Back To Top
Bir karar verelim artık

Bir karar verelim artık

- A +

Neredeyse bütün cihan sathında giderek derinleşen problemlerimiz olduğu muhakkaktır. Kabaca iki bölüme ayıralım.

Birincisi ülkenin menfaatlerini temsil eden dış politika problemleridir. PKK, IŞİD, FETÖ içerikli terör sorunundan bölgemizdeki gelişmelere, ABD, Almanya gibi ikili problemlerden NATO ve AB ittifaklarıyla yaşadığımız derin krizlere kadar bir dizi dosya… Eklenen her yeni mesele zaten yönetilmesi, sevk ve idaresi zor olan dosyalardaki mesaimizi zorlaştırıyor.

***

İkincisi de ABD’de görülmekte olan Rıza Sarraf davası ve ilaveten eklenen koruma meselesi. Almanya ile krizdeki polemiğin ortaya çıkardığı antipatiden de bu gruba bir pay düşüyor.

İki grubu toplarsak bir ülke için bu kadar dış politika problemi taşıyabileceğinden fazladır. Problemi yönetmenin en sağlıklı ve mantıklı yolu da ortaya çıkmasına mani olmaktır. Biz bu aşamayı geçirdik, fırsatı yitirdik. Elimizde nenedeyse hepsi birbiriyle bağlantılı bir sorunlar dizisi bulunuyor. Daha vahim olanı ise, ikinci gruptaki sorunların birinci grupta bulunan ana sorunları gölgelemesi ve pazarlık gücümüzü düşürmesidir. Bunu da görelim ve adımlarımızı ona göre atalım.

Çözüm? Elbette çözüm vardır ama bunun için en baştan arkasında duracağımız bir karar vermek zorundayız. Mesela, şu sıralarda kabul gören “Ne yaparlarsa yapsınlar, bildiğimizi yaparız” demek de bir yöntemdir ama içinde bulunduğumuz şartlarda tavsiye edilemez. Nitekim, Cumhurbaşkanı Erdoğan da bunun farkında olmalı ki hem ABD’deki iki aktüel konuyla (Sarraf ve korumalar) yakından ilgileniyor hem de son demeçlerinden anlaşıldığı üzere Almanya ile ilişkilerde köprüleri atmamaya bir ihtiyat payı bırakıyor.

Çıkarlarımızı koruyan çözüm, bütüncül düşünerek; yani ekonomiyi, güvenliği ve kalıcı ittifakları hesaba katarak dünyanın dilini konuşmaktan geçiyor. Bu yol bizi aynı zamanda görevce avantajlı olduğumuzu varsaydığımız Arap ve İslam dünyası nezdinde de değerli kılmaktadır. Portföyünde ABD ve Avrupa ile iyi ilişkiler bulunan bir Türkiye, İslam dünyası için değerlidir. Aksi değil…

Dolayısıyla, sorunumuz ABD ile olduğunda diplomasinin kurallarına riayet etmek kaçınılmazdır ve sözgelimi “Obama bize düşmandı, hatta FETÖ’cüydü. Neyse ki Trump geldi de rahatladık” kafasından kurtulmamız lazımdır. Nitekim Trump geldi ve YPG, bütün itirazlarımıza rağmen Obama döneminde hayal bile edemediği desteği görmeye başladı. Sarraf davasının savcısı değişmesine rağmen yeni savcı davayı daha da genişletti. Üstüne bir de korumalara karşı dava eklendi. Obama döneminde iyi kötü hiç olmazsa Gülen’in iadesi konuşuluyordu, şimdi bahsi bile açılmıyor.

Sorun ya da konu ne Obama ne de Trump. Beğenmesek de ABD’nin bir hukuk sistemi var ve bu sistem başkanın denetiminden değil kendi yasalarından ve geleneklerinden güç alıyor. Obama ya da Trump arayışlarımız ise neticede bizi o hukuk sistemi karşısında dezavantajlı duruma düşürmekten başka sonuç doğurmuyor.

Erdoğan’ın, Sarraf davası için “pis kokular geliyor” diyerek bu girişimin Türk siyasetini hedef alan yönlerini ima etmesi doğrudur. İlaveten, Sarraf davasının çekirdeğini FETÖ’cü polis ve savcıların bilgilerinin oluşturduğu da gerçektir. Ne var ki bununla mücadele etmenin yolu ne bazılarının önerdiği gibi köprüleri atmaktan geçiyor ne de “Ortada derin bir oyun var, ABD yönetimi FETÖ’nün kumpasına alet oluyor” deyip bu örgüte paye vermekten… Nitekim bu yaklaşım ABD ve Avrupa’dan tek bir FETÖ’cünün iadesini sağlamadığı gibi, 15 Temmuz’daki yerden göğe haklı pozisyonumuzun idrak edilmesini de mümkün kılmadı. Hal böyleyken ısrara hacet yok…

***

Türkiye güçlü ve birçok konuda vazgeçilmez bir ülkedir. Bu sermayeyi diplomasi diliyle masaya sürüp, komplocu jargonu terketmek zorundayız. Dünya bir bileşik kaplar sistemi olduğu için bunu en küçük sorundan en büyüğüne kadar, her dosyada yapmalıyız. Dili değiştirip, özgüvenimizi yansıtalım ve gerçeklerle yüzleşelim. En az hasar bu seçenektedir.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Dursun Kpt. 15 Eylül 2017 17:50
Söylediğiniz dogru lakin biz ne yaparsak yapalım karşındaki düşman abd-pkk oyunu dürüst oynamıyor o zaman ödün vermenin bir anlamı yok
KARAR OKURU 14 Eylül 2017 23:16
Yazınızı okudum.Muhalefet edeceğiniz başlıkların altını doldururken zorlandığınız izlenimine kapıldım.Neden ?Bilemiyorum şimdilik.İlerleyen günlerde vicdanınızın sesi mi yoksa birilerinin sesinin yankısı mı karar vereceğim.Ancak denenmemiş bir yöntem olarak karnından konuşan muhalefet de sanırım payına düşeni alacaktır.Kavga devam ederken küsenlerin elini çekenlerin örtülü zilletine düşmezsiniz umarım.
Akın 14 Eylül 2017 19:31
ABD'nin hukuk sistemi var ama her şey siyonistlerin ellerinde. Onlar nasıl isterse hukuk bile o şekilde işliyor ve karar alıyor. Keşke bunları da yazsanız.
KARAR OKURU 14 Eylül 2017 16:07
Yazıyı okudum sen kısaca "nekadar dini,milli değerlerimiz varsa vaz geçelim,ozaman global dünya ile beraber yaşarız yoksa öldük bittik" Ha bide Recep Tayyip giderse tabi.O bşta olduğu sürece yadı gülüm keten helva.AMA HAVANIZI ALIRSINIZ.
ibrahim 14 Eylül 2017 08:56
yani siz abd yasalarının hala fetöyü koruduğunu anlamadınız.yada buna inanmak istemiyorsunuz.koruma davasını nasılda makul oluyor.saçmalığın adı hukuk sistemi olmuş yani.sizde artık kurumuş yaprak gibi savruluyorsunuz.yazık.
karar okuru 14 Eylül 2017 09:23
1
o davalara makul diyen oldu da biz mi görmedik. hangi yazıyı okudunuz siz
Tosun 13 Eylül 2017 23:56
Ben kol saatine takıldım .,., kol saati’ ile sembolize olan yolsuzluk dosyalarını, bu ‘milli mesele’ ile içimize sindirmemizin istenmesi içimize sinmiyor. ‘çağlayan'ın yükü’nü taşımanın ve tüm siyasi harekete taşıtmanın nasıl bir gerekçesi olabilir ki?
KARAR OKURU 13 Eylül 2017 16:45
Bir karar verelim artık: Esed mi Esad mı? Döne döne bi hal olduk.
oguzhan 13 Eylül 2017 16:14
Kibirli insanlardan herzaman korkmusumdur,televizyonlarda cikarken o kibirinizden herzaman sinir olmusumdur,ozamanlar kendinizi ne kadarda Hükümete yakin bir gazeteci gösterdiginiz halde.
KARAR OKURU 13 Eylül 2017 16:44
3
yazar gerçekten kibirliymiş bu yorumun yayınlanmasına ses çıkarmadığına göre....
TAYFUN 13 Eylül 2017 13:01
Kissadan hisse, Yıllar önce Güneri Cıvaoğlu öyle bir zirve hikâyesi yazmıştı ki, ne zaman iki lider bir odaya kapanacak olsa onu hatırlarım. Sene 1980... Darbeye beş var. Demirel’in azınlık hükümeti Erbakan’ın kerhen desteğiyle sürüyor. Erbakan, desteği her an çekebileceğini söylüyor. Kriz başgösteriyor. Tam bu aşamada Erbakan-Demirel buluşuyor. Görüşme 3 saat sürüyor. Demirel çıkışta “Bunalımı aştık” diyor. Türkiye rahatlıyor. Erbakan mı? İşin aslını yıllar sonra Güneri Cıvaoğlu’na anlatıyor: “Aslında çok şey konuşmadık. Süleyman içeri girdi. ‘Necmettin çok yorgunum, şöyle bir uzanayım’ dedi. Odamda uzun bir kanepe vardı. Ayakkabılarını çıkardı. Uzanıp yattı. Biraz uyukladı. Sonra şurdan burdan konuştuk. İki eski arkadaş, güzel güzel sohbet ettik. Birkaç saat böyle geçti. ‘Hay Allah razı olsun, biraz açıldım’ dedi. Ayakkabılarını giydi, öpüştük, çıktı.
KARAR OKURU 13 Eylül 2017 12:57
Durumu çok güzel özetlemişsiniz
KARAR OKURU 13 Eylül 2017 12:11
amerikan yönetimi kendi ülkesinin menfaatlerine zarar getirdiği iddasıyla türkiye yi köşeye sıkıştırmaya yönelik bir dava başlattı bizim buralar da hemen yankı buldu homurtular arttı . en komiğide dünyanın bütün hukuksuz yöntemlerini yüzleri kızarmadan kullanan fetöcülerin, hukukun üstünlüğü söylemleri ... gençler hangi kelimeyi, cümleyi kurarsanız kurun sizleri kokunuzdan tanıyoruz ,hainlik kokar çünkü...
KARAR OKURU 13 Eylül 2017 12:00
bizde bu evlat acısı, fetöcü mankurtlarda ,hendekçi bölücülerde, kurdukları tüm tuzaklar ellerinde patlamış emperyalistler ve işbirlikçilerinde de bu kuyruk acısı olduğu sürece nöbete devam...
KARAR OKURU 13 Eylül 2017 10:39
Ülke her alanda dibin dibini yaşıyor sözüm ona sözde dindarlar artık ahlaka ihtiyaç kalmadıklarını düşünüp sürekli birilerinin kuyusunu kazıyorlar. Gittikçe ülke olarak çıkılmaz bir yola giriyor artık dur demeliyiz.
KARAR OKURU 13 Eylül 2017 12:01
10
fetöcü hainler , bölücü pkk lılar dibin dibini yaşıyor ne güzel işte...
KARAR OKURU 13 Eylül 2017 12:04
5
pensilvanyadaki manyak canlı yayında ''haçlılar sizin ananıza, bacınıza dokunmaz'' diyor ülkede dindarlığı kimseye bırakmayan mankurtlar da ne diyo bu manyak demiyorlar. ahlakçı olmayı bırakalım ahlaklı olalım ...
Erde 13 Eylül 2017 16:55
0
Muhtemelen bugünleri mumla arayacağız. Dindar ahlaksızlık türedi. Namaz kılıyor görünütüsü veriyor mu? O zaman rüşvet de yese olur ayetle dalga geçse de olur...
hasan 13 Eylül 2017 09:42
evet dogru artik karar verelim ve bir devlet oldugumuzu hatirlayalim.kabile arap devleti olmayalim.herkese posta koymak yerine birlik butunlugu nasil saglayalim ona bakalim.bakanlarin , milletvekillerinin soyleyecek sozu olsun.saraydan haber beklemesin.kisacasi adam gibi calisip, hak hukuk getirelim, cemaatler yerine ilime bilime yatirim yapalim.sonra kimse tokat atmaya cesaret edemez.
KARAR OKURU 14 Eylül 2017 23:22
0
Ne güzel yazdın.Ama bir zamanlama hatası yapıyorsun.Bu dediklerini layıkıyla ancak 50 sene sonra yapabiliriz.Kavganın orta yerinde her taraf toz duman üstünü başını düzeltmeye çalışan gibisin.Kavga bitsin yaparız.
KARAR OKURU 13 Eylül 2017 09:40
Yani teslim olalım diyorsunuz son karar uşak olalım diyorsunuz
KARAR OKURU 13 Eylül 2017 11:01
5
bu yazıdan da bunu anladıysanız demek ki trollük baya bir ilerleme kaydetmiş
KARAR OKURU 13 Eylül 2017 08:56
Evet katılıyorum bizim iktidar ve yandaş basın obama gidecek, gelen yönetimle yeni bir sayfa açacağız diye ümitlendi oysa Amerika da kim gelirse gelsin emperyalist düşünceleri değişmez sömürü devleti, sen içini temizlemedin değil terör partisi, chp de Amerika sömürüsün den yana bu savaş islam ile haçlı savaşı kıyamete kadar sürecek, ya başarıcağız yada bizi ırak, Suriye gibi bölücekler çünkü içlerini temizlemedin.
sefure 13 Eylül 2017 04:13
kim karar verecek? ülkede düzgün işleyen kurum mu kaldı? kadrolaşma çılgınlığıyla ülkenin tüm köklü kurumları çökertildi...kurumları çöken bir ülke de fazla yaşayamaz...
KARAR OKURU 13 Eylül 2017 13:40
10
sefure harbiden uzak ama çok uzak bir köye git dinlen kendine gel biraz...
KARAR OKURU 13 Eylül 2017 03:33
Karaalioglu dili değiştirelim demiş.Bende ona katılarak şunu ilave etmek istiyorum.Her istediğini söyleyen istemediğini isitir.
KARAR OKURU 17 Eylül 2017 00:57
0
Karaalioğlu değiştirmiş dili belli...ama keşke Avrupa ya da..Turkiye'ye karşı dilinizi degistirmelisiniz, diye bilseydi. Artık bize tepeden bakmayı bırakmalısınız...diyebilseydi...
KARAR OKURU 13 Eylül 2017 03:17
Anlayana dostça bir ikaz. Keşke reis dinlese
KARAR OKURU 13 Eylül 2017 22:18
0
h
KARAR OKURU 13 Eylül 2017 03:05
havanda su dovmeye devam yani sn Yazar. yahu bu ulkenin hukumetini niye elestiremiyorsunuz? sorumlu iktidarda 15 senedir. Sizler sanki hukumeti degilde Ormani Suyu Irmaklari Havayi elestiriyormussunuz gibi geliyor....laflarinizin adresi belli degil, bunun adi da gazetecilik degil
KARAR OKURU 13 Eylül 2017 12:48
6
yukarıdaki yazı eleştirel bir yazı değil mi? illa köpükler saçarak saldırılmalı zannediyorsunuz değil mi?
KARAR OKURU 17 Eylül 2017 00:52
0
Sana bı konuda katılıyorum...yazar keşke açık açık fail ile mefulu edletirebilseydi...ama aslında sen de ben de zihnimizde eleştirdikleri...keşke kendince yanlışları ve o yanlısı yaptığına inandıklarını edletirebilseydi...Ha bu arada, tespitlerine ve hele çözümlerine hiç katılmıyorum... Özetle eski taş eski hamam olsun...ne gerek var milli ve yerli olmaya...aman batılılara iyi geçinen de. .ağzımızın tadı bozulmasın der gibi....
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN