Back To Top
Taşerondan kadroya geçen işçilerin yıllık izinleri

Taşerondan kadroya geçen işçilerin yıllık izinleri

- A +

Taşeronlarda çalışırken 696 sayılı KHK ile kamuya geçirilen işçilerin izin süreleri nasıl belirlenecek? İşçilerin kadroya geçişi öncesindeki, yani taşerondaki çalışmaları yıllık izin için kıdemlerinde dikkate alınacak mıdır? Yani 10 yıldır taşeronda çalışan ve kamuya geçen kişi ile bir yıldır taşeronda olup kamuya geçen kişinin yıllık ücretli izin süresi aynı mı olacak? Cevaplanması gereken soru bu.

Anayasa’nın 50. maddesinde ücretli hafta ve bayram tatili ile ücretli yıllık izin hakları ve şartlarının kanunla düzenleneceği hüküm altına alınmıştır.

İş Kanunu’nun “Yıllık ücretli izne hak kazanma ve izni kullanma dönemi” başlıklı 54. maddesinde “Yıllık ücretli izine hak kazanmak için gerekli sürenin hesabında işçilerin, aynı işverenin bir veya çeşitli işyerlerinde çalıştıkları süreler birleştirilerek göz önüne alınır. Şu kadar ki, bir işverenin bu Kanun kapsamına giren işyerinde çalışmakta olan işçilerin aynı işverenin işyerlerinde bu Kanun kapsamına girmeksizin geçirmiş bulundukları süreler de hesaba katılır.” düzenlemesi bulunmaktadır.

İş Kanunu’nun “Yıllık Ücretli İznin Uygulanması” başlıklı 56. maddesine 2014 yılında yapılan değişiklikle “Alt işveren işçilerinden, alt işvereni değiştiği hâlde aynı işyerinde çalışmaya devam edenlerin yıllık ücretli izin süresi, aynı işyerinde çalıştıkları süreler dikkate alınarak hesaplanır. Asıl işveren, alt işveren tarafından çalıştırılan işçilerin hak kazandıkları yıllık ücretli izin sürelerinin kullanılıp kullanılmadığını kontrol etmek ve ilgili yıl içinde kullanılmasını sağlamakla, alt işveren ise altıncı fıkraya göre tutmak zorunda olduğu izin kayıt belgesinin bir örneğini asıl işverene vermekle yükümlüdür.” Düzenlemesi eklenmiştir.

Yukarıda belirtilen 56. maddede yapılan değişiklik aynı işyerinde taşeron değişmesi halinde, işçinin izin haklarının ilk taşeronda başlangıç tarihine göre hesaplanacağını düzenlemiştir.

İş Kanunun 112. maddesinde 2014 yılında yapılan değişikliklerle kamudaki taşeron işçilerin kıdem tazminatları ile ilgili önemli düzenlemeler yapılmıştır. Taşeronların değişip değişmediğine bakılmaksızın aynı kamu kurum kuruluşlarında veya aynı iş sözleşmesi kapsamında farklı kamu kurum kuruluşlarında çalışanların kıdem tazminatlarının başlangıç tarihi işçi lehine olarak ve kamuda ilk işe başlanan tarih olarak belirlenmiştir. 

İzin Süreleri Uygulamada şekillenecek

Taşerondan kamuya işçi olarak geçişi yapılanların taşeronda geçen sürelerinin yıllık izinlerinin belirlenmesinde dikkate alınıp alınmayacağı konusunda mevzuatta açık bir hüküm yoktur.

Kıdem tazminatı konusunda taşeron işçi lehine yapılan düzenlemeler, yapılan düzenleme ile işçinin KHK ile aynı iş yerinde asıl işvereninin çalışanı olarak çalışmaya devam ettiği dikkate alındığında yıllık izin hesaplanmasında, taşeronda geçen süreler de dikkate alınmalıdır. Aksi durumda kıdem tazminatında dikkate alınan süreler yıllık izin belirlenirken dikkate alınmamış olacaktır.

Soru-Cevap

Soru: Denizli’den Mustafa Ali Alayont isimli okurumuzun e-postası “ … 2001 yılında işe girmiş, farklı kamu kurumlarında taşeron olarak çalışmış, 2018 yılında kadroya geçmiş 2020 yılında ayrılacak olan işçi 2001’den 2020 tarihine kadar olan kıdem tazminatı ücretini alabilecek mi?...” şeklindedir.

Cevap: Mustafa Bey, belirttiğiniz şekilde olan işçi eğer kıdem tazminatı alacak hallerden birisi ile işten ayrılırsa ve en önemli kilit nokta aynı taşeron firma aracılığıyla farklı kamu kurumlarında çalışmışsa 2001’den 2020’ye kadar olan sürenin kıdem tazminatını alacak. 08/02/2015 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Yönetmeliğin geçici 1. maddesinde “Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı kapsamında istihdam edilen ve iş sözleşmesi devam eden işçilerin kıdem tazminatlarının hesabında kamu kurum veya kuruluşlarında ilk işe başladıkları tarih esas alınır.” hükmü bulunmaktadır.

Çalışma Hayatı ve Sosyal Güvenlik ile ilgili soru ve görüşlerinizi bize yazın.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
bilge 15 Kasım 2018 14:40
kadroya geçen taşören olarak yıllık izinlerimiz seneye aktarılmıyormu?
G 19 Ekim 2018 08:53
bu ucretle geçinilmez acil olarak döner sermaye baglansın
G 19 Ekim 2018 08:52
hastanelerde çalışan 4d uvey evlatmıdır döner sermaye verilmiyor
SLM MUSTAFA BEY BEN MİLLİ EĞİTİMDE TAŞORAN İŞÇİYKEN KADROLU İŞÇİ STATUSUNDE TEMİZLİK ELEMANI OLARAK YEMEKHANE BÖLÜMÜNE GEÇTİM ŞİMDİ ÇALIŞMA SAATLERİMİZ CUMARTESİ DAHİL 8:30-18:30 ARASI AMA BİZE İŞE GİRİŞ ÇIKIŞ SAATLERINI 8:00-17:00 OLARAK İMZALATIYORLAR NE MESAİ ÜCRETİ NEDE ÇALIŞMA SAATLERİNDE DEĞİŞİKLİK YAPIYORLAR BU DOĞRUMU NE YAPMALIYIM AYRICA GEÇİÇİ GÖREV ADI ALTINDA BAŞKA OKULA YAZIM ÇIKTI HALDE BENI HALEN GÖNDERMIYARLAR BEN GİTMEK İSTİYORUM AMA GÖNDERMİYORLAR NEREYE MURACAT ETMEM GEREKİYOR YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM
G 05 Ağustos 2018 10:19
hastanelerde çalışan 4d döner sermaye almıyor bu haksızlık degilmidir görevlendirme yazımız olmadıgından hastanenın her yarinde çalıştırılıyor kendi işlerimizi yapamıyoruz denetimlerde kendi işlerinden soru soruluyor denetimler bittiğinde her işe kosturuluyor GÖREVLENDİRME YAZIMIZI İSTİYORUZ
tuncay 31 Temmuz 2018 14:43
iyi günler ben kamuda taşerondan kadroya geçen güvenlik personeliyim hamile olduğum için yıllık izin hakkımı sene içerisinde değil diğer sene kullanmak istiyorum yıllık iznimde yanma olurmu
NUH YILDIRIM 18 Temmuz 2018 11:44
BELEDİYE DE 12 YILDIR ÇALIŞIYORUM.YASAYLA BİRLİKTE BELEDİYE ŞİRKETİNE GEÇTİM.ŞİMDİ BİZE YHK KARARIYLA İZİNLER İPTAL EDİLDİ DENİYOR.4 YILDIR KULLANMADIĞIM İZNİM NEDEN İPTAL OLDU .YHK BUNA NASIL KARAR VERİYOR.
G 08 Temmuz 2018 11:44
SENDİKALAR 4D DÖNER SERMAYE HAKKINI ARAMAYACAKSA SENDİKEA DEGİŞİMİNE GİDİLECEKTİR
KARAR OKURU 03 Temmuz 2018 22:16
Taşerondan kadroya geçen işçilerin yıllık izni bir sonraki seneye devrediliyormu yoksa izin hakkı yanar mı
ahmet 23 Haziran 2018 14:28
hastanelerde çalışan taşeron kadrolu 4d döner sermaye verilmiyor neden
Mustafa bey mrhb.biz 13 gün tediye parazı 654 tl aldık.biz hala asgarinin altında maaş alıyoruz.tarsus devlet hastanesi.
KARAR OKURU 05 Haziran 2018 17:48
Taşeronlar ilk kamudaki işe girişlerinden itibaren hemen izin kullanabilir mi?
G 05 Haziran 2018 15:48
YILLARIN SORUSU HASTANELERDE YILLARCA ÇALIŞAN TAŞERON KADROLU ÇALIŞANLARIN DÖNER SERMAYESİ NEDEN VERİLMİYOR YIPRANMA PAYI NEDEN VERİLMİYOR HASTANELERDE AMALİYAT DIŞINDA TAŞERON 4D KADROLU İŞÇİLER HER TÜRLÜ İŞLERDE ÇALIŞTIRILIR DENİLMİŞTİR BUNU YASA DIŞIMI YASAYA BAGLIMIDIR ARAŞTIRLMASINI
Serkan 05 Haziran 2018 00:37
Göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederim. (Belediye de çalışan taşeronlar adına)
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN