Back To Top
Memleket isterim 

Memleket isterim 

- A +

Kısıtlı alanlarda çok şey anlatmak istediğinizde ‘ne olmak istersiniz’ diye sorsalar hiç düşünmeden ‘şair’ diye haykırırdım. Onlar birkaç dizeye bir ömrü, aşkı veya kahramanlığı sığdırabilirler. Sığdırmayı bırakın bir de sizi dizelerin içinde yolculuğa çıkarabilirler.

Bir vesileyle bulunduğum ortamda, hatip uzunca bir konuşmanın ardından sözünü Cahit Sıtkı Tarancı’nın o ünlü şiiriyle bitirdi. Aslında bitirmek biraz eksik olabilir başka bir kapıyı açarak bizleri ayrı bir yolculuğa çıkardı. 

Memleket isterim 

Gök mavi, dal yeşil, tarla sarı olsun; 

Kuşların çiçeklerin diyarı olsun. 

Memleket isterim 

Ne başta dert, ne gönülde hasret olsun; 

Kardeş kavgasına bir nihayet olsun. 

Memleket isterim 

Ne zengin fakir, ne sen ben farkı olsun; 

Kış günü herkesin evi barkı olsun. 

Memleket isterim 

Yaşamak, sevmek gibi gönülden olsun; 

Olursa bir şikayet ölümden olsun.

Bazen psikolojik harekatın tuzağına bizler de düşebiliyoruz. Olayların içinde yuvarlanmaya başlıyor ve hedefimizi unutabiliyoruz. Böylece aydınlığın karanlığın içine çekilmesine fırsat verebiliyoruz. Şair ne güzel anlatmış memleket hayalini. Kim istemez böyle bir memlekette yaşamayı. Peki bu isteğe ulaşmak için günlük hayatımızda neler yapıyoruz. Kötülerin ve hainlerin bulaştırdığı kiri temizlemek için uğraşmaktan yeni birşeyler yapabiliyor muyuz. Kurulan tuzakları fark edebiliyor muyuz. 

Bu hafta vizyona giren ‘Snowden’ adlı filmi izlemeye gittim. Bildiğiniz üzere Snowden ABD’de NSA’de çalışmış bir ajandır. Bir süre sonra ABD’nin yurtdışında yapmış olduğu faaliyetlerden pişmanlık duyarak her şeyi belgeleriyle gazetecilere aktarmıştır. Daha sonra dünya bu yasadışı izlemeyi öğrenmiştir. 

İşin ilginci bu yasadışı izleme faaliyeti Obama döneminde en yüksek boyuta ulaşmıştır. Demokrasi ve farklılık yaratma iddiasıyla seçimleri kazanan bir başkan döneminde, dünya daha kötü bir yere dönüşmüştür. Sanırım Obama önümüzdeki dönemde eski çalışanları tarafından suçlanmaya devam edecek. 

Bizi DAEŞ’i kurmakla ve desteklemekle suçlayanların gerçek yüzleri ve hedef saptırmaları bir bir gün yüzüne çıkmaya başlıyor. ABD Dışişleri eski Bakanı’nın Suriye’de DAEŞ’in ilerlemesine ve güçlenmesine neden seyirci kalındığını açıklaması bile sanırım bu dosyanın kapanmasına yetebilir. Obama böyle giderse Bush’dan daha kötü bir başkan olarak anılmaya başlanacak. 

Biz memleketin daha güzel olması hayaliyle yanıp tutuşurken bazıları bir memleket hayali için dua ediyor. Ellerinin arasından memleketleri çalınırken ‘neden karşı koyamadık’ diye dövünüyorlar. Onlar büyük bir senaryonun içinde yalnızca figüran olduklarını bilmiyorlardı. Senaryodan haberleri olmayınca da kaçınılmaz sona gittiler. Bu dönemde ayakta kalmak istiyorsanız senaryoyu doğru okuyacak ve karşı filmi çekeceksiniz.

Bize bu hayali yaşatmak için fırsat veren şehitlerimiz adına;

‘Memleket isterim 

Ne başta dert, ne gönülde hasret olsun; 

Kardeş kavgasına bir nihayet olsun’

konulu filmi hiç beklemeden çekmeye başlayalım. Adı ise ‘memleket isterim’ olsun. 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Kral 11 Ocak 2017 01:31
Demokrat olun diyen kişi.. onlarda senin gibi terör severlerde ondan. Demokratmış...
KARAR OKURU 10 Ocak 2017 18:40
Komplo teorileri degil gerceklerle yuzlesince insan millet olgunlasir
smeyyalper 10 Ocak 2017 13:47
Buraya ben de gönlümden geçen memleketimi yazmak istiyorum hocam izninizle:) Yıllar önce sayısını tam hatırlayamıyorum, aynı uçakta başarılı fizikçilerimizin uçağı düş-ürül-(?)müştü. Bu kazadan çıkardığım ders, biz başardıkça, bunu baltalamaya çalışanlar var demek ki, oldu. İnanıyorum ki ülkem Aziz Sancar ve onun gibi değerli bilim insanlarımız "bulundukça" daha da gelişecek. Onlar yurtdışında çalışınca üzülüyorum. Çünkü onların ışığı bize her anlamda o kadar çok şey katar ki Türkiye'de bulunsalar.. Ve bugün çeşitli terör eylemlerine destek veren güçler, biz ilerledikçe (bizim-ya da benim
KARAR OKURU 10 Ocak 2017 10:11
siz açıktan helikopterlerle silah gönderip yanlışlıkla attık diyenleri unuttunuz galiba arkadaşlar
KARAR OKURU 09 Ocak 2017 19:23
ISiDe silah yollamadigimizi mi iddia ediyorsunuz? Sinirlarimizi uzun sure yol gecen hani gibi kullandilar, neden onlem alinmadi sizce? Bu arada Taranci'nin siiri gercekten guzelmis ama Snowden filmi ile nasil bir benzerligi var anlamadim.
Recep 09 Ocak 2017 21:20
3
Siz deas a silah yolladigimizi mi iddia ediyorsunuz?Savcıları göreve davet ediyorum.bu arkadaşın bir bildiği var herhalde.can Dündar bile kivirdi belgem yok,kanaatimce falan filan gag guk dedi .Siz ne biliyorsunuz?
KARAR OKURU 09 Ocak 2017 17:36
Demokrat olun yeter siyasetci gazeteciler neden hapiste sorun
Bora 09 Ocak 2017 20:22
3
İceride siyasetçi yada gazeteci yok terörist var.
arif 09 Ocak 2017 13:40
bin yaşa
nina 09 Ocak 2017 13:05
Mete bey malumunuzdur Foreign Affairs surekli Turkiye'de Aleviler tehtit altinda diye bir haber paylasiyor her uc bes haberin ardindan ayni haberi paylasiyor bunlar bir durum analizinden ote gelecek planlarinin kilifi gibi... Ve şu bitsede bitse Obama... Tum yaptiklarini atalarini kole yapan adamlarin çikarlari icin yapti daha çirkini nedir? Sirf bu sebep bile Bush'u sollamasina yeter... Dilerim uzerine hayaller kuracacagimiz vatan topragi daima var olur ve bu varligin vesilesi olan şehitlerimizin ve silah arkadaslarinin fedakarliginin hep farkinda oluruz...
Martini M. 09 Ocak 2017 08:49
Bizi DAEŞ’i desteklemekle suçlayanlar arasında CHP zihniyeti de var maalesef. Son birkaç günde Kılıçdaroğlu denen zat tam bir Türkiye düşmanı gibi konuştu. Adam politikadan anlamıyor, devletine destek vermiyor. Almış başını bir Erdoğan düşmanlığı, önünü bile göremiyor zavallı...
KARAR OKURU 09 Ocak 2017 15:04
2
CHPyi sevmem ama haklilar tir tir silahlari kimse unutmadi
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN