Back To Top
İlk sürü SİHA saldırısı

İlk sürü SİHA saldırısı

 - Son Güncelleme: 12.01.2018 Cuma 00:40
- A +

Rusya Savunma Bakanlığı’nın açıklamasına göre, Suriye’deki muhalifler 6 Ocak gecesi Rus birliklerinin konuşlandığı Hmeymim üssüne 10, Tartus’taki donanma üssüne de 3 İHA’yla saldırı girişiminde bulundu.

Rus elektronik harp birlikleri, 6 İHA’nın kontrolünü ele geçirirken 7 İHA da 24 saat teyakkuzda bulunan Rus hava savunma birliklerine ait Pantsir-S füze kompleksleriyle imha edildi.

Bu saldırı sırasında iki Rus askeri hayatını kaybederken ona yakın Rus uçağı kullanılamaz hale geldi.

Bu saldırıyla bir kez daha gördük ki gelinen teknoloji devrimi her aygıtı bir silahlı platforma dönüştürebiliyor. Birkaç bin liralık bir sistemle milyonlarca dolarlık gelişmiş silah sistemlerine zarar verebiliyorsunuz.

***

Suriye’de yapılan bu saldırıyı analiz etttiğimizde aslında halka açık sistemleri kullanarak askeri bir operasyonun nasıl icra edilebileceğini de görüyoruz. 

Uydu sistemleri üzerinden bölgenin haritası ve askeri konuşlandırma çıkarılıyor. Daha sonra konumlama sistemleri kullanılarak da hedeflere otomatik olarak ekipmanlar yönlendiriliyor.

Bu sistemler ABD merkezli olduğu için de diğer ülkeler sistem üzerinde bir değişiklik yapamıyorlar. ABD ise bu sistemlere kısıt koyarak kendi üslerinin yerinin bilinmesini istemiyorsa engelleyebiliyor.

Gelelim bu saldırılara benzer saldırıların Türkiye’de yapılıp yapılmadığına. Bu saldırılara ilk kez barikatlar döneminde rastlamıştık. Tekil haldeydi ve grup saldırılarına dönüşmemişti. Hatta Silopi’de ele geçirilen bir İHA, ABD ordusunun kullandığı gelişmiş bir modeldi.

PKK, Suriye’de PYD kisvesi altında eğitim aldıkça ve silahlandırıldıkça ülkemizde bu tip saldırıları yapmaya başladılar.

Sınır karakollarına veya hava üslerine saldırı düzenlemek istediler. Bunların bir kısmı saldırı başlamadan bir kısmı da saldırı esnasında etkisiz hale getirildiler.

Ama son Rus üssüne yapılan saldırıda gördük ki örgütler işi bir ileri noktaya taşımışlar. Karışık bir operasyonu belli bir koordinasyon içinde icra edebilmişler.

Yaklaşık beş yıldan bugüne yazılarımda sıklıkla değinmeye çalıştığım şey işte buydu. Artık devlet dışındaki yapıları (terör örgütleri ve muhalif grupları) ayrı bir çalışma konusu yapmaya ihtiyaç var. Geçmiş tanımlamalar ve uygulamalar bugünü bize anlatmıyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri ve güvenlik birimleri kendilerini bu tür saldırılara karşı koymak için geliştirmeye çalışmaktadır. Sıkıntı, karşı tarafın da yabancı devletlerin iç organizasyonlarından yardım almasıdır. Sizin aldığınız tedbire karşı onların da yeni bir saldırı tekniği geliştirmesidir.

PKK ABD desteği ile EYP, istihbarata karşı koyma, elektronik harp, özel kuvvet teknikleri ve gelişmiş donanım kullanma konularında eğitim almıştır.

Önümüzdeki dönem bu tekniklerin Türkiye’de kullanılmasını istemiyorsak daha başlangıçta tedbirini almak zorundayız. Bu teknikler asla Türkiye’de kullanılmamalıdır.

Önlemi de Suriye’de bir terör devletine izin vermemekten geçiyor.

***

Terör örgütlerinin teknik altyapısını kuvvetlendirmeye yönelik istihbarat çalışmarı birincil askeri hedef kapsamına alınmalıdır. Yerinde imha edilmelidir. Önleyici savunma deyimi tam da bunun için hayata geçirilmiştir.

Artık terör örgütleriyle mücadelenin katmanları şu şekildedir:

Eleman kazanımını kesmek,

Eğitim almasını engellemek,

Ekipmanla buluşmasını
engellemek,

Arkasındaki istihbarat örgütü deşifre ederek saf dışı bırakmak, eylem yapacağı alanı daraltmak ve sonuncu olarak da terör örgütünü legalize etmeye çalışan gruplarla mücadeledir.

Birinde yaşanacak bir hata
güvenlik birimlerinin başa dönmesine yol açabilir.

Asimetrik savaşın asimetrik terör örgütleriyle mücadele de simetrik savaş kabul edilemez.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU. 14 Ocak 2018 13:18
Sayin mete yarar böyle saldirilar ülkemizede yapilabilir onun için hemen önlem almaliyiz mesela böyle bir saldirida havaya güçlü bir top atip basinç dalgasi oluşturup dronlari düşürmek gibi
KARAR OKURU 14 Ocak 2018 05:24
Rus üslerine yapılan bu saldırı haberini ilk duyduğumda ilk olarak şunu söyledim bu saldırı Suriye'de ki grupları aşar bu saldırı için uydu istihbaratı ve uzmanlık gerekir dolayısıyla bu saldırıyı Amerikan özel kuvvetleri yapmıştır ayrıca gelişen teknoloji ile hangi alan sivil alan hangi alan askeri alan hangisi sivil hangisi askeri teknoloji ayrimida ortadan kalmaktadır bu açıdan oturup bekleyerek Suriye kuzeyinde Amerikan destekli teröristlerin saldırı yöntemlerine önlemler almaya çalışmak yerine o bölgede ki terörist alt yapısını imha etmek gerekir
B 13 Ocak 2018 21:09
Sayın Mete Yarar benim kehanetim doğru çıktı. Kürtlerin ABD askerleriyle anlaşamayacağını söylemiştim. Bugün Münbiç'te kürtler ve araplar ayaklandı.Pkk zor durumda. ABD askerleri şehirden kaçtı.
KARAR OKURU 12 Ocak 2018 22:29
90'li yillarda A takimi diye bir dizi vardi. Hannibal, Face, Murdock, B.A Baracüs, onlar yapmis olabilir mi?Internetten kapsama alanlarina bakinca Cin'in BeiDou'su haric ABD'nin GPS'si, Rusya'nin Glonass'i ve Avrupa'nin Galileo'su Suriye'yi kapsiyor gozukuyor. Rusya muhtemel olarak GPS sinyalini Suriye'de bastiriyordur.Geriye Glonass ve Galileo kaliyor. Ote yandan ABD'nin GPS disinda da yeni bir konumlandirma sistemi olabilir.Cunku GPS sivilleseli bir 20-25 sene olmustur ve yenisini GPS'i sivil kullanima acmadan once coktan faaliyete gecirmis olabilirler diger Ihtimaller Galileo,Glonass
Akın özbey 12 Ocak 2018 19:37
Ruslarda glonas sistemide gps yani mevki bulma amaçlıdır amerika bu konuda tek değildir ayrıca terpom denilen teknoloji de var arazi haritasıyla yeryüznü haritayla kıyaslayarak yönünü buluyor ; daha az hasas olan ins var özellikle tank ve uçaklarda kulanılıyor ins gps gibi elektronik harpden etkilenmiyor sihaları engellemenin en uygun yolu oerlikonun aheat parça etkili mermileriyle 35 mm topları donatmaktır çünkü bu sistem sianın mühümatïnı bile havada vurabilir böylece ucuza ülkeler tesislerini koruyabilir sialara karşı füze kullanmak pahalı ve bu araçların
Nuri 11 Ocak 2018 21:09
Dışarıdan fiziksel saldırı yapan teröristin yeri menşei elbet tespit edilir vereceği zararda kısıtlı olur. Teröristler artık televizyonumuzda bilgisayarımızda kapı komşumuz iş arkadaşımız bazen aile bireylerimiz malesef pek çoğununda safça bundan hiç haberi yok. Bu teröristlerle savaşmak işte kolay değil sinirlere hakim olmak lazım yanlış açıklamalar altı farklı doldurulabilecek muğlak cümleler kurmamak lazım.
Nuri 11 Ocak 2018 23:08
0
Geçtiğimiz haftaki khkda oldugu gibi bir başka çarpıtmalara müsait konu performansa dayalı 657 yasası. Ülkemizde yaklaşık 3 milyon civarı memur olduğunu tahmin ediyorum dolaylı olarak etkilenen kesimi de dahil ettiğimiz zaman bunun 3 veya 4 katı etki alanı oluşturulabilecek bir konu 657 yasası. Bu konu hakkındaki muğlak açıklamalar ileride sıkıntı olacaktır.
B 11 Ocak 2018 19:31
Sayın Mete Yarar Suriye'de bir harekat için acele etmemek gerektiğini düşünüyorum. Birinci sebep pyd'nin elindeki gelişmiş silahlar, tabiki tanksavar füzelerinden bahsediyorum sorun olabilir. İkincisi haklı bir neden sıkıntısı. Pyd şu an Türkiye sınırlarına bir tecavüzde bulunmuş değil. Bunun dünya kamuoyu tarafından kabul edilmiş olması gerekir ki bir müdahale bizi haksız konuma düşürme ihtimali var. Üçüncüsü pyd silahlanması sadece Türkiye için değil. ABD'nin asıl sıkıntısı Rusya'nın Suriye'de kalıcı üsler kurması ve akdeniz hakimiyeti içi
KARAR OKURU 11 Ocak 2018 17:17
Toplam 13 iha deniyor Hepside imha olmuş Hasar nasıl oluştu
KARAR OKURU 11 Ocak 2018 13:03
Muhtemelen 20 yil sonra şunu duyacağız En buyuk robot bizim robot. Simdiden toplumsal enerjimizi insan kaynagimizi ve entellektüel sermayemizi buna göre konumlandirmamiz gerekmektedir. Aksi taktirde Ispanyol görmüs Azteklere benzeriz.
samed 11 Ocak 2018 06:13
Mete bey anlattığınız Suriye'deki olayın bir yönü.Esas ve önemli olanı ise yeni bir uçak düşürme olayının ardındaki ABD,İsrail kumpasını ve bunu doğuracağı sonuçların bize bedelini görmeyişiniz.Burda amaç,İran,Suriye,Türkiye,Rusya ittifakını bölmek,PYD ye muhtemel Suriye saldırısını bloke etmek! Rus üssüne saldır İdlip'te Türkiye'nin güvenliğinden sorumlu olduğu bölgeden yapılması!RTE neden tam PYD ye operasyon yapacağını ilan ettiği anda Esad elikanlı katil der!.Bir adamın kaprislerini bedelini ülke olarak kim ödüyor.
cevat karakalem 11 Ocak 2018 04:58
Yabanci medyada zarar goren ucaklarin bir iki gun once gerceklesen bir havan topu saldirisi yuzunden oldugunu yaziyor. Dronelar ile yapilan ikinci ve ayri bir saldiri. Haberler bunlarin "askeri ekipman duzeyinde" olmayan dronelar oldugu yonunde.
Nuri 11 Ocak 2018 20:42
0
Mantıklı
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN