Back To Top
Hesap sormazsak devlet olamayız

Hesap sormazsak devlet olamayız

- A +

ABD ile yaşanan vize krizi bize yeniden müttefiklik kavramını hatırlattı. Bazı yorumcular bu yaşanan olayın bir benzerinin daha önce olmadığını ifade etti.

Ben de kendilerinden 60 yıllık ittifakın bir sorgusunu yapmalarını istedim. Bana, Türkiye lehine yaptıkları bir hamleyi ve bu hamle yüzünden ödedikleri bir bedeli söylemelerini istedim.

Sanırım soru biraz devreleri zorlamış ki hâlâ cevap alabilmiş değilim. Aslında toplumun büyük bir kesimi ABD’ye bunu soruyor. Doğru cevabı alamadığı için de en sevilmeyen ülke listesindeki birinciliği kimseye kaptırmıyor.

Müttefik bir ülke için bu sonuç normalde yüz kızartıcı durumdur. Çünkü müttefikliğin en önemli unsuru, içinde güven unsuru barındırmasıdır. Peki Türk toplumu hangi konularda ABD’ye güvenmiyor?

***

Öncelikle Türkiye’nin bölünme projelerinin arkasında ABD olduğunu düşünüyor.

Darbe ve demokrasiye müdahale girişimlerinin arkasında da onların olduğunu düşünüyor.

PKK’ya destek verdiğini ve Kürt devleti projesini İsrail ile birlikte desteklediğini düşünüyor.

Savunma sanayii dahil olmak üzere birçok projenin önünde o ülkenin engel olduğuna inanıyor.

BOP projesi ile Ortadoğu’yu mezhepsel ve etnik olarak parçalayacağını düşünüyor.

FETÖ dahil olmak üzere birçok örgütün kurulmasında örtülü desteği olduğunu düşünüyor.

15 Temmuz’un arkasında birkaç ülke ile birlikte onların olduğuna inanıyorlar.

Halk Bankası genel müdür yardımcısının tutuklanması ile devlet bankası olan Halkbank’a; tablet yasağı ile THY’ye operasyon çekildiğine inanıyorlar.

Ekonomik anlamda Türkiye’nin önünü açacak projelerde lehimize çalışmadıklarını düşünüyorlar.

***

Yani toplumun düşünceleri, yapılan onlarca anket sonucunda böyle çıkıyor. Hatta bu anketlere inanmayıp kendi yaptıklarında bile sonuç değişmiyor.

Şimdi ben de herkese soruyorum, NATO dahil olmak üzere birçok projede ortağımız olan bu ülkenin yaptıkları sizce doğrumu? ‘İnanın doğru değildir’ demekten başka bir cevap aklıma gelmiyor.

1991 sonrasında Ortadoğu’da yarattıkları kaosun bedeli bu ülkeye yaklaşık 750 milyar dolara mal oldu. 30 bine yakın insanımız hayatını kaybetti. Bölgeyi devletsizleştirerek Türkiye’yi sorunlarla tek başına mücadele etmek zorunda bıraktılar.

Siz sorunumuzun vize olmadığını bilenlerdensiniz, asıl sorun bizim millet olduğumuzu anlamayanlarda.

Bugün bu basit sorun gibi gözüken konularda geri adım atmaya başlarsak inanın sonumuz Irak’tan farklı olmaz.

Devlet bu sorun karşısında aklı selim davranmalı ama bizler Türk milleti olarak ayağa kalkmalıyız. Bunu, bize yapılmış bir hakaret olarak algılayıp ona göre davranmalıyız.

Millet olma kavramı keyif zamanlarında oluşmaz, dertle birlikte yoğrulur. Bizde ise ondan fazlasıyla var.

Devletin aklı vardır, milletin ideolojileri. Sevdamız bu topraklar, sevdamız bu millet, sevdamız ülkülerimiz.

Ben, kendisini vatansever veya milliyetçi olarak gören herkesi daha fazla çalışmaya çağırıyorum.

“Bu vatanı en çok seven en çok çalışandır” sözüyle yazımı bitiriyorum.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 15 Ekim 2017 18:14
Bazilari galiba anlamiyorlar turkiyenin en buyuk dusmani abd’dir...
KARAR OKURU 14 Ekim 2017 02:29
Mete bey, uluslar arası siyaset satranca benzer. İşe doğru yanlış diye bakmak biraz duygusal oluyor. Özetle batının Türkiye politikası II Napolyon zamanına dayanır ve Rusya’nın akdenize inmesine karşı durabilecek devlet olarak Türkiye’yi desteklemeyi öngörürt. Bu strateji doğu avrupadaki ortodoks ülkelere güvenmez. Aynı zamanda Türkiye’nin bölgede aşırı güçlenmesi de istenmez. Kısa bir müddet “hasta Osmanlı” tanımı hakim iken batmadan paylaşma yoluna gitmişler fakat Rus ihtilali ile tekrar eski stratejiye dönmüşlerdir. Bugünkü durumu doğru-yanlış süzgeci ile değerlendirmeden önce, çok uluslu devasa şirketlerin global pazarlama stratejilerini derinlemesine incelemenizi tavsiye ederim. Bakın Putin tiyöyü verdi; IKBY ambargosu petrol fiyatlarını yükseltir dedi. Buna bir de Katar ablukasını ekleyin bakalım neler çıkar..
KARAR OKURU 13 Ekim 2017 19:49
noktasina virgulune kadar katiliyorum tespitlerinden dolayi tebrik ederim mete yarar
Karar Okuru 13 Ekim 2017 09:13
myarar@karar.com mail adresinize atılan maillere bakarsanız çok memnun olurum.
Apti KARAR OKURU 12 Ekim 2017 21:30
Ne hoş valla ..ABD bu kadar.haltı karıştırırken biz ne yaptık.Ajite etmeyin bizi Mete bey..Yavuz Selim DEMİRAĞ 12.10.2017 Günlü KOR' LARA DARBE makalesi var.. Siz neden bu konuları yazmıyorsunuz..! Hani Haber Türk te " Gün gelecek Kahramanlar hain , hainler kahraman olacak " demiştiniz. N oldu bu konu..Makalede Hain ilan edilen Kahramanların hikayesi var.. da...
KARAR OKURU 12 Ekim 2017 21:09
Hukuksal , bilimsel ve sosyal bir devlet istiyorum... Yalnızca gerçek uzmanlığın geçerli olduğu terbiyeli ve erdemli bir çalışma yaşamı atmosferi olsun... Boş naralarla... Insanları allah'la kandirma çabalarıyla.... Yalanla dolanla.... Firildakla dümenle.... Sahil....koy...ada...ihale bilmem ne hortumlamaları ile.. Bu gidiş artık bir köy ağalığı kadar ilkel .... Tarım... Turizm..... Eğitim....tabletle eğitim diye çocuklar gibi sevinme bilmem ne.... Hırsızlar çok neşeli....
KARAR OKURU 12 Ekim 2017 20:56
O zaman ilgililere de söyleyin de; uluslararası dostun düşmanın kabul etmek zorunda kalacağı nitelikte devlet adamlığı ve ülke vizyonu ve misyonu icra etsinler..... 15 temmuzda türk halkı yüreği ile kendini koruyamayan devleti kurtarivermistir birilerinden.... Kimin eli kimin cebinde belli ama ;yüzler kösele kaplı....
kemal yonucu 12 Ekim 2017 19:55
Bu sorunlar başımıza gökten yağmadı ! 2 söz de bunları başımıza musallat edenler için yazın.
Sizi tutanmı var önde buyurun örnek İstanbul konsolosluğu içinde kendinizi patlatıp şehit olabilirsiniz orkurları gaza getirmenin anlamı yok. Ama her zamanki gibi bizim milliyetçiler fakir çocukları üzerinden tv lerde ahkam kesmeyi daha çok seviyor
KARAR OKURU 12 Ekim 2017 18:35
İyi özetlemişsiniz...
Tayfun 12 Ekim 2017 17:40
Mete abi Sakin ABD ye gitme, malum onune geleni tutukluyorlar,
Mirza Fethali 12 Ekim 2017 17:37
Sayın Yarar, bir asker ve yazar olarak sanki dünyada ki siyasi ekonomik gerçeklerin farkında değilsiniz gibi geliyor bana.Hangi hesap kardeşim?Rusya ile yaşadıklarımız belli değil mi? Devamlı tansiyon yükselterek nereye kadar? Lütfen devamlı gaz vererek okuyucuları saf yerine koymayın...
Mirza Mehemmedtağı 12 Ekim 2017 18:29
13
Mirza bey, siz 10 Mart 1878'de Tiflis'te vefat etti ve burada Müslüman mezarlığında defnedildi. kayitlarda gozukuyor, Ha simdi catkim ölu insanlar Mete beyin yazdigini anlayamaz.
KARAR OKURU 12 Ekim 2017 16:39
ben kendini vatansever milliyetçi görene devrimcileri de ilave etmenizi istiyorum .
s s 12 Ekim 2017 16:06
hiç merak etmeyin mete kardeşim gerçekleri söylediğin için yakında faşist ilan ederler seni bu ülkede doğruları söylersen yanlış karşısında dik durursan yaftayı yersin iktidar yalakası vs vs sanki bu ülkeyi sevmek için taraf olmakmı lazım
HSABÜNALLAH 12 Ekim 2017 13:25
Biz vietnam, ırak, afganistan, suriye değiliz. ABD bu ülkelerde rezil olmuştur. Sahada kaybetmiş filimlerde kazanmıştır. Biz millet olarak sahada kazanan filimlerle kaybeden bir milletiz. ABD filmleri-dezenformasyonu kafamızı karıştırmasın. AB-D evet ortadoğuda bizden yardım aladan hiç bir operasyonu başarılı olamaz. Şimdi filmi biz yapıyoruz sahada şüphem yok. AB-D yi ranla karşı karşıya getreceğiz. Bizi seyretmeye devam edin.
H.B 12 Ekim 2017 12:04
Ne kadar sineye çekersek o kadar üstümüze gelecekler bayım.Eski bir zabit ve bölgeyi iyi bilen birisi olarak bunu diğer köşe yazarlarından daha iyi bilirsiniz siz.Vaktiyle " çuval geçirme" hadisesinde,"ne notası kardeşim,müzik notası mı bu" anlayışı içinde olmasak ve gereğini yapsaydık bu kadar üstümüze gelinemezdi.Hızla şamar oğlanı olma yolundayız biline..
sefure 12 Ekim 2017 11:45
hollandada 2 asker ölünce savunma bakanı sorumluluk bende deyip istifa etmiş...takdir ettim...
Timur 12 Ekim 2017 15:55
10
Karin agrisisin.
KARAR OKURU 12 Ekim 2017 11:17
ABDYLE BAŞ ETME ŞANSIMIZ AZ AMA.ONADA BURDA BİR DEVLRTLET KUDURMAMA GÜCÜMÜZ VAR BUNA EMİNİM
MCO 12 Ekim 2017 10:23
Cesur davranmamız lazım. Ekonomimiz zarar görür diye fazla düşünmememiz lazım. Bu bir beka meselesi. Başka ülkelerle anlaşmalar yapmak suretiyle ekonomi bir şekilde düzelir. Önce şu sözde müttefikimiz olan ABD'nin sinsi oyunlarından kurtulmamız lazım. Şu an devletimizi tam manasıyla desteklememiz lazım. Bunun başka yolu yok.
Ege 12 Ekim 2017 12:46
6
Size katılıyorum bir şey dikkatimi çekti, The Türk yorumcusu ve siz ABD ye karşı olduğunuzu yazmışsınız sanırım bu ülkede yaşıyan ve sizin yorumunuzu ve The Türk ün yorumunu okuyan pkk ve ABD destekçileri yorumunuzu beğenmemişler
Mayki 12 Ekim 2017 14:57
5
Bazıları sadece Erdoğan düşmanlığı yapacağım derken ABD'nin saçma uygulamalarını destekliyor. CHP'nin yaptıklarının yanında aslında ABD'nin yaptıkları hiçbir şey değil. Varsa yoksa Erdoğan'a saldırmak. Erdoğan gidince Amerika CHP'yi yer bitirir...
KARAR OKURU 14 Ekim 2017 02:37
0
Hemi?
KARAR OKURU 12 Ekim 2017 09:30
Mete bey siz de eski askersiniz. Bize hep dediler ki "ast yumurta gibidir üst taş gibi, taş da yumurtaya çarpsa yumurta da taşa çarpsa hep yumurta kırılır". Amerika taş bile değil bir kaya. Öyle bir kaya ki sovyetler birliği ile tokuştugu zaman sovyetler birliği kırıldı. Böyle bir durumda devlet adamlığı kafa kafaya tokusmaktan kaçınan politikalar üretmeyi gerektirir. Kafadan bodoslama dalan politikalar değil. Size bir de anımı anlatayım. 9-10 yaşlarında iken babamla kırmızı ışıkta bekliyorduk. Yeşil yanınca ben kendimi yola attım. Babam " dur oğlum gelen araba var mı bak bi" dedi. Ben de " bana yeşil yanıyor ben haklıyım" dedim. Babam da oğlum öldükten sonra haklı olsan ne olur dedi.
KARAR OKURU 12 Ekim 2017 12:11
12
Yani?Dünya çok iyi yönetiliyor, biz de kurtlar sofrasından payımıza düşen leşe razı olalım, yaşayıp gidelim. Mi?
KARAR OKURU 12 Ekim 2017 13:20
1
karar okuru 12:11 ; marifet, batırmadan sağa sola çarpmadan gemiyi yüzdürmek, titanik gibi olmak değil. buz dağının etrafından dolanıp gemiyi yüzdürmeye devam etmek korkarlık olmadığı gibi, kafadan buzdağına dalmak da cesaret değildir.
GÖNLÜNÜZE, ELİNİZE, KALEMİNİZE SAĞLIK SN. YARAR..DAHA DÜNE KADAR KATİL AMERİKA DİYENLER, BUGÜN ABD'YLE İLİŞKİLERİMİZİ BOZARSAK BİZ KAYBEDERİZ (SN. CHP. GNL.BŞK.KILIÇDAROĞLU) DİYOR.. DEĞİL ABD. HANGİ DEVLET BUNU BİZE YAPARDA KARŞILIK VERMEZSEK BİZ'DE ADİ/BAYAĞI(CETVELLE SINIRLARI ÇİZİLMİŞ DEVLETLER GİBİ) DEVLETLER TOPLULUĞUNA KATILIRIZ.
KARAR OKURU 12 Ekim 2017 09:24
Kalemine sağlık.
doğrucu davut 12 Ekim 2017 09:22
başlık güzel hesap sormayan devlet olamaz ancak birde ilavesi var hesap vermeyende devlet olamaz
KIZILELMA GÖNÜLLÜSÜ 12 Ekim 2017 12:37
5
BİZİM DEVLETİMİZ ŞİMDİ ABD. YEMİ HESAP VERECEK SAYIN DOĞRUCU DAVUT.. DEVLETLER SADECE KENDİ MİLLETİNE HESAP VERİR. ÇÜNKÜ DEVLETİ VAR EDEN MİLLETTİR. MİLLET OLMAZSA DEVLETİN BİR MANASI OLMAZ. BİZİM MİLLETİMİZDE HER SEÇİMDE DEVLETİMİZİ YÖNETECEK ŞAHSİYETLERİ SEÇİYOR. MİLLET KİMİ İSTERSE DEVLETİ YÖNETECEKLERİ BELİRLER VE HESABINI DA SORAR..BİR İLAVE DE BİZ EKLEYELİM.. BU DEVLETLE SORUNU OLAN HEP DEVLETİN İMKANLARINDAN YARARLANIR.. HEMDE FAZLASIYLA..DEVLETLE SORUNU OLMAYANDA HİÇ DEVLETİN İMKANLARINDAN YARARLANMAZ, HATTA DEVLETE DAHA FAZLA NASIL DESTEK OLABİLİRİM UĞRAŞI İÇİNDE OLUR.
doğrucu davut 12 Ekim 2017 14:46
1
ey güzel kardeşim lafı nerenden anladın ben hesap vermek diye zaten kendi halkından bahsettim yoksa bu devlet birilerinin sınır eyaleti değil hiç bir dış güce hesap vermek zorundada değil .
d 12 Ekim 2017 09:16
Hesap sormalıyız ama iş işten geçtikten sonra değil.Pyd sınıra yerleşti.barzani bizim yanlış politikamızı kullanarak kürt devletini kuracak hala biz aldanıyoruz.Afrini ruslar koruyor biz idlibteyiz
THE TURK 12 Ekim 2017 08:49
Umarim bu yorumlari, devletten birisileri okuyordur. Su an biz ABD yi sikistirdik 15 Temmuz darbesini onlarin destegi ile oldugunu biliyoruz. ve bunu eger bizle anlasmalar ise tum dunyay ilan etmeliyiz. YPG ve PKK ye silah yardimi bitmeli . ve silahlar geri alinmali. ABD tutuklanan vatandaslar, serbest birakilmali. Bu sartlari ABD kabul eder ise anlasin yoksa 15 Temmuzda 246 sehit binlerce yaralinin vebali REIS ve YILDIRIMIN ve bu hukumetin uzerinedir. Biz ekonomik baskilara her turlu bize yapilan kotuluge karsi devletimizin yanindayiz ve haziriz. adalet yerini bulmali. bunu yapacak cesareti gostermelisiniz. ve sizden bunu bekliyoruz
Cemil 12 Ekim 2017 11:26
5
Nasıl vebal Reis ve Yıldırım'ın oluyor biraz anlatır mısın?
The Türk 12 Ekim 2017 13:21
2
Nasılmı Cemil bey , bu darbenin arkadında ABD varmı ve eğer hükümetin elinde delil var ve bunu Türkiye ve yaşayanlar için özellikle 246 şehit ve hergün güneydoğu da ölen şehitlerimiz için bu iş bitirilmelidir biz şu an ABD yi köşeye sıkıştırdık Eğer bu iyi kullanılmaz ise pkk ya verirken destek kesilmez ise ileride sende ben yorum yapacak bir ülke olmayacak , bu ilşin hesabı sorulmalı eğer sorulmaz ise yumuşak davranılır ise ileride bu adamlar yine bizi arkadan bıçaklar, bu ülkeyi korumak ve ileri götürmek bu hükümetin ve eğer bunu yapmaz ise bunun vebali bu hükümetin yani vazifesidir, umarım anlatabilmişimdir
Cemil 13 Ekim 2017 08:39
2
ABD'nin bu silah yardımına hükümet ve özellikle Erdoğan demediğini bırakmadı. Ama tek başına bu işe yarıyor mu? Hayır. Vize meselesinde bile devletinin yanında duramayan bir CHP ile mi ABD'ye kafa tutacağız? Bu meselede bile içten darbe yiyoruz. Askerimiz sınır ötesi operasyon yapıyor şu an bizlerin güvenliği için ama her şehidin sorumlusu Erdoğan olacakmış Kılıçdaroğlu'nun dediğine göre. Yani iş yapsan bir dert yapmasan bir dert... her şeyin sorumlusu Erdoğan. Allah'tan sorumlu tutabileceğimiz birisi var şu ülkede. Yoksa ne yapardık biz? ...
KARAR OKURU 12 Ekim 2017 08:48
Cok guzel kaleminizi ve yureginize saglik
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN