 yılında kocaman kurumlarımızın ödediği gelir vergisi, ücretlilerin ödediği gelir vergisinin yüzde 48,0’ine ancak ulaşıyor.

Son 5 yılda kurumların ödediği vergi, ücretlilerin ödediği vergiye oranı yüzde 61,0’den yüzde 48,0’e geriliyor. Oysa son 5 yılda kurumlar vergisinde bir indirim olmadığı gibi, ülkede de ekonomik büyüme devam etti.

Özet mi? Kurumlardan vergi alamayınca kişilerden, özellikle de ücretlilerden vergi almayı artırmışız. Böylece ücretlilerden alınan verginin GSYH’ya oranı da, yüzde 3,18’den yüzde 3,46’ya çıkmış oldu.

İSİMSİZ KAHRAMANLAR

Onlara kimse dolarlarınızı satın demedi.

Onlara kimse ucuz kahramanlık yapın demedi

Piyasa şartları ne gerektiriyorsa onu yapıyorlar.

***

Onlar dolar bozdurup makbuzunu etrafa yaymıyor.

Onlar perdenin önünde dolar bozdurup, arka taraftan euro almıyor.

Onlar bedava tıraşa da gitmiyor. 

Piyasa neyi gerektiriyorsa, ona göre hareket ediyorlar.

***

15 Temmuz 2016 hain darbe girişimi haftasında 9.460 milyon dolar satarak parasını da savun onlar.   2017/22 Eylül -03 Kasım arası 13.055 milyon dolar satarak yine denge sağlayan da onlar. Onlar ne zaman ne yapacaklarını çok iyi biliyorlar...Sadece reklam yapmasını bilmiyorlar.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 13 Kasım 2017 21:15
Sizin gibi bir hemşehrimiz olmasından gurur duyuyorum Sn. Kahveci..Var olun...
KARAR OKURU 13 Kasım 2017 18:34
Türkiyenin iç ve dış borç toplamı 2017 yılı Ekim ayı itibariyle ne kadardır. Eskiden bu verileri internette buluyorduk şimdi bulamıyoruz. Cevap veren olursa veya bu konuda bir yazı hazırlanırsa seviniriz.
.............. 13 Kasım 2017 22:51
0
1 nisan 2017 itibariyle, 267 milyar dolar net dış borç stoku, hazine garantörlü borç 13 milyar dolara yakındır. devlet net borç stoku ise 232 milyar dolardır. AB tanımlı genel borç stoku 773 milyar dolara yakındır...
Okur 13 Kasım 2017 15:05
Hacı abi ben her fırsatta döviz alıyorum. Neden biliyor musunuz? Döviz borcum varken "enflasyonun sebebi faizdir", "faiz indirmiyorsun sen vatan haini misin" dediler zıplattılar doları, aylarca rahat uyku uyuyamadım. Devlete güvenmiyırum her an benzeri yaşanabilir o yüzden döviz iyidir.
KARAR OKURU 13 Kasım 2017 14:54
İşsiz olduğum için ilk defa mutlu hissediyorum, en azından bu obezlere para yedirmiyorum.
KARAR OKURU 14 Kasım 2017 08:42
0
Kendinizi kandırmayın.
KARAR OKURU 13 Kasım 2017 14:53
İsci köylü memur esnafı vergi cehenneminde yakanlar kendilerine gelince vergi vermemek için gelirlerini vergi cennetine kaçıranlar bu ülkenin EMEKCİ,leri size saygılarını sunar anlayana
KARAR OKURU 13 Kasım 2017 14:20
Eskiden Libertaryen görüş olan "Vergilendirme hırsızlıktır" sözünü absürt bulurdum. Artık bulmuyorum.
Köroğlu 13 Kasım 2017 13:32
Türkiye sermaye çekemeyen, riski yüksek, altyapısı yetersiz bir ülke. O sebeple kurumlar vergisi daha da düşmeli. En az İspanya kadar sermaye çekmeyi başarmalıyız. Öte yandan dolaylı vergiler (KDV, ÖTV) ve gelir vergisi de çok yüksek. Bu vergiler de düşmeli. Bunun tek yolu obez devleti zayıflatıp az harcama yapmasını sağlamaktır.
serhat gemici 13 Kasım 2017 13:01
valla yerseniz ekonomisi diyorum ben buna.zaten tahvilin muaf olup asgari ücretliden vergi alındığını herhalde bir ben bilmiyorum.milyonluk cipe binenlerin orta düzey yöneticiden az vergi verdiğini yeni görmüyoruz.şirketi zarar edenler bodrumda milyon dolarlık villa alırken ses çıkmıyor.bunu zaten tüik de gelir dağılımı anketlerinde resmi olarak açıklıyor.maaşlı insanlar her yıl fakirleşerek vergi verirken kaymağı yiyenler vermiyor zaten affı affeden devletimize elinde imkan olan kimse niye vergi versinki.af çıkar değilmi.
hasan hasan torunu 13 Kasım 2017 11:57
ülkemizin gizli kahramanlarına ilk defa parmak basan bir yazar oldunuz. kimsenin görmediği kaale almadığı gizli kahramanlar.. bu tür yazılarınızı daha içerikli ve kapsayıcı ele almanızı umut ediyoruz. teşekkürler ve başarılar.
atilla. 13 Kasım 2017 10:46
devlet zarar görmesin diye yaklaşık 150 bin tl göz göre göre sineye çektim. fedakarlık ettiğim alan ne yazık ki giderek 'bozuluyor'...
ismet 13 Kasım 2017 09:55
2017 10 aylık dönemde brüt maaşımın %38'i daha elime ulaşmadan kesildi. Bakkalda pazarda harcadığım TEMEL ihtiyaçlarım için verdiğim, aracın LPG'si için verdiğim vergiyle kazancımın yarısı devlet tarafından gasp ediliyor. Verginin tabana yayılmasından maksat tabandaki garibanın cebine boru hattı bağlanması anlaşılıyor demek ki (bu arada küfran-ı nimet haddimiz değil Allah'a çok şükür bir ihtiyacımız yoktur)... Bizim kızdığımız yazıda da belirtildiği gibi sadece ücretlilere yüklenilmesidir, hakkaniyet yok maalesef devlet tuttuğunu öpüyor.
kürşat alptekin 13 Kasım 2017 09:14
tşk ederim değerli kardeşim alkışlıyorum seni ...
KARAR OKURU 13 Kasım 2017 07:50
İktidarın elindeki tek dava’sı iktidarda kalmak olunca ne yazsanız boş, ne yapsalar boş. Yine de teşekkürler bu değerlendirme için.
atilla. 13 Kasım 2017 11:18
0
artık ben de katılıyorum bu tespite.
evin 13 Kasım 2017 07:48
büyük şirketlerin milyar liralık vergi borçları bir kalemde siliniyor. biz ise yarısı vergi olan elektrik parasını sadece 1 ay ödemesek başımıza gelmeyen kalmıyor...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN