Back To Top
Kudüs’ü anlamak

Kudüs’ü anlamak

 - Son Güncelleme: 25.12.2017 Pazartesi 00:26
- A +

Coğrafyamızdaki sorunların ana kaynağı ne bugüne ne de Osmanlı dönemine ait. Neredeyse yazılı tarihle bilebildiğimiz kadar eskilere gidiyor. Çünkü Ortadoğu, ister dinler tarihi dolayısı ile olsun, isterse jeopolitik öneminden dolayı, hep elde tutulmak istenmiştir.

Bölgede yaşayan halklar da hep kadimdir. 

Sorun da, halklar da eski olunca, maalesef yaşananlar bir türlü unutulmuyor. Maalesef sorunlar da kaotik bir girdap şeklinde tekrar ediyor.

Kudüs de önemi gereği bu süreçlerde hep baş rolde yer alıyor.

Ama bu tekrarların nasıl olduğunu anlayamazsak süreci sonlandırma şansımız da olmuyor. Hadi gelin bu tarihi tekrarları bir kez daha hatırlayalım.

Çoğunlukla siyonizm Kudüs’le ilgili bir adım atmadan önce hep aynı rotayı izlemeyi tercih etmiştir. Bu rotanın içinde neler mi var: Yemen savaşı, darbeler ile iktidarların değişimi, iki islam ülkesi arasında savaş çıkartarak hedef saptırma, suikastler düzenleyerek kaotik yapı oluşturma ve diplomatik manevra alanı oluşturmak için bir süper güçle işbirliği.

Siyonizm, dönemin süper gücünün önüne her zaman başka bir plan ile çıkmıştır. Aynı zamanda, onunla ortak hareket edeceği ve manevra alanı açacağını ifade etmiştir. Bu konuda ilk zokayı da dönemin ilgiliz siyasetçileri İngiliz halkına yutturmuşlardır.

İngilizler aynı bugünkü süreçlere benzer bir taktiği Ortadoğu’da izlemişlerdir. Osmanlı’yı bölgeden çıkarmak için Arap işbirlikçilerini kullanmış, bir yandan da Arapları dengeleyecek başka bir gücün varlığı için de çalışmışlardır.

Arapların tepkisini çekmemek için bölgeye topluca göçü engellermiş gibi davranmışlar ancak bir taraftan en büyük göçlerin önünü açmışlardır. İlk büyük ihaneti de bölgede ingilizler yaşamışlardır.

Siyonistler bölgede ciddi bir güç olduklarında ilk olarak İngiliz hedeflerine saldırmışlardır.  1948 Arap-İsrail savaşında beş İngiliz uçağını düşürmüşlerdir.

İkinci büyük satıştan nasibini alan ülke de SSCB olmuştur. Nitekim SSCB , 1948 yılında İsrail’e direk silah yardımı yapan en önemli ülkedir.

Dönemin Devlet Başkanı Stalin olaya ideolojik olarak bakıyordu. Stalin birinci dünya savaşı sonunda Filistin’e göç eden Yahudilerin işçi sınıfından olduğunu düşünüyor ve bölgede komünist bir devlet kurulacağına inanıyordu. Bölgede ilk kurulan tarım cemiyeti (Moşav) ve komün (Kibuts)’un komünist yapıdan  esinlendiğini düşünerek de doğru yolda olduğunu inanıyordu. Ama iş öyle bir noktaya gitmişti ki sonunda Stalin’e suikast girişimi içinde bu siyonist yapı yer alacak ve SSCB bölgeden kısa sürede çıkartılacaktı.

Gördüğünüz gibi siyonistler hep dönemin süper gücünü koçbaşı olarak kullanmışlardır. Sırasıyla ingilizler , Ruslar ve şimdi de ABD.

İkinci önemli manevra alanı hep Yemen olmuştur. İslam ülkeleri bu coğrafyada güçlerini tüketmişlerdir. Yemen Osmanlı için de, Mısır için de, İran için de enerjinin tüketildiği yerdir. Bu savaşlar sonunda İsrail kendisine manevra alanı açmıştır.

Üçüncü tekrar ise bölgede İsrail ile işbirliği yapan Arap liderlerin sonunun geliş şeklidir. İsrail, Arap liderlerin bölge hakimiyeti için uğraşmalarından feyz almış ve onları teşvik etmiştir. Bir çok liderin iktidara gelişinde bu siyonist tezgahın oyunu olmuştur. Ancak bu şekilde siyonist tezgahın oyununa gelenler, işi bitince aynı güç odağı tarafından diskalifiye edilmişlerdir. Çünkü siyonizm, yaşam alanında asla bir başka güç oluşmasına fırsat vermez.

Dördüncü tekrar bölgede yaşanan darbeler silsilesidir. Halkın iradesini bastıracak askeri yönetimler teşvik edilerek iktidara getirilmişlerdir. Amaç her zaman sokağın sesinin bastırılması olmuştur. Bu konuyu en güzel özetleyen sözlerden biri Yevgeni Primakov’ a aittir. “Arap aleminde çok fazla bulundum ve biliyorum ki sokak 1967’de işgal edilen toprakların kurtuluşunu reddeden her hükümeti ezer. “

O reddiyeyi engelleyen ise darbeler olmuştu. En son Arap Baharı denen süreci ve Mısır’daki darbe girişimini bu anlamda okumanızı dilerim. Hatta buna 15 Temmuz darbe girişimini bile ekleyebilirsiniz. Çünkü Türkiye islam coğrafyasının sesi olmuş ve bu ses darbe ile kesilmeye çalışılmıştır.

Yine tekrar eden bir süreç de Arap coğrafyasında islam ülkeleri arasında çatışma çıkartmaktı. Lübnan krizi, Suriye ve Irak gerilimi, Irak-İran savaşı, Körfez savaşı, Suriye iç savaşı ve 2003 Irak’ın işgalini bu bağlamda okumak gerekir. Buna bir de DAEŞ diye yaratılan Truva atını ekleyebilirsiniz.

Şu bir gerçektir ki İsrail’in kuruluş gününden bu güne kadar sergilenen plan hep aynıdır. Asıl gücünü de karşı tarafın güçsüzlüğünden almaktadır. Ayrıca yarattığı yenilmezlik ütopyasından da beslenmektedir. Çünkü hiçbir Arap-İsrail  savaşında karşısında gerçek anlamda bir rakip olmamıştır.

Önümüzdeki dönemde bölgede ilk satılacak ülke ABD olacaktır. Bir önceki Başkan Obama bu tehlikeyi fark etmiş ve “ABD’nin Ortadoğu’daki çıkarlarına en büyük zararı İsrail vermektedir” demiştir .

Kudüs’ü anlamak için yakın tarihe bakmak gerekir. Çünkü islam coğrafyası bu tuzakları maalesef doğru okuyamamaktadır. Doğru okuyanlara da onlarca tuzak kurularak iktidardan indirilmelerine çalışılmaktadır.

Mursi iktidarda olsaydı, Kaddafi yerine güçlü bir halk lideri iktidara gelseydi, İran, Yemen ve Suriye iç savaşında sorun çözücü tarafta yer alsaydı, Suriye iç savaşa girmeden sorunlarını barışçıl olarak çözseydi, DAEŞ tuzağına düşülmeseydi, Irak mezhepçilik ve etnik siyaset yapmasaydı bugün ABD Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan edebilir miydi? Doğu Kudüs bugün işgal altında olabilir miydi?

Suç tuzak kuranda mı yoksa her seferinde aynı tuzağa düşenlerde mi?

Kudüs’ü anlamak için önce Ortadoğu’nun tekrar eden gerçek hikayelerini okumak gerekir.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Muharrem yuca 30 Aralık 2017 17:22
Yazılarınızı takip ediyorum. Sizin gibi vatanını, milletini seven, yürekli, vicdanlı, başı dik, Türk milletinin, askerinin, polisinin yanında olan kalemlere ihtiyaç var. Allah yardımcın olsun. İyi seneler...
KARAR OKURU 27 Aralık 2017 00:46
El hak doğrudur.
KARAR OKURU 27 Aralık 2017 00:32
Mete bey Katar'a takviye göndermişiz + Sudan dan istenen ada ABD'yi İngiliz ve Fransızları acayip rahatsız etmiştir.Muhtemelen yansımalarını göreceğiz.Büyük oynuyoruz hava savunma uzun menzilli füze çok önemli değilmi ?bu durumda rüzgara işeyen adam durumuna düşermiyiz ?.
KARAR OKURU 27 Aralık 2017 00:00
Mete bey ABD savunama bakanı ve ne hikmet ise norveçteki deniz üs komutanı savaşa hazır olun dedi savaş geliyor dedi.Kuzey Kore ile Norveç bağlatısını kuramayacağımıza göre ABD Norveçte hangi ülkeden saldırı bekleyebilir Rusya ile savşamayacağı da aşikar .Hedef Türkiye'mi Son 500 milyon dolarlık PYD yardımı planı bize ne masaj veriyor ?
B 27 Aralık 2017 00:50
0
Yuh yani be. Norveç neresi Türkiye neresi... Tabiki Rusya'yı kasdediyor.Kuzey Kore ile Norveç arasında bağlantı yokmuş. Kuzey Kore Rusya ve Çin'in basın sözcüsüdür. Kuzey Kore nükleer teknolojiyi nasıl edindi.Bunca silahlanmayı nasıl başardı. Tabi ki Çin ve Rusya sayesinde.
B 26 Aralık 2017 14:15
Mete bey daha önce de kudüs'le ilgili bir yazı yazdınız. Bir yorum yaptım. Yayınlamadınız. Tuhafıma gitti. Yorum şu mahiyette idi. Bir teşkilatın kurulması ve işlemesi sadece büyük bir salonda toplantı yaparak olmaz dedim. İslam İşbirliği Teşkilatından bahsediyorum. Teşkilatın önce kuruluş sebeb ve amacı, yönetim kadrosu, bir kadrosu, maliyesi, sekreterleri kendine ait binaları, şubeleri olur. Üye ülkelerin teşkilata nasıl maddi ve askeri destek sunacaklarına dair yükümlülükler belirlenir. Bu yükümlülükleri yerine getirmeyenlere cezalar belirlenir. Teşkilat hukuku olur. Yeni bir üyeden birtakım şartlar ve kriterler aranır. Cazibe yaratılır. Eğer bu işi bilmiyorsanız, Avrupa birliği, Birleşmiş Milletler, Nato gibi teşkilatların kuruluş ve yapısını inceleyin. Bunların hepsinde ABD'nin emeği ve parası var. Sadece adı olan bir teşkilat batı için ancak alay konusu olabilir.ABD birleşmiş milletlerin bile kararını tam dikkate almazken islam işbirliği teşkilatını mı ipleyecek. Teşkilatın gücü ve etkinliği gitgide artırılır. Artık diğer ülkeler için çekinilecek bir yapıya bürünür. Dünya petrolünün %60'ına sahip zengin ortadoğu ülkeleri, stratejik konumdaki Kuzey Afrika müslüman ülkeleri, orta asya Türkiye cumhuriyetlerinin hepsi ticari yönden veya askeri yönden İsrail veya ABD'yi sıkıştırabilecek bir gücü bir araya getirebilecek potansiyele sahiptir. Ama bir teşkilat kurabilecek irade ve akla sahip değil diye düşünüyorum.
B..... 26 Aralık 2017 18:00
0
Sayın B siz Mete beyin nereden nereye yazısında Osmanlı Rus savaşının tarihini 1860 yazan mısınız ?
B 26 Aralık 2017 21:07
0
Evet arkadaş. Hayırdır. Neden sordun.
B..... 26 Aralık 2017 23:00
0
Tarih yanlış.
D 25 Aralık 2017 17:22
Mete bey tarihi olayları anlattınız magazinel tarzda..Yani desek..Şimdi bu kadar olup bitende zihniyet eleştirisi yok... Toplumu insanın şekillendirdiği bir yapı olarak tanımlayan rahmetli Malik Bin Nebi, her şeyin merkezine 'insan'ı oturtur. Rad Suresi'nin 11'inci ayetine((.... Bir toplumu oluşturan fertler kendi iç dünyalarındakini değiştirinceye kadar, Allah onların oluşturduğu toplumu değiştirmez. Allah bir topluma kötülük diledi mi, artık onun için geri çevrilme diye bir şey yoktur. Onların Allah'tan başka yardımcıları da yoktur.....)) atıfla, insanın kendisini değiştirmesi durumunda tarihi ve toplumu da değiştirebileceğini vurgular..., Şimdi siz olan olayları kronoloji olarak sıraladınız,ancak bu olayları yapan zihniyetten bahsetmediniz..Tarih ders ve ibret vesikasıdır.!.Ama doğru anlayana..Şimdi HİTLERİN SÜNNETİNİ takip eden bir akıl ve ona körü örüne tabi olmuş toplumdan ne hayır gelir.. Çıkarılan son KHK ile yapılmak istenen ve doğacak sonuçları hiç hesap etti mi reis ?..Akıl nereye gitti..Eğer toplumu ve muhalefeti sindirip,susturup istediği sonucu alacağını sanıyor na yazık ki..!..Ama nefret, kin, intikam duygusunun dip dalgasını göremiyor.. Yazık..Kendine..Evlatlarına,ülkeye ve topluma.. Tarihi olayların derin de ve arkasında ki insan duygu ve zihniyetinin dinamik ve etkisi dip dalgası gibidir. Birden bire çıkmış gibidir..Tıpkı GÖLGE SİNSİLİĞİ gibi. Kimse yapma etme demiyor..Neden..??? HERKESİ BİZ Mİ DÜŞMAN ETTİK, ONLAR MI DURDUK YERE DÜŞMANIMIZ OLDU..
KARAR OKURU 25 Aralık 2017 17:02
Kendi beceriksizligini dis guclere baglamaya devam
KARAR OKURU 25 Aralık 2017 21:14
1
:DD he ondan
Ayşe Kaya 25 Aralık 2017 16:34
Güzel yol gösterici bir ozetti. Emeğinize sağlık. Bazen olayları daha iyi yorumlamak için geçmişten bakmak gerek. Aslında her zaman
Tayfun 25 Aralık 2017 13:21
Eger biz kendimizi gelistirseydik, diger ulkelere bagimli olmasaydik. biz bu bolgenin lideri olabilirdik, Ustat, Egitim, Fen liseleri acilmali Tarim, tekstil, hayvancilik , reformlar olmadikca siz ve biz istedigimiz kadar yazalim yorum yapalim, hep ayni yerde olacagiz. Adamlar Marsa arac gonderiyor, biz halen domates satmaya calisiyoruz. iste aradaki fark bu, sonra kendimizi elestirmeyip. baskalarina bagirip cagiriyoruz.
selim 25 Aralık 2017 16:08
2
Abdulkadir bey. siz gittiniz 1850 lilere, gitt problem burada ne biliyormusunuz, yine Egitim, yine, ABD Belkica, biz uretmedikce, bu adamalar daha cok kisi oldururur. Turkiye ABD yi durduramiyor, bu guc ile ilgili, Neden ABD Rusyaya bir sey yapamiyor, cunku Rusya guclu, duygusallikla gercekleri ayirmak lazim, Hukumet suriye politikasi yalnisti, ve geri dondu. Bu islere Tv den bagirmakla olmuyor , Deas bitti neden USA halen incirlikte, ve diyarbakirda, bunu hukumete sormak lazim. neden Israil hava kuvvettleri askerleri konyada 2016 dan itibaren hava egitimi aliyor. size bir gercek bir olay anlatayim. Bize TV de soylenen ile kapali kapilar ardinda olan farklidir, iste bir ornek, Yıllar önce Güneri Cıvaoğlu öyle bir zirve hikâyesi yazmıştı ki, ne zaman iki lider bir odaya kapanacak olsa onu hatırlarım. Sene 1980... Darbeye beş var. Demirel’in azınlık hükümeti Erbakan’ın kerhen desteğiyle sürüyor. Erbakan, desteği her an çekebileceğini söylüyor. Kriz başgösteriyor. Tam bu aşamada Erbakan-Demirel buluşuyor. Görüşme 3 saat sürüyor. Demirel çıkışta “Bunalımı aştık” diyor. Türkiye rahatlıyor. Erbakan mı? İşin aslını yıllar sonra Güneri Cıvaoğlu’na anlatıyor: “Aslında çok şey konuşmadık. Süleyman içeri girdi. ‘Necmettin çok yorgunum, şöyle bir uzanayım’ dedi. Odamda uzun bir kanepe vardı. Ayakkabılarını çıkardı. Uzanıp yattı. Biraz uyukladı. Sonra şurdan burdan konuştuk. İki eski arkadaş, güzel güzel sohbet ettik. Birkaç saat böyle geçti. ‘Hay Allah razı olsun, biraz açıldım’ dedi. Ayakkabılarını giydi, öpüştük, çıktı.”
Abdulkadir 25 Aralık 2017 19:54
1
Selim bey Boeing 1919 da kuruldu şu an dünya devi Avrupa'daki Airbus gibi. Benzer yıllarda 1936 da Nuri Demirağ uçak fabrikası kudru. Abd li sanayi casuslarının raporları bizim için gurur verici idi. Daha sağlam, daha hızlı. Biz üretmedikçe diyorsunuz da açın bir Nuri Demirağ'ın hayatını, yaptığı uçakları, İnönü ile ters düşmesini, İnönü'nün kanunla yurt dışına satışını yasaklatırmasını ve iflas edişini okuyun. Oğlu Erdal İnönü, Demirağ'ın artık sadace pilotluk eğitimi verdiği havaalanından pilotluk sertifikası almıştır. Benzer durum araba içinde geçerlidir. Neymiş benzini bitmiş miş.. Yerli araba konferansında söz alıp ''Bursa'da şeftali üretmek araba üretmekten daha karlıdır'' diye taş koymaya kalkan Koç'un ortağı Bernard Nahum kimdir?Lozan'da İsmet paşanın danışmanı Haim Nahum'un oğludur. Devrim gibi yerli üretimi rafa kalkar kalkmaz Fiat'ı Türkiye'ye getirip montaj sanayinin kapısını açmıştır.Türk gençleri ilk uçağı yapan Wright kardeşleri bilsin öğrensin buna karşılık Vecihi Hürkuş ve Nuri Demirağ'ı öğrenmesin olur mu? Demirağ'ın uçaklarını almayan THK Komutanı 1949 yılında şu rezil sözleri söyler: "Amerikan yardımından bedava uçak almak dururken uçak fabrikanıza sipariş verirsem yarın bu millet beni asar." Neydi o yardım? 1947 yılında İnönüğ tarafından imzalanan ve 1948-1953 arası Türkiye'ye yardımları öngören Abd'nin Marshall yardımı. Uçak fabrikamıza taş koymanın yanında hibe olarak gelen, okullara dağıtılan süt tozu. Nesilleri kısırlaştırma bir taşla iki kuş misali bir plan mıydı yoksa? Abd'den mısır yağını alacağız diye zeytin ağaçlarımızı da kestirdiler. Ormanlarımızdaki uzun, devasa çamlarımızı Abd'li kereste şirketlerine peşkeş çektiler. Madenlerin bir kısmına da Almanya kondu. BND'nin Türkiye'de bu kadar aktif olması belki bundandır. Yani elin gavuru boş durmuyor ve durmayacak. Ben genel bir çerçeve çizmiştim siz aldınız günübirlik kısır siyaset derdine girdiniz. Ben, sen belki göremeyeceğiz ama gelecek nesiller bu milleti yeniden ayağa kaldıracaktır inşallah.
Abdulkadir 25 Aralık 2017 10:56
Dünyanın en güçlü şirketleri sıralamasında Çin'li banka ve şirketler ilk 10'a girmeye başladı. Bu da demektir ki Rotchild gibi siyonist aileler sermayelerini yavaş yavaş Çin'e taşımaya başladı. ABD sermaye aktarımından sonra büyük bir çatırdı ile parçalanacak. Evangelist kiliseler ABD siyasetine oldukça hakim. Bunların görüşüne göre yahudiler hristiyan olup müslümanlara karşı savaşacaklar. Armagedon yani kıyamet savaşı Kudüs yakınlarında olacak. Bu süreci hızlandırma gayretleri var. Tabi yahudiler buna içinden kıs kıs gülüyordur. Kimbilir bu hristiyan mezhebini kuran da kendileri olabilir. Yahudiler ise tarihteki büyük İsrail devletini kurma gayretindeler. Arz-ı mevud sınırlarına ulaşınca kendilerine peygamber geleceğine inanıyorlar. Bu yüzden bölgede yahudi devlketi olduğu sürece barış olması mümkün değildir. En nihayet zalimin bir hesabı varsa Allah'ın da hesabı vardır. Müslümanlar hızla çoğalıyor. Maddi ve manevi güçlenecekler inşallah.
Mustafa 25 Aralık 2017 16:46
2
siz surekli her ulkeyi ve diger yorum yapanlari elestiriyorsunuz, , Peki, ulkemiz, Ataturk`un dedigi gibi ileri devlettler sinifina girmesi icin ne yapmali, Abdulkadir bey, Iyi gunler
Abdulkadir 25 Aralık 2017 19:29
0
Mustafa bey 2 tane yorum yaptım diye sürekli olmuyor. Eleştirdiğim ülkeler ile ilgili söylediklerimde bir yanlışlık varsa buyurun yazın. Eksiği var fazlası yok. Bizim ne yapmamız gerektiğine gelirsek; elimde olsa yeni bir harf devrimi yapar latin alfabesini aşamalı terkedip bin yıllık birikim olan Osmanlı Türkçesine geçişi uygularım. Gerisi çorap söküğü gibi gelecektir ki bu, yeni doğan nesiller ile olacaktır. Abd ve Avrupa dediğimiz batı kan ve sömürü üzerine kurduğu zenginliği nihayetinde kaybedecek. Sermaye geçisi Atlantikten Doğuya kayıyor ki bunun işaretleri şimdiden alınıyor. Bunu ellerinden kaybetmemek için savaş da çıkarabilirler. Bizim milletimiz kadirşinas bir millettir. Çabuk örgütlenir ve yönetme kabiliyeti üst seviyededir. 350 yıl Selçuklu, 635 yıl Osmanlı ile bin yıl dünyayı yönettik, tecrübeliyiz, yine yapabiliriz. Yurtta sulh dünyada sulh cümlesine katılmıyorum. Ecdadımın kanının aktığı her yer mirastır bizlere. Dünyaya adaleti 70 milyon kızılderiliyi, 5 milyon vietnamlıyı, sayısı belirsiz Afrikalıları öldürenler değil bizler getireceğiz inşallah. E tabi bu bugünden yarına olacak değil. İnsan hayatı devletlere nazaran kısadır. Belki bizim nesil göremeyecek ama gelecek nesillerin genetik kodlarında bu ortaya çıkmak için zaman kollayacak. Bundan 20 belki 30 sene önce adını hatırlayamadığım Arap bir alimin bozuk Türkçesi ile söyleşisini radyodan dinlemiştim. Dünyanın her yerini gezdim bütün müslüman toplumların içinde girip çıktım. Eğer bir gün İslam yeniden dünyaya hakim olacaksa bu Türkler eli ile olacaktır diyordu. Siz bakmayın şu andaki hallerine deyip bir yığın nitelik sıralıyordu. Bize uçak ve arabayı yaptırmayanlar teknolojik açıdan geri bırakmış olabilir. Ama dediğim gibi gün ola harman ola.
Merve 25 Aralık 2017 10:53
Her defasında aynı tuzağa düşmek ortadoğu nun kaderindemi var bilinmez fakat bu zihniyetle devam ettikleri sürece ben pek birşeyin değişeceğini sanmıyorum hatta durum dahada karışacak gibi ilerisi için çok endişeliyim.
EMG 25 Aralık 2017 07:52
Mükemmel özet. Son soru da.
KARAR OKURU 25 Aralık 2017 04:01
Bildigimiz, defalarca duydugumuz "siyonist tezgah" hikayeleri. Bu devirde bu hikayelere hala inanlar var. Yani yazar demek istiyor ki Yahudi milleti herkesten daha zeki, daha kurnaz. Araplari da, ingilizleri de, ABDyi de hatta Stalin'i bile kandirmis, kullanmislar cin oglu cin Yahudiler. Eger gercekten inaniyorsaniz o zaman Yahudilerin de ustun Irk olduguna inanmaniz gerekir. Oysa bu Irkci bakis acisi tumuyle safsatadir. Yahudiler yasadiklari ulkelerde farkli dine ve kulture sahip olduklari icin en cok zulum goren, magdur edilen milletlerden biri olmuslardir tarih boyunca. Hep kimliklerini kaybetmeme, var olabilme mucadelesi vermislerdir. Azinlik milletlerin icinde yasadiklari toplumlarda varliklarini devam ettirmenin tek yolu da para sahibi olmak, ekonomiyi kontrol etmekle mumkundur. Yahudileri motive eden sebep de budur: Var olma durtusu.
KARAR OKURU 25 Aralık 2017 16:32
1
Niye kandirdiklari için üstün ırk oluyor? Kurnaz ırk daha dogru olur mu? Mantık hatası yorumunu mahvetmis.
Kadir 25 Aralık 2017 19:06
1
Yahudileri anlayabilmek için bir Türk subayının yani Cevat Rıfat Atilhan'ın kitaplarını okumanızı tavsiye ederim. Özellikle İğneli Fıçı. Bir kitap daha vardı Suzi Liberman'dı galiba, bir yahudi ajanı kadının günlüğünü aktarıyordu. Üstün ırk olduklarına yahudilerin kendileri inanıyor. Yoksa kurnazlıkla fitne ürettikleri için binlerce yıl bulundukları yerden devamlı suretle kovulmuşlardır. Bu sebeple devamlı göçtükleri için toprak yerine altına yatırım ve birikim yapmışlar, nüfus olarak da çoğalamamışlardır. Onların sakat inanışına göre hayvanlar, bitkiler ve diğer insanlar yahudilere hizmet etmek için yaratılmışlardır. Biz nasıl kurban bayramında koç yada dana kurban ediyorsak onlarda yahudi olmayan bir çocuk kurban ediliyor. Avrupada bununla ilgili makaleler, Osmanlıda görülmüş dava tutanakları ve haklarında idam ve sürgün emri verilmiş kişiler vardır. Bunları güçsüz iken yapmışlardır. Şimdi bir devletleri var. Güç ve imkanları var. Almanya'da 9 bin civarında mülteci çocuk kayboldu. Dindar yahudilerin bu kayıp olayında da parmakları olduğunu düşünüyorum. Her şey bir kenara İsrail kurulmadan evvel yaptıkları siyonist kongreleri ve alınan kararlar var.
KARAR OKURU 25 Aralık 2017 19:15
2
Bir milletin otekilerden daha kurnaz oldugunu iddia etmek ustun Irk olduklarini kabul etmek demektir. Kurnazlik da yuksek zeka gibi bir ozelliktir ama Irksal ozellikler degildir bunlar. Burda mantik hatasi bende degil yazarda. Yahudiler her milleti kandirmis tarih boyunca, boyle diyor yazar.
KARAR OKURU 25 Aralık 2017 19:26
0
Kopek tavsandan cok daha zeki, cok daha guclu, hizli ve cevik bir hayvandir ama av kopegi degilse tavsani yakalayamaz. Tavsan can derdinde oldugundan kopekten daha kurnaz olmak zorundadir yoksa geberir. Buna var olmak durtusu derler.
Ben 25 Aralık 2017 03:48
Zaaflarınız bu kadar çok olursa rakibinizin sizinle uğraşmasına bile gerek yok. Kendiliğinizden çöküverirsiniz zaten.
KARAR OKURU 25 Aralık 2017 03:26
Hile ile savasacaksiniz israel istihbarat servisi mossadin ana doktirin ilkesi siyonist israel Filistin'de Kudüs'te adeta bir yıllan gibi çöreklendikce islam dünyasında ve hatta dünyada huzur olmayacaktır bakınız tarihe bu Siyonistler ne zaman Filistin'de çöreklendiklerinde mutlaka fitne çıkarmışlar ve mutlaka birileri tarafından burdan sürülmüşlerdir önce Babil kralı nabukednazar tarafından sonra Roma imparatorluğu tarafindan bunu onların inanç sisteminde ikiyüzlülüğü fitne çıkarmayı yalanı ibadet sayan talmud inancında aramak gerekir
Köroğlu 25 Aralık 2017 10:21
5
İzansız ırkçı bir söylem
KARAR OKURU 27 Aralık 2017 03:30
0
Irkçılık yapmadım olanı söyledim
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN