Back To Top
Zaman kaybetme lüksümüz yok

Zaman kaybetme lüksümüz yok

- A +

Almanya’nın son çıkışı birçok kişi için büyük şok olabilir. Hatta son dakika haberi olarak ilgi de çekebilir.

Ama savunma sanayini takip edenler için Almanya’nın silah ambargo kararı asla bir şok haber veya son dakika haberi değildir. Hatta gecikmiş bir haber bile sayılabilir.
Almanya 1990’lı yıllardan beri örtülü bir şekilde Türkiye’ye silah ambargosu uygulayan ülkelerden biridir. Zaman zaman silahların kullanılmasına kısıt koymaya çalışır zaman zaman da hiç göndermez.

15 Temmuz’un ardından, hatta bazı projelerde daha da önceden bu tür kısıtlamalara başlamıştı. Özel birimlerin kullandığı silah ve ekipmanların satışına yasak getirmişti.

***

Tank modernizasyonu için gereken özel parçaların satışı durdurulmuştu. Hatta Fırat Kalkan’ı harekatı sırasında edinilen tecrübeler neticesinde alınmak istenen bazı acil alımlar Türkiye’ye verilmemişti.

Gelelim en büyük engellemelerden birine, Türkiye’nin en önemli savunma projelerinden biri Altay tankı projesiydi. Proje, büyüklük ve içerdiği önem nedeniyle savunmamız için çok değerliydi. Yaşanan gelişmeler projenin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ortaya koymuştu.

Ama Altay tankının en önemli parçaları olacak motor ve güç aktarım sistemlerinin alımında sorun yaşandı. Bugün itibarıyla hayata geçmesi gerekecek proje bir anda durma noktasına geldi.

Avusturya hükümeti AVL’nin güç grubu satışına, daha doğrusu teknoloji transferine müsade etmedi. Tümosan’ın yürüttüğü proje de bir anda rafa kalkmış oldu.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı da alternatif projelere bakmaya başladı. Şu anda bu konu hâlâ etüd edilmeye çalışılıyor.

Şimdi gelelim en kritik soruya, savunma sanayinin en hayati ve dışa bağımlı olan ihtiyaç listesinin başında ne gelmektedir? Ben de hiç düşünmeden cevap vereyim güç grupları (motor ve aktarma sistemleri) Şu anda yaptığımız bütün savunma sanayi ürünlerinde maalesef motor ve güç aktarım sistemlerinde dışa bağımlıyız. Bunu kapatmak için yoğun bir çaba sarf ediyor ama hâlâ konuya doğru teşhis koyamadığımız için çıkış yolunu bulamıyoruz.

Güç gruplarının gelişimini bir teknoloji devrimi olarak ele almalı ve savunma sanayi dışında da önem vermeliyiz. İşte o zaman bu sorunu gerçek anlamda çözebiliriz.

Türkiye’de savunma sanayide ihtisaslaşmayla ne kadar kolay çözümler ürettiğimiz ortadadır. ASELSAN, Roketsan, TUSAŞ, MKE, Havelsan, Bayraktar gibi firmalar bir konuda uzmanlaştı ve dünyanın sayılı firmaları haline geldi.

Türkiye’nin kendi dalında ihtisaslaşmış firmalarına teknoloji transferi konusunda destek verilirse bu firmalar da dünya ligine çıkabilir.

***

Tank üretiminde güç grubu işi Tümosan firmasında idi. Gerçekten bu da doğru bir seçimdi. Motor ve güç aktarım sistemleri üreten Türkiye’nin en önemli firması Tümosan’dı. Ama bu iş yalnızca o firmanın tek başına sırtlamaması gereken bir organizasyondu. Maddi destek verilerek bu firmanın ihtiyaç duyulan 1630 beygir ve 5000 Nm tork üretecek motoru üretmesi sağlanmalıydı. Ama öyle olmadı.

Firma yılmadı ve durmadı. Asıl büyük katkıyı kendisi yaparak Türkiye’nin en büyük motoru olan, 450 beygirlik dizel motoru ve sekiz ileri şanzımanı üretti. Bu kritik kararı kendileri almıştı ve yılların birikimiyle bunu başardılar. Bu sayede de Türkiye’de üretilen bütün hafif zırhlı araçlarda bu sistemler artık kullanılabilecek. İşte şimdi bu ürünlere yüzde 100 yerli diyebileceğiz.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı doğru bir kararla bu konuda da dışa bağımlılığı ortadan kaldıracak karara imza attı. Türkiye’de üretilen bir motor olduğu için adres olarak Tümosan’ı gösterdi.

Eğer bu kararı daha öteye götürecek hamleler atar ve doğru teşvik sistemleri uygulanırsa Türkiye’nin de bir dev motor üreticisi olur.

İşte bu firmalar sayesinde, bize ikide bir posta koymaya çalışan devletler ve firmalardan da kurtuluruz.

SİHA yolculuğuna Bayraktar sayesinde kirpi tipi araçlara BMC sayesinde, tekerlekli zırhlı araçlara Otokar sayesinde ulaştık. Bunlar birikimini bu ülke için harcayan firmalardı ve sonunda başardılar. İnşallah yanına Tümosan ve nicesini koyarız. Çünkü memleketin zaman kaybedecek lüksü yok.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Bekri Mustafa 17 Eylül 2017 19:40
Mete bey, iyi güzel yazıyorsunuz da Tr. iyi eğitimli insanlarının yaklaşık yarısını beyin göçü veriyor.Geri kalan yarısında asgari ücretle işe başlıyor.Geçen bir arkadaşımın ODTÜ mühendislik mezunu kızının ne yaptığını sordum.Bir şirkette asgari ücretle işe başladığını söyledi.Durum budur.Gerisi Teog muş,şuymış buymuş gündem değiştirme.Memlekete hiçbir faydası yok.işte heyy diye kükrediğiz Avusturya bir parçayı vermediği zaman Altay tankı devrim arabalarına dönüşüyor.laf değil iş lazım iş...
KARAR OKURU 15 Eylül 2017 15:53
Pek çok defa söyledim sanırım sayfanızda kesinlikle doğru Türkiye'nin savunma sanayinde ki ben buna savaş sanayi demeyi tercih ederim çünkü en iyi savunma en güçlü saldırıdır neyse konumuz bu değil Türkiyenin savaş sanayinde kaybedecek bir saniyesi bile yoktur çünkü gereksiz nato üyeliğimiz ve hep opuldugumuz pek bir Amerikan muttefikligimiz nedeni ile bize çok pis zaman kaybettirdirdiler en az 60 yildir
Güven 14 Eylül 2017 22:59
Sayın Mete Yarar sizi tebrik ediyorum. En temel konuyu işlediniz. Tai genel müdürünün konuşmasını izlediniz mi. Kağıt mühendisliğinden bahsediyor. Rahmetli babamın bir lafı vardı. Üniversiteler fabrikanın bahçesinde olmalıdır derdi veya fabrikalar üniversitenin bahçesinde olmalıdır da denebilir. Teorikden pratiğe inmeyi başarabilen bir eğitim, kaynak yapmayı bilen profösörler gerekiyor. Ben gelecekten çok umutluyum. Bunca mühendislik fakültesi olan bir Türkiye bir patlamanın eşiğinde.
d 14 Eylül 2017 19:49
Bizler özellikle yöneticiler 30 konvoyluk mersedes arabayla halkın içinde gezerse bu iş olmaz.Savunma sanayindeki dışa bağımlılık nasıl olurda 15 yılda giderilmez.Almanya ırak ve suriyedeki petrolden pay almak için herhalde ypg yi destekleyerek bize silah vermeyecek.80 milyonluk ülkeyiz ama her yıl aynı yolları yenileyip duruyoruz.Biz yapalım,maaşlarımızdan da vazgeçeriz yeter artık
KARAR OKURU 14 Eylül 2017 15:01
Bence de yerli olsun.ukrayna bizim 3/1 ama adamlar motorda baya yol kat etmiş.sovyetler sayesinde.muhendis lazım.bizim en büyük düşmanımız da biziz dostumuzda.gerisini hallederiz
KARAR OKURU 14 Eylül 2017 17:17
0
Yöneticiler takım elbiseleri bırakıp sahaya inmeli. Sırça köşklerden 20 yıl öncesinin çalışmalarını allayıp pullayıp salonlarda iş tapmış gibi göz bıyamaya devam ederlerse bu iş ancak böyle olur. 2. Dünya savaşında Alman'ların panzerlerine karşı duracak tankları motorları ile beraber kaç senede yaptılar Rus'lar ve ingilizler. Mesele mühendiste değil kendi mühendisine bir türlü güvenemeyen kurnaz idarecilerde. Eğer yetkililer başarısızlıklarından dolayı sorumlu tutulmuyorlarsa o zaman ortalık takım elbiseli sorumsuz idarecilerle dolar. Herkes de yöneticiliğe talip olur o zaman da işte böyle pirincin taşını ayıklar dururuz..
KARAR OKURU 14 Eylül 2017 13:42
Çok nitelikli insanlarımız var ancak hepsi yurt dışında bunları geri kazanabilmemiz için özgürlük, liyakat gibi konularda adım atmalı gerekli ortam oluşturulmalı.
KARAR OKURU 14 Eylül 2017 17:34
1
Yurtdışındakileri getirip 657 sayılı kanunla memur yapmakla ve fedakarlık yapın demekle olmaz bu iş. Koreliler ve Tayvanlılar nasıl elektronik piyasasını geliştirdiler bir bakın. Gelecek insanların çocukları nerede okuyacak hususu bile büyük problem. Çözülür kolaylıkla ama bu TEOG sistemi varken zor.
Takipci 14 Eylül 2017 12:45
Verdiginiz bilgiler icin tesekkur ediyorum. Her konuda oldugu gibi savunma konusunda da en onemli faktor yetismis insan gucu, maalesef bu konuda cok gerideyiz. Tarihsel olarak geri kalmislik kategorisinde olmak en buyuk ayak bagimiz... Egitim alaninda olan gelismelere baktigimizda iyimser olmak zor gorunuyor...
KARAR OKURU 14 Eylül 2017 17:17
0
Yetiştirin o zaman..
Mehmet uzuner 14 Eylül 2017 12:41
Rusya, Ukrayna, Çin, Japonya gibi ülkelerle işbirliği artırılmalı. Şu anda Avrupa ülkeleri kendilerini bulunmaz hint kumaşı gibi görüyor.
KARAR OKURU 14 Eylül 2017 17:23
0
Aynı terane. Bu taktikle nükleer santral, tank köprü, havaalanı tünel, milli araba, uçak teknolojisi transferi yapmaya çalışıp duruyoruz da ne mesafe kat ettik? Ancak takım elbiseli yöneticilerin ziyaret ettiği ülke sayısı artıyor o kadar. Çin katı yakıt hammaddesini vermese hangi milli roketi neyle dolduracaksınız?
t 14 Eylül 2017 12:40
Verdiginiz bilgiler icin tesekkur ediyorum. Her konuda oldugu gibi savunma konusunda da en onemli faktor yetismis insan gucu. Bu konuda maalesef cok gerideyiz, tarihsel olarak geri kalmislik kategorisinde olmak sirtimizdaki kambur... Egitim alanindaki gelismelere baktigimizda iyimser olmak cok zor gorunuyor...
Macihangikanalda.com 14 Eylül 2017 11:45
İnşallah hepsi olur. Çok umutluyuz.
sefure 14 Eylül 2017 11:09
eğitim çökmüş, herkes birbirinden nefret eder hale gelmiş. bu ortamda ne yapsanız da kar etmez...
B..... 14 Eylül 2017 12:09
0
Evet ama durursakta ölürüz
KARAR OKURU 14 Eylül 2017 10:57
Savunma sanayi hem yüksek teknoloji hem de sermaye yoğun yatırım gerektirir. PISA'da ilk beşe girmeden, ilk 500e 10, ilk 100e 2 üniversite sokmadan, kişi başı geliri 20.000 USD seviyesine çıkarmadan, en az 3 küresel sivil teknoloji firmasına sahip olmadan anlamlı bir savunma sanayi kurulamaz. Taşıma su ile değirmen dönmez.
KARAR OKURU 14 Eylül 2017 10:44
Ya hu siz ne kadar zavallısınız.silah ölüm cenaze.guney kore japonya isveç bunlar tank ile mi kalkınıyor.sehıtlık diye memurluk kadrosu açmış bir ülkede gelecek vizyonda bu olur
KARAR OKURU 14 Eylül 2017 09:15
İnşallah Mete bey. Bu ülkeyi ayağa kaldıracak hem maddi hem manevi, nitelikli, samimi gayretlerin değerlendirilmesi ve teşvik edilmesi gerek. Hep birlikte çalışan üreten ve sürükleyen bir ülke olmayı hedeflemeliyiz. Kaleminize sağlık.
KARAR OKURU 14 Eylül 2017 09:03
Neden tek firma? Birbiri ile rekabet eden 3 firma daha iyi sonuç verir. Bir de ihaleleri sadakat değil liyakat esasına göre verirsek daha hızlı sonuç alınır.
nuray 14 Eylül 2017 08:12
Allah bu vatan için yoldaki bir taşı alıp engel olmasın diye kenara koyandan canını feda edenine kadar herkesten razı olsun. herkes ne yapabiliyorsa,gücü kadar, nefesi kadar bu vatan için bir şeyler yapmalı.Allah yardımcımız olsun.
KARAR OKURU 14 Eylül 2017 12:36
1
Bu yorumla motor da aktarma organı da yapılmaz, yapılamaz. Sn. Hicri Sezgin motoru 1940 lı yıllarda yaptı. Laboratuvarda deneylerde , eğitimde kullanılıyor (ODTÜ).
TAYFUN 14 Eylül 2017 07:50
Belki bu hukumetin yapabilecegi bir konu ise, Devlet teskilat kurumu kurmali, bu kurum yeni bir universite kurmali, yani Teknoloji, tarim enerji konularinda ulkemizin uretemedigi veya uretmekte geciktigi urunleri, egitimini vermeli, ve lise ve universitelerde, cok basarili olan ogrencileri, Mudurler, ve Ogretim uyeleri tarfindan devlet teskilatlanma kuruluna bildirilmeli bu kurumda ve bu sahislar savunma sanayine veya devlet tarafindan acilacak ozel sirketlere yerlestirilip. ulkemize savunma ,tarim, yenilebilir enerji konusunda, yardimci olabilir
KARAR OKURU 14 Eylül 2017 17:44
0
Hükümet özel sektörün önünü açmalı.
sefure 14 Eylül 2017 03:43
kendimiz ettik kendimiz bulduk. hiç suçu sağa sola atarak birilerini temize çekmeye çalışmayın...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN