Back To Top
Devreler yanıyor

Devreler yanıyor

- A +

Suriye ve Ortadoğu hatta dünyadaki değişimlerin hızının yorum yapma kabiliyetini kaybettirdiğini söyleyen bazı arkadaşlarım var. Kısmen ben de bu fikre katılıyorum. Eğer ülke bazlı değerlendirme yapmaya kalkarsak gerçekten bu işin içinden çıkmakta zorlanırız.

Birkaç adım hatta bir kaç yüz metre geri çekilerek durum tespitine ihtiyaç var. Duygusallıktan uzaklaşarak (insanlıktan değil) değerlendirme yapmakta yarar var.

Sayın Cumhurbaşkanının açıklamalarından önümüzdeki dönem bazı gelişmelerin olacağının farkındayız. Peki herşeyi Suriye üzerinden mi okuyarak değerlendirelim yoksa küresel mi okuyalım.

Evet, kabul edelim ittifaklar ve müttefiklikler hatta koalisyonlar bile yeniden şekilleniyor. Bu şekillenmeler de önümüzdeki on seneyi belirleyecek. Bu şekillenmenin ne olduğunu ortaya koyamazsak kısmi zaferler ile geleceği kaybedebiliriz.

Önümüzdeki dönem ABD ve bazı Avrupa ülkeleri liderliklerinden vazgeçmemek üzere yeniden yapılanacaklardır. Bu yapılanmayı da Ortadoğu, Doğu Afrika ve Kafkaslar bölgesinde yapacaklardır. Peki bunu nerden çıkarıyoruz. Tabiki askeri yapılanma ve işbirliklerinden anlıyoruz.

ABD yaklaşık 16 seneden beri 11 Eylül’ü bahane ederek Afganistan, Pakistan ve Ortadoğu’da ciddi anlamda üs kurmuş ve askeri mevcudunun büyük bir kısmını buralara yerleştirmiştir.

Onu diğer Avrupa ülkeleri takip etmiştir. Bu ülkeler askeri yapılanmalarını bütünüyle değiştirmiş ve deniz ağırlıklı bir yapıya dönmüşlerdir. ABD 2008 den beri önceliğinin Pasifik eksenli su yollarının güvenliği olduğunu beyan etmektedir. Fransa ve İngiltere başta olmak üzere ülkeler uçak gemisi sayısını artırmaya başlamışlardır.

Büyük bir teknolojik devrim olmadığı müddetçe askeri yapının kullandığı enerji petrol ve türevleri olacağı kaçınılmaz bir gerçektir. Bu da sıkılacak Boğazın Ortadoğu ve Venezuella olduğu gerçeğini bize göstermektedir. Bugün yaşanan herşey bir sonraki yaşanacak büyük gelişmelerin işaretidir.

Peki Asya ve Pasifik’te yaşanacak bu büyük gelişmede Türkiye nerede yer alacaktır. Asıl kavgada işte tam bunun için çıkmaktadır. Türkiye’nin koşulsuz ve kayıtsız ittifak içinde yer alacağı bir ortam yaratılmak istenmektedir.

Türkiye’nin S400 alımına da ABD ve NATO da bu yüzden şiddetli karşı çıkmakta ve rezerv koymaktadır. Yoksa onlar da her hava savunma sisteminin NATO ya entegre olmak zorunda olmadığını bilmektedirler. Onlar yüksek irtifa hava savunma sistemi tercihinin ne olduğunu kavradıklarından bunu baştan yok etmek istemektedirler.

Yüksek irtifa hava savunma sistemi tercihi aslında bir tehdit algılamasınıda işaret etmektedir. Seçtiğiniz ülkenin sizin için potansiyel bir düşman olmadığını da deklere edersiniz bu seçimle. ABD aslında S400 değil bu deklereye itiraz etmektedir.

Çünkü onların planı Rusya ve Çin’in de içinde yer alacağı bloğa karşı çoktan yapılmıştır. Türkiye de bu plan içinde jeostratejik yönüyle ABD ve ittifakının içinde yer almalıdır. Yer almanın ötesinde cephe ülkesi olmalıdır.

Büyük plan basit anlatımıyla budur. Bu plan çerçevesinde ülkeler yıkılmakta, sınırlar değiştirilmekte, ambargolar uygulanmakta ve siyasi baskılar yapılmaktadır. Darbe ve ekonomik saldırılar ile ülkelerin yönetimleri değiştirilmektedir. Satranç tahtasında şah mat için gereken değişimler tamamlanmaktadır.

Mesele o gün geldiğinde Türkiye’nin ne konumda olacağıdır. Türkiye her hamlesini büyük hamlenin geleceği o güne göre yapmalı ve stratejisini belirlemelidir.

Önümüzdeki dönemde yaşanacak gelişmelerin hızı hepimiz, devrelerimizi yaktırmasını istemiyorsak büyük resmin gereğini yapmak zorundayız. Geriye çekilip resme yukardan bakmalıyız.

Suriye de yaşanacaklar tarihi değiştirmeyecek ama pozisyonumuzu belirleyecektir.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 28 Ağustos 2017 23:11
Büyük resim, satranç, büyük oyun vs vs vs Bu konularda büyük devletlerle başa çıkabilir miyiz? Bu paradigmalar içinde kalırsak sadece onlardan daha fazla zalim oluruz. Bunlara kafa yormak yerine "halkın hakkın ve haklının" yanında yer almak ve yapabildiğin ölçüde bunun gereğini yapman ve göstermen gerekir. Örneğin Türkiye 3 milyon müslümanı topraklarına kabul etti ve ağırlıyor. Fakat bunu yeterince dünyaya yansıtıyor mu? Her gün bir hikaye anlatmalı ve gösterdiği insanlığıyla onların devrelerini yakmalı.
KARAR OKURU 29 Ağustos 2017 14:48
0
Mesele hakkın haklının yanındaolmaksa nedem bunu avrupaya anlatma ihtoyacı duyuyorsun
KARAR OKURU 28 Ağustos 2017 20:22
15 temmuz hainlerine Almanya hamilik ettiğine göre kefilliğini yapıyor demektir. O gecenin zararı neyse Almanyadan talep edilmelidir bence haksızmıyım. (maddi ve manevi)
KARAR OKURU 28 Ağustos 2017 13:18
Türkiye iki cephede mücadele etmektedir....birincisi yabancı ülkelere karşı verilen mücadele ki bu konuda epey yol alınmıştır...ikincisi içimizde yaşayan ve bu yabancı ülkelere bağımlı olarak yetiştirilen özgüvenden yoksun beyinlere karşı verilen mücadele ki en zor olanı da bu bence...
d 28 Ağustos 2017 12:34
Biz nato dan çıkarsak kendimizi koruyacak savunma silahlarına sahipmiyiz.Hatırlarsak sınırımızı hollandalı,alman hava savunma sistemleriyle koruduk.Bence halkın konuştuğu ile devletin düşündüğünün farklı olduğu ülke bizim ülkemiz.Tankın motorunu yapamıyoruz ama mangalda kül bırakmıyoruz
Hasandagli celebi 30 Ağustos 2017 21:21
0
Bizim natodan korunmaya ihtiyacimiz var nato bizim en azili düsmanimiz basimiza gelen tüm melanetler natodan yada baska ifadeyle sözde müttefiklerden saygiyla
KARAR OKURU 28 Ağustos 2017 11:16
Kendi bekalarinda gelecek ongorusunden yoksun olarak yanlis tercih yapanlar dost olarak gorme yanilgisina dustukleri gercek dusmanlarinin onunde yarin diz cokturulmus olarak merhamet icin yalvarirlar olmak yada olmamak iste butun mesele budur
KARAR OKURU 28 Ağustos 2017 09:22
Sn.yazar, ABD vd müttefik!? ülkelerin Türkiyeye bugüne kadar attıkları kazıklar, stratejik silahlara koyduğu ambargolar, anlık istihbarat maskaralığı, terör/terörist destekçiliği... ve nihayet S400 muadili hava savunma teknolojisini vermek istememeleri de bir deklere değilmidir? Türkiyenin güvenilir/kontrol edilebilir/etinden-sütünden-derisinden yaralanmaya devam edilmesine izin vermeme riski! yüksek olduğunu deklere etmiyor mu?
evin 28 Ağustos 2017 06:55
türkiye, menderes iktidarı sayesinde 60 yıldır NATO üyesi...böyle bir yapıdan hadi bana eyvallah deyip çıkamazsınız, adamlar 60 senedir yatırım yapmış size, öyle kolay bırakmazlar...dolayısıyla türkiyenin eğer çıkmak istiyorsa NATO'dan tek parça çıkmasını mümkün görmüyorum...
KARAR OKURU 28 Ağustos 2017 14:47
0
öyle kolay bırakmayan adamları anladık, çekip gidemeyenleri de anladık da bir tek sizi anlayamadık, nerelisiniz, kimlerdensiniz nasıl oluyor da her durum da ama her durum da kendinizi haklı sayıyorsunuz . insanın sürekli kendini haklı hissettiği bir ülke ,kıta, kasaba var da bizim mi haberimiz yok... bizim muhalefetin kronik rahatsızlığı bu işte her durum da , her şartta katagorik olarak direk haklı. bunun sonuncunda da hiç bir zaman ya acaba biz nerede hata yaptık diye bir soru soramıyor ama sizden hergün hesap soruyor çünkü niteliği önemli değil doğuştan direk haklılar ama bu patalojik bir durum kardeşim ya...
KARAR OKURU 28 Ağustos 2017 14:50
1
yazınızın ruhundan natoya üye olmamızı kötü bir şey olarak gördüğünüz anlaşılıyor . bu tamam da çıkmaya çalışanları da sevmiyorsunuz , natoya sokanları da sevmiyorsunuz kimseyi sevmiyorsunuz bir tek sizin gibi düşünen, yaşayanlar hariç haksızlık yapmayalım...
The Turk 28 Ağustos 2017 05:00
Türkiye, İran a güvenmelimi, Bunu İran Kandil'e yapacağı operasyon ile belli olacak, ABD, hayır fakat işbirliği devam etmeli, Rusya bana göre şimdilik en güvenilir , Ve Türkiye darbe girişimi bulunup Almanya'ya kaçıp , Ve Almanya tarafında açıkça desteklenen yani hukuka göre yardım ve yataklık eden Almanya'ya darbe gecesi ve darbenin etkileri ile oluşan maddi zararı Almanya'dan talep etmelidir bu yaklaşık 92 milyar dolardır
HHW 28 Ağustos 2017 14:24
0
HER ÜLKE KENDİNE GUVENMWLİDİR. ZİRA HİÇBİR ÜLKENİN DOSTU YOKTUR ÇIKAR ORTAKLARI VARDIR. BİR ÜLKENİN DOST SAYILARI O ÜLKENİN GÜCÜ VE BU DOST ADLEDİLENLERİN ÇIKAR ORANLARI VE İKAZ SÜRELERİ İLE ALAKALİ İLİŞKİLERDİR. WZCUMLE NE KADAR GUCLUYSEN O KADAR ÇIKAR ORANTILI DOSTLUKLARIN VARDIR.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN