Back To Top
AK Parti gençleri daha fazla ciddiye almalı

AK Parti gençleri daha fazla ciddiye almalı

- A +

Bu sene ben de devletin Kurban bayramı dolayısıyla verdiği 10 günlük tatil kararına uyarak bayramdan 3-4 gün önce kendime tatil ilan ettim ve Bursa-Balıkesir’i kapsayan küçük bir seyahate çıktım. Bu vesileyle çok sayıda insanla konuşma ve sohbet etme imkanı buldum.

Herkesin de tahmin edebileceği gibi konuşmalar genellikle AK Parti ve Türkiye’nin içinden geçmekte olduğu süreçle ilgili oldu. AK Parti’nin kurulduğu ilk günden bu yana, partinin yaşadığı bütün süreçleri, inişleri ve çıkışları yakından izlediğime inanıyorum. Açıkça ifade etmek gerekirse, hiçbir dönemde insanların kafasının bu kadar karışık olduğuna tanıklık etmedim. Özellikle bugüne kadar bütün seçimlerde AK Parti’ye oy vermiş insanların zihninde çok sayıda soru var.

Kuşkusuz en çok merak edilen durum, AK Parti’nin 2019 seçimlerine nasıl bir stratejiyle hazırlanacağı...

Öyle anlaşılıyor ki Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın son denemde partiye ilişkin metal yorgunluğu söylemi ve teşkilatların gençleştirilmesi çağrısı karşılık bulmuş. Ancak bu konuda bir takım endişeleri var, diyorlar ki “Muhtemelen cumhurbaşkanımız partinin ve belediyelerin yozlaştığına ilişkin şikayetler alıyor, bu yüzden de 2019 öncesinde acil tedbirler alma ihtiyacı hissediyor. Evet bu tedbirler önemli ve gerekli.

Ancak sadece partideki değişiklikler yeterli olmayabilir. Tıpkı kuruluş yıllarında olduğu gibi toplumun bütün kesimlerini kucaklayıcı ve daha özgürlükçü mesajlar verilebilirse 2019’da işimiz daha kolay olur.”

***

Seyahatim sırasında sohbet etme imkanı bulduğum hemen herkesin konuşmalarının ortak paydası, AK Parti ve gençler... Bu konudaki genel kanaat, partinin yeni genç kuşaklarla ilişki kurmada zaaf görüntüsü oluşturduğu yönünde. Öyle ki AK Parti’ye gönül veren insanların çocuklarında bile negatif bir algı var.

Mesela bir aileyle iki üç saatlik bir sohbet esnasında, çocukların anne-babalarına karşı kıyasıya bir AK Parti eleştirisi yapmaları açıkçası beni biraz endişelendirdi. Ailenin büyükleri partiye gönül vermiş insanlar ve onların hiçbir sorunu yok, ama çocukları farklı... Bu çocukların hemen hepsi Türkiye’nin en iyi üniversitelerinde okuyor ya da mezun olmuşlar. Ailenin halen Boğaziçi üniversitesinde okuyan oğlu bana bir saat boyunca AK Parti’nin kuruluş felsefesini anlattı. Özetle diyor ki: “Şimdiki AK Parti’yi kuruluş felsefesinde tarif edilen AK Parti ile buluşturmakta zorluk çekiyorum. Benim partim yasakçı olamaz, mesela en basitinden vikipedia neden yasaklanır biri bana bunu izah etmeli. Benim partim özgürlükçüdür, hakka-hukuka riayet eder, demokratik değerlerin öncüsüdür. Ama şimdi görüyorum ki toplumda bu konularda AK Parti’ye yönelik negatif bir algı var. Eğer bu algı yanlışsa parti çıkıp, demokratik değerlerin vazgeçilmez olduğunu, evrensel hukuk değerlerine bağlı olduğunu açıkça ifade etmelidir. Biz beş yıl öncesine kadar özgürlükler ve demokratikleşme konusunda, ekonomik kalkınmada dünyanın gıpta ile baktığı ülkelerden birisiydik. Şimdi bu özelliğimizi kaybettik, üstelik de demokratik dünya ile kavgalıyız.”

Konuşma uzun, özeti bu kadar...

***

AK Parti genç kuşakların bu sesine kulak vermeli ve acilen tedbir almalıdır. Yoksa belli bir süre sonra genç kuşakları tümden kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir.

Ayrıca 2011 yılına gelene kadar AK Parti’yi dünya ölçeğinde pırıltılı hale getiren de, milletine teveccühüne mazhar kılan da evrensel demokratik değerlerdir, hukuktur, özgürlük kalitesinin yükselmesidir. Aslında demokratik hukuk devleti olarak tanımladığımız bütün bu değerler zaten AK Parti’nin kuruluşunda ilkeselleştirdiği hedeflerdir. Eğer bugün bu ilkelerde bir zaaf görüntüsü oluşmuşsa, bunu tamir etmek ve yeni bir dinamizm oluşturmak AK Parti için hiç de zor olmayacaktır. Sadece irade koymak yeterli olacaktır.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
mahmet ali 07 Eylül 2017 01:16
AKP diye bir parti yok. Açıkça yazın. Erdoğan var. Ne yapacaksa Erdoğan yapacak, diğerleri de onun dediklerine uyacak. Erdoğan yarın bugün dediğinin tam tersini yapabilir mi? Eğer seçimi öyle kazanacağı fikrine varırsa yapabilir. Ama yapacağını düşünmüyorum. Çünkü Erdoğan ülkenin daha eğitimsiz ama hamasete yatkın sayıca fazla kesiminden oy almak istiyor. Bu yola girildi mi de dönüş zor olur.
cem sultan 06 Eylül 2017 23:54
merak etmeyin cuhurbaşkanımız erdoğanın hava durumunu çok iyi hisseden, kokuyu çabuk alabilen bir politikacı, yarın öbürgün bir bakmışsın senden benden daha özgürlükçü, daha demokrat olur, hiç merak etmeyin, bir bakmışsın, barışçıl hitaplara başlayabilir...hiç 1 oyu israf etmez...
KARAR OKURU 06 Eylül 2017 21:29
Ak partinin en büyük sorunu yolsuzluk tur. Türkiyede yargı her zaman siyasi olmuştur millet bunu sorun yapmaz. Ama yolsuzluk ahlak oldu bu ülkede. Bu en büyük tehlikedir
KARAR OKURU 06 Eylül 2017 21:06
Akp diyorum artık neden mi.akp kibrinin rantının adaletsizliğinin eski akparti den çok uzaklaştığının kurbanı olacaktır.akp ilk iktidar olduğunda halka uzanıyordu şimdi ise makam mevki ve diğer erklere uzanıyor.en basitinden hakim savcılara bir kalemde 2700 tl iyileleştirme yaparken askeri ücretliye veya memura kırk dereden kırk su getiriyor.
KARAR OKURU 06 Eylül 2017 17:44
Gençlerin partiye soğuk bakması bir yana, Ak Parti cenahında son yıllarda giderek artan yoğunlukta bir "Ak Parti Türkiye'dir" söylemi peydah oldu. İnsanın "acaba partinin bagajında insanlara vaat edilecek pek bir şey kalmadı mı" diye sorası geliyor. Belki de partinin kendi ortalama seçmeninin zihninde uyandırmaya çalıştığı algı şu: "Ak Parti kaybederse, Türkiye de kaybeder". Batı ile laf dalaşında da benzer söylemler kullanılıyor. Partinin veya bir kişinin bekasını ülkenin bekası ile eş tutmak, "ben devletim" demenin başka kelimelerle ifadesidir ve aslında milli iradeyi hiçe saymaktır. İnsanların ruhuna ve zihnine gereksiz korku ve endişe salarak iktidara tutunmanın bir yöntemi olarak ancak otoriter rejimlerde rastlanabilecek bu tür söylemlerden kaçınmak gerektiğini düşünüyorum. "Parti devleti"ne dönüştüğümüz iddialarını haklı çıkarmaktan başka bir işe de yaramaz bu söylemler. Hem olur da sandıktan çıkamazsanız ne diyeceksiniz? "Millet devletin bekasına sırtını döndü" mü diyeceksiniz? Bu millet, Ak Parti'nin "a"sı bile ortada yokken de çok büyük krizlerden ve savaşlardan zaferle çıkmayı becerebilmiş bir millettir.
tepekoylu 06 Eylül 2017 16:03
eğitimli insanların son yıllarda ak partiye oy vermedıği bir gerçek..ak partınınde bunu çok önemsedığini düşünmüyorum.. zaten kurulduğu zamanla şimdıkı kadro yapısına bakınca seçmen profılıne uygun bır partı goruntusu oluşmaya başladı..
KARAR OKURU 06 Eylül 2017 20:28
10
Ak Parti aynı Ak Parti... Fetö'yü cezalandırmaktan ve PKK'ya silahla diz çöktürmekten başka Ak Partide bir değişiklik yok. Bunu hazmedemeyenler olabilir. Ak Parti onların aklı ile hareket edecek değil.
KARAR OKURU 06 Eylül 2017 21:11
1
Zaten iyi eğitim almış bir toplum isteseydi adaletin dışında en başarısız olduğu eğitimde yap boz yaparak cahil yada yetersiz bireyler yetiştirmek için eğitim sistemini tamamen çökertmezdi
Tatar 06 Eylül 2017 15:32
AKP özgül ağırlık, fıtrat, in, metal yorgunluğu gibi kavramlarla hatırlanacak.. Ne partiler, ne siyasetçiler geldi geçti.. AKP bunca yıllık hükümetleri döneminde en çok eğitim kültür sanat bilim teknoloji alanlarında çuvalladı.. bunu tarih yazacak.. bu ülkenin ve tüm müslümanların kurtuluşu, tarihte her zaman olduğu gibi yine bilim, kültür ve eğitimle olur, bunun başka alternatifi yok, din imanlı yapar, namaz abdest post seccade hatta ahlaklı da yapabilir, ama üretmedikçe, çalışmadıkça, yorulmadıkça, mesela ne bileyim, ampulü bulan zekalar gibi kafalar yetiştirmedikçe, sabahlara kadar namaz kılmakla olmaz.
KARAR OKURU 06 Eylül 2017 21:12
2
Adaleti unutmuşsun kardeşim.bu ülkeye adaletde en az ekmek su kadar gerekli iken akparti ismini taşıdığı adaletden sürekli uzaklaştı
KARAR OKURU 06 Eylül 2017 14:24
Mehmet by,ak parti genclere daha ne yapacak.genclik firtinasina tutulup burokrasiyi is bilmez-tecrubesiz genclerle doldurdular.neler yasadigimizin farkindamisiniz.habire guzellemeler yapiyorsunuz onlara.kamu kurumlari felaket durumda.lutfen biraz sagduyu alalim.saygilar
HACI CAVCAV 06 Eylül 2017 14:10
Değerli yorumculara küçük bir ayrıntıyı da ben hatırlatmış olayım: Ak Parti,1 Kasım seçimlerinde halkın yarısının oyunu aldı.
KARAR OKURU 06 Eylül 2017 15:26
2
Hacı Cavcav, bizimkilerin ki Yahudi Demokrasisi, onlar için halkın oyu önemli değil...
demokrasi,hukuk,fikir özgürlüğü,evrensel normlarla rekabet bağlamında, bugünün siyasi anlayışının olumsuzluklarını,maddi manevi tüm durumları ,yarınlarda sorgulayacak bir genç nesil var... onlara bırakılan bu miras,birilerinin,ilerki yıllarda onların yüzüne bakacak, ceseretli yüzleri olamayacağındandır.... sayın yorumcunun dediği gibi, bunu sağa sola çekmenin hiç gereği falan yok... unutmayın,bu gençlik bizlerden ileridedir,önlerinde de,kimsenin engel olma hakkı yoktur...
KARAR OKURU 06 Eylül 2017 14:12
15
Böyle bir gençlik yetiştirmek için sen yaptın. Bu gençliği senin adına, Facebook'lar, Twitter'ler mi yetiştiriyor... Bu işi onlara mı havale ettin... Milletin milli manevi değerlerine hamaset diyenler, hamasetin kıralını yapıyor...
14.12 yorumcuya, 06 Eylül 2017 17:07
1
yorumunu şimdi okudum,ama yanlış... yukarıda milli manevi değerler hamasettir, diye bir ifade varmı...aksine,yazdığım şudur,bugün siyasi anlayış gözetmeden yapılan yanlışlar,ekonomik ve sosyal bağlamda,yarınları bu gençlere hazırlayamaz , fikri var...ayrıca, çağın haberleşme,iletişim sistem ağlarını kullanacak tabi gençler,bunun nesi yanlış... bizim gençler,sizin gençler ayrımı yapmak istedin ama, doğru değil...milli manevi diye bir ifade yok, maddi manevi demek,ekonomik ve sosyal yapı ve toplum bilinci anlamında kullandım... milli maneviyat kimsenin tekelinde değildir,ortak paydadır...
KARAR OKURU 06 Eylül 2017 20:21
3
Sayın Ocaktan, yazılarınızı takip eden bir okurum. Bu makalenizin içeriği, başlığından çok son paragrafın izahı gibi. Bu son paragrafta olduğu gibi her meseleyi demokrasi zafiyetine bağlıyor olmanız, dünyayı kan gölüne çeviren Batı medeniyetini hala muasır medeniyet görmeniz, yazınıza bu yorumu yapmamın ana sebebidir. (14:12 KARAR OKURU)
14.12 yorumcuya, 06 Eylül 2017 21:23
0
Mehmet bey için yaptığın yorumu, benim yorumuma cevap gibi olmuş,çünkü yanlış yerde...
Tuna 06 Eylül 2017 13:06
Akp yol yaptık köprü yaptık diye övünerek, 2. dünya savaşı yıllarındaki yokluk yoksulluklari örnek vererek, eyyy cehape diyerek daha kaç seçim kazanabilir ki?
KARAR OKURU 06 Eylül 2017 13:58
19
Bu millet, bundan sonra; övünecek yolu köprüsü olmayan, milleti aç bırakmaktan, dinini yasaklamaktan başka iş yapmayan muhalefeti seçecek kadar enayi değildir...
13.58 i onaylıyorum... 06 Eylül 2017 14:41
3
ne kadar doğru bir tespit... bizler daha önce açtık yiyecek ekmek ,içecek suyumuz yoktu. ne bir yol,ne bir köprümüz vardı. haberleşmeyi duman ile yapardık,boğazı sallarla geçer,geçemeyenler boğulurdu.fabrika zaten hakgetire. dinimiz yasaklanmış, bütün camiler kapalıydı, namaz kılamaz,zekat veremez ve kuran ı okuyamaz haldeydik... hepimiz cahildik,okul yoktu okul bu memlekette... yaa işte bu haldeydik, ne doğru yazmışsınız...
KARAR OKURU 06 Eylül 2017 16:03
10
@ 14:41, Yaşın aç? AKP'den öncekiler AKP'den daha iyi idi de, bu millet on beş senedir AKP'yi kendine eziyet olsun diye mi seçiyor?..
KARAR OKURU 06 Eylül 2017 17:12
1
Yıl olmuş 2017, adamlar yolla övünüyor, vah ki ne vah. Belediyelerinin yaptığı kaldırımlar 2000 yıl öncesinin Roma kaldırımlarından daha kötü kalitede olan millet yolla övünüyor.
Hamza 06 Eylül 2017 19:03
1
Ak parti köprü yaptığı icin oy toplamiyo Türkiyeyi zengi nyaptigi için oy kullanıyo Ama keşke çiftçilere biraz değer verse akp hiç değer vermiyo
Emekli bir vatandaş 06 Eylül 2017 12:34
Gençler hamasetin yanında gazeteniz yazarı Turgay Polat'ı ve eğimle ilgili yazan ve tv programları yapan Abbas Güçlü'yü de takip ediyor.Milli Eğitim Bakanı'nın açıklamaları nı da izliyor.Bunun da ötesinde genç üniversiteli/mezunlar bizatihi yaşıyorlar.Oğlum sanayiide en önde olan bir şehrimizin üniversitesinden makine mühendisi olarak mezun oldu.Sizin bayramda sohbet ettiğiniz gibi ben de evlatlarımla sohbet etme fırsatı buldum.Oğlum mezun olduğu sanayi şehrinde işe başladı.Nasıl gidiyor ,okulla çalışma hayatı arasında nasıl bir fark var diye sorduğumda,bana ilginç bir olay anlattı.Beni 'kumpasa' getirdi.Öğrenciliği esnasında 100 kişilik bir sınıfta sadece bir tane kumpas varmış.Eli kumpasa değmeden mezunların olduğunu söyledi.Halbuki çalıştığı iş yerinde(orta ölçekli bir iş yeri)bırakın mühendisi,ustabaşını her işçinin elinde kumpasları varmış.Kızım Türkiye'nin en büyük kentinde öğretmen,o da okuldaki olay.ardan bahsediyor,özellikle idareden,içler acısı.Diğer oğlum da bir devlet kurumunda o da birçok hikayesi var.Kısaca ben de emekli bir vatandaş olarak elimden geldiğince takip ediyorum.Bu işler hamasetle olmuyor.
magdur 06 Eylül 2017 11:36
Sizin bahsettiginiz gencler azinlikta ve oy potansiyelleri yok. Unutmayin TEOGda ortalama matematik ve fen netleri 2-3. Hamaset bu ortalamaya hitap etmekte. Bu sebepten AKPnin hamasete dayali 2019 stratejisinin degisecegini varsaymak saflik olur. Bahsettiginiz tipte gencler bir daha da AKP'ye donmez cunku surekli kazik yemekteler. Kendimden ornek vereyim. Okulu bitirdim ise girdim, sonra askelrlik derdi basladi. Dediler ki "sehit cenazeleri bedelli olmaz" guvendim askere gittim, pat diye bedelli cikti. Paranizi TLde tutun dediler. Guvendim, 3-5 kurusu TLde tuttum sonra merkez bankasina baski yapildi birkimim eridi. Devleti kucultecez dediler, gittim ozel sektore calismaya, bir baktim ki Ankarada her yerde koca koca devlet binalari ,keske yuksek KPSS puanimi heba etmeseydim. Simdi ben neden oy vereyim?
KARAR OKURU 06 Eylül 2017 14:35
0
Yukarıda bir yorumcu "bu millet muhalefeti seçecek kadar enayi değil" demiş, güldüm gayrı ihtiyari. 2011'de bedelli askerlik meselesi soruluyor Erdoğan'a. Cevap: "Yoksul vatandaşlarım bu işe hiç sıcak bakmıyorlar. Biz yola çıkarken kimsesizlerin kimsesi olarak yola çıktık." Aradan biraz zaman geçiyor, bu kez Savunma Bakanına soruluyor. Cevap: "Bedelli askerlik kesinlikle yok". Bu cevaptan tam 4 gün sonra Başbakan, TV'de görünüyor ve gülerek bedelli askerlik müjdesi veriyor parası olan vatandaşa. Yani Erdoğan'ın bahsettiği o yoksullar unutuluyor (ya da onlar birdenbire zenginleşiyorlar!) ve bedelli askerlik yasası bir gecede çıkıyor. Enayi olmadığını zanneden ne enayiler var bu ülkede.
KARAR OKURU 06 Eylül 2017 16:16
3
@ 14:35, senin kafandaki Yahudi Demokrasisi. Milletin dediği değil, senin dediğin olacak. Bu milletin yarısı AKP'ye oy vermiş. Diğer yarısı da diğer bütün partilere dağılmış... Merkel yüzde 35 ile bütün Almanyayı temsil edince çağdaş demokrasi oluyor... Erdoğan yüzde 52 ile Türkiye'nin ancak yarısını temsil etmiş olacak... Öyle mi?!.. Sen her seçimde sandığa doğru yürü... Anca varırsın...
KARAR OKURU 06 Eylül 2017 20:50
0
Karar Okuru 16:16... Neye yanıt vermiş oldun şimdi? Sen ya okumuyorsun ya da en temel becerilerden okuma ve anlama becerisi insanlığa dağıtılırken Lut Gölü kıyısında kuma saklanmışsın. Allahım neydi günahımız!
VATANDAS 06 Eylül 2017 11:31
Gençlerin özellikle okumuş gençlerin hamasete karınları tok.Niye üzülüyorsunuz?Her genç mutlaka anne-babasının partisine bila kaydı şartla bağlı kalması cehape zihniyeti değil miydi?
Karar okuru 06 Eylül 2017 11:47
7
Demek ki her genç büyünce AKP'ye oy verecek...
KARAR OKURU 06 Eylül 2017 17:04
0
CB, 3 çocuk-5 çocuk derken aslında kendi ayağına sıkıyor.
SD 06 Eylül 2017 11:29
AK Parti, gençlerden ama özellikle de eğitimli gençlerden oy almakta zorlanıyor, bu malum. Örneğin son referandumda, 18 yaş üzeri öğrencilerin %60'ı hayır, %31'i evet dedi. 2010 referandumunda da benzer oranlar söz konusu. Demokratikleşme yönünde bazı adımlar içerdiği için 2010'da yüksek eğitimlilerden nispeten daha fazla evet geldi. Genel seçimlerde de diplomasızların ve ilkokul/ortaokul mezunlarının büyük çoğunluğu AK Parti'ye oy veriyor. Yani eğitim seviyesi yükseldikçe, AK Parti'nin aldığı oy oranı düşüyor. Açıkçası hem araştırmalar, hem de kişisel gözlemlerim, gençlerin ve eğitimli kesimin popülist politikalara, yasakçı uygulamalara ve "dünya bizi kıskanıyor" benzeri inandırıcılıktan uzak hamasi nutuklara prim vermediği yönünde. Zaten eğitimli gençlerden ve yetişkinlerden oy alamadığını AK Parti de uzun yıllardır biliyor ama politikalarında bunu telafi edecek bir değişiklik yapmamakta da ısrar ediyor. Görünen o ki, genel seçimlerde büyük oranda düşük eğitimlilerlerden aldığı oylarla %40'ların üzerine çıktığı sürece bunu kendine dert etmedi. Ama artık yolun sonuna gelindi ve %40'ların yetmeyeceği görüldü. Twitter'ı yasaklayan zihniyetin gençlerden oy alması beklenebilir mi? Wikipedia'yı da yasaklayarak Wikipedia'yı cezalandırdıklarını düşündüler. Aslında bu ülkenin gençlerini, bilgi peşinde koşan insanlarını cezalandırdılar ve bunun henüz farkında değiller.
KARAR OKURU 06 Eylül 2017 12:18
1
Wikipedia'nın yasaklanmasının sebebi Wikipedia'yı cezalandırmak değil. Bilgi tekelini elde tutmak. En korkulan şey, vatandaşın bağımsız kaynaklardan kontrol edilemeyen bilgiye ulaşması. 21.yy'da bu zihniyetle gidilebilecek bir yer yok elbette.
KARAR OKURU 06 Eylül 2017 16:23
5
@ 12:18, Wikipedia'da Mustafa Kemal Atatürk'e "..bne" deseler. Wikipedia da, devletimizin bütün ikazlarına rağmen "Bizde fikir özgürlüğü var" deyip bu yazıyı kaldırmasa, "bilgiyi insanlara ulaştıran bağımsız kaynak" mı olmuş olur...
KARAR OKURU 06 Eylül 2017 17:02
1
Wiki'yi yasaklamalarının nedeni cezalandırma ya da bilgi tekeli olamaz. Çünkü her iki durum da biraz mantık barındırıyor. Bir süredir yapılanlar akıl-mantık sınırını aşıyor.
SAYIN OCAKTAN/MİLLETVEKİLİ; AKPARTİ KURULDUĞUNDAN BU YANA GENÇLERİ HEP CİDDİYE ALMIŞTIR. ÖYLE Kİ; ÜLKEMİZ GENLERİYLE İLGİLİ HİÇ BİR PARTİNİN ŞİMDİYE KADAR CESARET EDEMEDİĞİ KARARLAR ALIP UYGULAMAYA SOKMUŞTUR. SİZ DE BUNU BİLİYORSUNUZ. AKPRTİ GERÇEKTEN VATAN VE MİLLET SEVDALI GENÇLERLE SİZİN DÜŞÜNDÜNÜZDEN DAHA İLERİ BİR SEVİYEDE İLGİLENMEKTE OLDUĞUNU SİZ DAHA İYİ BİLENLERDENSİNİZ. HA SÖYLEMİNİZ, FETÖ'NÜN, PKK'NIN, DHKP-C'NİN, DEAŞ'İN VE DAHA BİR SÜRÜ NE İDÜĞÜ BELİRSİZ FRAKSİYONLARIN GENÇLERİYSE DOĞRU BU KONU DA SİZE KATILABİLİİM. ONLARIN KAZANILMASI VATAN SEVDALILARINDAN(ONLAR ZATEN VATAN İÇİN CANLARINI VERİYORLAR) ÖNEMLİDİR. GERÇEKTEN İYİ BİR AKPARTİLİ'YSENİZ Kİ! (OLDUĞUNUZA İNANIYORUM) ONLARIN AKPARTİ'YE KAZANILMASI İÇİNDE Bİ ZAHMET SİZDEN BİR GAYRET GÖRELİM NE DERSİNİZ. HUSUMETLERİ BIRAKALIM LÜTFEN.. İMAM ŞAFÎ HZ.LERİNE [ALLAH(C.C.) ONDAN RAZI OLSUN] SORMUŞLAR FİTNE ZAMANI HAK YOLU/DOĞRU YOLU NASIL ANLARIZ DİYE, İMAM ŞAFÎ HZ.LERİ DE; "Düşman okunu takip ediniz, o sizi hak ehline götürür." BUYURMUŞLAR.. ZAMAN O ZAMANDIR. TÜM AYRILIKLARI/AYKIRILIKLARI, HASETLERİ, KÜSKÜNLÜKLERİ BIRAKIP HERŞEYİNİZLE (ÖZELLİKLE SİZLER KALEMLERİNİZLE) BİR OLMA ZAMANIDIR. VESSELAM..
KARAR OKURU 06 Eylül 2017 11:36
2
Gençlerden yeterli oy alamadığını söyleyen AK Parti'nin bizatihi kendisi. Siz başka bir partiden mi bahsediyorsunuz acaba? O söylediğiniz örgütlerin ve fraksiyonların gençlerinin sayısı kaç olabilir? Yüz bin mi? Haydi iki yüz bin olsun. Atıp tutmadan önce seçmen araştırmalarını biraz okusaydınız iyi olurdu aslında.
Tuna 06 Eylül 2017 13:15
0
Bu düşünceyle hareket ederseniz gelecek seçim sadece partinize uye olan gençlik kolları hariç hic bir gençten oy alamazsınız.. Gerçi size göre AKP'ye oy vermeyen diğer gençler fetocu, pkkli, dhkpcli. O yüzden gençleri boş verin gitsin....
Agrihar 06 Eylül 2017 13:32
3
İmam Şâfi'den Allah razı olsun. Allah İmam Şafi vesilesiyle sizi kendi kendinize yalancıladı. Düşmanımız ABD her gün IŞİD'e bomba yağdırıyor. Ancak DHKPC, PKK ve FETÖ'yü koruyor. Allah hepimize hidayet etsin.
selim 06 Eylül 2017 10:10
olayı sağa sola çekmenin kimseye faydası yok ,sorunun ne olduğunu sizde bizde adımız gibi biliyoruz .
Mustafa 06 Eylül 2017 08:27
Yazıyı okurken bir an korktum Mehmet Ocaktan acaba benim anne babamla mı konuştu diye ? Ben de bir Boğaziçi mezunuyum, annem-babam Erdoğan'ın yarattığı hamaset iklimine kendini kaptırmış durumda. Abim ve ben ise muhalif. Abim de ben de geçmişte AKP'ye oy verdik. Hatta Abim en son cumhurbaşkanlığı seçiminde bile Erdoğan'a oy vermişti. Ocaktan'ın tespiti haklı. Hani espriyle karışık derler ya "Yaşlı ateist olmaz" diye, aynı şekilde "Genç AKP'li diye bir şey olmaz". Niye mi ? Ahaber'deki uydurmaları, aleni hukuksuzlukları, medyadaki tetikçileri, yolsuzlukları, kamudaki torpil-mülakat sistemini, okumuş kesime hasmane tutumu ve insanlarla alay etmeyi gören, dünyayı da az buçuk internetten takip eden bir genç bu hareketin "ahlaken doğru" olan taraf olamayacağını tespit eder. Selamlar.. (Dipnot : ailemiz milli görüş kökenli. Fethullah haininin ne okuluna ne dersanesine gittik. Bu süreçte mağdur da olmadık. Her muhalif sesin FETÖCÜ diye yaftalandığı bir dönemde üzülerek de olsa böyle bir dipnot yazma gereği duyuyorum..)
KARAR OKURU 06 Eylül 2017 10:51
0
Aynı eğitim altyapısını (dipnot dahil) ve hissiyatınızı paylaştığımı belirtmek isterim. Bir fark var sadece, 40'lı yaşlara gelmiş biri olarak AK Parti tutkunu ebeveynlerimle, açıkça eleştiri yapan oğlumun arasında, her iki tarafı da gözlemleme imkanına sahibim. Gençliğin bu hareketten soğuması için nerdeyse ellerinden gelen her şey yapılıyor. Nitelikli iş alanları hızla eriyor, çünkü rant ekonomisiyle, inşaat/kentsel dönüşüm alanından başka bir vizyon ortaya koyamayan bir anlayışla, gelecekteki teknolojileri yakalamak imkansız maalesef ve gençlik bunu farkında. AK Partinin AR-GE Başkanlığı (şimdiye kadar teknolojik vizyona sahip çok az kişi buraya başkan oldu), lider bir partinin yenilikçi yönünü gösterecek çalışmalar yapması gerekirken, siyaset akademisi eğitimleri ile yetiniyor. 2019 zor geçecek...
KARAR OKURU 06 Eylül 2017 11:26
2
Mustafa bey kısa ve öz harika tespitler. Aynı süreçten birlikte geçiyoruz.bir zamanlar ileri demokrasi vardı, şu an farklı düşünen ise terörist olmadığını ispatlamak zorunda ve bir dip not eklemeli görüşüne.saygilar.
Abdullah hasan 06 Eylül 2017 12:36
0
mustafa bey e hak veriyorum''' Bir zamanlarr'' diyerek ne zamana kadar milletten destek istenecek. Hangi iş sahibi geçmiş yıllarda yanın da çalışana ileriki yıllarda maaş ödemeye devam ediyor, biraz da gerçekci olmak gerekiyor. Bir yönetim (veya neyse) anaya , babaya hitap edebiliyor diye gençlerden kendine rağbet isteniyor sa o yönetim 'kendini tıkadığını'' artık kendini yeneleyemediğinini ilan ediyor demektir.
Mustafa 06 Eylül 2017 13:10
3
Evin hanım heryere olduğu gibi buraya da bir cevap yazmıştı. Nasıl olduysa cevap silinmiş. Şu minvalde yazmıştı : "Şimdi uyanmanız daha önce AKP'ye oy vererek elde ettiğiniz günahları temizlemez." Şöyle yaklaşalım o zaman Evin hanım; siz 2007 yılında da muhtemelen AKP'ye oy vermediniz. Ben o zaman AKP'ye oy verdim bugün de pişman değilim, gene o tarihte gitsek gene aynı kararı verirdim. O zaman haksız olan AKP değil, karşısındakilerdi. Haksız olanlar, sırf karısı başörtülü diye Gül'ü cumhurbaşkanı yaptırmamak için 367 şeklinde bir saçmalık uyduranlardı. O saçmalığı uyduranların bugünkü kutuplaşmada elbette payı var. O gün haksızlığa uğrayanların ve mağdurların yanında olduk, bugün de dünün mağdurları birer zorbaya dönüştüğü için onlara karşıyız. Peki siz bugünün haksızlıklarını (haklı olarak) her gün dile getirirken, geçmişteki tavrınızla ilgili hiç özeleştiri yapıyor musunuz ? Türkiye'nin en büyük problemi de bu : hiçkimse kendi cemaatinin dışından bakmıyor, empati yapmıyor..
doktora öğrencisi 06 Eylül 2017 14:40
1
yorumu yazan arkadaşla üç aşağı beş yukarı aynı durumdayız. Katılıyorum kendisine. Mehmet Ocaktan'ın yazıda yazdığı şeyler bizim ailede de doğru. annem babam ben ve kardeşim önceki seçimde hepimiz ak partiye oy vermiştik. 1 kasım da dahil. referandumda bir kardeşim daha oy verecek yaşa geldi. referandumda sadece babam evet verdi, annem ve üç çocuğu olan biz hayır oyu verdik. sebebi de basit: bu ülke hepimizin. Bütün ülke tek bir kişinin çiftliği değil, olmamalı.
KARAR OKURU 06 Eylül 2017 16:27
9
@ doktora öğrencisi, Ananı, Babanı hesaba katarak elde ettiğin rakamlarla kendini avutma. Bu milletin yarısından fazlası referandumda evet dedi...
ahmet 06 Eylül 2017 08:04
oy filan verilmez akp ye
mehmet 06 Eylül 2017 13:26
1
rahmetli Erbakan hoca nede haklıymış meğer...
evin 06 Eylül 2017 07:39
çocukları zorla imam hatip okullarına yönlendirmenin onları "dindar" yapacağı iddiası tümüyle gerçek dışı...dünyada eroin bağımlılığının en yüksek olduğu 2 ülkenin afganistan ve iran olduğunu biliyor musunuz? demek ki neymiş? zorla güzellik olmaz...
KARAR OKURU 06 Eylül 2017 14:07
7
Afganistan ve İran'da İmam-Hatip mi varmış... Ya da eroin işlerini Türkiye'de İmam-Hatipliler mim yapıyor... Ey büyük Allah'ın senin hikmetine sual olunmaz. Sen ne zekalar yaratırsın.
Karar okuru 06 Eylül 2017 06:18
Kırağı patlıcanlara zarar verdi... Demokratik değerlere sahip çıkılırsa seneye böyle felaketler olmaz... Bir de yazar bu yazısında unuttu, hamaset de yapmamak lazım...
KARAR OKURU 06 Eylül 2017 02:52
gecti Bor un pazari, sur esegi Nigde ye
KARAR OKURU 06 Eylül 2017 02:45
O iradeyi koyacak halimi kaldı. Artık çok geç. Kim nemalandıysa onlar kurtarsın. Bu kadar net.
KARAR OKURU 06 Eylül 2017 02:16
Mesele metal yorgunluğunun yanında, bal tutan parmakların büyük ölçüde aşikar olmasında.. Birçok insan evlerinin civarındaki yeşil alan-park-sel yatağı ve diğer amaçla planlamış arazilerin nasıl statü değiştirip lüks yerleşim alanlarına dönüştüğünü görüyor. Yeşil alan üzerine partililer tarafından yapılan düğün sarayları, süpermarket, benzinci, restoran, özel okullar, pastahane vs binaların hikayelerini bilmeyen yok gibi. Bunun yanında yeni bina sakinlerinin alamıyacakları hizmetler için tercihli firmalara aidat ödemeye zorlanmaları da var. Karayollarının dibine yapılan AVM'ler var. Bal tutanlar parmaklarını şapırdatarak yalamaya devam ettiği sürece iş biraz zor.
KARAR OKURU 06 Eylül 2017 01:47
Bunca yıl AK Parti'ye oy vermiş insan olarak, şu yaşanmakta olan saçmalıklar silsilesinden sonra benden AKP'ye ne oy ne de dua çıkar diyorum, vesselam.
Karar okuru 06 Eylül 2017 11:44
10
AKP'ye Fetö talimatıyla oy verenler vermiyor artık... Son iki seçimde ateş oldular, cürümlerini gördüler....
KARAR OKURU 06 Eylül 2017 16:49
0
@11:44: senin durumun vahim kardeş, kafayı fetöyle bozmuşsun.
KARAR OKURU 06 Eylül 2017 20:49
0
Doğru diyorsun,15 Temmuz gecesi mermilere kafa atıyorduk... Ama esas kafayı kimler yiyecek göreceksiniz. Az kaldı...
KARAR OKURU 07 Eylül 2017 01:10
0
Hiç kimse bundan sonra akp ye oy vermeyecek... bitti bu iş son günlerini yaşıyorlar... adalet diye yolla çıktık.. en büyük hırsız, adaletsiz ve vicdansız olduk çıktık...yeter biz kimsenin günah keçisi değiliz... bu partiye verildiğimiz her oy bizi bu günaha ortak ediyor..bu memleket hırsızlar ve dinsiz dincilerin memleketi oldu.. çok şükür Allah korkumuz Halen var...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN