Back To Top
Türk evladı çoktan değil yoktan güç alır 

Türk evladı çoktan değil yoktan güç alır 

 - Son Güncelleme: 14.08.2017 Pazartesi 11:31
- A +

Zaman buldukça değişik spor deneyimlerini yaşamayı çok seviyorum. Artık eskisi kadar buna zaman ayıracak bir iş temposuna sahip olmamama rağmen bir yerden zaman yaratıp yapmaya çalışıyorum. 

Bu seneki hedefim rüzgar sörfüne başlamak ve belli bir noktaya getirmekti. İlk başlangıcı da işin ehlinden öğrenmek adına Alaçatı’ya geldim. Bora Kozanoğlu’ndan ders almaya karar verdim. 

İşte yine karşıma değişik bir insan hikayesi tam burada çıktı. Tanışma faslı sırasında sörfe başlamasının hikayesini dinledim. İçinde barındıkları inşallah beni etkilediği gibi sizi de etkiler. 

Bora 13 yaşına kadar çelimsiz ve çok hasta olan bir çocuk. Ailesi hasta olmasından korktuğu için bora Çeşme’de denize bile girmiyor. 

Bu sıralarda babasına yurt dışından  sörf takımı hediye ediliyor. Babası kendi başına denizde çalışırken Bora da onu sahilden izliyor. Sonunda babası sörfle belli bir noktaya geldiğinde Bora da sörf öğrenmeye karar veriyor. 

Bundan tam 27 yıl önce gerçekleşen bir hikaye bu. Babası onu o dönemde Çeşme’de tek sörf okulu olan yere götürüyor. Sahibi ve hocası Alman vatandaşı olan bir kişi. Bora babasının işi gereği yurt dışında yaşadıkları içinde İngilizceyi çok iyi konuşabiliyor. 

Bora hocaya İngilizce olarak sörf öğrenmek ve kursa kayıt olmak istediğini söylüyor. Hocanın ilk cevabı sen Türk müsün diye oluyor. Evet diyor Türk’üm. 

Hocanın cevabı “Bugüne kadar hiçbir Türk bu sörfü öğrenemedi o nedenle sana öğretmeyeceğim” oluyor. Ayrıca küçümser bir şekilde ona bakarak zaten çok çelimsizsin diyor. 

Bora’nın ifadesine göre bu onu kamçılıyor. Sörfü babasından ve seyrettiği filimlerden öğrenmeye başlıyor. Üç sene sonra onu sınıfına almayan hocayı Türkiye’deki yarışmalarda 16 yaşında iken geçmeyi başarıyor. Ondan sonrada dünya dereceleri ardı ardına geliyor. 

Alın size çok basit görünen bir hikayeden çıkarılacak onlarca ders. 

Birincisi çok gezerseniz çok şey öğrebileceğinizi garanti edemem ama çok insan hikayesi ile karşılaşacağınızı söyleyebilirim. O hikayelerden alınacak derslerle de. 

***

Kendi ülkemizde “öz yurdun da  garipsin , Öz vatanında parya” olma duygusunu bize yaşatanları asla affetmiyorum. Düşünsenize benim toprağımda bana posta koyacak kadar kendini üstün gören adamları biz bu topraklarda besledik. Bir Allah’ın kulu da çıkıp ne diyorsun diye bu adamlara konuşamadı. Konuşmayınca da senin hiçbir şey yapamayacağını düşünen bir yabancı hayranı tayfa oluştu. Onlar besledi onlar sövdü onlar bu ülkenin kaynaklarını sömürdü. 

Milli olup farklı olduğunu gösteren grupları da makarnacı olmakla kömürcü olmakla suçladı. 

Kurtuluş Savaşı sırasında da Anadolu halkına mandacılar onlarca tekliflerle gelmişlerdi. Amerikan mandasını kabul edin bütün sorunlarınız çözülsün demişlerdi. Ama onlar kalan tek evladını cepheye gönderdi, elinde avucunda kalan son kırıntıları da Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarına tahsis etti. 

Siz hala bu Anadolu halkını tanımamakta ısrar etseniz de onların gerçek kimliği “alan değil veren” olmalarıdır. Onları makarnacı diye suçlayanlar bugüne kadar hamudu ile götüren yabancı hayranlarıdır. Onlar Bora gibi reddetseniz de daha çok çalışıp sizi kürsüden indirecek çocuklardır. 

Sizin neden bu kadar tepindiğinizin farkındayız. Genelev patronunun vergi rekortmeni olduğu dönemi istiyorsunuz, şirket karlarının önemli kaleminin faiz getirisi olduğu veya sizin kapınıza maaş ödemek için bir milyar dolar istediğimiz dönemi istiyorsunuz. 

Silah ambargosu koyduğunuz zamanları, ikide bir Amerika’dan gelen tayfanın hükümet yıktığı günleri, önemli silah ve ekipmanları almak için randevu isteyen siyasetçileri kapınızda görmek istiyorsunuz. 

İşinize gelmediğinde darbe ile yıkacağınız ürkek siyasetçileri arzu ediyorsunuz. 

Bu Anadolu çocuğu çoktan uyandı farkında değilsiniz diyeceğim ama asıl farkında olmayan büyük bir kesimin bizim içimizde olduğunu görünce susup kalıyorum. 

Birinci Dünya Savaşı sonunda kurulan yabancı cemiyetlerin Kurtuluş Savaşı sonunda ortadan kalktığını düşünüyorsanız oldukça yanılıyorsunuz. Kimisi eğitim kurumu şeklinde kimisi vakıf kimisi de yardım kuruluşları adı altında ülkede cirit atıyor . 

Onlar hala bu ülkede kumpas kurup milleti soyup soğana çevireceklerini düşünüyorlar. Maalesef buna destek veren mandacılar sayesinde de kendilerine destek bulabiliyorlar. 

Vaktiniz olursa Alaçatı’ya gittiğinizde Bora’nın okuluna uğrayın ve bir Türk evladı nasıl olur görün. Türk evladı çoktan değil yoktan güç alır. 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Mehmet 17 Ağustos 2017 01:23
Mete bey iyiki sizler bu ülkenin ,bu milletin degerlerisiniz selamlarımı gönderiyorum ,.
KARAR OKURU 16 Ağustos 2017 11:13
Bugün gençlerin en çok sorduğu sorduğu bedelli askerlik,klavye başında oturup vatanseverlik yapmak çok kolay :))
cengiz. 16 Ağustos 2017 08:23
yoktan hiç de bir güç alınmaz. alınsa dünyanın 4/3 ü sömürge olmazdı. çok boş bir yazı.
KARAR OKURU 18 Ağustos 2017 23:25
0
Günümüz biliminde en kabul gören Big Bang teorisini araştırın. Herşey yoktan var edildi 15 milyar sene önce.. Anlayabilene...
cengiz 21 Ağustos 2017 09:46
0
bilimsel açıdan devridaim makinesi yapmak imkansızdır. siz de onu okuyun.
KARAR OKURU 27 Aralık 2017 00:16
0
Bu yorumunuz bilimsel değil felsefi bir yorum ! Bilimle felsefe aarasındaki farkı öğrenmeden ahkam kesmeyin
KARAR OKURU 15 Ağustos 2017 08:44
Sevgili Mete, 12 Eylül öncesi bedel ödeyen bir vatan severim. Yazılarını zevkle takip ediyorum. Yaradan Rabbim sizlerin sayısını arttırsin....
KARAR OKURU 14 Ağustos 2017 21:30
Son 2 yazınızı özellikle beğendim. Daha önce bilinçli olmayıp şimdi kısmen farkındalığım artan kısımdayım , nedense farkındalığım artınca ben de üzülmeye başladım.. Umarım benim gibiler çoğalırız. Bunun için de sanırım tarihimizi tekrar tekrar okumak yararlı olacak. Nedim Çakmak "İşgal Günlerindeki İşbirlikçiler Hüsnüyadis Hortladı" kitabı sf. 19 örneğin; '... Asker iffet, asker namus, asker vatan demektir... Asker güzelliğini gördüm İbrahim Ethem'de: Oysa, o bir kaymakamdı; vatan savunması "şart" olunca asker olmuştur. Bir de komutanlar vardı. "Adam gibi" askerdi... Onlarda gördüğüm "asker güzelliğini" size anlatmaya dilim yetmez. Bir de "asker olmamış paşa'lar vardı, çirkin mi çirkin(!) pısırık mı pısırık halleri düşmanı çağırdı(!) Vatan onlarla işgal edilmişti(!) Siz de bir bakarsınız " asker olmamış paşa'nın çirkinliğine". Sonra Mustafa Kemal Paşa'ya bakarsınız, ya da benzerlerine...' Sanki bugünlere yazmış gibi değil mi? Öyle beğendim ki kitabı, sf 304teki soru ve ardındaki cevabı da atmak isterdim; sayfanızı işgal etmek istemiyorum. Saygılarımla.
KARAR OKURU 14 Ağustos 2017 14:49
Türk evladı gücünü yoktan değil, HAKKtan alır. Cenab-ı Haktan.
KARAR OKURU 14 Ağustos 2017 15:03
0
Kast edilen o zaten.
KARAR OKURU 14 Ağustos 2017 13:15
Ne sukur ki bugun turkiyeyin basinda bir yigit vardir...
KARAR OKURU 14 Ağustos 2017 10:27
Güclü yüreklere bkülmeyen yüreklere selam olsun
TAYFUN 14 Ağustos 2017 10:12
Mete bey, su an gece iki, ben gece vardiyasinda ABD de bir sirkette calisyorum, ABD ye geldinizde, orada sehit olan polislerimiz resimlerini elinizde tutup gosterdiginizde kimse ilgilenmedi sadece bakip gectiler bunu cok iyi hatirlarsiniz,biz Turkler burada yalniziz, bizi burada koordine edecek, ve ulkemize yapilan haksizliklari buradaki, Amerikan halkina senatosuna ve Temsilciler meclisine sesimizi duyurmak icin gereken lobileri olusturmayiz, Ben eis arkadaslarima anlatiyorum, hatta benimle Istanbula geldiler ve cok sasirdilar, Bizi hep arap ulkesi moder olmayan bir ulke oldugumuzu dusunuyorlar. Buradaki konsolosluklarimiz bizim adresimiz e-mail adresimiz var, fakat ben burada 2000 yilindan beri yasiyorum malesef biz burada bu konuda bir araya gelemiyoruz
KARAR OKURU 14 Ağustos 2017 10:06
Benim icin TURK olmak bir gururdur ve bunu avrupada dogmus buyumus bir gurbetci cocugu olarak soyluyorum bizleri batiya satan vatanimizdan kopartan icimizdeki kopeklerden nefret ediyorum..sukurler ki bugun turkiyede milli olanlar ondedir ama bazi kopekler bugunde turkiyeyi batiya sikayet eder herkes yigit olamaz herkes TURK olamaz..
Hakan 14 Ağustos 2017 13:10
7
ustat, hangi ulke ve ismini bize bagislarmisin, neden insanlar isimlerini yazmaktan korkarlar anlamam
Selim 14 Ağustos 2017 13:14
8
Karar okuru, gurbetci olduguna gore askerligini parali yapanlardan misiniz? Ve lutfen bir daha ismini yazarsaniz, kime hitap edecegimizi biliiz, sen, Avrupada otururken, evinde misil misil uyuyup, sutunu icerken ben istanbulda, Darbeceilere karsi disaridaydim, sanirim ilk once Aynaya bak,
KARAR OKURU 14 Ağustos 2017 16:48
3
Hakan ve selim bey dar goruslu kucuk beyinlersiniz..
Selim 14 Ağustos 2017 17:13
1
karar okuru, bey, ne zaman aynaya baktiginda bu gunu hatirlacagindan eminim, hele kiz istemeye gittiginde kayinpederin, babana, oglunuz askerligi nerede yapti diye sorunca, ne cevap vereceksin, ben size hakaret etmicem, cunki senin gibi sahislar cevap bulamayinca, bu egitim ile ilgili ve kimin beyni kucuk her zaman belli olur, solylediklerim dogru ciktiki, siz bize hakaret ediyorsunuz ,
KARAR OKURU 14 Ağustos 2017 17:31
1
Hakaret eden sensin selim bey benim vatanim icin ne yaptimi ya sa yapmadimi bilmeden bana aynaya bak diyorsun evet gurbetci cocugum ama ben bunu secmedim avrupalilar bizlere pis Turk derken gurbet yolunda bazilarimiz can verirken yada evlerimizde canli canli bizleri yakarken neredeydi zamanindaki hukumetler neden sesleri cikmiyordu cunku bizleri oraya gonderler onlardi ve agababali olan avrupalilara ses cikaramiyolardi bilmeden yazma bilmeden konusma selim bey ayanaya kendin bak...
kamil 16 Ağustos 2017 12:49
0
keşke ben de Avrupa da türk olarak yaşasam da ,bu ülkede yaşamadan uzaktan vatanseverlik yapsam ,benim gibi düşünmeyenleri hain ilan etsem: eleştirenlerde köpek desem: not:Almanya da yaşayan akrabalarım var hiç biri de can korkusu taşımıyor;can korkusu taşıyan Avrupa da nasıl yaşar: bakın Suriyelilere can korkusundan varı yoğunu bırakıp türkiyeye geliyor
masum 16 Ağustos 2017 12:51
0
bu arakadaş Avrupa da can korkusu içindeyse azıcık paraya razı olup cennet ülkemiz de huzur içinde yaşayabilir ;eğer samimiyse tabii
Ali Tarak 16 Ağustos 2017 23:03
0
Beyler gurbetçi olmak askerlik yapmanıza engel değil. Yani bedelli askerlik Türkiye'de her zaman mümkün olsa bedelli yapanlar oranı gurbetçilerinkini aratmaz.Bende Belçika doğumlu bir gurbetçiyim ve askerliğimi Ankara ve Edirne'de gönüllü olarak yaptım . Lütfen insanları kategorize etmeyin.Gurbetçiler uyurken biz darbeyi engelliyorduk demek gurbetçi olmak zorunda bırakılmış bizlere yapılabilecek en büyük haksızlık .Bizlerin vatanseverliğini sorgulamak kimsenin haddi ve hakkı değil. Bu demek değil ki hiç kanı bozuk yok aramızda, maalesef Türkiye'de olduğu gibi burada bir hayli haysiyetsiz var . Ama inanın vatan söz konusu olunca kendini feda edeceklerin oranı çok şükür açık ara çoğunlukta.
Selim 14 Ağustos 2017 09:51
Ustat cok dogru soyluyorsun, fakat, bu iceridede var, ,en son ornek 16 nisan referandumu, PKK ve FETO culer da hayir oyu veriyor dediler, PKKve FETO kim terrorist. 15 temmuz gecesi Bizi Tv ekranindan vatanimiza sahip cikin sokaklara cikin direnin diyen kisiler, daha sonra Devletin lider kadrosu biz millet meclisi isteyen halka Baskanlik sitemi istemiyoruz diyenlere, PKK Feto hayir oyu atacak dediler. Ben Sapina kadar TURK um, vede bazi millet vekileri ogullari gibi askerligimi para;i yapmadim, bunu boyle bilsinler. Devlet buyuklerimiz, Ruzlar nereden eser ise mantigi ile karar veremezler, Ya mete bey, Biz disariya ciktik darbeyi enllemke icin sonra bizler baskanlik sistemini desteklemyince PKK ve FETO hayir veriyor dediler, Bana bu ulkede hic kimse ama hic kimse ayni fikirde olmadigimiz icin Terorist imuamelesi oyamaz hele benim odedigim vergilerle maasini alan sahislar
KARAR OKURU 14 Ağustos 2017 16:57
1
Selim bu yaziyla ve senin dediklerinle alakasi ne?? HIC...
nuray 14 Ağustos 2017 07:37
yazınız gerceklerı anlamayanların suratına tokat gıbı ınmıs. bu gıdışle yakında gercek tokadı da yıyecekler. efendiler ve köleleri cok az zamanınız kaldı.
KARAR OKURU 14 Ağustos 2017 07:14
Pardon ama genelev patronunun vergi rekortmeni olduğu dönemde milliyetçi,muhafazakar ya da dindar hiç bir iş adamı yok muydu da meydan genelev patroniçesine kaldı : ben anlamadım!
KARAR OKURU 14 Ağustos 2017 13:12
3
28 subati hatirlatsam biraz anlarmisin aceba???
KARAR OKURU 14 Ağustos 2017 07:14
Yüce ALLAHın yüce isimlerinden biriside AZİMdir ve yüksek insani değerlere sahip asil ruhlu azimli bu büyük millet esir yaşamaktansa toptan yok olsun daha iyidir öyle ise milli ülkümüzün temeli her alanda ya istiklal ya ölümdür çok doğru söylemişsiniz kendi vatanında en az 60 yıldır amerikaya avrupaya emperyalizme siyonizme karşı bu odakların içeride ki hizmetkarları tarafından boyun büktürülmüş esir edilmiş bu aziz vatanın öz evlatları kendi yurdunda garip kendi yurdunda parya haline getirilmiştir oysa ki büyük TÜRK MİLLETtinin karakteri yüksektir TÜRK MİLLETi çalışkandır TÜRK MİLLETi zekidir öyle ise ya istiklal ya ölüm yaşasın TAM BAĞIMSIZ TÜRKİYE
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN