Back To Top
Komplo teorisi diyenin artık alnını karışlarım

Komplo teorisi diyenin artık alnını karışlarım

- A +

Aklımız elvermeye başladığı dönemlerde stratejik analiz yapan, yazı yazan ve Türkiye’de olacakları öngören birkaç isim vardı. Onlar yazdıkları kitaplar, verdikleri konferanslarla toplumu aydınlatmak ve ön almak için uyarmaya çalışırlardı.

Bunu yapanların en önemli sermayesi ise vatan sevgileri ve kimseye bağlı olmayan araştırmacı yazar kimlikleriydi.

O dönemde yazdıklarına bir kesim ‘komplo teorisi’ der ve ‘fazla zorluyorsunuz’ diye de dalga geçerdi. O dönemde yazılan yazıları ve kitap içerikleri şimdi sizlere bir bir hatırlatarak gerçekten öyle mi olmuş bakalım...

***

Türkiye’deki Alman vakıfları ve onların içinde yer aldığı faaliyetler nelerdi?
PKK kimin tarafından kuruldu ve himaye edildi?

11 Eylül saldırısının ardındaki asıl plan neydi ve İslamafobi ve demokratik (ılımlı) İslam modeli nasıl oluştu?

İsrail’in 1980’li yıllarda hayata geçirdiği beka projesi nedir?

BOP ve genişletilmiş BOP projesi nedir ve nasıl hayata geçirilecek?

Skyes-Picot anlaşması nedir ve anlaşmanın yüzyılı devirmesinden sonra yeni çıkacak haritalar nasıl olacak?

Bu konularla ilgili olarak yazılan kitaplar, makaleleler, araştırma ve konferanslar, belgeseller hâlâ arşivlerde ve belleklerimiz de mevcuttur.

Aşağılanan komplo teorilerinin yüzde yüzü maalesef hayata geçmiş ve toplumlar ordan oraya savrulmuşlardır. Onları uyaranları taşlayanlar ise sessizce ortadan sıvışmış veya nimetlerinden yararlanmışlardır.

Peki bu uyarıları karşılıksız yapanların başına neler gelmiştir. Ben söyleyeyim bir kısmı öldürülmüş, bir kısmı hapse atılmış, bir kısmı da gözden düşürülerek pasifize edilmiştir.

Söyledikleri birebir çıkan bu insanlara gerçekten toplum ve devlet olarak iadeyi itibar ve gerekli saygısı göstermiş miyiz?

Hadi ondan vazgeçtim bunları o dönemde suçlayanların şimdi karşısına oturup “dalga geçtiğiniz herşey başımıza geliyor şimdi ne diyeceksiniz?” diye hesap soranınız olmuş mudur?

Memleketin alarm zilleri aslında araştırmacı gazetecileridir. Onlar neredeyse olacakları onlarca yıl önce yazar ve koroda yer almadıkları için de ‘erken öten horoz pozisyonuna’ düşerler.

Testi kırılmadan su dökülmeden hayırlı bir iş yapmaya çalışırlar ama çoğunlukla komplo teorisi kurmakla, vatan hainliğiyle, rantçı olmakla, ajanlıkla, ırkçılıkla, mezhepçilikle veya din düşmanlığıyla suçlanırlar.

Çoğunlukla da onlar yalnızca vatansever, insansever ve emperyalist düşmanıdırlar.

Bugün ise bazı araştırmacı gazeteciler sizce hangi konulara parmak basmaktadırlar?

Büyük Kürdistan projesi nedir ve nasıl hayata geçirilecektir?

İslam dünyasını kim veya kimler bir mezhep kavgasına itmektedir?

Türkiye’yi bölme ve parçalama projesi nedir yayınlanan haritaların kaynağı nedir?

Armageddon savaşı ne zaman ve nasıl yaşanacak?

Vekalet savaşları ile birlikte üçüncü dünya savaşı nasıl şekillenecek?

NATO gerçek anlamda neyi planlamaktadır?

Eksen kayması ve sermaye dönüşümü sonucunda hangi ülkeler tarih sayfasından silinecektir?

***

Maalesef şimdi bunları yazanlar da tıpkı abileri gibi komplo teorisi üretmekle suçlanıyorlar. Bunları söyleyen arkadaşlara tek sözüm ‘aman çok dikkatli olun yazdıklarınıza biraz ilmi siyaset ekleyin. Size çok ihtiyacımız var”.

Geçmişte olduğu gibi şimdi her şeye komplo teorisi diyenlere de bir sözüm var...

Benim yanımda komplo teorisi derseniz gerçekten sizinle sıkı bir tartışmaya girerim.

Çünkü geçmişte onları dinleseydik bugün olacak her şeye en azından bir şekilde hazır olurduk.

Bir sözüm de benim de içinde yer aldığım halkımıza, bir 15 Temmuz daha yaşamak istemiyorsak hadi biraz araştırmacı gazetecilerin değerini bilelim ve onları işlerinin başında en önemlisi de hayatta tutalım.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Cristina Sanchez 14 Eylül 2017 00:20
Komplo teorileri ve karsit komplo teorileri her donemde olmus. Bir komplo teorisine gore ise o zamanin Fransa krali IV. Philip mesela , musluman olduklari gerekcesiyle tapinak sovalyelerini donemin papasi Clement'in de yardimiyla iskence edip (dizi jargonuyla -tapinakcilar) tasfiye etmis. Bu da bir komplo teorisi iste. Insanlardaki gizemli seylere merak nedeniyle de komplo teorileri hic bitmez.Bir baska komplo teorisine gore de boga guresleri Abbasilerin Ispanya'da Endulus zamanindaki hakimiyeti sirasinda kurban bayraminda kacan bogalarin yakalanmaya calisilmasini goren ispanyol halk ve bir kisim gosteriden para kazanma sevdalisi ticaret erbabi, abbasilerin endulusu kaybetmesiyle birlikte , muslumanlarin Ispanya'da kurbanda boga kesme vecibesini degistirerek, hayvana eziyet eden bir oyun haline getirmesi ile baslamis.
Balkan 13 Eylül 2017 17:02
Sevgili yazar,DÜNYADA DENGELER DEĞİŞİP YER YERİNDEN OYNUYOR, bizde ki çoğunlukta bugün ne giysem nereye gitsem, ne yesem.......Diğer bazı okumuş kariyerli kesim de oh bugün çarşamba hafta bitti derdinde daha bugün bu konuda biraz tartıştım diğer Vatanseverlerin de durumu anlattığınız gibi .Dün de bi araştırmacı gazetecimizi hırpalıyorlardı. Çoğunluk bu günün insanı maalesef yarının değil. Barikatlar döneminde TRT'nin güneydoğuda yaşlı bir amcayla yaptığı bir röportaj aklıma geldi yapılan mücadeleden sonra tabi istenilmese de ilçe ve mahalleler zarar gördü, başka türlü temizlenemezdi .Oralı yaşlı bir amca güzel bir öz eleştiri yapmıştı. Oğlum yıkılmadan düzelmezmiş bazı şeyler, Allah devletimize zeval vermesin demişti. Söz düşündürücüydü, zarar görmeden anlayamazmıyız? Belirtiğiniz gibi ülkesi için çalışan gazeteci yazar, akademisyen.... niceleri gitti bu UĞUR'da nice vatan evlatları, kalanları da hırpalamaya devam daha dün bi tanesiyle uğraşıyorlardı. Derdimiz ne zaman vatan olacak diye düşünür, bazı şeyler yıkılmadan düzelmeyecek mi diye korkar, niçin var olduğumu hatırlayıp çalışmaya devam ederiz.
İsimsiz 12 Eylül 2017 00:15
Bugün Erzincan yolunda patlayıcı bulundu soruyorum nasıl konuldu heryerden kamera sistemi YÖK mü allahtan fark edildi
Hamo 11 Eylül 2017 21:59
Batı demokrasi Doğu diktatörlük
KARAR OKURU 09 Ekim 2017 21:10
0
Ciddi misin? Bari sona ünlem işareti koysaydin.
Karar okuru 11 Eylül 2017 21:13
Araştırmacı gazeteci ile sallamacı gazeteciyi ayrıştırmanın yolunu da yazsaydınız daha makbul bir yazı olurdu. Türkiye'de herkes kendi meşrebince komplo teorisi yazıp, yazdıklarına da "araştırmacı gazetecilik" ya da "derin analizcilik" gibi başlıklar koyuyor. Aslında tek yaptıkları masa başında kendi önkabullerine uygun hikaye yazmak. Bir kısmı da bir yerlerden para filan alıyor da olabilir bunları yapmak için. Rusya'nın Türkiye'yi batı ittifakından kopartıp ham yapmak istediği sır değil (alın bir komplo teorisi de ben yazdım ister inanın ister inanmayın). Gerçek verilerden kopuk ya da verilerin sadece bir kısmına bakan analiz okumaktan çok sıkıldım ben.
Timur 11 Eylül 2017 20:01
Sayin Yarar, RTE herkezin gözünün icine baka baka "Ben BOP Esbaskaniyim, Diyarbakir niye BOPun bir yildizi olamasin" demedimi...Dedimi, demedimi? Cevap bekliyoruz...
külyutmaz 11 Eylül 2017 13:47
Yukarıda sayılan Sykes-Picot hariç komplo teorileri ( o komplo değil gizli ,daha doğrusu ikili antlaşma ) belli bir çevrenin doğru kabul ettiği ,daha doğrusu "inandığı" fakat doğru dürüst çerçevesi bile çizilmemiş laf salatalarıdır.Hepsi kolaylıkla çürütülebilir.Örnek olsun diye ; BOP sol tandanslı biri için ortadoğunun gelişmesini engellemek için emperyalistlerin bir islamcı projesidir ve Ak Parti de bir projedir ama bir islamcıya göre BOP islamı bitirme projesidir ve karşısında da muzaffer komutan Erdoğan vardır.Şu suikaste kurban giden komplocular da kimmiş ? Bu komploların kaynağı da zaten Amerikan kıytırık gazeteleriyken trafik kazasında ölen bir İranlı neden önemli olsun ? Komplo ciddiye alınması gereken bir şeydir ama ciddiye alınması için bir çerçevesi olmalıdır.Armageddon nedir sorusuna bir tutarlı cevap veren olursa ciddiye alırım belki.Yazara bir sorum var ? geçmişte mesela neyi dinleseydik bir çözüm üretebilirdik ? Teoriyi ortaya atan, teorinin kendisi ve tarihi ,ve ilgili olayın tarihi şeklinde bir eşleştirme çok aydınlatıcı olurdu ? Genelde komplocular pek zeki olmalarına rağmen hiç bir şeyi öngöremezler ,olay olduktan sonra geçmişten bağlantılar kurmaya çalışırlar.Bir de işin algıyla ilgili olan tarafı vardır.Her gün binlerce safsata ortada dolaşır tesadüfen bir tanesi tutar gibi olursa "al işte gördün mü ":)
KARAR OKURU 09 Ekim 2017 21:11
0
Bop esbaskaniyim diyen bir lider vardı adı neydi yaa.
KARAR OKURU 09 Ekim 2017 21:12
0
Armageddon diye bir şey yok oda siyonist projesi laf salatası dediğin gibi.
HASBÜNA 11 Eylül 2017 13:45
Sabotaj ve komplolar zaafiyet ve ihmal sebeblidir. Millet olarak bize her fırsatta zarar verenleri iyi kavrayıp onlara karşı mesafeli durup inandığımız gibi yaşarsak onların bize zararı yalnızca sinek ısırığı gibi olur.
AHMET 11 Eylül 2017 13:37
"Siyonizm öyle ustadır ki, kim ben mi, ben hiç siyonizme hizmet eder miyim şarkısını söylettirerek, kendi ordusunda işbirlikçilere askeri talim yaptırır. Hizmet etmiyorum zannedersin, halbuki hizmet eden ordunun içindesin, haberin yok. Siyonizm seni kullanıyor" N.Erbakan
sefure 11 Eylül 2017 10:59
kardeşim esad, nasıl katil esed oldu? sebebi neydi ki?
hoşmer 11 Eylül 2017 14:30
2
bu yazıdan çıkarsadığınız buysa eğer benim de size şapka çıkar/sam/am gerek. zekanın yıldızlardan bile parlak!!!
Mansur 16 Eylül 2017 11:45
0
Anlaması bu kadar mı zor? Çoluk çocuğun üzerine helikopterden varil bombası atan kişiye o saatten sonra katil denir. Aslı elini kana buladıktan sonra Reisin Esad ile arası bozulmasaydı bu durum eleştirilirdi.
nuray 11 Eylül 2017 08:17
Hala batıyı medeni ve konforlu,insan hakları savunucusu,demokrasinin ve barışın teminatı zanneden ve buna inananlar var. Ayakta uyuyorlar resmen dünyada olup bitenleri akıllarıyla(öğretilmiş önyargılarla değil) değerlendirseler keşke.
KARAR OKURU 11 Eylül 2017 02:58
Amerikan derin devlet kurumları her olasılık için plan yapar her konuda sorgulayıcı akıl yürütür bizde ise arkadaş dünyada bazı şeyler göründüğü gibi değil bak koskoca dünya bir avuç fanatik ezoterik ve kabalistik inanç temelli ultra zengin elit tarafından yönetiliyor bunlar dünya finans piyasasına hakimler ve her şeyi parayı kullanarak yönetiyorlar diyenleri ya deli ilan ederiz ya komplocu yada yazarın söylediği gibi kötü çocuk öğrenmenin en ilkel yolu deneme yanılma yoluyla ogrenmedir marifet neden sonuç ilişkisinde olayları olmadan önce ongorebilmektir
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN