Back To Top
Obama bizi aldattı mı?

Obama bizi aldattı mı?

- A +

Cumhurbaşkanı Erdoğan, eski ABD Başkanı Obama’nın Türkiye’yi aldattığını söyledi. Cumhurbaşkanı, “Obama, PYD ve YPG konusunda bizleri aldatmıştır ama şu andaki yönetimin aynı durumda olacağına ihtimal vermiyorum” dedi.  ABD yönetiminin, bizim bilinen şiddetli itirazlarımıza rağmen bu örgüte Suriye operasyonlarında destek vermesinden şikayetçi oldu.

Erdoğan haklıdır. Aldatma mı, iki tarafın gelişmeleri farklı okuması mı ya da bazı adımların uzun zamana yayılmasından kaynaklanan dikkat dağınıklığı mı bilinmez ama toz bulutu indiğinde ABD’nin yaptığı şeyin bizim beklediğimiz olmadığı bellidir.

Mesele sadece YPG/PYD’nin ABD tarafından himaye edilmesi ve müşterek operasyon gücü olarak benimsenmesi değildir.

En başa dönelim. Obama’nın ikinci başkanlık döneminin öncesinde ve sonrasında Türkiye’nin beklentisi, ABD yönetiminin Suriye’deki iç savaşa ve Esad statükosuna çözüm üretecek çapta müdahalede bulunmasıydı. “Obama seçimi kazansın, bu iş tamam” boyutunda bir yaklaşım vardı. Sonrasında yaşanan gelişmeler; daha doğrusu gelişmelere karşı ABD’nin ve dolayısıyla Türkiye’nin pasif rol izlemesi malum. Obama, ülkesinin Suriye dosyasındaki rolünü zaman içinde IŞİD’le mücadeleye indirgedi. Boş bıraktığı sahayı Rusya ve İran’ın doldurmasına aldırmadı. Yerel müttefik olarak da PYD’nin operasyon ortaklığı talebi kolayına geldi.

Bir anlamda Rusya, İran, Esad ve PYD manzarayı, nasıl olsa ABD’nin bu işe karışmayacağı ve önlerinin açık olduğu şeklinde okudu. Kabul etmek lazım ki bu doğru bir okumaydı. Nitekim, kendi alanlarını genişletmekle kalmadılar, hakimiyetlerini de facto yollarla legalize etmeyi de başardılar.

Bütün bunlar 2012’den başlayan ve yıllar süren uzun bir süreçte oldu. Obama yönetimi, Suriye’de politika değişikliğini başta Türkiye olmak üzere müttefiklerinden önce gizledi sonra da iş işten geçmiş olduğu için işbirliği anlamını yitirdi. Devamında, sonuç alacak bir hamle imkanı neredeyse kalmadı.

O kadar kalmadı ki Türkiye, PYD’nin Fırat’ın doğusunda kapattığı 800 küsur kilometrelik alana itirazını güçlü ifadelerle ileri süremez hale geldi. Politikamız, “Hiç olmazsa Fırat’ın batısına geçmesinler”e kadar geriledi. Fırat Kalkanı operasyonu da IŞİD’i durdurmanın yanında aynı zamanda bu hattı koruma amacı taşıyordu. Günün sonunda Türkiye’nin sınır güvenliği bu tehditle karşı karşıya kalınca Esad’ın yaptığı katliamlara karşı çıkmak da anlam ifade etmemeye başladı. Çünkü artık karşımızda Esad değil Rusya ve İran da bulunuyordu. Yanımızda aynı dili konuştuğumuz ABD yoktu.

Tablo böyle okunduğunda Obama Türkiye’yi aldatmıştır.

***

Ne var ki aldatma hali, yani sözkonusu politikanın hükmü devam ediyor. Trump yönetiminin yaklaşımları da farksız seyrediyor. Umut verici bir perspektif değişikliği kesinlikle yoktur. Kimyasal saldırıya karşı “bir seferlik” askeri cevap verilmesi eskiyle kıyaslandığında olumlu ama mesele Ankara’nın isteklerine geldiğinde elle tutulacak bir tavır görünmüyor. Yeni yönetim PYD/YPG ile işbirliğine Obama döneminden daha iştahlı bir tempoda devam ediyor. ABD’nin Rusya ile birlikte PYD’yi kazanma yarışında olduğunu iki hafta önce Dışişleri Bakanımız söyledi.

Suriye politikamız PYD parantezinde kalmaya devam ederse bütün belirtiler ve devam etmekte olan hamleler can sıkıntımızın süreceğini gösteriyor. Bu parantezi genişletmek ise Türkiye bir yana, ABD’nin gücünü bile aşıyor. Bir başka ifadeyle Trump, böyle bir hedefi çaba göstermeye değer bulur mu? Suriye’de statükoyu değiştirmek için Rusya ile çatışmayı göze alır mı?

Bu soruların hiç olmazsa Türkiye’yi ilgilendiren kısmına cevap bulmak için Erdoğan’ın ABD Başkanı’yla görüşmesini beklememiz gerekecek.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
utku özel 22 Nisan 2017 18:32
Ali Bey insanların yanılmaya yatkın bir mizaçları var.Etyen Beyin son yazısına espritüel bir yorum yaptım.10 kişi olumlayıp beğenmiş,kendim olumsuz bir puan verdim.Herkesi kendi haline bırakmak en iyi seçenek...
KARAR OKURU 21 Nisan 2017 20:36
Fetö bizi aldattı obama bizi aldattı yazık apartman bile yönetmeyin siz o zaman umarız bir gün türk halkı da aldatıldığını fark eder
KARAR OKURU 21 Nisan 2017 13:41
Devleti yonetenler sürekli aldanıyor ise durum çok ciddidir. Bunun bir yaptırımı olmalı ve cezayı da halk kesmeli. Gerçek dwmokrasilerde bir lider aldatıldık mazeritine sığınamaz.
dssk 21 Nisan 2017 11:24
Tayyip Erdoğan daha 2 hafta önce ''Ne aldattık ne aldatıldık'' dedi.Benim bunun üstüne söyleyeceğim başka birşey yok.Siyaset böyle olmamalı.
KARAR OKURU 21 Nisan 2017 12:59
0
Siyaset tam da budur. Biz de birbirimizi yer dururuz.
KARAR OKURU 21 Nisan 2017 10:43
"obama bizi aldatti" mazareti, iktidarin, Turkiye' nin suriye politikasindaki basarisizligini tipki ekonomide oldugu gibi dis guclere yukleyerek kendini aklama gayreti.Iktidarda aldatildim demek ulkeyi yonetme kapasitesinin olmadigini itiraf etmektir. Demokratik bir ulkede aldatildigini soyleyen bir iktidarin ulkeyi yonetmesini kimseye kabul ettiremezsiniz, istifa kacinilmazdir. Demokrasinin iyi/kaliteli yonetim uretmesi de bundan kaynaklanir. Ama Turkiye' deki iktidar omur boyu iktidar icin her seyi mubah goruyor...
ismi gereksiz 21 Nisan 2017 10:41
devlet değil, dükkan yönetmezler. 1. Obamanın kandırdığını geçen sene basılan kitaplar yazıyor. ama okumayan millet olduğumuzdan şimdi bize yeni birşeymiş gibi sunuluyor. 2. hani hiç aldanmmamıştı. Ayıp yahu
Allah’ım ! Bize imanı sevdir,kalplerimizi imanla süsle! Bizleri sana şükreden, seni zikreden, sana itaat eden, sadece sana kul olan, sana yönelip yakaranlardan eyle! Allah’ım! Suret-i Haktan görünerek bu milletin arasına fitne ve fesat tohumları ekmek isteyen münafıklara, bozgunculara fırsat verme! Bizi din ile, iman ile, Kur’an ile, Peygamber ile aldatanlardan ve aldananlardan eyleme Allah’ım .''Amin''Cumanız mübarek olsun...
evin 21 Nisan 2017 05:02
içte ve dışta bu kadar aldatılan biri türkiye cumhuriyetine başkan olacak kapasiteye sahip değil demektir... bu kadar yetkiyi sürekli aldatılan birine vermek akıl işi mi ya hu?
KARAR OKURU 21 Nisan 2017 03:12
Kim aldatmadı ki
O k u r 21 Nisan 2017 12:08
7
Erdoğan'ın zalimler ve onların kuklası sümüklü hainler aldattı. Mazlumlar hep yanında oldu.
KARAR OKURU 21 Nisan 2017 13:01
1
Sümüklü hainler nasıl aldatır yahu koskoca dünya liderini, böyle bir şey olabilir mi?
SD 21 Nisan 2017 16:36
1
O k u r fena güldürdü beni, Allah da onu güldürsün. Şaka bir yana, bu aldanma meselesi biraz psikolojiyle de ilgili. Bilirsiniz, küçükken bardağı kırdığınızda, büyük olasılıkla size kızılacağını düşünerek "bardağı kırdım" demezsiniz, onun yerine "bardak kırıldı" dersiniz ve sorumluluktan sıyrılmaya çalışırsınız. Yani hata ya da sorumluluk bardağın ta kendisindedir. Siz olmasanız da kırılacaktı meret. Böylece sorumluluğunuzu bardağın üzerine atmış olursunuz. Ama devleti yönetirken sık sık bardak kırıyorsanız ve hep de "kırıldı" diyorsanız, inandırıcılığınız kalmaz.
O k u r 21 Nisan 2017 17:25
5
Kandıran olmaktansa... Bakın, zararlı çıkan hep kandıranlar olmuş.. Evlerine ateş düşmüş... :))
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN