Back To Top
Müslümanlar ne kadar müslüman?

Müslümanlar ne kadar müslüman?

- A +

Kendiniz için istediğinizi kardeşiniz için de istemedikçe iman etmiş olmazsınız”; “Müslümanların sıkıntılaryla ilgilenmeden gününü geçiren kişi müslümanlardan değildir. Birinin ‘Yardım edin ey müslümanlar!’ çığlığını duyup da sessiz kalanlar müslüman değildir.” (Hz. Muhammed)

Bu hadislere göre, Arakan müslümanlarının çığlıkları karşısında, başta onlara ülkelerine girme yasağı koyan ırkdaşları Bengaller olmak üzere, dünya müslümanları ne kadar müslüman? Türkiye üç milyon Suriyelinin yükünü yıllardır tek başına taşırken birkaç bin Arakanlıyı ağırlaması için Bagladeş’e yardım etmeyen zengin müslüman ülkeler, petrol ağaları ne kadar müslüman?

***

Okuyanlarınız olmuştur; ABD’nin Georg Washington Üniversitesi’den iki profesör tarafından “Ülkelerin İslâmîlik Endeksi” adıyla birkaç yıl önce bir araştırma yapılmış, sonuçları Global Economy Journal’de “İslam ülkeleri ne kadar İslâmî?” başlığıyla yayımlanmıştı.

Profesörler ilk önce Kur’ân-ı Kerîm’in ve Sünnet-i nebeviyyenin devletten beklentilerini incelemişler; bu çerçevede sosyal ve ekonomik adalet, ribanın kaldırılması, emeğe saygı, sosyal refah, yolsuzlukla mücadele, hukukun üstünlüğü, genel insan hakları, azınlıkların hakları, çevrenin korunması gibi toplumsal ve insanî konularda İslâm’ın önceliklerini belirlemişler. Daha sonra bu ölçülere göre hangi ülkenin ne kadar “İslâmî” olduğunu gösteren bir sıralama yapmışlar. Buna göre İslâmî ilkeleri en iyi uygulayan ilk üç ülke Yeni Zelanda, Lüksemburg ve İrlanda çıkmış. Listede çoğunluğu Müslüman olan Malezya 33., Kuveyt 48. sırada yer alıyor.

2015’te yayımlanan “Ülkelerin İslâmîlik Endeksi”nde ise ilk 10 ülke şöyle sıralanmış: Hollanda, İsveç, İsviçre, Yeni Zelanda, Danimarka, Finlandiya, Norveç, Lüksemburg, Avusturalya, Kanada.

Kuşkusuz bu sonuçlar tartışılabilir; ama yine de İslam dünyasındaki genel manzaraya baktığımızda bir bütün olarak önemli ölçüde gerçeği yansıttığını kabul etmeliyiz. Merhum Akif vaktiyle bir Avrupa gezisinde gördüklerini “Dinleri işlerimiz gibi, işleri dinimiz gibi” şeklinde özetlemişti. Aradan geçen bir asırda ne değişti?

***

Bu neden böyle? Çünkü İslam ülkelerinde toplumsal kimlik paramparça. En aklı başında İslam ülkesi olarak bilinen Türkiye’de bile bizler insan modelinde bir türlü zarftan mazrufa geçemedik. Bir zamanlar fes giyme-giymeme kavgası yapmışız. Daha sonra fesi çıkarıp şapka giyme-giymeme kavgası, sonra başörtüsü kavgası… Anlayacağınız hâlâ başın dışıyla uğraşma işini bitirip akıl ve zihin, ahlâk ve gönül dünyasıyla ilgilenmeye geçemedik.

Eski kaynaklarımızda “İslam” kelimesinin üç anlamından birinin “müsâleme”, yani “birbirinin hakkına hukukuna riayet ederek barış ve huzur içinde bir arada yaşama” olduğu belirtilir. “Sizin en iyileriniz ahlâkı en güzel olanlarınızdır”; “Ben sadece güzel ahlâkı tamamlamak için gönderildim” buyurur Peygamberimiz.

Senelerdir İslam’ın ahlâk öğretisini incelemeye, okumaya, yazmaya çalışıyorum. Başta hadis külliyatı olmak üzere ilk İslam kaynaklarında ‘güzel ahlâk’ın birinci manası “insanlarla güzel geçinmek”, ikinci manası da “önce başkalarını, yoksulları, çaresizleri… düşünmek”tir. Sadece bireysel değil, toplumsal planda da… Onun için Peygamberimiz öncelikle yoksula, arkasıza, dula, yetime sahip çıktı; onların derdini dert edindi. İlk defa onları biri gördü, onları “insan” yerine koydu; onlar için ağladı, onlar için güldü. “Allah’ın doyurmadığını biz mi doyuracağız!” (Yâsîn 36/47) diyenlere döndü ve “Hayır!” dedi; “Yetimi kollamıyorsunuz! Yoksulun açlığını umursamıyorsunuz! Servetlerinizi sürüp savuruyorsunuz! Çılgınca bir mal tutkusuna kapılmış gidiyorsunuz!” (Fecr 89/17-20)

İşte bu İslâm’dır ki –bugün paramparça olan- bütün Arap dünyasını tarihlerinde ilk defa ve sadece on yılda tek bayrak altında toplamayı başardı.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Ramazan ARSLAN 12 Eylül 2017 11:14
Kırk sene üstün bir ahlakla yaşayan efendimizi,on üç sene boyunca Mekke'de her türlü zorlukla eğiten Allah,nihayet on sene de Medine'de onca savaş ve sıkıntıyla eğittikten sonra Mekke'nin fethini nasip ediyor.Biz bugünün Müslümanları ise,Müslüman olur olmaz ganimet toplamaya koşuyoruz.Sorun bizim İslam anlayışımızda arkadaşlar.Şurada yorum yazan kardeşlerimize bile hayatı zindan ediyoruz.Herkesi bizim gibi düşünmeye zorluyoruz.
KARAR OKURU 07 Eylül 2017 12:00
Çok mükemmel bir yazı malesef insani ahlakta bütünleşemiyoruz
Karar okuru 06 Eylül 2017 23:07
Eyvallah; Müslümanların ahlakî problemleri var da istatistiki verilere dayanarak Avrupa'nın ahlaklı oldukları sonucuna varmak da nedir? İslam coğrafyasında olup bitenlerde adı geçen Avrupa ülkelerinin payı nasıl önemsizleştirilebilir? Üstelik -ahlaki erdemler de dahil olmak üzere- İslam bir bütündür; başörtüsü ve diğer hususlar nasıl bu bütünden ayrı düşünülebilir?
KARAR OKURU 03 Ekim 2017 12:49
0
Konuyu anlamadığınız belli oluyor.
Zeki 06 Eylül 2017 17:02
Maide-105 "... Siz hidayette iseniz, dalâletteki bir kimse size bir zarar veremez..."  Al-i imran-139: "... Eğer mü'min iseniz, üstün olan sizsiniz." Bir kimsenin, başkalarından, dalâlettekilerden zarar görmemesi ve onlardan üstün olması için, "iman" ve "hidayet" konusunda Kur'an'a uygun olması gerekiyor.
Nevin 06 Eylül 2017 15:21
kahrolsun fetöş. bu örgüt yok edilmedikçe müsülmanlar huzura kavuşamaz. islam dünyası yeniden dirilişe geçmelidir... Japonya ve Kuzey Kore savaşırsa halimiz yaman... Dünya düzdür, deve sidiği içmek... gibi safsatalarla zamanımız heba oluyor... Kahrolsun PKK..
Zeki 06 Eylül 2017 18:08
1
Nevin hanım, "fetöşün kahrolması" problemi çözmüyor, fetöş gider, metöş gelir. Mustafa hocamızın bu yazısı, müslüman olmayan müslümanların varlığından bahisle, eksikliğe vurgu yapıyor. Eksiklik, Kur'an'da bildirildiği gibi, Sahabe, Tabiin ve Tebe-i Tâbiînin ve günümüze kadar tâbiiyyetle yaşamış insanlar gibi müslüman/mümin olamamak. Bu eksikliği gidermek, her ferdin kendi elinde. Bir insan, "Ya Rabbi, ben senin istediğin gibi bir kul olmak istiyorum" diye kalben Allah'a dua ederse, bu amacına ulaşır. Böylece Kur'an'ın "Hak geldi batıl yok oldu." sistematiği hayata geçer.
Akif 06 Eylül 2017 18:50
1
He walla :)))
KARAR OKURU 06 Eylül 2017 14:48
Fertler olarak biz ne yapmalıyız peki kendimizi sorumlu hissediyoruz bu konuda her Müslüman gibi
KARAR OKURU 06 Eylül 2017 13:38
elinize sağlık hocam. şahane bir yazı olmuş yine
KARAR OKURU 06 Eylül 2017 10:11
Bir gemide bir masum 99 cani olsa bir masumun hatırına o gemi batırılamaz.Arakan Irak Suriye hepsine eyvallah ama memleketimizde fetö bahanesiyle milyona yakın insan bir şekilde kâfir hain terörist ilan edilip hakları gasp edildi, kendi memleketinde parya konumuna düşürüldü gerçek suçlulardan hesap soramayınca '' eşeğini döğemeyen semerini '' dövdü tabiri caizse ... Kendini Hz Ömer in makamında görenlere sesleniyorum Allah rızası için adil olun sizlere zulmedildiğini düşünüyorsunuz ama zulmün karşılığı zulüm olmamalı
Karar okuru 06 Eylül 2017 11:07
1
Fetö ile mücadele şarttır. Hain cezalandırılacaktır.
KARAR OKURU 07 Eylül 2017 09:34
0
Milyona yakın demişsin. Herbirinin mağdur olduğunu tek tek kesin biliyor musun. Bunu nasıl tespit ettin. Okadar hakim savcı avukat boşunamı çalışıyor. Ozaman sana müracat etseler ya herşeyi biliyonya bi hallediver ozaman.
KARAR OKURU 12 Eylül 2017 17:26
0
Yorumcu diyor ki: "fetö bahanesiyle milyona yakın insan bir şekilde kâfir hain terörist ilan edilip hakları gasp edildi, kendi memleketinde parya konumuna düşürüldü gerçek suçlulardan hesap soramayınca '' O milyona yakın insan, hala Fetöcüyüz diyor sen bahane diyorsun. Bu nasıl iş? Adam Fetö için babasını vuruyor, sen bahane diyorsun. Evet Fetö, bu memlekette milyona yakın insanı hain, terörist yapmış Fetö ile irtibatı omayanlar bunu görmek zorundadır.
Halit çizmeci 06 Eylül 2017 09:16
Arap ülkeleri tek bayrak altın da toplandığı anlayamadım
KARAR OKURU 06 Eylül 2017 10:48
1
Değerli okuyucu, Arap ülkeleri değil Arap dünyası deniliyor. İslam'dan önceki bilinen tarihlerinde Araplar hiçbir zaman tek devlet olamadılar. Bunu ilk defa Hz Peygamber gerçekleştirdi. Selamlar
Karar okuru 06 Eylül 2017 06:11
Zulum görmek için fert olarak Müslümanın olmak kafi. Ama o zulmü gidermek için İslam Devletine ihtiyaç var. Bahsettiğiniz istatiskte galiba bu kıstas yok... Çünkü dünyanın çeşitli yerlerinde Müslümanlar zulum görürken, İslami diiye nitelendirilen devletler kılını kıpırdatmıyor...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN