Back To Top
ABD ziyareti başarılı mı başarısız mı?

ABD ziyareti başarılı mı başarısız mı?

 - Son Güncelleme: 19.05.2017 Cuma 02:06
- A +

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD ziyareti öncekiler gibi, bu temasların tabiatı gereği, kaçınılmaz olarak tartışma konusu haline geliyor. Trump’la ilk yüzyüze görüşme olması ve Suriye’deki gelişmelerin temposuna bağlı olarak beklentilerin yüksekliği nedeniyle bu ziyaretin üzerinde daha fazla konuşulması normaldir.

Asıl merak ve tartışma konusu YPG’dir. ABD’nin YPG’yi silahlandırıp bu örgütle beraber Rakka operasyonuna girme kararını geri almasını istiyorduk. Erdoğan bu konudaki tavrını ileri düzeyde bir reaksiyonla dile getirmişti. Beyaz Saray’daki basın açıklamasında bir kez daha ifade etti. İlaveten, heyetler arası görüşmede konu ayrıca müzakere edildi. Detaylar konuşuldu, fotoğraflar gösterildi, riskler anlatıldı, kaygılar aktarıldı.

***

Ne yazık ki netice alamadık… Cumhurbaşkanı da “Bırakın terör örgütlerini, gelin terörle mücadeleyi beraber yapalım dedik. Maalesef buna yanaşmadılar” sözleriyle bu konudaki hayalkırıklığını dile getiriyor. Ardından, “İnanıyorum ki Suriye konusunda kapımızı çalacaklar” diyerek an itibariyle iki ülke arasındaki mesafe farkını da ortaya koyuyor.

Suriye’de süresi belirsiz bir dönem için işlerin istediğimiz yönde gitmeyeceği de böylelikle anlaşılıyor. Zira, ikinci büyük aktör Rusya da YPG konusunda bizimle hemfikir değil; bilakis ABD ile paralel bir noktada bulunuyor.

Sonuç için başarılı ya da başarısız tanımını kullanmak yine de zordur. İstenen netice alınamamış olsa da sadece bir görüşme yapılmış olması ve ilişkilerin geçmişten gelen yoğunluğu ile ileriye yönelik potansiyelinin açık tutulması önemlidir. Şunu da bilelim ki bir gezinin başarılı olması bütün maddelerin kabul edilmesi anlamına gelmez. Böylesine ikili zirvelerde çözüm nadiren çıkar. Kararlar çoğu kez uzun müzakereler ve tecrübelerin ardından kurumların elinde olgunlaşır. ABD de öyle yaptı zaten… Aylardır devam eden bir kararlar dizisinin sonunda bir hüküm verdi ve YPG ile yürümeyi tercih etti. Söyledikleri gibi taktik mi yoksa stratejik bir karar mı olduğunu bilinmez; bunu zaman gösterecek. En nihayet bu dinamik bir süreçtir ve eliniz güçlüyse zaman içinde ibreyi değiştirebilirsiniz. Olmazsa da yeni bir politikaya geçmek zorunda kalırsınız.

Meselenin daha önemli olan başka bir yönü vardır. 

Böylesine dinamik süreçler için atacağımız adımları hesaplarken başka bir karar da vermemiz gerekiyor. Dünya ile ilişkilerde; özellikle de ABD ve Avrupa sözkonusu olduğunda… 

ABD ve Avrupa hükümetlerinden, diplomasisinden, medyasından vb. gelen olumsuz mesajlarda aşırı demoralize olup, iyi bir ses duyduğumuzda da buna sıkı sıkı sarılma alışkanlığından vazgeçmeliyiz. Çok sık yaşıyoruz bunu… Canımızı sıkan bir ses duyunca “Bunlar zaten hep bize düşman” mealinde tepki koyup, “Türkiye bizim için vazgeçilmez bir ortak” gibi bir mesaj gelince de alkış tutmak doğru bir tarz değildir. Türkiye’nin yeri iki uçtan herhangi birisi değildir, ortasıdır.

***

Dünyanın bir çıkar çatışmaları sahnesi olduğunu ve her bir ülkenin en nihayet güç ve imkanları ölçüsünde o sahnede rol alabileceği gerçeğini unutmayalım…

Erdoğan’ın ABD seyahati de genel işleyişin dışında değildir. Bu, epeyidir uzak durduğumuz Batı diplomasisi mesaisi açısından önemli bir ilk adımdır. Ama hiçbir ikili görüşmeden mucize çıkmaz. İster YPG gibi bir terör örgütüne karşı hamle yapalım, isterse de AB gibi üyesi olmak istediğimiz bir teşkilata üye olmaya çalışalım, kuralına göre oynamak şarttır.

Hangi konuda, hangi sonucu istiyorsak önce uzun ve meşakkatli bir yolu da göze almamız gerekir.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KRİTİK 19 Mayıs 2017 23:35
Görende sanırki Türkiye BATI ile yeni politika yapıyor, yada İran gibi uzun bir ayrılıktan sonra ABD ile yeniden masaya oturuyor.Biz Batı ile 65 yıldır sıcak müttefiklik, kurumsal ittifaklık yapıyoruz.Her iki kesiminde oturmuş politikaları vardı.Ne olduda 20 yıldır batı,ABD Türkiye menfaatlerine aykırı hareket eder oldu.N eolduuda 5 yıldır ABD fiilen Türkiyenin bekasını tehdit eder politikalar uyguluyor.Iraktan,suriyeden Türkiyeyi dışlıyor.PKK/PYD ile ittifakı taktikselmiş,stratejik değilmiş.Duyda inanma.Hiç yoktan açıkça pkk li teröristlerden 2 milyon kürdün yaşadığı suriyede 50bin kişilik ordu kurduruyor.Senelerdir eğitim veriyor. Bir ordunun kullanabileceği en ağır ve teknolisi yüksek silahlarla donatıyor.Bu ordu kime ve neye karşı kurulup donatılıyor.Bu denli özenerek kurulan bir ordu nasıl taktiksel oluyor.Sen Stratejik olup olmadığını anlayıncayakadar atı alan üsküdarı geçer.Bence bu gezide ABD bize yeni ev ödevi verip istediğini aldı.İktidarın hissesinede magazin düştü.
KARAR OKURU 19 Mayıs 2017 13:13
Hep bizim ne istediğimize odaklanıyoruz. ABD'nin Kürt meselesine bakışı nedir? NATO üyesi bir ülkenin bölünmesine razı mı? Değilse Kürtlerle ilgili nasıl bir çözümü tercih eder? Rusya? Almanya? İsrail? İran?
KARAR OKURU 19 Mayıs 2017 12:11
Türkiye deki gazete asıl kesiyor şöyle dedik böyle dedi yazıyor Abd ise tamamen farklı. Arkadaş kendi halkınıza doğru neyse onu yazın.
KARAR OKURU 19 Mayıs 2017 12:09
Çok başarılı. Ya nasıl olur Abd Türkiye haberleri çok farklı oluyor. Hangisi doğru?
KARAR OKURU 19 Mayıs 2017 11:01
Ciddiye alınmak istiyorsanız ülkenizdeki sorunlara dilsiz şeytan olmayın
İstanbul, Sarayburnu'ndaki ATATÜRK ANITI yıllardır etrafı teneke barikatlarla çevrilmiş vaziyette olup; bakımsız çevresiyle, kırılmış bahçe çitiyle vb. yakışmayacak görüntülerle kaderine terkedilmiş vaziyette...Marmaray tüp geçidi inşaatı nedeniyle çevresi adeta kapatılıp kuşatılmış olan Sarayburnu Atatürk Anıtı, Cumhuriyet Türkiye’sinin ilk anıt heykeli olup Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı için Samsun’a giderken İstanbul’dan hareket ettiği yere 3 Ekim 1926’da konulmuştu...
KARAR OKURU 19 Mayıs 2017 09:37
Abi bırakın bu yazı yazma işlerini size göre değil ve artık evde yemek yapın hamur açın. Çok yazıpta hiç yazmamak bu olsa gerek ne şiş ne kebap misali.
HKNDGN 19 Mayıs 2017 08:57
ALLAH YOLUMUZU AÇIK ETSİN DEVLET BÜYÜKLERİMİZ DOĞRU POLİTİKALARI DOĞRU ZAMANDA UYGULAYIP SONUNDA BAŞARILI OLACAKLARINDAN HİÇ ŞÜPHEM YOK MUSTAFA BEY AYRICA SİZE BİR SORU YÖNELTMEK İSTİYORUM, BİR KÖŞE YAZARI OLARAK YAZDIĞINIZ YAZILARIN ALTINA YAPILAN YORUMLARI OKUYUP OKUMADIĞINIZI, ŞAYET OKUYORSANIZ KÖŞENİZDEN YA DA YORUM A CEVAP YAZ KISMINDAN CEVABINIZI BEKLİYORUM... TÜM İSLAM ALEMİNİN CUMASI MÜBAREK OLSUN...
evin 19 Mayıs 2017 06:55
tüm batı medyasında korumaların protestoculara saldırdığı görüntüler var. herkes dehşet içinde... tabii bu şiddet ortamı türkiyede günlük hayatın parçası olduğu için biz alıştık, ama adamlar şok oldu...türkiyenin saygınlığı son 100 yılda herhalde hiç bu kadar yerlerde sürünmemişti...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN