Back To Top
Dünyaya güçlü bir mesaj

Dünyaya güçlü bir mesaj

 - Son Güncelleme: 09.01.2018 Salı 00:41
- A +

Hafta sonu İstanbul Balat’ta Sveti Stefan Kilisesi, yani İstanbullular’ın bildiği adıyla Demir Kilise restore edilerek yeniden açıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bulgar Ortadoksları için çok önemli olan bu kilisenin açılış töreninde “Böyle bir dönemde bu açılışın yapılıyor olması uluslararası topluma verilmiş çok önemli bir mesajdır” dedi.

“Böyle bir dönem”den kasıt hem dünyanın “öteki”ye, bilhassa da farklı dinlere tahammül eşiğinin bir hayli düşmesi, hem de Türkiye’nin Batı başkentlerinde hiç olmadığı kadar hedefte olmasıdır. Erdoğan böylelikle Türkiye hakkındaki yargılayıcı tutuma da itirazını dile getirmiş oluyor.

Bu tespitler kadar gerçek olan bir şey, Türkiye’nin dünyaya mesaj verme zaruretidir. Sebeplerine inmeyelim veya suç kimde ve bazı şeyler başka türlü de yapılabilir miydi, gibi tartışmaları da erteleyelim ama genel görüntümüzün sıkıntılı olduğu muhakkaktır. Sınırları kaldıran ve özgürlük alanını genişleten bir demokrasi tablosundan geriye gidişi yaşıyoruz. Batı başkentlerinde medyadan siyasi elitlere kadar geniş yelpazede kritik ediliyoruz ve olup bitenleri izahta zorluklar yaşıyoruz.

***

Bütün bu sürecin en önemli unsuru olarak 15 Temmuz’u atlamak mümkün değildir. Böylesine sarsıcı bir girişimle karşı karşıya kalan hiçbir demokrasi soğukkanlılığını koruyamaz. Üstelik, darbe girişimi devlet kadrolarını işgal eden bir örgütün marifetiyken… Türkiye bunu yeterince anlatamadı ya da dünya eşi benzeri olmayan böyle bir tabloyu anlayamadı… Sebebi ne solursa olsun, Türkiye’nin 15 Temmuz konusunda haksız bir muameleye uğradığı ve hak ettiği dayanışmayı dünyadan göremediği aşikardır. 

Yine de bu tartışmayı kenara bırakalım ki görüldüğü kadarıyla hem Cumhurbaşkanı hem de hükümet de aynı görüştedir.

Erdoğan’ın ortaya Avrupa ile ilişkileri onarma perspektifi koyması veya Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun en problemli olduğumuz ülkelerin başında gelen Almanya seyahatinde dile getirdiği görüşler bu eğilimi yansıtıyor.

Ankara, zaten koparmak istemediği ilişkileri onarmak konusunda adımlar atmaya hazır bir görüntü veriyor. KHK’ların bundan sonra sadece terörle mücadele temalı olacağının açıklanmasını da bu bahse dahil edebiliriz. Böylelikle, OHAL bir süre daha kalkmayacak olsa bile en azından içeriği daralacaktır.

Her halükarda Türkiye sükûnete ve normalleşmeye yönelmek zorundadır. Suçlu olanla olmayanı ayrıştıran, siyasete itibar kazandıran, demokratik hakların üzerinde titreyen bir yaklaşım ertelenemez ihtiyaçtır.

***

Kendi meselelerini soğukkanlılıkla çözen, gerilimini düşürme çabası sergileyen ve dünya ile konuşurken dünyanın dilini kullanan bir ülke olmaktan daha inandırıcı bir başka yol düşünülemez. AB ile fasıl açmaktan da önemli olan budur. Ya da mesela Kudüs konusunda uluslararası dayanışmanın bir parçası olurken, en güçlü sermaye demokratik müesseseleri güçlendirmektir. Zira Türkiye’nin değerini artıran, İslam ülkeleri arasında ayrıcalıklı kılan ve Ortadoğu tablosundan ayıran unsur kurumlarıyla birlikte yaşayan bir demokrasi olmasıdır.

Bu özelliği geri kazanmak dünyaya verilecek en güçlü mesaj olacaktır.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Ali Adıyaman 10 Ocak 2018 00:45
Daha Alevi vatandaşların Hakları yok sayılırken siz neden bahsediyorsunuz abim bu olsa olsa göz boyama olur ve kimseciklerde bunu yutmaz. Yani va açıkça içerdeki gücümüzün yettiği Kürtlerin Alevilerin haklarını pekala gasp edebiliriz ama güçlü hiristiyanlara gelince Dostum putinmi oluyor
KARAR OKURU 11 Ocak 2018 18:07
0
Bükemediğin eli öpeceksin den yola çıkarsak
necdet torgay 09 Ocak 2018 13:51
tam da bu evet iyi niyetinden kuşku yok...Helal olsun Mustafa beye...
atilla pehlivan 09 Ocak 2018 11:48
uzun süredir inatlaşılan bir batı dünyası bu kadarcık bir güzelliğe ikna olmaz. üstelik bu kilisenin yenilenmesine başlayalı hayli zaman geçti. tahminen istenen etki elde edilemez.
KARAR OKURU 09 Ocak 2018 13:16
0
Zaten bu kiliseyi ortodoksları bölmek isteyen Abdülhamid yaptırmıştı. Ruslar ve Bulgarlar için önemli. Diğerleri takmaz.
KARAR OKURU 09 Ocak 2018 09:05
Geçti Bor'un pazarı... Türkiye 2. sınıf bir Ortadoğu ülkesi olarak tescillendi artık. Bunun kalıcı ekonomik, siyasi etkileri olacak.
KARAR OKURU 09 Ocak 2018 10:28
1
malesef
KARAR OKURU 09 Ocak 2018 11:19
3
Çok da uzak olmayan bir gelecekte Mısır'ın Türkiye'yi her alanda geçtiğini göreceğiz. Daha zengin, daha özgür bir ülke olacak. Türkiye'den insanlar Mısır'a okumaya, çalışmaya gidecek. 19. yy'da olduğu gibi.
KARAR OKURU 09 Ocak 2018 08:20
He yazar bey he demokrasi putu menderes i aştı
KARAR OKURU 09 Ocak 2018 07:26
Milli gazete dun manşet yapmıştı kiliseye harcanan parayı ,böyle görende var . yakında dinler arası diyalog falan deseniz şaşmayacağım. Reyis derse siz bir hikmet arardınız. Ama seni gezi uçağında görmüyorum .
evin 09 Ocak 2018 07:26
1500 yıllık ayasofyanın olduğu şehirde restore edilen bir kiliseyi yeniden açmak sıradan bir olaydır. abartmayı ne kadar da seviyoruz... istanbul kilise dolu zaten...
KARAR OKURU 09 Ocak 2018 13:04
6
kafaya bak kafaya , sorsan laiklik elden gitti der , kilise restorasyonunu önemsemez tavırlar falan ... çok pişkin bunlar ya...
KARAR OKURU 09 Ocak 2018 13:13
1
Ayasofya patrikhane olsun. Turizm patlasın. Müslümanların korkacak neyi var?
cevat karakalem 09 Ocak 2018 04:53
Kendimizi anlatmak ve gelen firsatlari uygun degerlendirmek cok onemli. Filistin ile ilgili son girisimleri bu bakimdan cok olumlu buluyorum, dokup kirmadan da gorusumuzu belirtebilecegimizi gosterdi. Benzer "gercekci yaklasim" Katar sorununda da gosterilmelii ve gercekten islevsel, bastan taraf tutup angaje olmayan, bir arabuluculuk yapilmali. Kibris konusunda Rum tarafi secimlerinden sonra yapici tarzda yeni girisimlerde bulunulmali. Bu arada umarim Suriye'de Rusya'nin bizi nasil kandirip oyaladigi son iki uc gundur iyice artan Idlin saldirilari ile anlasilmistir.
KARAR OKURU 09 Ocak 2018 02:30
ne desek ne yazsak da bir anlami olmuyor, ulkeyi yonetenler sagir olmus , ki sagir degiller kapasiteleri yetmiyor belki de anlamaya
Has Parti 09 Ocak 2018 01:58
Tek derdimiz mesaj vermek, millet de salaktı zaten. En iyi mesaj, mesaj verme derdi olmadan ülkede yaşayan azınlıklara 'rehine' muamelesi yapmamak 'onlar bize emanet', 'hoşgörü' gibi kibirli kelimeler kullanmamak. Bu ülkede herkes birbirine emanet, bir de neyi hoş görüyorlar, ne suç işlediler ki hoş görüyorlar. Eğer bir kilisenin açılışıyla mesaj vereceğinizi düşünüyorsanız dünyadan habersizsiniz. Bu ülkede yaşayan vatandaşlarına inandırıcı bir mesaj veremediğiniz için, bu ülkeyi 2023 hedeflerine taşıyabilecek insanlar memleketten kaçıyor siz dünya
KARAR OKURU 09 Ocak 2018 13:06
2
her bir kelimesine katılıyorum. avrupalılar ne kadar ırk faşistiyse biz de o kadar din ve inanç faşistiyiz.
KARAR OKURU 09 Ocak 2018 16:34
1
Sen git de yunanistana cami yapmaya kalk kim din faşisti anlarsın bay faşist..
KARAR OKURU 09 Ocak 2018 16:56
2
16:34 avrupa diyince senin aklına yunanistan'dan ötesi gelmiyorsa ben ne yapıyım.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN